جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

شرایط ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک لیسانس

شرایط ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک لیسانس

آیا قصد ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک لیسانس دارید؟ آیا از هزینه های تحصیلی در ترکیه آگاهی دارید؟ آیا می دانید که چرا ترکیه برای ادامه تحصیل مناسب است؟

خواندن این مقاله در املاک نود به شما خواهد کرد تا پاسخ سوالات خود را در خصوص ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک لیسانس پیدا کنید. در ادامه خواهید دانست که چرا تحصیل در ترکیه را باید تجربه کرد. همچنین از هزینه های تحصیل در دانشگاه آزاد و دولتی و سایر هزینه های زندگی در ترکیه و با مدارک لازم برای پذیرش در دانشگاه های مطلع خواهید شد.

شما می توانید در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد ادامه تحصیل در ترکیه با مشاورین و کارشناسان مجرب ما در املاک نود تماس حاصل کنید تا اطلاعات و راهنمایی های لازم را در اختیار شما قرار دهند.

همچنین بخوانید: شرایط و نحوه اخذ ویزای تحصیلی ترکیه در سال ۲۰۱۹

چرا باید تحصیل در ترکیه را تجربه کرد؟

در ترکیه ۲۰۰ دانشگاه خصوصی و دولتی در حال ارائه خدمات آموزشی به دوستداران علم و یادگیری هستند. اگر در ترکیه تحصیل کنید ، علاوه بر بهره مندی از آموزش در سطح عالی از جاذبه های گردشگری و مناطق توریستی این کشور نیز می توانید لذت ببرید و تجربه های جالب و شگفت انگیز را به دست آورید.

اگر در زبان انگلیسی تبحر دارید ، می توانید به دانشگاه بیلکنت برای ادامه تحصیل بروید. در این دانشگاه تمام منابع آموزشی با زبان انگلیسی تدریس می شود. البته برای ماندن در ترکیه لازم است تا حدودی هر چند اندک با زبان ترکی آشنا باشید. با بودن و زندگی کردن در محیط ترک زبان در مدت کوتاهی قادر خواهید بود ، با زبان ترکی آشنا شوید. یادگیری زبانی تازه نعمتی است که به سادگی نصیب هر کسی نمی شود. برای ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک لیسانس از هزینه های تحصیلی در ترکیه آگاهی یابید.

بررسی هزینه های تحصیلی در ترکیه

تحصیل در دانشگاه های دولتی در ترکیه بسیار ارزان تر از تحصیل در دانشگاه های غیر خصوصی می باشد. هزینه تحصیل در رشته های مختلف و دانشگاه های متفاوت متغیر است.

 •         هزینه ادامه تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی ۴۵۰ تا ۱۵۰۰ دلار است.
 •         هزینه ادامه تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی با زبان ترکی ۲۴۰ تا ۷۵۰ دلار می باشد.
 •         هزینه ادامه تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ۶۰۰ تا ۹۰۰ دلار است.
 •         هزینه تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد به زبان ترکی ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار می باشد.

ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک لیسانس

مقطع تحصیلی دوره کارشناسی ۳- ۴ سال ، ارشد ۲-۵ سال و دکترا ۴-۶ سال به طول می انجامد. اگر قصد ادامه تحصیل در ترکیه را دارید باید دو آزمون را پشت سر بگذارید. آزمون اولی پیرامون اطلاعات یادگیری و آموزش عمومی است. آزمون دوم در رابطه با یادگیری زبان ترکی در حد ابتدایی است. اگر چه زبان رسمی و متداول در دانشگاه های ترکیه انگلیسی است اما آشنایی با زبان ترکی برای حضور موثر در دانشگاه و همچنین زندگی در ترکیه ضروری است.

برای ادامه تحصیل در ترکیه با داشتن مدرک لیسانس می توانید نسبت به اخذ درجه کارشناسی ارشد و سپس دکترا اقدام کنید. شرایط پذیرش دانشجو در دانشگاه های ترکیه در هر دو مقطع به یک شیوه است.

تحصیل در ترکیه با مدرک لیسانس

سایر هزینه های برای تحصیل در ترکیه

هزینه های اداری اقامت و تحصیل در ترکیه حدود ۴۲۲ تا ۶۳۲ لیر ، هزینه خانه به سبک زندگی و سلیقه فرد بستگی دارد. هزینه پوشاک کم و هزینه خوراک بالا است. برای خرید وسایل منزل بهتر است وسایل دسته دوم تهیه کنید ، وسایل دسته دوم تا ۳۰۰۰ لیر برای شما هزینه دارد اما وسایل تازه بیش از ۹۰۰۰ لیر برایتان هزینه در بر می گیرد. تا جایی که ممکن است از سلف دانشگاه خوراک خود را تهیه کنید. تهیه خوراک در رستوران برای دانشجو مقرون به صرفه نیست.

از خوابگاه به جای خانه اجاره ای استفاده کنید. تحصیل در شهرستان ها ارزان تر است. هزینه خوابگاه در یک اتاق ۲ تا ۴ نفره ۱۵۰ تا ۳۰۰ لیر است. هزینه خوابگاه های خصوصی به ۷۰۰۰ لیر در سال می رسد.

برای آشنایی با سطح هزینه تحصیل در دانشگاه های ترکیه هزینه چند رشته را برای نمونه ذکر می کنیم.

تحصیل در ترکیه با مدرک لیسانس

دو نمونه از هزینه تحصیل در دانشگاه آزاد در ترکیه

تحصیل در رشته حقوق در مقطع کارشناسی ۲۶۰۰۰ لیر و در مقطع کارشناسی ارشد ۱۹۴۰۰ لیر می باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی در رشته معماری ۲۶۸۵۰ لیر و در مقطع کارشناسی ارشد ۲۵۵۰۰ لیر است.

سه نمونه هزینه تحصیل در دانشگاه دولتی در ترکیه

رشته مهندسی برق در مقطع کارشناسی ۱۵۲۹ لیر و در مقطع کارشناسی ارشد ۱۳۵۹ لیر می باشد.

رشته ادبیات در مقطع کارشناسی ۱۲۸۱ لیر و در مقطع کارشناسی ارشد ۱۰۵۰ لیر است.

تحصیل در رشته حقوق در مقطع کارشناسی ۱۰۲۷ لیر و در مقطع کارشناسی ارشد ۱۰۲۰ لیر می باشد.

مدارک پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه های ترکیه

در دست داشتن کارنامه قبولی آزمون  ALES  یا  GRE

آزمون ALES سالانه دو بار توسط سازمان سنجش ترکیه در برخی از دانشگاه های این کشور برگزار می شود. این آزمون در رابطه با استعداد تحصیلی است و ربطی به دروس تخصصی ندارد. سوال های این آزمون ۵۰ سوال در زمینه هوش و ریاضی از Sayısal Bölüm 1 و ۵۰ سوال ازSayısal Bölüm 2 می باشد و درک مطلب و استدلال منطقی از زبان انگلیسی از Sözel Bölüm 1 و ۵۰ سوال از Sözel Bölüm 2 است.

تحصیل در ترکیه با مدرک لیسانس

در دست داشتن مدرک دیپلم زبان انگلیسی

داوطلبان می توانند در آزمون های زبان TOEFL یا IELTS و  …  که توسط سازمان سنجش ترکیه برگزار می شود ، شرکت کنند و دیپلم زبان را دریافت نمایند. لازم به ذکر است که در مقطع کارشناسی ارشد در همه رشته ها داشتن مدرک دیپلم زبان الزامی نیست.

دیپلم زبان ترکی موسوم به TÖMER

این آزمون در دانشگاه های ترکیه به صورت هفتگی برگزار می شود.

سه مدرک ذکر شده همراه با ترجمه مدارک مقاطع پایین تر و همچنین ترجمه هر نوع مدرک و رزومه ای که داوطلب در طول عمر کسب کرده است ، را برای پذیرش به دانشگاه مورد نظر ارسال می کند یا به صورت دستی تحویل می دهد.

اگر مدارک لازم برای ثبت نام را فراهم کردید ، ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک لیسانس برای شما لذت بخش و خاطره انگیز خواهد بود. در هر رشته ای که مایل هستید در دو طیح کارشناسی ارشد و دکتری ادامه تحصیل دهید و هوشمندانه و با آگاهی برگردید.

در این مقاله به بررسی شرایط ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک لیسانس پرداختیم و اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما قرار دادیم. امیدواریم که این مقاله نیز مورد توجه شما قرار گرفته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ادامه تحصیل در ترکیه می توانید با مشاورین ما در املاک نود در تماس باشید.

يك ديدگاه

 1. کیمیا

  در   مي گويد: 

  ببخشید یه سوال داشتم برای تحصیل در ترکیه حتما باید مدرک زبان رو داشته باشیم یا نه؟ وهزینه ی تحصیل در دانشگاه ازاد ترکیه برای رشته های پزشکی چطوریه؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE