جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

شرایط تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم + اطلاعات جامع سال ۲۰۱۹

شرایط تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم چگونه است؟ چگونه می توانیم با داشتن مدرک دیپلم در کشور ترکیه ادامه تحصیل دهیم و هزینه های تحصیلی و زندگی چقدر است؟

ترکیه کشوری اوراسیایی که بخش بزرگ آن در شمال غرب آسیا و خارورمیانه واقع است و بخش کوچکی از آن در جنوب شرق اروپا قرار دارد. کشور ترکیه کوهستانی و به نسبت پر باران است. ترکیه به دلیل موقعیت جغرافیایی عالی و حساس، گذرگاه جنوب غرب آسیا و اروپا به شمار می آید.

جمعیت کشور ترکیه در حدود ۷۷ میلیون نفر می باشد که اغلب آن ها مسلمان هستند. زبان رسمی آن ها ترکی استانبولی است و واحد پول ترکیه لیر نام دارد. پایتخت کشور ترکیه شهر آنکارا است که قطب تجاری و سیاسی این کشور نیز به شمار می آید و بزرگترین شهر آن استانبول است.

کشور ترکیه به دلیل موقعیت جغرافیایی عالی خود، وجود دانشگاه های معتبر در سطح جهان، هزینه تحصیل رایگان و مقرون به صرفه یکی از قطب های جذب دانشجو در سراسر جهان به شمار می آید. یکی از راحت ترین و بهترین راه ها برای مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت در این کشور از طریق ادامه تحصیل می باشد.

در این مقاله قصد داریم که به بررسی شرایط تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم بپردازیم و بهترین دانشگاه های ترکیه را به شما معرفی کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

بررسی شرایط تحصیلی در ترکیه با مدرک دیپلم

سیستم آموزشی کشور ترکیه به دانشگاه، دانشگاه فنی، مدارس فنی و حرفه ای، مؤسسه عالی فناوری تقسیم می شود که توسط دو بخش دولتی و خصوصی تأمین بودجه می شوند. اولین مرحله از تحصیلات عالی در کشور ترکیه دوره کاردانی ۲ ساله در مدارس فنی و حرفه ای است و در دانشگاه ها اولین مرحله تحصیل دوره کارشناسی به مدت ۴ سال می باشد. البته قابل ذکر است که برای بعضی از رشته ها مانند پزشکی، داندانپزشکی و داروسازی طول مدت تحصیل ۵ الی ۶ سال است و دوره های کارشناسی ارشد و دکترا تخصصی به ترتیب ۲ الی ۴ سال طول خواهند کشید.

برای ورود به دانشگاه های کشور ترکیه با داشتن مدرک دیپلم دبیرستان، قبولی در آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه، گواهی تسلط به زبان های انگلیسی و ترکی ضروری است. البته به این نکته توجه داشته باشید که برای اثبات تسلط داشتن به زبان ترکی مدرک قبولی در آزمون تومر مورد نیاز است.

تحصیل در ترکیه

مدارک مورد نیاز برای ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

 • ترجمه رسمی ریز نمرات دبیرستان به زبان ترکی
 • کپی پاسپورت معتبر
 • کپی شناسنامه
 • رزومه تحصیلی
 • پرداخت هزینه درخواست
 • فرم تکمیل شده درخواست
 • گواهی تمکن مالی
 • عکس پاسپورتی
 • گواهی تسلط به زبان انگلیسی یا ترکی
 • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها
 • قبولی در آزمون زبان ترکی

این مطلب هم برای شما مفید خواهد بود: اطلاعات جامع درباره تحصیل در ترکیه و اخذ پذیرش در دانشگاه های ترکیه

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی در ترکیه

 • پاسپورت معتبر
 • ۲ قطعه عکس پاسپورتی
 • نامه پذیرش از یکی از دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ترکیه
 • گواهی بیمه سلامت
 • گواهی تمکن مالی
 • پرداخت هزینه ویزا
 • گواهی عدم سوپیشینه
 • گواهی سلامت پزشکی

دانشگاه های معتبر ترکیه

دانشگاه فنی استانبول

این دانشگاه یکی از دانشگاه های معتبر و بین المللی کشور ترکیه است که در شهر استانبول قرار دارد و در سال ۱۹۴۴ تأسیس شد. این دانشگاه دارای دانشکده های عمران، معماری، مکانیک، الکترونیک، معدن، شیمی و متالوژی، معماری دریایی، علوم پایه، هوانوردی و مدیریت می باشد. جهت تحصیل در این دانشگاه و شرایط تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم می توانید به وب سایت رسمی دانشگاه مراجعه کنید.

دانشگاه فنی خاورمیانه

این دانشگاه دولتی در سال ۱۹۵۶ در شهر آنکارا تأسیس شد. دروس در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه و تدریس می شوند. دانشگاه فنی خاورمیانه دارای دانشکده های معماری، علوم پایه، اقتصاد و علوم مدیریتی، علوم آموزشی و فنی و مهندسی می باشد.

دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول یک دانشگاه دولتی است که در سال ۱۹۳۳ در شهر استانبول احداث شد. این دانشگاه دارای دانشکده های علوم سیاسی، حقوق، روزنامه نگاری، ادبیات و علوم اجتماعی، پزشکی، داروسازی، اقتصاد، دامپزشکی، مدیریت بازرگانی، شیلات و الهیات است.

دانشگاه آنادولو

این دانشگاه دولتی یکی از اولین دانشگاه های بزرگ ترکیه است که در سال ۱۹۸۲ تأسیس شد. دانشگاه آنادولو دارای دانشکده های آموزش، داروسازی، علوم انسانی، هنرهای زیبا، حقوق، اقتصاد، ارتباطات، کسب و کار، معماری و طراحی، علوم بهداشت، تربیت بدنی و گردشگری است.

هزینه زندگی و تحصیل در ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه مانند کشورهای دیگر جهان به سبک زندگی و محل اقامت فرد بستگی دارد. هر دانشجو برای پوشش هزینه های خود مانند پوشاک، خوراک، مسکن، حمل و نقل، تفریح و سرگرمی به ۳۰۰ یا ۴۰۰ دلار در ماه نیاز دارد.

هزینه های تحصیلی در کشور ترکیه به دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه، رشته و مقطع تحصیلی و زبان تحصیل بستگی دارد. هزینه ادامه تحصیل در ترکیه در مقایسه با کشورهای دیگر اروپایی بسیار ارزان و مقرون به صرفه است. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ترکیه به زبان ترکی در حدود ۲۴۰ تا ۷۵۰ دلار و به زبان انگلیسی در حدود ۴۵۰ تا ۱۵۰۰ دلار می باشد.

کار در ترکیه به هنگام تحصیل

دانشجویان محصل در دانشگاه های ترکیه می توانند با دریافت مجوز کار از وزارت کشور ترکیه به صورت پاره وقت در این کشور در یکی از مشاغل دانشجویی مشغول به کار شوند و درآمد حاصل از این کار می توانند بخشی از هزینه های تحصیلی و زندگی خود را تأمین و پوشش دهند.

این مطلب هم برای شما مفید خواهد بود: شرایط کار در ترکیه برای ایرانیان در سال ۲۰۱۹

در این مقاله شرایط تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم را در اختیار شما قرار دادیم و همچنین برخی از معروف ترین و معتبرترین دانشگاه های ترکیه را به شما معرفی کردیم. امیدواریم از با خواندن این مقاله اطلاعات مورد نیاز خود را برای ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم به دست آورده باشید.

يك ديدگاه

 1. صدریه

  در   مي گويد: 

  سلام من یه سوال داشتم. به نظرتون برای یه دختر ایرانی جوون که مدرک دیپلم داره، ارزش داره بره ترکیه تحصیل بکنه؟ اصلا اونجا برای ما به صرفه هست تحصیل و زندگی

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE