جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

شرایط و نحوه اخذ ویزای تحصیلی ترکیه در سال ۲۰۱۹

شرایط و نحوه اخذ ویزای تحصیلی ترکیه در سال 2019

شرایط اخذ ویزای تحصیلی ترکیه چگونه است؟ به چه روش های می توان ویزای تحصیلی ترکیه را دریافت کرد؟ چه مدارکی برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه لازم است؟

کشور ترکیه به دلیل دارا بودن دانشگاه های بین المللی و معتبر در سطح جهانی هر ساله توجه بسیاری از افراد را در سراسر جهان برای ادامه تحصیل به خود جلب کرده است. به دلیل اعتبار مدارک دانشگاه های ترکیه پیدا کردن کار در سایر نقاط جهان به خصوص اروپا راحت تر است.

در این مقاله قصد داریم که اطلاعات کاملی در خصوص شرایط و نحوه اخذ ویزای تحصیلی در ترکیه در سال ۲۰۱۹ را در اختیار شما قرار دهیم. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری را در مورد اخذ ویزای تحصیلی ترکیه کسب کنید می توانید با مشارورین ارشد ما در املاک نود تماس حاصل فرمایید.

همچنین بخوانید: شرایط ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه

شرایط اخذ ویزای تحصیلی در ترکیه

اخذ ویزای تحصیلی ترکیه قبل از خروج از کشور الزامی است. یکی از شرط های اساسی اخذ ویزای تحصیلی ترکیه ثبت نام و پذیرش رسمی به عنوان دانشجو توسط یکی از دانشگاه های ترکیه می باشد. اگر شما قصد ادامه تحصیل در ترکیه را دارید قبل از هر چیزی باید برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه اقدام و درخواست کنید.

توجه داشته باشید دانشجویانی که بدون ویزای تحصیلی ترکیه به این کشور وارد می شوند، حق ثبت نام در دانشگاه های ترکیه را به عنوان دانشجو نخواهند داشت و به آن ها ویزای تحصیلی ترکیه تعلق نمی گیرد.

شما برای درخواست ویزای تحصیلی ترکیه باید به سفارتخانه های ترکیه در کشور خود مراجعه کنید چرا که ویزای تحصیلی ترکیه در کشور ترکیه صادر نخواهد شد. شما باید ابتدا نامه پذیرش خود را از یکی از دانشگاه های ترکیه دریافت و سپس به همراه فرم درخواست تکمیل شده ویزای تحصیلی ترکیه را برای سفارتخانه ترکیه در کشور خود ارسال کنید. کارکنان سفارت می توانند درخواست شما را بررسی خواهند کرد و در نهایت به شما اطلاع خواند داد که باید چه مراحلی را طی کنید. 

ویزای تحصیلی ترکیه

در کل زمان اخذ ویزای تحصیلی ترکیه از زمان درخواست تا دریافت آن تقریباً هشت هفته طول خواهد کشید. در نهایت ویزای تحصیلی ترکیه در پاسپورت شما مهر می شود. ویزای تحصیلی ترکیه دارای محدودیت زمانی است. اما به محض ثبت نام شما در دانشگاه این ویزا اعتبار پیدا خواهد کرد.

دانشجویان بین المللی برای تحصیل در ترکیه به ویزا نیاز دارند. همچنین اگر مدت اقامت شما در ترکیه بیش از ۹۰ روز طول بکشد یا شما بخواهید در ترکیه بمانید و کار کنید، به ویزا نیاز خواهید داشت.

انواع ویزا

دو نوع ویزای ترکیه وجود دارد. این دو نوع ویزا، ویزای تک ورودی (tek giris) و چند ورودی (muteadyt giris) هستند.

ویزای توریستی: این ویزا به مدت ۹۰ روز صادر می شود و برای تک ورودی معتبر است. این ویزا برای مسافران و گردشگران صادر می شود.

ویزای تجاری: برای افرادی صادر می شود که برای یک کنفرانس، سخنرانی و یا جلسه کاری به ترکیه می آیند. این ویزای برای ۹۰ روز صادر می شود و برای تک ورودی معتبر است.

ویزای کاری: برای درخواست ویزای کاری باید به سفارتخانه ترکیه در کشور مادری مراجعه کنید. هنگام درخواست مجوز باید کارفرمای شما برخی از مدارک مربوط به استخدام شما به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه ارسال کند. مدت زمان پذیرش درخواست ویزای کاری ۹۰ روز است.

ویزای تحصیلی: دانشجویان خارجی پس از پذیرش در یکی از دانشگاه ها یا مؤسسات عالی ترکیه باید برای ویزای تحصیلی ترکیه درخواست دهند.

ویزای پژوهشی: محققانی که علاقمند به انجام فعالیت های پژوهشی در ترکیه هستند باید به سفارتخانه ترکیه مراجعه و برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه درخواست دهند. در هنگام درخواست باید یک نامه از مؤسسه آموزش عالی در ترکیه یا موزه حمایت از تحقیق را به همراه فرم درخواست به سفارتخانه ترکیه تحویل داده شود. برای دریافت این نامه شما باید پیشنهاد تحقیقاتی خود را به وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه ارسال کنید. اگر پیشنهاد شما تأیید شد آنگاه یک نامه جهت اخذ ویزای تحصیلی یا پژوهشی ترکیه دریافت خواهید کرد.

روش های درخواست ویزای تحصیلی ترکیه

شما ابتدا برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه باید به سفارتخانه ترکیه در کشور خود مراجعه و فرم درخواست ویزای تحصیلی را دریافت کنید. سپس، قرار مصاحبه و زمان آن را به صورت آنلاین به شما اطلاع داده می شود. متقاضی باید فرم درخواست ویزای تحصیلی ترکیه را تکمیل کنند و با مدارک مورد نیاز برای سفارتخانه ترکیه در کشور ارسال کند.

ویزای تحصیلی ترکیه

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

 • پاسپورت معتبر برای مدت بیش از ۹۰ روز
 • ۲ قطعه عکس پاسپورتی
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • مدرک بیمه بهداشتی
 • اثبات مدارک مربوط به بلیط بازگشت
 • مدارک مالی و تمکن مالی کافی برای حمایت از تحصیل و زندگی در ترکیه
 • هزینه ویزا (بسته به ملیت متفاوت است)
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • گواهی پزشکی

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روند در خواست ویزای تحصیلی ترکیه با کارشناسان ما در املاک نود تماس حاصل فرمایید تا شما را راهنمایی کنند و اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهند.

اجازه اقامت در ترکیه

دانشجویانی که مرت اقامت آن ها بیش از ۹۰ روز در ترکیه طول بکشد، باید برای اقامت و ویزا درخواست دهند. انواع مجوز اقامت در ترکیه به صورت زیر است:

 • اجازه اقامت دانشجویی
 • اجازه اقامت کوتاه مدت
 • اجازه اقامت طولانی مدت
 • اجازه اقامت خانوادگی
 • اجازه اقامت بشر دوستانه

مدارک لازم جهت اجازه اقامت دانشجویی در ترکیه

دانشجویان خارجی پس از ورود به کشور ترکیه به مدت یک ماه فرصت دارند تا برای اخذ اقامت دانشجویی درخواست خود را به مقامات محلی تحویل دهند. دانشجو باید مدارک زیر را به اداره روابط خارجی در ستاد پلیس محلی تحویل دهد:

 • فرم درخواست و هزینه سند سفر: ۲ نسخه همراه با ویزای دانشجویی
 • ۴ قطعه عکس پاسپورتی
 • نامه پذیرش دانشگاه: باید توسط دانشگاه میزبان صادر شود و در آن تاریخ شروع و پایان تحصیلات باید اعلام شده باشد.

برای تمدید اجازه اقامت دانشجویی باید ۶۰ روز قبل از پایان مجوز اقامت به ادارات محلی مراجعه کنید. سپس، فرم درخواست تجدید نظر را پر و آن را ارسال کنید. بعد از آن مجوز تمدید و صادر خواهد شد.

ویزای تحصیلی ترکیه یک انتخاب مناسب برای دانشجویان خارجی است که به تحصیل در ترکیه علاقمند هستند. اگر شما نیز جز این افراد هستید باید برای تحصیل در ترکیه ابتدا اطلاعات لازم را در خصوص شرایط ادامه تحصیل در ترکیه و اقامت در این کشور به عنوان دانشجو را کسب کنید. سپس برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه اقدام کنید.

در این مقاله ما به بررسی شرایط اخذ ویزای تحصیلی ترکیه در سال ۲۰۱۹ پرداختیم. شما در این مقاله با شرایط اخذ ویزای تحصیلی، هزینه ها، نحوه درخواست و مدارک لازم برای ویزای تحصیلی و راه های اخذ اقامت آشنا شدید. همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ادامه تحصیل در ترکیه با مشاورین مجرب ما در املاک نود تماس حاصل کنید تا راهنمایی های لازم را در اختیار شما قرار دهند.

۲ نظرات

 1. کیمیا

  در   مي گويد: 

  ممنون از اطلاعات خوب وعالیتون که کامل وجامع چون یکی از دوستان ما با استفاده از این راهنمایی هاتون تمام کارها وسوالاتشون بر طرف شد.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE