جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه چگونه است؟ آیا بدون آزمون می توان در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه تحصیل کرد؟

ترکیه کشور کوهستانی و بسیار زیبایی است که بین قاره آسیا و اروپا قرار گرفته است. این کشور به عنوان گذرگاهی بین اروپا و آسیا شناخته می شود. به همین دلیل از موقعیت جغرافیایی بسیار خوبی برخورددار است. دین اکثر مردم ترکیه اسلام و بیشتر سنی مذهب هستند.

امروزه رشته های پزشکی و دندانپزشکی به دلیل موقعیت شغلی و درآمد بسیار خوب مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است. به دلیل سختی قبولی در کنکور بسیاری از متقاضیان ایرانی تحصیل در خارج از کشور را انتخاب می کنند. کشور ترکیه به دلیل فاصله کم، دانشگاه های معتبر در سطح جهانی و هزینه های زندگی به صرفه مورد توجه بسیاری از متقاضیان در سراسر جهان قرار گرفته است.

در این مقاله قصد داریم شما را با شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه آشنا سازیم. پس در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات مورد نیاز را در مورد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی به دست آورید. اگر شما جز آن دسته از افراد می باشید که به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی علاقمند هستند می توانید با مشاورین و کارشناسان مجرب ما در املاک نود تماس حاصل کنید تا اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهند.

همچنین بخوانید: شرایط و نحوه اخذ ویزای تحصیلی ترکیه در سال ۲۰۱۹

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه   

کشور ترکیه، یکی از کشورهایی است که با به وجود آوردن امکانات تحصیلی مناسب اقدام به جذب دانشجویان بین المللی کرده است. به دلیل وجود دانشگاه های معتبر در سطح جهانی، افراد علاقمند به تحصیل در ترکیه با آزمون های رقابتی روبرو می شوند که باید قبل از ورد به دانشگاه خود را برای آن آماده کنند.

رشته های پزشکی و دندانپزشکی از جمله رشته های پرطرفدار در ایران، ترکیه و سراسر جهان می باشد و افراد زیادی علاقمند به تحصیل در این رشته ها هستند. به دلیل اعتبار این مشاغل در سراسر دنیا همواره برای ورود به این رشته های رقابت های سختی وجود دارد.

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

ادامه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه می تواند موقعیت بسیار مناسبی برای افراد علاقمند به تحصیل در این رشته ها باشد. اگرچه ادامه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه نیز دارای آزمون های ورودی است اما تجربه نشان داده است که دانش آموزان ایرانی توانسته اند در این آزمون ها بسیار موفق ظاهر شوند.

طول دوره تحصیلی پزشکی در ترکیه ۶ سال و طول دوره دندانپزشکی ۵ سال می باشد. هر سال تحصیلی در ترکیه همانند ایران از دو ترم تشکیل شده است. ترم اول از مهرم ماه شروع می شود و تا اواخر دی ما ادامه دارد و ترم دوم از اواخر بهمن ماه آغاز خواهد شد و تا تیر ماه سال آینده طول خواهد کشید.

آزمون یا امتحان ورودی پزشکی ترکیه YOS و SAT

دو آزمون ورودی جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه، آزمون های YOS و SAT هستند. قدم اول برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه دارا بودن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و یا مدرکی دال بر مشغول به تحصیل سال آخر دبیرستان می باشد. برای ادامه تحصیل پزشکی و داندانپزشکی در یکی از دانشگاه های ترکیه باید متقاضی بتواند بر حسب مقرارت دانشگاه در آزمون های YOS و SAT نمره قبولی را کسب کند.

آزمون YOS

آزمون YOS فراگیرتر می باشد و دانشگاه های بسیاری در ترکیه نمره این آزمون را ملاک قرار می دهند. این آزمون از ۲ بخش تشکیل شده است. مواد امتحانی بخش اول آزمون YOS شامل دروس ریاضی، هندسه و هوش می باشد. توجه داشته باشید که این سؤالات به دو زبان ترکی و انگلیسی در یک یا دو دفترچه ارائه می شوند. دانش متوسط به زبان انگلیسی و ترکی برای جواب دادن به سؤالات این آزمون کافی است.

بخش دوم آزمون YOS برای سنجش زبان ترکی داوطلبان می باشد. نتیجه این بخش از آزمون به صورت نمره های B، A و C ارائه داده می شود. البته نتیجه قسمت دوم آزمون زمانی اهمیت پیدا می کند که متقاضی خواهان ادامه تحصیل در ترکیه به زبان ترکی باشد. به این معناست که دانشجو هنگام ثبت نام دانشگاه زبان تحصیلی خود را زبان ترکی انتخاب کند.

آزمون YOS از ۶ سال پیش تا کنون به صورت جداگانه در هر دانشگاه برگزار می شود. به طوری که هر دانشگاه در زمان معینی آزمون خود را برگزار خواهد کرد. زمان ثبت نام آزمون YOS ترکیه هر ساله فروردین ماه می باشد و زمان برگزاری آزمون های دانشگاه های مختلف از اردیبهشت تا تیر ماه خواهد بود. جواب نهایی این آزمون ۲ هفته الی ۲ ماه طول خواهد کشید. توجه کنید که برای شرکت در آزمون YOS هیچگونه محدودیت سنی وجود ندارد.

آزمون SAT

آزمون SAT به زبان انگلیسی است و شامل دروس ریاضی، درک مطلب و نگارش است و هر قسمت دارا ۸۰۰ نمره می باشد. این آزمون معمولاً در دانشگاه هایی برگزار می شود که تحصیل پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی است. دانشگاه های آمریکا نیز برای ورود به مقطع کارشناسی نمره قبولی این آزمون را ملاک قرار می دهند.

در کشور ترکیه سؤالات بخش ریاضی و هندسه بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. آزمون SAT بسیار سخت تر از آزمون YOS است. برخی از دانشگاه های ترکیه از جمله دانشگاه حاجت تپه در آنکارا نتیجه این آزمون را ملاک ثبت نام دانشجوهای خود قرار می دهند. آزمون SAT در طول سال ۴ بار در ترکیه برگزار می شود.

متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه بعد از قبولی در آزمون های ورودی باید بسته به انتخاب نوع زبان تحصیلی خود مدرک معتبر زبان انگلیسی و ترکی خود را به دانشگاه ارائه دهند. اگر شما زبان تحصیلی خود را انگلیسی انتخاب می کنید باید در آزمون IELTS نمره ۶ الی ۵/۶ و در آزمون TOFEL نمره ۸۰ را کسب کنید. در صورتی که زبان ترکی را انتخاب کرده اید باید مدرک زبان تومر را به دانشگاه تحویل دهید.

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

نکته

در کشور ترکیه راه دیگر برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی وجود دارد. بر طبق این مدل متقاضی می تواند بدون کنکور در رشته پزشکی و دندانپزشکی مشغول به تحصیل شود. اما به وجود شرایط خاص نوع پذیرش معمولاً ایرانی های کمتر موفق به اخذ پذیرش با معدل می شوند.

در این مقاله به بررسی شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه پرداختیم. اطلاعاتی را در خصوص نوع پذیرش و قبولی در این رشته ها را در اختیار شما قرار دادیم. امیدواریم که این مقاله نیز مورد توجه شما قرار گرفته باشد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه با کارشناسان با تجربه ما در املاک نود تماس حاصل فرمایید و سؤالات خود را مطرح کنید تا راهنمایی های لازم را در اختیار شما قرار دهند.

۲ نظرات

  1. کیمیا

    در   مي گويد: 

    میشه لطفا بیشتر در مورد ورورد به دانشگاه در ترکیه در رشته ی پزشکی ودندانپزشکی توضیح دهید؟؟

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE