جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

مشاغل ممنوعه برای اتباع خارجی در ترکیه کدامند؟

work--in-turkey

در ادامه به شما خواهم گفت، مشاغل ممنوعه برای اتباع خارجی در ترکیه کدام است؟ چرا این مشاغل خاص برای افراد خارجی در ترکیه، ممنوع می باشد؟ برای اشتغال در این مشاغل خاص چه کار باید کرد؟

تحولات بزرگ جهانی شدن، بازار کار را در سراسر جهان به هم پیوند داده است. بر اثر جهانی شدن دنیای کار و پیشه، به طور روز افزون یکپارچه و به هم پیوسته شده است. مدیرت نیروی کار  بین المللی در کشورهای در حال توسعه و تازه توسعه یافته، سیاست مهاجرت نیروی کار تازه را موجب شده است.

سیاست سازمان دهی  نیروی کار در ترکیه

کشورهای در حال توسعه و یا تازه توسعه یافته چون؛ ترکیه، دارای پتانسیل فراوان برای جذب نیروی متخصص می باشد. از آن جا فرصت های شغلی مناسب در این کشور در حال رشد، وجود دارد، دولت ترکیه تصمیم گرفت برای استفاده از نیروی کار خارجی و تضمین مشاغل محلی، سیاست نیروی کار تازه را اجرا کند.

اساس این سیاست کاری بر مبنای سازماندهی نیروی کار می باشد. حفظ اشتغال محلی و برنامه ریزی برای رفع موانع کاری اتباع خارجی مسئله ای است که مدیریت کار بین المللی در صدد یافتن ابزاری مناسب. برای حل آن می باشد. برای رفع این مشکل مدیریت کار بین الملل در این کشور، تصمیم گرفت که برای اتباع خارجی شرایطی فراهم آورند تا در این کشور بدون محدویت قانونی به کار و فعالیت در حرفه های مشخص مشغول شوند. البیته یک سری مشاغل خاص برای این افراد ممنوع می باشد. ورود غیر قانونی و مشغول بودن به کار غیر مجاز در این کشور  هم برای کارکنان خارجی و هم برای کشور ترکیه مشکلاتی را به وجود آورده بود. . برای همین این دولت ترکیه در سیاست کاری خود تغییراتی به وجود می آورد تا هم از فرصت های پیش رو برای خود و دیگران به درستی استفاده کند.

work--in-turkey

تغییر در اصول و قواعد کارکنان خارجی ترکیه

از سال ۲۰۰۳ به بعد بررسی قواعد و اصول کارکنان خارجی در ترکیه مورد توجه قرار گرفت. ترکیه کشوری با پتانسیل بالا برای نیروی کار خارجی می باشد. برای همین این کشور سیستم جدید اصلاح نیروی کار خارجی را  با هدف متمرکزسازی  بر اساس سیستم اجازه کار به افراد خارجی با استناد به قانون ۴۸۱۷ در مورد اجازه کار خارجی ها، در ۲۷ فوریه ۲۰۰۳, به عنوان قانون اصلی برای کنترل ورود اتباع خارجی به بازار کار ترکیه تصویب شد. بر اساس این قانون اصول و قواعد زیر برای کار اتباع خارجی در نظر گرفته شد.

اصول و قواعد مقرر شده در قانون اجازه کار برای خارجیان در ترکیه

 اشخاص معمولی و یا قضایی که اتباع خارجی را استخدام می کنند، همراه با  اتباع خارجی که آموزش شغلی دارند و در زمینه ای خاص تخصص دارند،مشمول قانون شماره ۴۸۱۷ قرار گرفته اند . اصطلاح “خارجی” به طور کلی به فردی اشاره دارد که تحت قانون شهروندی ترکیه نیست. کسانی که متولد ترکیه هستند، اما اجازه نفی شهروندی خود را از وزارت امور کشور دریافت کرده اند، مشمول این قانون قرار نمی گیرند.

خبرنگاران مطبوعات که شامل مقررات قانون مطبوعات می باشند، اصحاب مطبوعات خارجی، که در زمان استخدام به علت اصل عمل متقابل از اجازه خارجی کار معاف هستند، قوانین بین المللی و اتحادیه اروپا و آن دسته از اتباع خارجی که با اعطای اجازه کار از سوی سایر وزارتخانه ها نهادهای دولتی و سازمان ها استخدام شده اند، شامل قانون صدور اجازه کار اتباع خارجی نمی شوند . طبق ماده ۱۵ قانون اجازه کار خارجیان ، مشاغل خاص تنها متعلق به شهروندان ترکیه می باشد.

در ادامه برخی از مشاغل خاص که در ترکیه تنها مختص شهروندان ترکیه ای می باشد و هیچ فرد خارجی‌ نمی تواند در این گونه مشاغل مشغول به فعالیت شود، آمده است. این مشاغل عبارتند از:‌

 1. دندان پزشکی
 2. پرستاری
 3. داروخانه
 4. دامپزشکی
 5. مدیریت بخش خصوصی درمانی
 6. وکالت
 7. دفتر اسناد رسمی
 8. مدیر یا مسئول بیمارستان
 9. نگهبان امنیتی موسسات خصوصی و دولتی به طور کلی امنیت و محافظت از کشور ترکیه
 10. استخراج صدف، ماهی، مروارید و هر نوع محصول و تولید دریایی از دریای ترکیه
 11. مشاور گمرک
 12. رهبری توریست
 13. غواصی، کار روی کشتی، ناخدای کشتی  (در آب های ترکیه(
 14. کار در گمرک ترکیه
 15. در شرکت های توریستی مدیریت اجرایی

در صورتی که در کشور ترکیه زندگی می کنید و یا می خواهید به قصد کار و پیشه به آن کشور مهاجرت و یا مسافرت کنید، برای مشغول شدن در فعالیت هایی که در بالا اسم برده شد، باید اقامت آن کشور را بگیرید. باید شهروند ترکیه شوید تا بتوانید در مشاغل خاص آن مشغول به کار شوید.

چگونه می توان شهروند ترکیه شد و تابعیت کشور تازه توسعه یافته را دریافت کرد؟

اگر بتوانید برای خرید ملک در ترکیه  بیش از ۲۵۰ هزار دلار بپردازید، از راه قانونی می توانید، خیلی راحت و آسان شهروندی این کشور را دریافت نمائید. با دریافت شهروندی در ترکیه خواهید توانست، در این کشور به مشاغل خاص بپردازید. با کسب شهروندی ترکیه شما، شهروند ترکیه محسوب می شوید و همچون شهروندان ترکیه ای از حق و حقوق شهروندی در آن کشور برخوردار خواهید بود.

در صورتی که مبلغ پرداختی شما برای خرید ملک و یا خانه در کشور ترکیه کمتر از ۲۵۰ هزار دلار باشد، باید ۵ تا ۸ سال پیوسته در آن کشور زندگی کنید. پس از آن مدت زمان می توانید، برای تابعیت ترکیه اقدام نمائید.

چرا کشور ترکیه به اتباع خارجی اجازه نمی دهد که آن کشور به انجام مشاغل خاص بپردازند؟

موقعیت رو به رشد کشور ترکیه، شرایطی فراهم کرد که به حرفه های تخصصی نیاز است. برای گرفتن پست های حرفه ای مردنیاز، افراد حرفه ای در سایر نقاط جهان اقدام به مهاجرت به ترکیه کردند. طبیعتاً هر فردی هر کجا زندگی کند، نسبت به کشور و زادگاه خود تحساس تعلق می کند. همان طور که در لیست مشاغال خاص مشاهده کردید، آن مشاغل در حفظ امنیت نمامیت ارضی ترکیه نقش حیاتی دارند. برای همین به افراد خارجی اجازه کار در آن مشاغل خاص را نمی دهند.

برخی از دلایلی که بهبه طور کلی به اتباع خارجی اجازه کار در داده نمی شود، در ادامه آمده است.

 • در صورتی که وزارت کار و تامین اجتماعی ترکیه سیاستی مبنی بر جذب نیروی کار خارجی نداشته باشد به درخواست های اتباع خارجی در رابطه با کار، جواب رد داده می شود.
 • در صورت ارائه دادن اسناد و مدارک جعلی به وزارت کار و تامین اجتماعی.
 • کافی نبودن دلایل کارفرما جهت جذب نیروی کار خارجی.
 • درخواست مجوز کار برای مشاغلی که برای خارجی ها ممنوع می باشد.
 • افرادی که تخصص و صلاحیت درارتباط با کار مورد تقاضا یشان ندارند.
 • درخواست مخالف با معیارهای وزارت کار و تامین اجتماعی مجاز به کار نمی باشند.
 • افرادی که اجازه ورود به ترکیه به آنها داده نشده، افرادی که به آنها ویزا داده نشده و افرادی که غیر قانونی به آن کشور مهاجرت کرده اند.
 • اتباع خارجی که کشور ترکیه، کشور آنها را به رسمیت نمی شناسد.
 • خارجیانی که در مهلت مقرر که از طرف وزارت کار و تامین اجتماعی نسبت به تکمیل مدارک مورد نیاز اقدام نکنند، به درخواست ان ها جواب نمی دهند.
 • اتباع خارجی که نظم، امنیت و سلامت عمومی ترکیه را تهدید می نمایند.

اگر خواهان کار در ترکیه می باشید، موارد ذکر شده را رعایت کنید. نسبت به شغل های اقدام کنید که در لیست مشاغل خاص قرار ندارند. اگر نخصص شما در زمینه مشاغل خاص می باشد و دوست دارید در ان مشاغل به کار و فعالیت بپردازید، تابعیت ترکیه را دریافت نمائید.

هر گونه نظر، پیشنهاد و انتقادی در رابطه مشاغل خاص و شرایطی کاری در ترکیه دارید، ان را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE