جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

آزمون های ورودی دانشگاه های پزشکی ترکیه YöS و SAT

برای ورود به دانشگاه های پزشکی ترکیه باید در چه آزمون های شرکت کرد؟ این آزمون ها در چه زمانی برگزار می شوند؟ قوانین برگزاری این آزمون ها به چه صورت است؟

برای ورود و پذیرش در دانشگاه های پزشکی ترکیه باید در دو آزمون YöS و SAT شرکت کرد و نمره قبولی در این آزمون ها را به دست آورد. این آزمون ها در هر دانشگاه به صورت جداگانه برگزار خواهد شد.

در این مقاله قصد داریم به بررسی آزمون های ورودی دانشگاه های پزشکی ترکیه YöS و SAT  بپردازیم و اطلاعاتی در در مورد نحوه برگزاری، مواد امتحانی و قوانین برگزاری این آزمون ها در اختیار شما قراردهیم. پس در ادامه با ما همراه باشید. شماه همچنین می توانید با کارشناسان ما در املاک نود تماس حاصل فرمایید و سؤالات خود را در مورد تحصیل پزشکی ترکیه با آن ها مطرح کنید تا شما را به بهترین نحو ممکن راهنمایی کنند.

همچنین بخوانید: شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

مراحل ثبت نام در آزمون ورودی پزشکی ترکیه YöS  

آزمون YÖS برای دانشجویان خارجی، یکی از آزمون ها برای پذیرش در دانشگاه های پزشکی ترکیه می باشد. داوطلبان باید قبل از پذیرش در دانشگاه های پزشکی ترکیه خود را برای این آزمون آماده کنند و پس از کسب نمره قبولی در این آزمون مجاز به تحصیل در رشته پزشکی هستند.

برای ثبت نام در آزمون YÖS باید به صورت زیر عمل کنید:

 • ثبت نام در آزمون YÖS همانند کنکور سراسری در ایران می باشد. برای ثبت نام در این آزمون ابتدا شما باید فرم ثبت نام را پر کرده و عکس اسکن شده خود را در محل قرار داده شده آپلود کنید. پس از تکمیل فرم در نهایت اطلاعات خود را ذخیره کنید. در نهایت بعد از ثبت نام شماره فرم ثبت نام از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.
 • هزینه ثبت نام در آزمون را باید به یک حساب بانکی کادر آموزشی دانشگاه مورد نظر واریز کنید.
 • در مرحله سوم باید وارد سیستم شوید و رسید بانکی به همراه اسکن یا عکس صفحات پاسپورت خود را آپلود کنید.
 • پس از تأیید شدن هزینه ثبت نام محل آزمون شما مشخص خواهد شد و در نهایت می توانید فرم ثبت نامی خود را پرینت بگیرید.
 • محل برگزاری آزمون شما بر روی فرم ثبت نامی نوشته شده است.

قوانین برگزاری آزمون ورودی پزشکی ترکیه YÖS

قوانین جامع و کلی برگزاری آزمون ورودی پزشکی YÖS به صورت زیر است:

۱-‌ زمان برگزاری آزمون YÖS از اردیبهشت تا تیر ماه است و اعلام  نتایج آن ۲ هفته تا ۲ ماه طول خواهد کشید.

۲-‌ این آزمون در هر دانشگاه به صورت جداگانه برگزار می شود.

۳-‌ هیچ محدودیت سنی برای شرکت در این آزمون وجود ندارد.

۴-‌ ثبت نام در آزمون YÖS به صورت آنلاین می باشد.

۵-‌ سؤالات این آزمون از ۲ بخش تشکیل شده است. بخش اول شامل سؤالات ریاضی، هندسه و هوش است و بخش دوم سؤالات مربوط به زبان های ترکی و انگلیسی است. داوطلب باید بسته به انتخاب نوع زبان آموزشی خود به سؤالات بخش دوم پاسخ دهد.

۶-‌ داوطلب باید هنگام حضور در سر جلسه امتحان گواهی شرکت در آزمون و پاسپورت خود را برای تأیید هویت به همراه داشته باشد.

۷-‌ این آزمون در کشور ترکیه برگزار خواهد شد و داوطلب باید برای شرکت در آزمون به ترکیه سفر کند.

۸-‌ گواهی قبولی در آزمون YÖS به مدت یک سال اعتبار خواهد داشت.

هزینه های ثبت نام آزمون ورودی پزشکی ترکیه YÖS

داوطلب برای شرکت در آزمون YÖS هر ساله هزینه ای را برای ثبت نام باید واریز کند. اگر شخصی هزینه را در هنگام ثبت نام واریز نکرده باشد ثبت نام او تکمیل نخواهد شد. توجه داشته باشید که هزینه واریز شده برای شرکت در آزمون YÖS در هر صورت و تحت هیچ شرایطی به فرد پس داده نخواهد شد.

آزمون ورودی پزشکی ترکیه SAT

یکی دیگر از آزمون های ورودی به دانشگاه های پزشکی ترکیه، آزمون SAT می باشد. این آزمون در دانشگاه هایی برگزار می شود که زبان تدریس آن ها انگلیسی است. سؤالات آزمون SAT به صورت تستی است و شامل دروس ریاضی، در مطلب و نگارش است. بخش هایی از این سؤالات دارای جداول، نمودارها و گراف ها است که نیازی به محاسبات ریاضی ندارد. همچنین سؤالات مربوط به بخش نگارش و نوشتار بر پایه شواهد است.

در این آزمون نمره کسب شده در بخش سؤالات ریاضی بسیار مورد توجه قرار می گیرد. سؤالات بخش ریاضی از دو بخش استفاده از ماشین حساب و بدون ماشین حساب تقسیم می شوند.

توجه داشته باشید که سؤالات ریاضی به صورتی طراحی شده اند که به مهارت حل مسأله و مدل سازی شما بستگی دارد. این سؤالات در برگیرنده ریاضیات کالج، علوم طبیعی و دوره های علوم اجتماعی، مشاغل آینده و زندگی شخص شما می باشد.

آزمون های ورودی دانشگاه های پزشکی ترکیه

سؤالات ریاضیات در آزمون SAT

به طور کلی سؤالات بخش ریاضی آزمون SAT بر روی سه بخش از علم ریاضیات که نقش بسیار زیادی در کالج و آینده شغلی شما دارد تقسیم می شود.

بخش اول: جبر، بیشتر بر روی مهارت شما در معادلات خطی و سیستم ها متمرکز شده است.

بخش دوم: هنر حل مسأله و آنالیز داده ها که بیشتر بر روی دقت در محاسبات متمرکز می باشد.

بخش سوم: این بخش شامل سؤالاتی است که نیاز به خلاقیت و استفاده از معادلات پیشرفته دارند.

در تست های ریاضی آزمون SAT بسیار به مباحث هندسه و مثلثات توجه شده است که بسیار با آموزش های آینده در کالج و شغل های آینده مرتبط است.

در این مقاله اطلاعات کلی را در مورد آزمون های ورودی دانشگاه های پزشکی ترکیه YÖS و SAT در اختیار شما قرار دادیم . در این مقاله شما را نحوه ثبت نام، قوانین آزمون ها و موارد امتحانی آن ها آشنا ساخیتم. امیدواریم که این آموزش نیز مورد استفاده شما قرار گرفته باشد. اگر شما نیز خواهان ادامه تحصیل در ترکیه و تحصیل در رشته های پزشکی ترکیه هستید می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین و کارشناسان ما در املاک نود تماس حاصل فرمایید تا شما را راهنمایی و اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهند.

يك ديدگاه

 1. کیمیا

  در   مي گويد: 

  یه سوال داشتم ایا میشه یه نفر دانشجوی پزشکی باشه وبخواد برای ادامه ی تحصیل به ترکیه برود همینه شرایطش یانه فرق میکنه،میشه توضیح دهید؟؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE