جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

رازهای شگفت انگیزی درباره راه اندازی کسب و کار در ترکیه

کار در ترکیه

راه اندازی کسب و کار در ترکیه را در این مقاله موشکافانه بررسی می کنیم. ترکیه جز کشورهای آسیایی و همسایه ی ماست که نسبت به کشورهای اروپایی چه از لحاظ مسافت و مهم تر اینکه از جنبه ی فرهنگی خیلی به ما نزدیک است پس برای اقامت و راه اندازی کسب و کار می تواند گزینه ی خوب و قابل قبولی باشد. در ترکیه حدود ۲۱ منطقه آزاد وجود دارد و از لحاظ صنعتی و کشاورزی در چند سال اخیر رشد شایانی داشته است و جز یکی از کشورهای پردرآمد محسوب می شود.

در صورت داشتن ملک در ترکیه در گرفتن اقامت مشکلی نخواهیم داشت و شانس بالایی داریم. با کسب اطلاعات جامع و مفیدی می توانیم علاوه بر گرفتن اقامت در ترکیه به راه اندازی کسب و کار خوبی نیز بپردازیم. بدون آگاهی پیش رفتن در این زمینه باعث شکست در کار و در گرفتن اقامتمان می شود پس با چشمانی باز و پرس و جوی زیاد، با اطمینان خاطر می توانیم مهاجرتی عالی داشته باشیم.

کار در ترکیه

درابتدا و برای راه اندازی کسب و کار در ترکیه باید به این نکات دقت کرد که کار در ترکیه مستلزم گرفتن مجوز کار یا پروانه کسب است  و در صورت اخذ مجوز در یک کار فقط اجازه ی کار در همان حیطه را داریم نه کمتر و نه بیشتر. بعنوان مثال اگر مجوز کار بعنوان مدرس زبان آلمانی در آموزشگاهی را داریم فقط مجازیم این زبان و در همین آموزشگاه تدریس کنیم در غیر اینصورت باید مجوز لازم برای زمینه ی دیگر را حتمأ بگیریم. پس در کل برای ورود به این کشور باید تمام باید و نبایدها از جمله قوانین در مبحث کسب و کار به دقت خوانده و به کار گرفته شود.

ثبت شرکت در ترکیه

برای اینکه هدفمند و با برنامه ریزی فعالیت های خود را در زمینه ی تجارت پیش ببریم و در نهایت به اهداف مالی و غیرمالی دست پیدا کنیم، ثبت شرکت کمک شایانی در این زمینه به ما می کند. مانند بقیه ی فعالیت ها این کار نیز دارای ریسک بالایی است و می تواند با شکست و یا موفقیت بالایی همراه باشد که لازمه ی آن آگاهی داشتن در مورد راهی است که قرار است فعالیت هایمان را در آن ساماندهی کنیم.

 

معاملات در زمینه تجارت در سیستمی به نام مرسیس(Mersis) انجام می گیرند. در واقع یک سیستم ثبت اطلاعات مرکزی است که تمام فرایندهای تجاری در آن ثبت و داده ها نگهداری می شوند. هرفرد حقوقی در این سیستم یک شماره ای ویژه دارد که می تواند با آن سوابق و اطلاعات خود را مشاهده کند.

اولین کار برای ثبت شرکت در کشور ترکیه و راه اندازی کسب و کار، ارسال اطلاعات و قرارداد به سیستم مرسیس است.

طبق قانون تجاری ترکیه(TTK) شرکت های سازمانی و غیرسازمانی متفاوتی وجود دارد ولی رایج ترین نوع شرکت ها، شرکت با مسولیت محدود است که اکثر ایرانیان مایل به تاسیس این شاخه هستند که ثبت این نوع شرکت برای راه اندازی کسب و کار معمولا دو الی سه روز طول می کشد و برای ثبت آن حداقل دو نفر و حداکثر پنجاه نفر نیاز است و سرمایه ی اولیه برای تاسیس آن حدود پنج هزار لیره ترکیه می باشد.

بعد از ثبت شرکت در ترکیه و اخذ اجازه ی کار بعنوان کارفرما، در ابتدای کار اجازه ی یکساله و سپس دوساله و بعد از آن اعتبار سه ساله را دریافت می کنید. که دقت شود در پایان هردوره عملکرد شرکت از لحاظ فعال یا غیرفعال بودن و حتی میزان سوددهی بررسی می شود و در صورت داشتن تمامی شرایط و سوابق درخشان ، اجازه ی کار صادر می شود.

اثرات مثبت ثبت شرکت در ترکیه

اگر پنج سال از مجوز کار در ترکیه گذشته و بطور مداوم در این بازه کار کرده باشیم و در این مدت کمتر از شش ماه در خارج ترکیه بوده ایم می توانیم برای اقامت دایم اقدام کنیم که بعد گرفتن اقامت دایم مجازیم بدون اخذ مجوز در هرکاری مشغول شویم.

همچنین میزان تمدید اجازه ی کار ما با مدت اقامتمان در این کشور متناسب است. یعنی اگر دوسال اجازه ی کار داریم، به مدت دوسال هم می توانین در این کشور اقامت داشته باشیم. پس تمدید مجوزمان یعنی تمدید مدت زمان سکونتمان در ترکیه است.

با ثبت شرکت می توانیم وام های بانکی با شرایط عالی را اخذ کنیم. مزیت دیگر ثبت شرکت برای کسب و کار در ترکیه این است که می توانیم به دهها کشور در تمام قاره ها بدون داشتن ویزا مسافرت کنیم. همچنین مالیات کمتری پرداخت می کنیم و درآمد بیشتری را پس انداز خواهیم کرد. همان گونه که در ابتدا گفتیم کشور ترکیه به دلیل نزدیکی با کشور عزیزمان ایران، از لحاظ هزینه های زندگی و امرار و معاش در سطح پایین تری نسبت به کشورهای اروپایی است و این نیز به نوبه ی خود امتیاز بالایی برای شروع کسب و کار و سکونت در ترکیه محسوب می شود.

مراحل راه اندازی کسب و کار در ترکیه

  1. در ابتدا مکانی برای تاسیس شرکت خود تعیین می کنیم.
  2. گرفتن مجوز از وزارت کار
  3. براساس جایی که در آن اقامت داریم باید یک شماره ی مالیاتی دریافت کنیم.
  4. مراجعه کردن به اداره ی مالیات و سپس دریافت گواهینامه ی ثبت شرکت و در مرحله ی بعد ثبت اظهار نامه ی مالیاتی در این اداره.
  5. کارفرما باید به سازمان بازرگانی مراجعه کرده و شرکت را در آنجا به ثبت رساند و سپس آن را در یک روزنامه ی تجاری نشر دهد.
  6. کارفرما تمام مدارک بالا از جمله گواهی ثبت مالیاتی، اجاره نامه، فرم اظهار نامه، روزنامه تجاری و… را به شهرداری آن شهر و در صورت نبود به فرمانداری تحویل دهد.

موقعیت کار در ترکیه

برای موفق شدن در کار در کشور ترکیه باید به زبان ترکی استانبولی و یا انگلیسی مسلط باشید. در صورت داشتن این ویژگی مثبت علاوه بر سهولت زندگی در این کشور به مراتب سطح درآمد بالاتری خواهید داشت در غیر اینصورت شما به غیر از مشاغل سطح پایین و مانند کارگری نمی توانید پیشرفتی داشته باشید و درآمدتان نیز پایین می آید و پشیمان و شکست خورده و با از دست دادن هزینه مالی بعد از مدتی به کشور خودتان بر می گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE