جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

شرایط ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه

شرایط ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه به چه صورتی است؟ چگونه می توانیم برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه اقدام کنیم؟

قبولی در دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی بر اساس کنکور سراسری نیست. بلکه دانشگاه ها به صورت جداگانه مدارک و امتیازهای لازم را از متقضایان دریافت کرده و با برگزاری امتحانات داخلی اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد می کنند. بر این اساس ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا راحت تر از دانشگاه های ایران است. 

در این مقاله قصد داریم که شرایط ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه را در اختیار شما قرار دهیم. پس با ما همراه باشید تا اطلاعات مورد نیاز خود را در خصوص ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه به دست آورید. همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ادامه تحصیل در ترکیه با مشاورین مجرب ما در املاک نود تماس حاصل فرمایید و سؤالات خود را مطرح کنید.

ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد در ترکیه

دانشگاه های ترکیه به دلیل داشتن و اعطا کردن مدارک معتبر و بین المللی مورد توجه بسیار از افراد برای ادامه تحصیل قرار می گیرد. پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه ها از طریق آزمون های داخلی توسط خود دانشگاه صورت می گیرد.

 طول دوره کارشناسی ارشد در ترکیه حداقل دو سال است. تعداد واحدهای لازم برای برای گذراندن این مقطع تحصیلی ۲۰ الی ۳۰ واحد می باشد. دانشجویان نیمی از این واحدها را باید در طول مدت تحصیل بگذرانند و نیمی دیگر را به تحقیق و پژوهش بر روی پایان نامه خود سپری کنند. زبان تدریس در دوره های کارشناسی ارشد در ترکیه ترکی و انگلیسی است. 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه

بسیاری از دانشجویان یکی از نکاتی که برای ادامه تحصیل در کشورهای خارجی به آن توجه می کنند، ارائه خوابگاه توسط دانشگاهی است که توانستند پذیرش بگیرند. البته باید آن ها نگرانی برای تحصیل در ترکیه نگران این موضوع نباشند چرا که کشور ترکیه در چند سال اخیر امکانات خوابگاهی را برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته است و در اختیار آن ها قرار می دهد. همچنین دانشجویان خارجی در طول ادامه تحصیل در دانشگاه های ترکیه از بیمه درمانی برخورددار می شوند و می توانند از امکانات درمانی به صورت رایگان استفاده کنند. 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه: انتخاب رشته

انتخاب رشته در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه پس از آزمون و اعلام نتایج انجام می شود. البته توجه به این نکته الزامی است که انتخاب رشته لزوماً در یک گروه آموزشی نخواهد بود و ارتباطی هم به دوران دبیرستان و یا کارشناسی ندارد.

نکاتی در مورد ادامه تحصیل ترکیه در مقطع بالاتر

۱-‌ داوطلبان برای ورود به دانشگاه های ترکیه باید دارای مدرک فارغ التحصیلی باشند و یا دانشجو سال آخر تلقی شوند.

۲-‌ داوطلبان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه باید تابعیت خارجی داشته باشند و یا در صورت وجود دو تابعیتی می تواند هم وطن یکی از کشورهای ترکیه یا جمهوری ترک نشین قبرس باشد.

۳-‌‌ متقاضیان خارجی که به دلیل آیین نامه انضباطی از یکی از دانشگاه ها و یا مؤسسات عالی کشور مادری اخراج شده باشند، نمی توانند به عنوان دانشجوی خارجی و داوطلب ورود به دانشگاه های ترکیه برشمرده شوند.

۴-‌ تمامی دانشجویان خارجی که علاقمند به ادامه تحصیل در دانشگاه های کشور ترکیه می باشند، باید دارای گواهی یا مدرک معتبر زبان ترکی استانبولی و همچنین کاملاً به این زبان نیز تسلط داشته باشند. که این در خواست در میان شرایط جذب دانشجوی خارجی در نظر گرفته می شود و مدرک معتبر مربوط به آن که نشان دهنده میزان تسلط و آشنایی دانشجوی خارجی به زبان ترکی است، در کنار سایر مدارک باید در هنگام ثبت نام به دانشگاه مربوطه تحویل داده شود.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد به صورت زیر است:

۱-‌ مدارک دوره کارشناسی و ریز نمرات همراه با ترجمه رسمی

۲-‌ روزمه تحصیلی

۳-‌ انگیزه نامه تحصیلی

۴-‌ کارنامه آزمون ALES یا GRE

آزمون زبان ALES دو بار در سال و در بسیاری از شهرهای ترکیه توسط سازمان سنجس کشور ترکیه (SYMÖ) بر گزار می شود. سؤالات آزمون ALES به زبان ترکی است و مواد آزمون درسی آن عبارت است از:

  • مهارت های ریاضی و هوش شامل ۵۰ سؤال از Sayisal Bölüm 1 و از Sayisal Bölüm 2 .
  • مهارت های استدلال منطقی و در ک مطلب زبان ترکی شامل ۵۰ سؤال ازSözel Bölüm 1 و Sözel Bölüm 2.

۵-‌ مدرک زبان انگلیسی

دارا بودن یکی از مدارک زبان انگلیسی مانند مدرک زبان TOFEL و IELTS و یا شرکت در آزمون های زبان انگلیسی که هر ساله توسط سازمان سنجش ترکیه برگزار می شود.

به این نکته توجه داشته باشید که در برخی از دانشگاه های ترکیه و در برخی از رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد داشتن مدرک زبان انگلیسی ضروری نیست.

۶-‌ شرکت در آزمون تومر و اخذ مدرک دیپلم زبان آن برای دانشگاه هایی که زبان آموزشی آن ها ترکی می باشد، امری ضروری است. این آزمون در برخی از دانشگاه های ترکیه به صورت هفتگی برگزار خواهد شد.

۷-‌ توصیه نامه از اساتید ایرانی که حداقل از دو استاد لازم است.

این نکته را در نظر داشته باشید که برای پذیرش در تمامی مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا باید از طریق سایت دانشگاه مربوطه یا مراجعه حضوری اقدام کنید.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه

مهم ترین مدارک مورد نیاز جهت اخذ اقامت تحصیلی در ترکیه

۱-‌ دارا بودن مدرک متوسطه

۲-‌ مدرک پیش دانشگاهی

۳-‌ برگه معادل سازی مدرک تحصیلی

۴-‌ ریز نمرات کل چهار سال تحصیلی دبیرستان

۵-‌ ترجمه پاسپورت

۶-‌ دارا بودن مدرک زبان ترکی Tömer و مدرک زبان انگلیسی TOFEL یا IELTS

۷-‌ دانشنامه لیسانس

۸-‌ ریز نمرات دانشگاه

در این مقاله به بررسی شرایط ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه پرداختیم. همچنین اطلاعات کلی را در مورد نحوه اخذ پذیرش در دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناشی ارشد در اختیار شما قراردادیم. امیدواریم که این مقاله نیز مورد توجه شما قرار گرفته باشد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در ترکیه با مشاورین با تجربه املاک نود تماس حاصل فرمایید.

يك ديدگاه

  1. حدیث

    در   مي گويد: 

    ممنون از اطلاعات خوب و جامع تون واز سایت املاک نود سپاسگزارم که خیلی دقیق به همه ی سوالاتی که برای ما پیش میاد جواب میدن.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE