جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

شرایط لازم ادامه تحصیل در ترکیه برای ایرانیان

ادامه تحصیل در ترکیه

شرایط لازم ادامه تحصیل در ترکیه برای ایرانیان و اتباع خارجی را هم اکنون در این مقاله بخوانید تا با این شرایط آشنا شوید.

کشور ترکیه به دلیل وجود دانشگاه های معتبر در سطح جهانی،هزینه تحصیل رایگان و مقرون به صرفه از جمله کشورهایی است که سالانه توجه دانشجویان زیادی را در سراسر جهان به خود جلب می کند و ایرانیان نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

ترکیه دارای تعداد زیادی دانشگاه های خصوصی و دولتی با امکانات فراوان است. کیفیت بالایی آموزشی در دانشگاه های معتبر جهانی در ترکیه شما را برای آینده شغلی و تحصیلی در هر نقطه از جهان آماده می کند. از جمله مزایا و شرایط تحصیل در ترکیه می توان به استاندارهای عالی آموزش و پرورش، مدرک بین المللی شناخته شده، دانشگاه های مدرن با امکانات عالی، تنوع فرهنگی، آموزش امن و مقرون به صرفه و محیط گرم و دوستانه اشاره کرد.

در این مقاله شرایط لازم ادامه تحصیل در ترکیه برای ایرانیان را در اختیار شما قرار خواهیم داد. پس در ادامه با ما همراه باشید و در صورت هر گونه سؤال در خصوص ادامه تحصیل در ترکیه و مهاجرت به ترکیه با مشاورین ما در املاک نود تماس حاصل فرمایید.

همچنین بخوانید: اطلاعات جامع درباره تحصیل در ترکیه و اخذ پذیرش در دانشگاه های ترکیه

فرمت و شکل نهایی اساس و شرط پذیرش دانشجویان خارجی در دانشگاه های ترکیه

اصلاح و فرمت نهایی در رابطه با اصول پذیرش دانشجویان خارجی در دانشگاه های ترکیه، بر اساس آخرین اتخاذ تصمیم در نشست شورای عالی سیاست گذاری وزارت علوم عالی جمهوری ترکیه در تاریخ ۱۷ ماه مارس ۲۰۱۷ به صورت زیر می باشد که در سه بند برای شما آورده شده است.

الف) اهدف عمومی

۱-‌ بر طبق ماده ۳ اصل ۲۹۲۲ در خصوص ادامه تحصیل دانشجویان خارجی در ترکیه، با توجه نتیجه جلسه در تاریخ ۱۸ مارس سال ۲۰۰۹ تمامی دانشگاه ها در سطح ترکیه می توانند، با دریافت مجوز و تأییدیه لازم از وزارت علوم و آموزش عالی نسبت به جذب دانشجو خارجی اقدام کنند.

۲-‌ مقرر است سهمیه لازم در پذیرش دانشجو خارجی از سوی مؤسسه آموزش عالی تعیین و به سازمان سنجش کشور اعلام شود.

۳-‌ در خصوص پذیرش دانشجویان خارجی از سوی دانشگاه ها و مؤسسات عالی کشور در مقاطع لیسانس، برنامه های روزانه، شبانه، غیر حضوری (فراگیر) و مکاتبه ای که اعمال شده، سهمیه های آن ها به صورت مجزا معین شود.

۴-‌ از سال تحصیلی ۲۰۱۰- ۲۰۱۱ به بعد برای جذب و پذیرش دانشجویان خارجی آزمون هماهنگ و یکنواخت YÖS برگزار نشود.

۵-‌ برای پذیرش دانشجویان خارجی از سوی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، ارزیابی داوطلبان تحصیل در مقاطع عالی ابتدا پیشنهادات خود دانشگاه ملاک خواهد بود. سپس، معدل دوره آموزش متوسطه داوطلبان و یا آزمون هایی که از سوی وزارت علوم و آموزش عالی ملاک سنجش و پذیرش قرار می گیرد. این آزمون ها شامل آزمون های آبیتور، اینترنشنال بککالوریت، جی. سی. ای (جنرال سرتیفیکیت اجوکیشن)، توجیهی و… می باشد.

اعتبار این مدارک هیچوقت تاریخ انقضاء معمول نخواهد بود. در آزمون های بین المللی برای ورود به دانشگاه ها مانند یوس وست مدت اعتبار دو ساله مورد نظر قرار می گیرد.

۶-‌ مقادیر کمینه و بیشینه در مورد اخذ شهریه دانشجویان خارجی از سوی هیئت نظارت بر امور بانکی کشور تعیین می شود، بدون آن که استثنائی بین دانشگاه های دولتی و یا خصوصی ملاک باشد. باید دانشگاه ها مقدار معین شده و درخواستی خود را به وزارت علوم و آموزش عالی اعلام کنند که به صورت مصوبه به مرحله اجرا گذاشته شود.

ادامه تحصیل در ترکیه برای ایرانیان

ب) داوطلبان مراجعه کننده به دانشگاه های ترکیه

۱-‌ دوطلبان برای ورد به دانشگاه های ترکیه باید دارای مدرک فارغ التحصیلی از دوره متوسط باشند و یا دانش آموز سال آخر تلقی شوند.

۲-‌ داوطلبان برای ورود به دانشگاه های ترکیه باید تابعیت خارجی داشته باشند. در صورت وجود دو تابعیتی می توانند هموطن یکی از کشورهای ترکیه یا جمهوری ترک نشین قبرس بوده باشند.

۳-‌ افرادی که دارای تابعیت جمهوری ترکیه بوده اند ولی دوران تحصیل متوسطه را در جمهوری ترک نشین قبرس به پایان رسانده باشند، به عنوان داوطلب خارجی محسوب می شوند.

۴-‌ افرادی که خارجی بوده ولی به جهت آیین نامه انضباطی از یکی از دانشگاه ها و یا مؤسسات عالی اخراج شده باشند، نمی توانند به عنوان دانشجو خارجی به دانشگاه های ترکیه وارد شوند.

ادامه تحصیل در ترکیه برای ایرانیان

ج) اصول و شروط دانشگاه ها در جذب و پذیرش دانشجویان خارجی

۱-‌ دانشگاه ها با در نظر گرفتن امتیاز کنکور کشورهای دانشجویان خارجی، آزمون های بین المللی، معدل دوره متوسطه، آزمون های ورودی اعمال شده توسط خود دانشگاه ها و … نسبت به پذیرش دانشجو خارجی اقدام کنند.

۲-‌ دانشگاه ها علاوه بر اعمال شروط عمومی باید شرط لازم را در خصوص تأمین مالی هر دانشجو در حین تحصیل در کشور به عنوان پشتوانه مالی مد نظر قرار دهند و از دانشجو این پشتوانه درخواست کنند.

۳-‌ هر دانشجو خارجی برای ادامه تحصیل در ترکیه می توانید اقامت کشور ترکیه را دریافت کند. دانشگاه ها و مؤسسات عالی آموزش باید دانشجویان را از شرایط اقامت مطلع ساخته و اقامت تحصیلی آن ها را درخواست کنند. همچنین دانشگاه موظف است که برگه پذیرش را نیز برای دانشجویان خارجی تأمین کند.

۴-‌ دانشگاه های ترکیه باید اطلاعات کافی و لازم در خصوص شرایط و اصول ادامه تحصیل در ترکیه برای داوطلبان فراهم و در دسترس آن ها قرار دهند.

۵-‌‌ لازم است که دانشگاه ها و مؤسسات عالی کشور ترکیه تقویم سالانه خود را در جذب دانشجویان به صورت واضح و مشخص تنظیم و سهمیه مورد نظر و میزان پذیرش دانشجویان خارجی را به وزارت علوم و آموزش عالی اعلام کنند.

۶-‌ تمامی دانشجویان خارجی باید مدرک دال بر احاطه و آشنایی کامل به زبان ترکی استانبولی را دریافت کنند. سپس مدرک معتبر را در هنگام ثبت نام با سایر مدارک تحویل دهند.

در این مقاله به بررسی شرایط لازم ادامه تحصیل در ترکیه پرداختیم و اطلاعات جامعی را در اختیار شما قرار دادیم. امیدواریم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد. در صورت هر گونه سؤال در خصوص ادامه تحصیل در ترکیه می توانید با مشاورین با تجربه ما در املاک نود تماس حاصل کنید.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE