جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

شرایط کار ضمن تحصیل در ترکیه در سال ۲۰۱۹

شرایط کار ضمن تحصیل در ترکیه

شرایط کار ضمن تحصیل در ترکیه در سال ۲۰۱۹ به چه صورت است؟ آیا می توان در حین تحصیل در ترکیه به کار مشغول شد؟

بر طبق قانون جدید نیروی کار بین المللی، دانشجویان خارجی که در برنامه های فارغ التحصیلی رسمی در مؤسسه های آموزش عالی در ترکیه و برنامه های کارشناسی ارشد و دکترا ثبت نام می کنند، قادر به درخواست کار ضمن تحصیل در ترکیه می باشند. البته دانشجویان خارجی که در دوره های فوق دیپلم و یا کارشناسی ثبت نام می کنند، حق درخواست کار در کشور ترکیه را ندارند.

در این مقاله قصد داریم اطلاعات کاملی را در خصوص شرایط کار ضمن تحصیل در ترکیه در سال ۲۰۱۹ در اختیار شما قراردهیم. پس در ادامه با ما همراه باشید تا با این شرایط آشنا شوید. همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کار در ترکیه و مهاجرت به ترکیه با مشاورین با تجربه ما در املاک نود تماس حاصل فرمایید.

همچنین بخوانید: شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در ترکیه

شرایط کار ضمن تحصیل در ترکیه

دانشجویان بین المللی، اجازه و حق کار در دفاتر دولتی و خصوصی را ندارند. متاسفانه قانون کار در ترکیه این نوع کار را برای دانشجویان خارجی منع کرده است. اما هر دو دانشگاه های دولتی و خصوصی حق استخدام محققان خارجی و بین المللی را دارند و درب دانشگاه های ترکیه بر روی این محققان و پژوهشگران باز می باشد. دانشجویان خارجی می توانند درخواست خود را برای کار در این دانشگاه ها ارائه دهند و پس از بررسی مدارک و در خواست آن ها در صورت تأیید در این دانشگاه ها استخدام شوند.

از جمله دانشگاه هایی که آماده پذیرش و استخدام دانشجویان خارجی می باشد می توان به دانشگاه های دولتی بوغازیچی ترکیه در شهر استانبول و دانشگاه فنی خاورمیانه در آنکارا اشاره کرد. دانشگاه های خصوصی برای استخدام دانشجویان خارجی شامل دانشگاه سابانچی، کوچ و بیلگی در استانبول و دانشگاه بیلکنت در آنکارا می باشد.

شرایط کار ضمن تحصیل در ترکیه

شرایط کار در ترکیه

تنها امری که مانع اخذ کار موقت در ترکیه می باشد زبان نیست، بلکه ادارات و دانشگاه هایی در ترکیه وجود دارند که زبان آموزش آن ها انگلیسی می باشد. برخی از دانشگاه های خصوصی جهت تحصیل در ترکیه به عنوان دانشگاه های انگلیسی زبان تأسیس شده اند. این دانشگاه ها در حال رقابت با دانشگاه های دولتی هستند تا کارکنان و محققان بین المللی را به استخدام خود درآورند. همچنین مؤسسات پژوهشی در ترکیه تأسیس شده اند که زبان آموزشی آن ها فرانسوی و آلمانی می باشد.

شرایط کار ضمن تحصیل در ترکیه

علاوه بر این، اکثر دانشگاه های پایه دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا را در یک طرح جامع به استخدام خود در می آورند. گاهی اوقات ممکن است که دانشگاه های تحصیلات تکمیلی برای کمک به برخی از استاید در انجام وظایف خاص مانند تدریس، انجام تحقیقات پژوهشی، تهیه آمار و … نیاز به جذب دانشجویان خارجی داشته باشند. در این موارد نیازی نیست که دانشجویان بین المللی زبان ترکی را یاد بیگرند و یا آن را آموزش دهند.

اجازه کار  دانشجویان بین المللی در ترکیه

بیشتر مجوزها جهت اخذ کار ضمن تحصیل در ترکیه، حدود یک سال طول خواهد کشید تا صادر شوند. در صورت اتمام تاریخ این مجوزهای به صورت سه الی شش ساله تمدید خواهند شد. البته قابل ذکر است که افرادی که به مدت ۸ سال پیوسته در ترکیه اقامت داشته و همچنین مجوز شغلی شش ساله را اخذ کرده باشند می تواند برای کار به صورت دائمی در ترکیه درخواست دهند.

اجازه کار برای دانشجویان خارجی، مجوز اقامت معتبر دانشجویی و حقوق اعطا شده توسط این مجوز در اخذ اقامت هیچ گونه محدودیتی را ایجاد نمی کند. روش ها و اصول مربوط به اشتغال دانشجویان خارجی توسط وزارتخانه با در نظر گرفتن ملاحظات وزارت امور داخلی و اصول تعیین شده توسط کمیته سیاست های مهاجرت تعیین می شود.

دانشجویانی که تحصیلات خود را در ترکیه به پایان رسانده اند، می توانند یک سال پس از فارغ التحصیلی خود برای اخذ مجوز کار درخواست کنند.  درخواست باید بر طبق اصول تعیین شده توسط هئیت مشورتی بین المللی ارزیابی شود. پس از پیدا کردن شغل در یک شرکت ترکی، شرکتی باید از طرف متقاضی خارجی برای اخذ مجوز کار درخواست کند. توجه داشته باشید که هیچ تضمینی وجود ندارد وزارتخانه مجوز اجازه کار برای متقاضی خارجی ارائه دهد.

شرایط کار ضمن تحصیل در ترکیه

در ترکیه چه کارهایی را می توان ضمن تحصیل انجام داد؟

از جمله کارهای که در هنگام ضمن تحصیل در ترکیه می توان انجام داد می توان به کار در دانشگاهای خصوصی و دولتی به صورت کارمند یا محقق و پژوهشگر، پرستاری از فرزندان خانواده های ثروتمند، کار در برخی از شرکت های ترکیه که برای شعب مختلف خود در سراسر ترکیه نیاز به سردبیر، روزنامه نگار و حتی ویراستار دارند و کار در حرفه گردشگری و توریستی اشاره کرد.

وضعیت کار در ترکیه

صنعت گردشگری نقش بسیار مهمی را در کشور ترکیه ایفا می کند. به دلیل حضور گردشگران زیاد در اکثر نقاط دنیا در ترکیه بستر بسیار مناسبی جهت ایجاد شغل در ترکیه ایجاد شده است. بخش اصلی اقتصاد ترکیه بر پایه تولید، کشاورزی و گردشگری است. کشور ترکیه در زمینه اشتغال و کار یکی از کشورهاییست که بیشترین میزان استخدامی را دارد. میزان استخدامی و جذب نیروی کار در ترکیه حتی  نسبت به کشورهایی مانند انگلستان، کانادا، فرانسه و آلمان نیز بیشتر است.

جهت کار در کشور ترکیه شما نیازمند به اجازه کار از سوی دولت ترکیه می باشید. دو راه برای دریافت کار در ترکیه وجود دارد. روش اول، اقدام از طریق یک کارفرما که شما را در وزارت کار و امور اجتماعی این کشور تأیید کند و راه دوم، اقدام مستقیم از طریق سفارت کنسولگری کشور ترکیه می باشد. این پروسه به طور معمول ۳۰ روز طول خواهد کشید.

در صورت دریافت اجازه کار در ترکیه بر طبق قوانین کشور ترکیه، شما با کارفرما مشخص برای یک حرفه خاص در یک مکان معین مشغول به کار خواهید شد. بعد از گذشت یک سال در صورت توافق طرفین این مجوز برای سه سال قابل تمدید خواهد بود. شخص برای تمدید مجوز کار در کشور ترکیه باید حداقل ۱۵ روز قبل از اتمام مجوز اقدام کند.

در این مقاله به بررسی شرایط ضمن تحصیل در ترکیه در سال ۲۰۱۹ پرداختیم. امیدواریم که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در ترکیه و کار در کشور ترکیه می توانید با مشاورین کاردان املاک نود تماس حاصل کنید و سؤالات خود را مطرح سازید تا شما را به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE