جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

اطلاعات جامع درباره تحصیل در ترکیه و اخذ پذیرش در دانشگاه های ترکیه

اطلاعات جامع درباره تحصیل در ترکیه و اخذ پذیرش در دانشگاه های ترکیه

شرایط ادامه تحصیل در ترکیه و نحوه اخذ پذیرش در دانشگاه های این کشور به چه صورتی است؟ برای به دست آوردن اطلاعات جامع خواندن این مقاله خالی از لطف نیست.

کشور ترکیه یک کشور اروپایی- آسیایی می باشد که هم فرهنگ غربی و هم شرقی را دارا است. زبان رسمی کشور ترکیه، ترکی است اما در بین برخی از ساکنان و اقوام محلی زبان کردی و ارمنی نیز رایج است. کشور ترکیه دارای دانشگاه های معتبر در سطح جهانی با امکانات عالی و هزینه های کم است به همین دلیل این کشور مقصد بسیاری از افراد برای ادامه دادن تحصیل می باشد. دانشگاه های ترکیه از اعتبار علمی بالایی برخورددار هستند اغلب این دانشگاه ها برای بالا بردن سطح علمی خود با دانشگاه های معتبر جهان مانند هاروارد در ارتباط هستند.

در ادامه این مقاله قصد داریم که اطلاعات جامع را در مورد تحصیل در ترکیه و نحوه اخذ پذیرش در دانشگاه های این کشور را در اختیار شما قرر دهیم. پس با ما همراه باشید.

شرایط ادامه تحصیل و اعزام دانشجو به ترکیه

شرایط ادامه تحصیل و اعزام دانشجو به ترکیه

شرایط ادامه تحصیل و اعزام دانشجو به ترکیه

تحصیل در ترکیه از شش سالگی شروع می شود. مدارس ترکیه به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند، در مدارس دولتی تحصیل به صورت رایگان است و در مدارس خصوصی بسته به نوع مقطع تحصیلی شهریه ای را از دانش آموز دریافت می کنند. در مدارس دولتی یکی از زبان های انگلیسی، آلمانی و اسپانیایی تدریس می شود در حالی که در مدارس خصوصی دو زبان هم زمان تدریس می شود. در کشور تر کیه طول دوره ابتدایی پنج سال و دوره راهنمایی سه سال است.

اغلب ایرانیان تحصیل در ترکیه را به دلیل فاصله کم و نزدیکی سطح فرهنگ انتخاب می کنند. ادامه تحصیل در ترکیه یکی از راه های آسان و راحت برای مهاجرت به کشور ترکیه است. اخذ اقامت تحصیلی در ترکیه زمانی انجام می گیرد که یکی از مراکز زیر نظر وزارت آموزش و پرورش یا وزارت آموزش عالی ترکیه، پذیرش متقاضی را تأیید کنند.

پس از تأیید شخص از سوی یکی از مراکز، فرد با دریافت نامه پذیرش از سوی یکی از مراکز تحصیلی، ویزای تحصیلی خود را دریافت می کند و با همان ویزا وارد کشور ترکیه می شود و پس از آن می تواند برای انجام مراحل اخذ اقامت اقدام کند.

تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه

 کسانی که در کشور ترکیه زندگی می کنند برای ادامه تحصیل در ترکیه در مقطع دبیرستان، به مدت ۴ سال است اما برخی از مدارس یک دوره ۵ ساله است که یک سال آن به آموزش زبان های خارجی پرداخت می شود. دبیرستان های ترکیه به دو دسته آناتولی و دولتی تقسم می شوند که در دبیرستان های دولتی به صورت استاندارد تحصیل صورت می گیرد اما در دبیرستان های آناتولی بیشتر به آموزش زبان های خارجی پرداخته می شود.

در سال چهارم دبیرستان یک امتحان جامع برگزار می شود که دانش آموزان در صورت کسب نمره قبولی می توانند وارد دانشگاه شوند. میزان نمره کسب شده توسط دانش آموز نوع رشته تحصیلی او را در دانشگاه مشخص می کند. برای مثال اگر دانش آموزی در دروس ترکی و ریاضی نمره بیشتری را کسب کند، می تواند در رشته هایی مانند مدیریت بازرگانی، روابط بین المللی و حقوق، روانشناسی، رشته های آموزشی و اقتصاد مشغول به تحصیل شود. آن دسته از دانش آموزانی که توانسته اند نمره بیشتری را در دروس علوم کسب کنند، می توانند در رشته های مهندسی و پزشکی مشغول به تحصیل در ترکیه و یکی از دانشگاه های آن شوند.

شرایط تحصیل و پذیرش از دانشگاه های ترکیه

شرایط تحصیل و پذیرش از دانشگاه های ترکیه

شرایط تحصیل و پذیرش از دانشگاه های ترکیه

دانشگاه های ترکیه از اعتبار بین المللی برخوردار هستند و مدارک آن ها در سراسر دنیا معتبر می باشد. در دانشگاه های ترکیه بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه به زبان های انگلیسی، فرانسوی و آلمانی تدریس می شود. در دانشگاه های ترکیه دروس به صورت ترمی- واحدی ارائه می شود و در کلاس ها در سه ترم بهار، تابستان و پاییز برگزار خواهد شد. که ترم بهاری از ماه فوریه تا ماه ژوئن، ترم تابستانی از ماه جولای تا آگوست و ترم پاییزی از ماه اکتبر تا انتهای ژانویه طول می کشد.

یکی از شرایط اصلی و مهم اخذ پذیرش در دانشگاه های ترکیه، داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها می باشد. آزمون ورودی هر دانشگاه به صورت جداگانه برگزار می شود و داوطلبان با هر سنی می توانند در آن شرکت کنند.

تحصیل در ترکیه در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا هر کدام به ترتیب ۲ و ۴ سال به طول می انجامد که دانشجویان هر دو مقطع باید در نیمی از دوره تحصیلی خود ۲۰ الی ۳۰ واحد  درسی را پاس کنند و نیمه دیگر را به تحقیق و پژوهش بر روی پایان نامه خود سپری کنند.

پذیرش در دانشجو در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا به صورت آزمون سراسری نمی باشد بلکه هر دانشگاه به صورت مستقل و جداگانه اقدام به برگزاری امتحان ورودی خود می کند. هر دانشگاه در طول سال دو بار رشته هایی را که در آن دانشجو می پذیرد به همراه ظرفیت آن ها اعلام می کند و باید دانشجویان متقاضی ابتدا در رشته مورد نظر ثبت نام و سپس در امتحان مربوطه شرکت نمایند.

از جمله دانشگاه های معتبر و مورد تأیید وزارت علوم ترکیه می توان به دانشگاه های مانند حاجت تپه، آنکارا، چوکوروا، آتاتورک، دوکوزایلول، بیلکنت، خاورمیانه، دانشگاه فنی استانبول، آناتولی، اژه و … اشاره کرد.

نکته بسیار مهمی که باید افراد برای تحصیل در ترکیه و اخذ پذیرش در دانشگاه های این کشور به آن توجه کنند این است که دانشگاه های ترکیه معمولاً در مورد ارائه خوابگاه به دانشجو هیچ تعهدی نمی دهند. اما دانشجویان در طول تحصیل در ترکیه از بیمه درمانی بهرمند می شوند و امکانات درمانی آن ها رایگان است.

در این مقاله اطلاعات جامع در مورد تحصیل در ترکیه و نحوه اخذ پذیرش در دانشگاه های این کشور را در اختیار شما قرار دادیم. امید واریم این اطلاعات برای شما مفید و از آن استفاده کنید. با ما همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE