جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

همه چیز درباره بورسیه تحصیلی ترکیه| شرایط و مراحل دریافت بورس

بورسیه تحصیلی ترکیه

همه چیز درباره بورسیه تحصیلی در ترکیه را در این مقاله بخوانید تا با شرایط و مراحل دریافت آن کاملاً آشنا شوید. پس در ادامه با ما همراه باشید.

کشور ترکیه به دلیل وجود دانشگاه های معتبر در سطح جهانی مورد توجه بسیاری از افراد در سراسر جهان برای ادامه تحصیل قرار می گیرد. بورسیه تحصیلی ترکیه دارای انواع مختلفی است که هر کدام دارای ویژگی های خاص خود هستند. دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه دارای مزیت های بسیاری است، یکی از مهم ترین مزیت هایی که دارد این است که کشور ترکیه بسیار به ایران نزدیک است در نتیجه رفت و آمد بسیار آسان می باشد.

 یکی از ساده ترین راه های اخذ اقامت در ترکیه ادامه تحصیل می باشد. شما می توانید با ادامه تحصیل در ترکیه ابتدا اقامت موقت و پس از اتمام تحصیل در صورت تصمیم به ماندن و کار کردن در این کشور شما می توانید برای اقامت دائم در ترکیه اقدام کنید.

در این مقاله ما قصد داریم هر آنچه که در مورد بورسیه تحصیلی ترکیه لازم است را در اختیار شما قرار دهیم. شما می توانید سؤالات خود در خصوص شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه و ادامه تحصیل در این کشور با مشاورین مجرب ما در املاک نود تماس حاصل فرمایید تا اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید.

همچنین بخوانید: شرایط ادامه تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی در سال ۲۰۱۹

 شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه

هنگامی که از بورسیه تحصیلی ترکیه صحبت می شود باید بدانید که طبق شرایط پذیرفته شده و همین طور دانشگاه و مقطع تحصیلی امکان دارد به شما خوابگاه، بیمه و در بعضی مواقع حقوق ماهیانه و یا سالانه داده شود. به طور کلی بورسیه تحصیلی یعنی فرد بتواند در دانشگاهی به طور رایگان و یا نیمه رایگان درس بخواند.

بورسیه تحصیلی ترکیه نیز از قاعده جدا نبوده و دارای بودجه مشخصی در بخش های لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا است. البته در بررسی های اخیر مشخص شده است که در مقطع دیپلم نیز فرد می تواند بورسیه تحصیلی ترکیه را کسب کند. بودجه ای که برای شما در نظر گرفته می شود طبق دانشگاهی که قبول می شوید و نوع رتبه شما خواهد بود.

به طور کلی کشور ترکیه تأکید بسیار زیادی به یادگیری زبان ترکی استانبولی دارد. این موضوع باعث می شود که آغاز تحصیل شما در ترکیه به وقفه بیفتد. به این معنا است که اگر شما بورسیع تحصیلی ترکیه را دریافت کردید باید به مدت یک سال در ترکیه به یادگیری زبان ترکی استانبولی بپردازید. سپس، از شما امتحانی گرفته خواهد شد در صورت کسب نمره قبولی و تأیید می توانید تجصیل در ترکیه را آغاز کنید.

شرایط سنی برای دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه بسیار مهم است. برای تحصیل در مقطع دیپلم باید کمتر از ۲۵ سال سن، برای مقطع لیسانس و فوق لیسانس حداکثر ۳۴ سال و برای مقطع دکترا باید ۳۹ سال سن داشته باشید. افرادی که در دایره سنی صحیحی قرار ندارند نمی توانند بورسیه تحصیلی شوند حتی اگر در آزمون ها پذیرفته شده باشند، در نهایت دچار مشکل می شوند. بنابراین اگر قصد دارید بورسیه تحصیلی ترکیه شوید بهتر است هر چه سریع تر اقدام کنید.

بورسیه تحصیلی ترکیه

شرط معدل در بورسیه تحصیلی ترکیه

یکی دیگر از محدودیت هایی که برای بورسیه تحصیلی ترکیه در نظر گرفته شده است، شرط معدل می باشد. بر طبق بررسی های اخیر انجام شده آنقدر ها هم سختگیرانه نیست و توسط افراد مختلف صورت می گیرد. به این ترتیب به سادگی می توانید با رعایت حداقل های معدلی بورسیه شوید.

شما برای بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع دیپلم باید معدل ۱۲، در مقطع لیسانس ۱۴ و در مقاطع ارشد و دکترا حداقل معدا ۱۵ را داشته باشید. توجه داشته باشید این معدل ها برای رشته های غیر پزشکی می باشد. افرادی که قصد دارند در رشته های پزشکی و پیرا پزشکی بورسیه تحصیلی ترکیه را دریافت کنند، باید معدا بالای ۱۸ را داشته و از شرایط عالی تحصیلی برخورددار باشند.

یک سری جایگزین های معدلی در لاین بورسیه تحصیلی ترکیه وجود دارد به این صورت اگر معدل فرد از مقادیر اعلام شده کم باشد باید یک سری مدارک علمی و پژوهشی ارز خود را ارائه دهد. این گزینه تنها برای رشته های خاصی مطرح است و شامل حال تمام افراد نمی شود.

مدارک لازم جهت اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه

 • تمام مدارک تحصیلی از مقطع دیپلم تا آخرین مقطع تحصیلی.
 • ریز نمرات از مقطع دیپلم تا آخرین مقطع تحصیلی (در صورتی که دانش آموز یا دانشجو ترم آخر هستید ریز نمرات آخرین ترم تحصیلی را ارائه نمایید.)
 • مدرک شناسایی معتبر از قبیل کارت ملی یا پاسپورت.
 • برگه قبولی در کنکور (در صورت وجود)
 • مدرک قبولی در امتحانات بین المللی (در صورت وجود) مثل: GRE- GMAT- TOFEL- IELTS
 • توصیه نامه از حداقل دو تن از اساتید (برای مقطع ارشد و دکترا)
 • یک عدد عکس ۴×۶ اسکن شده.
 • رزومه

مزایا بورسیه تحصیلی ترکیه

۱-‌ بیمه

۲-‌ خوابگاه

۳-‌ معافیت از پرداخت شهریه دانشگاه

۴-‌ پرداخت کمک هزینه ماهیانه به مبلغ:

 • برای مقطع لیسانس ماهیانه ۷۰۰ لیر
 • برای مقطع ارشد مایهانه ۹۵۰ لیر
 • برای مقطع دکترا ماهیانه ۱۴۰۰ لیر

مصاحبه بورسیه تحصیلی ترکیه

پس از ارسال مدارک و تأیید آن از شما مصاحبه خواهد شد. مصاحبه بسته به دانشگاه پذیرفته شده به سه سبک برگزار خواهد شد که در ادامه به شما معرفی خواهیم کرد.

نوع اول به این شکل است که دانشگاه تأکید می کند که حتما فرد متقاضی در دانشگاه برای مصاحبه حضور پیدا کند. در این روش یک سری سؤال از شما پرسیده می شود تا هدف از بورسیه تحصیلی ترکیه برای شما مشخص شود.

نوع دوم، مصاحبه به صورت اینترنتی برگزار خواهد شد. به این صورت است که تاریخ و زمانی را به شما اعلام می کنند که باید به اپراتور وصل شوید، یک سری سؤالات چهار گزینه ای برای شما اختصاص می شود که باید به درصد مشخصی از آن پاسخ دهید تا بتوانید به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید.

نوع سوم نیز به صورت حضوری است که البته در در سفارت ترکیه در کشور خودتان صورت می گیرد. مانند سایر مصاحبه ها یک سری سؤالات از شما پرسیده خواهد شد. این طور که مشخص است مصاحبه اینترنتی و غیر حضوری به نسبت دو گزینه دیگر دشوارتر و قبولی آن سخت تر است.

بورسیه تحصیلی ترکیه

در این مقاله هر آنچه را که باید درباره بورسیه تحصیلی ترکیه بدانید را در اختیار شما قرار دادیم. امیدواریم که این اطلاعات مورد توجه شما واقع شده باشد. در صورت هر گونه سؤال در خصوص بورسیه تحصیلی ترکیه و ادامه تحصیل در ترکیه می توانید با مشاورین مجرب ما در املاک نود تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE