جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در ترکیه

اقامت پس از تحصیل در ترکیه

اخذ اقامت پس از تحصیل در ترکیه و قوانین و شرایط آن چگونه است؟ آیا پس از تحصیل در ترکیه امکان اخذ اقامت در ترکیه وجود دارد؟

مطلبی که همواره از معیارهای مهم توسط دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در یک کشور قلمداد می شود امکان اقامت پس از تحصیل در آن کشور است. کشور ترکیه به دلیل داشتن دانشگاه های معتبر جهانی مقصد بسیاری از افراد در سراسر دنیا برای تحصیل می باشد و افراد زیادی خواهان ادامه تحصیل در این کشور هستند.

پس از اتمام تحصیل در ترکیه بیشتر متقاضیان به دنبال اخذ اقامت در این کشور هستند. این سؤال ذهن آن ها را به خود مشغول می سازد که آیا اخذ اقامت پس از تحصیل در ترکیه وجود دارد؟ اط طریق چه راه هایی می توان برای اخذ اقامت پس از تحصیل در ترکیه اقدام کرد؟  

در این مقاله قصد داریم که تمامی شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در ترکیه را بررسی کنیم و اطلاعات کلی را در اختیار شما قراردهیم. همچنین شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در ترکیه و راه های اخذ اقامت در ترکیه با مشاورین مجرب ما در املاک نود تماس حاصل فرمایید و سؤالات خود را مطرح کنید تا شما را راهنمایی کنند.

همچنین این مطلب را بخوانید: مزیت های تحصیل در ترکیه برای ایرانیان

راه های اخذ اقامت پس از تحصیل در ترکیه

مطلبی که همواره یکی از معیارهای مهم دانشجویان خارجی برای ادامه تحصیل در کشور ترکیه قلمداد می شود، اخذ اقامت پس از تحصیل در ترکیه می باشد. برای دانشجویانی که تحصیلات خود را در ترکیه به پایان می رسانند امکان اخذ اقامت در ترکیه وجود ندارد. بنابراین یا باید از طریق سرمایه گذاری و یا ویزای کاری در ترکیه برای اخذ اقامت موقت و دائم در ترکیه اقدام کنند. که معمولاً اغلب دانشجویان  از طریق اخذ ویزای کاری برای دریافت اقامت در ترکیه اقدام می کنند.

بر اساس تحقیقات انجام شده دانشجویان بین المللی هیچ گونه حق قانونی برای کار کردن در ادارات دولتی و یا حتی ادارات و خصوصی ندارند. اما دانشگاه های ترکیه محققان خارجی و بین المللی را می پذیرد و درب دانشگاه های ترکیه بر روی این محققان باز است. بنابراین یکی از راه های اخذ اقامت پس از تحصیل در ترکیه این است که برای کار در ادارات دولتی و دانشگاه ها اقدام کنید.

اقامت پس از تحصیل در ترکیه

برای پیدا کردن کار در ترکیه باید حتما از طریق اینترنت به جستجو بپردازید و یک رزومه بسیار قوی را در باب تخصصات و سابقه کار و همچنین موارد دیگر آماده کنید. زیرا در ترکیه بسیاری از شرکت ها هستند که به زبان آلمانی، انگلیسی و یا ایتالیایی صحبت می کنند. لذا چنانچه شرایط شما را بپذیرند قطعاً شما را دعوت به مصاحبه می کنند.

برخی از شرکت های بین المللی و یا سازمان های مطبوعاتی هستند که برای برخی از شعبه های خود در سراسر ترکیه نیاز روزنامه نگار، ویراستار و سر دبیر دارند، که در این شرایط نیز امکان پیدا کردن کار وجود دارد. برخی از امکانات شغلی در حرفه توریستی گاهی اوقات در تابستان وجود دارد که شما می توانید در آن ها مشغول به کار شوید.

قوانین مربوط به اخذ اقامت پس از تحصیل در ترکیه

در ترکیه حدود ۲۰۰ دانشگاه وجود دارد که ۱۲۰ دانشگاه از این تعداد دولتی و مابقی به صورت خصوصی فعالیت دارند. در نتیجه دولت ترکیه برای جذب بیشتر دانشجویان خارجی، بالا بردن استانداردهای کسب و کار در ترکیه و همچنین جذب شرکت های خارجی بزرگ برای سرمایه گذاری در ترکیه، در سال ۲۰۱۶ با تغییر قوانین موجود، امکان اقامت پس از تحصیل در ترکیه برای دانشجویان خارجی فراهم آورده است. این قوانین به صورت زیر می باشند:

۱-‌ دانشجویان خارجی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به صورت قانونی اجازه کار به طور همزمان با  تحصیل خود در ترکیه را دارند.

۲-‌ دانشجویان خارجی بعد از اخذ مدرک تحصیلی در یکی از دانشگاه های ترکیه می توانند حداکثر یک سال ویزای خود را تمدید کنند تا در طول این مدت بتوانند برای پیدا کردن کار اقدام کنند.

۳-‌ هر فردی که بخواهد یک کسب و کار قانونی را در ترکیه ایجاد کند نیاز به داشتن اجازه کار از وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه دارد. مسلماً ترکیه با جمعیت بسیار اندکی که تسلط بسیار کمی به زبان انگلیسی دارند نمی تواند کشوری مناسب برای نیروی کار خارجی باشد. در ترکیه زیر ۲۰ درصد از مردم به زبان انگلیسی تسلط دارند. پس اگر خواهان کار در ترکیه هستید حتما زبان ترکی استانبولی را یاد بگیرید.

زمینه های شغلی مربوط به پزشکی، خدمات درمانی و خدمات حقوقی برای نیروی کار خارجی ممنوع می باشد. اما اگر متقاضی با یک شهروند ترک ازدواج کند دیگر هیچ محدودیتی برای این کار وجود ندارد.

هرچند که شهر آنکارا پایتخت ترکیه است و بسیار از مراکز سیاسی و وزارتخانه ها در آن قرار دارد، اما بزرگ ترین و پر جمعیت ترین شهر ترکیه استانبول است و همچنین به دلیل اروپایی بودن این شهر، بزرگ ترین مقصد نیروهای کاری خارجی می باشد.

اقامت پس از تحصیل در ترکیه

مدارک لازم برای اخذ ویزای کاری در ترکیه

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کاری در ترکیه به صورت زیر می باشد:

 • دفترچه اقامت
 • ارائه برگه اقامت و پاسپورت
 • یک قطعه عکس
 • کد ملی جمهوری ترکیه که از سوی اداره امنیت ترکیه صادر شده و مخصوص تبعه خارجی می باشد.
 • برگه درخواست کار و پیشنهاد کار از کارفرما
 • مدارک تأیید صحت پیشنهاد کاری
 • برگه درخواست الکترونیکی
 • تأیید مدارک شرکتی در خواست کار شما از طرف وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه
 • آدرس ایمیل کارفرما
 • کد رمز دولتی کار فرما
 • مدارک تحصیلی

در این مقاله به بررسی شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در ترکیه پرداختیم. در این مطلب پی بردیم که یکی از راه های اخذ اقامت پس از تحصیل در ترکیه، کار در ترکیه می باشد. شما می توانید پس از پایان تحصیلات خود در ترکیه از طریق دریافت ویزای کار برای اخذ اقامت در ترکیه اقدام کنید. امیدواریم که این مقاله نیز مورد توجه شما واقع شده باشد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در ترکیه و شرایط اخذ اقامت در ترکیه با مشاورین ما در املاک نود تماس حاصل فرمایید و سؤالات خود را مطرح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE