جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

با نیکوزیا پایتخت قبرس بیشتر آشنا شوید

نیکوزیا پایتخت قبرس

آیا با شهر نیکوزیا پایتخت قبرس آشنایی دارید؟ آیا می دانید که در این شهر دو جمهوری مجزا حکمروایی می کند؟ و مردم ترک و یونانی با هم زندگی مسالمت آمیزی دارند؟

نیکوزیا شهری کوچک با دو ملیت متفاوت که خط سبزی همچون شهر برلین دو تیره متفاوت را از هم جدا می کند. ترکان قبرس در بخش شمالی شهر با ۵۰ هزار نفر جمعیت و یهودیان به ۱۶۰ هزار نفر در بخش جنوبی آن اقامت دارند. بین دو تیره تفاهم برقرار است. جالب است بدانید در این شهر هر تیره از جمهوری مخصوص خود پیروی می کند و هر بخش رئیس جمهور و نخست ویز ویژه خود را دارد. جمهوری قبرس شمالی را تنها جمهوری ترکیه به رسمیت می شناسد و جمهوری قبرس جنوبی توسط سازمان ملل متحد تایید شده و این جمهوری به عنوان کشوری مستقل در اتحادیه اروپا پذیرفته شده است. با مشاورین املاک نود همراه باشید و نیکوزیا پایتخت قبرس را بیشتر بشناسید.

همچنین بخوانید: با آب و هوای نیکوزیا آشنا شوید

جغرافیای نیکوزیا پایتخت قبرس

جزیره قبرس سومین جزیره بزرگ منطقه مدیترانه است و نیکوزیا مرکز و پایتخت آن است. همه شهر های جزیره جز پایتخت در ساحل قرار گرفته است. نیکوزیا در مرکز توسط سایر شهرها احاطه شده است. امنیت سیاسی و اجتماعی در آن برقرار است و هر دو تیره موجود در آن با هم همزیستی مسالمت آمیز دارند.

تاریخچه نیکوزیا پایتخت قبرس

از زمان نوسنگی زندگی در این منطقه جریان داشته و مردمان قبرسی از گذشته های بسیار دور در آن سکونت داشته و مایحتاج خود را از خشکی و دریا تامین می کردند. جزیره ای بودن منطقه و منابع و معادن طبیعی موجود در آن موجب دست درازی مملکت و دولت های زیادی در طول تاریخ به این منطقه شده است.

از زمان های بسیار دور و قبل از میلاد دولت هایی چون: هیتی ها ، ایرانیان ، آشوری ها ، یونانیان ، رومی ها ، ترکان سلجوقی و ترکان عثمانی ، انگلیسی ها و قوم و قبیله های گوناگون به منابع این منطقه دست درازی کنند و برای مدتی آن را اشغال کنند و از منابع آن سود ببرند.

نیکوزیا پایتخت قبرس

تاریخ استقلال و جمهوری قبرس

پس از جنگ جهانی دوم انگلیس اقتدارش را از دست داد و مجبور شد که نیروهایش را از خاک قبرس بیرون ببرد. در سال ۱۹۶۰ قبرس استقلال خود را اعلام کرد و بریتانیا ، ترکیه و یونان استقلال این کشور را اعلام و تایید کردند. از سال ۱۹۶۳ بیت ترکان  یونانی نشین های جزیره اختلاف افتاد و بیش از ۲۵% ترکان مجبور به ترک قبرس و پناهندگی ترکیه شدند. در این درگیری های خونین ترکان بیشتر متضرر شدند.

در پی درگیری های بین ترکان و یونانی ها سازمان ملل متحد مجبور شد ، نیروهای صلح را برای برقراری امنیت به این منطقه اعزام کند و برقراری صلح و آرامش منطقه در دستان نیروهای سازمان ملل افتاد. تا پایان دهه ۶۰ حدود ۶۰ هزار ترک مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شدند و به سایر کشورها پناه بردند.

تامین امنیت و صلح در قبرس توسط نیروهای ملل متحد

در سال ۱۹۷۴ اسقف ماکاریوس سوم اولین رئیس جمهور قبرس در کودتایی به تحریک نظامیان یونان سرنگون شد و ترکیه از فرصت استفاده کرد و نیروهای خود را در شمال این کشور مستقر کرد. پس از حمله ترکان به این کشور دوران بحران و رکود در آن آغاز شد و قبرس به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شد. امروزه هر بخش جمهوری ویژه خود را دارند و پرچم و نشان هر دو قوم یکی است.

شهر نیکوزیا امروزه ترکیبی از هر دو تیره و دو جمهوری را در خود جای داده است و نیروهای صلح سازمان ملل هنوز هم به کار خود در جزیره ادامه می دهند.

اقتصاد نیکوزیا پایتخت قبرس

اقتصاد جزیره مبتنی بر نظام بازار آزاد است. محصولات کشاورزی (مرکبات ، سیب زمینی ، جو و گندم) ، میوهای مختلف گرمسیری ، تنباکو ، محصولات صنعتی ، لباس و پوشاک سنتی ، کفش و صنایع دستی از جمله موادی است که در بازار آزاد این کشور صادر می شود. مواد خوراکی ، نفت ، دام و طیور زنده و محصولات شیمیایی از سایر مناطق به جزیره وارد می شود

فرهنگ و رسوم مردم نیکوزیا

  • از گذشته های دور مردم همدلی و همیاری را با هم آموخته و در کار و زندگی به کار برده اند.
  • مردم داری و مهمان نوازی از رسوم رایج این آب و خاک است.
  • زبان رسمی یونانیان ، یونانی و زبان رسمی جمهوری ترکی ، ترکی قبرسی است.
  • مردم از رسوم و باورهای مذهبی پیروی می کنند و کلیسا ها و مساجد شهر در اعیاد و مواقع خاص مملو از جمعیت است.
  • ترکان مسلمان و مسیحی های ارتدوکس ، واجبات دینی را در گذشته بیشتر به صورت دسته جمعی در مسجد و کلیسا و امروزه به صورت فردی و در خانه خود به انجام میرساند.
  • کد کشور ۳۷۵+ و کد شهر ۲۲+ است.
  • پول رایج یورو است.
  • مقام و منصب و بزرگ فامیل احترام ویژه دارد و در تعارف ها در اولویت قرار می گیرد.
  • اگر چه مردم مذهبی هستند اما داشتن دین و مذهب در آن آزاد است و هیچکس مجبور به پیروی از فرقه یا شاخه مذهبی دیگری نیست.

نیکوزیا پایتخت قبرس

املاک و مستغلات نیکوزیا پایتخت قبرس

در سه دهه اخیر در مرکز و حواشی شهر آپارتمان های لوکس و مرفه احداث شده و به بهره برداری رسیده است. هر گونه پرسش در رابطه با انواع ملک ، قوانین خرید ملک در قبرس شمالی و اروپایی ، محدودیت های خرید ملک برای اتباع خارجی ، قانون و قوانین حاکم بر خرید و فروش ملک و انواع مالیات های ملک تجاری و مسکونی دارید را می توانید از بخش نظر سنجی همین صفحه با مشاوران املاک ۹۰ به اشتراک بگذارید.

مشاورین املاک نود

مشاوران خبره و کارشناس املاک ۹۰ با همه املاک موجود در قبرس و نیکوزیا آشنا هستند و از عهده مشاوره تخصصی شما به صورتی کاملاً قانونی و کارشناسانه بر می آیند. با مشاورین املاک نود تماس بگیرید و سوال های حقوقی و ملکی خود را با مشاوران متبحر و کاردان در میان بگذارید. در کمترین زمان ممکن به بهترین شیوه ، مشاورین املاک نود به شما مشاوره کاملاً تخصصی و رایگان ارائه خواهند داد و شما را با انواع ملک ارزان و گران و آپارتمان های یک تا سه خوابه و املاک تجاری در هر نقطه از از قبرس آشنا خواهند کرد. و ملک دلخواهتان را در کمترین زمان برایتان خواهند یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE