جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

فرهنگ و رسوم مردم نیکوزیا را بشناسید

فرهنگ و رسوم مردم نیکوزیا

آشنایی با فرهنگ سایر ملل  به انسان کمک می کند روابط بین المللی بهتری از نظر تجاری و سیاسی با آنها داشته باشد. پس فرهنگ و رسوم مردم نیکوزیا  را بهتر بشناسید.

انسان علاوه بر زیستگاه طبیعی ، زیستگاه فرهنگی نیز دارد. در زیستگاه فرهنگی همه داشته های انسان که در طول تاریخ از آغاز خلقت تا امروز بر اساس نیروی فکر و اندیشه ساخته است موجود می باشد. به روایتی زیستگاه فرهنگی ساخته ذهن بشر است و از آغاز خلقت انسان برای مقابله با عوامل محیطی و محافظت خود از حیوانات وحشی و مهاجم حیوانی و انسانی از تفکر خود بهره برده است و زیستگاه فرهنگی را شکل داده است. باورها ، اعتقادات ، آداب و رسوم ، سنت ها و آیین های اعتقادی و مذهبی ، عشق ، ایثار و فداکاری و … زیستگاه فرهنگی غیر مادی و خوراک  ، پوشاک ، معماری ، روش انجام فعالیت های فراغتی و حرفه ای و … در زیستگاه فرهنگی مادی شکل گرفته است. مشاورین املاک نود را با فرهنگ و رسوم مردم نیکوزیا  همراهی کنید.

همچنین بخوانید: با نیکوزیا پایتخت قبرس بیشتر آشنا شوید

فرهنگ چیست؟

فرهنگ مجموعه ای از همه چیزهایی است که زندگی انسان را در بر گرفته و موجب شده است که انسان به کمک آن جان خود و همنوعانش را در برابر خطرات احتمالی درونی و بیرونی حفظ کند. علاوه بر نجات زندگی و ماندن در این جهان ، فرهنگ عاملی است که موجب شده که انسان در دوران های مختلف تاریخی استعداد های نهفته اش را شکوفا کند و در زمینه های مادی و معنوی به رشد و شکوفایی دست یابد.

فرهنگ و رسوم مردم نیکوزیا  

نیکوزیا شهری در قلب جزیره قبرس است که به علت مساعد بودن شرایط محیطی از دورانهای بسیار دور زندگی در آن جریان داشته است. این شهر زیبا و پر جاذبه در منطقه مدیترانه واقع شده است. بر اساس تحقیقات باستان شناسی فلات ایران و منطقه مدیترانه از جمله مکان هایی است که به علت آب فراوان و خاک حاصلخیز و شرایط آب و هوایی مساعد انسان برای اولین بار در آن سکونت کرده و زندگی شکار  و کوچ نشینی را به  یکجانشینی و کشاورزی تغییر داده است. تغییر در شیوه تولید موجب رشد و پرورش فرهنگ و تمدن در این ناحیه شده است. فرهنگ و تمدن از زمان های دور در این منطقه رواج داشته  است.

فرهنگ و رسوم مردم نیکوزیا

رشد و توسعه فرهنگی در نیکوزیا

جزیره کوچک قبرس در دو قاره مهم و بزرگ جهان واقع شده است. شهر نیکوزیا نیز بین دو قوم و تیره متفاوت تقسیم شده است. امروزه فرهنگ و رسوم مردم نیکوزیا  ترکیبی از فرهنگ سنتی یونانی و فرهنگ اصیل ترکی است.

فرهنگ و رسوم مردم نیکوزیای جنوبی

 فرهنگ و رسوم بخش جنوبی نیکوزیا برگرفته از فرهنگ یونانی و اروپایی است. باورهای مسیحی نیز در این فرهنگ موثر بوده است. مراسم های مذهبی بر اساس اعتقادات مسیحی ارتدوکس برگزار می شود. باورها و اعتقادات مردم با مسیحیت پیوند خورده و مراسم های مذهبی در کلیساهای متعدد شهر برگزار می شود. از نظر خوراک و پوشاک مردم از فرهنگ اروپایی پیروی می کنند. شیوه آشپزی مردم به سبک فرهنگ خوراک یونانی است. غذاهای اصیل و سنتی یونان در این خطه رواج دارد. پوشاک مردم نیز به پوشاک مردم اروپا شبیه است.

فرهنگ و رسوم مردم نیکوزیای شمالی

در بخش شمالی شهر ترکان مسلمان زندگی می کنند. فرهنگ این عده از مردم شهر با باورهای اسلامی پیوند خورده و مراسم های مذهبی در مساجد و در خانه ها برگزار می شود. عید سعید فطر و عید قربان بزرگترین عید این مردم است. خوراک های سنتی ترک قبرس در این خطه تهیه و مصرف می شود. پوشاک مردم برگرفته از پوشاک ترک اصل است و بزرگ و کوچک ، زن و مرد از لباس سنتی ترکی استفاده می کنند.

 این مردم برای هر نوع مراسمی لباس مخصوص دارند. رنگ و جنس و حتی دوخت لباس ها در مراسم های مختلف از هم متفاوت است. امروزه لباس اروپایی را بسیاری از جوانان و کودکان به تن می پوشند و پوشاک سنتی بیشتر در مراسم و اعیاد مختلف کاربرد دارد.

فرهنگ و رسوم مردم نیکوزیا

فرهنگ خانواده در نیکوزیا

 • خانواده مرکز ساختار اجتماعی است و همه آداب و رسوم و آیین ها در خانواده شکل می گیرد و به اجتماع نفوذ می کند.
 • احترام بزرگتر کوچکتر از اهمیت ویژه ای برخوردار است و به بزرگترها اهمیت ویژه داده میشود.
 • والدین و بزرگان خاندان فرزندان و کوچکترها را دوست دارند و وسایل امنیت و آسایش آنها را فراهم می آورند.
 • کوچکترها نیز از سالمندان و سالخوردگان به خوبی مراقبت و نگهداری می کنند.
 • در تعارف ها مسن تر ها و صاحب منصب ها در اولویت قرار دارند چرا که در فرهنگ این مردم بزرگتر حرمت دارد.
 • اگر چه کشیدن سیگار و نوشیدن مشروبات الکلی برای افراد بالای ۱۸ سال آزاد است اما در اماکن عمومی کشیدن سیگار ممنوع است. مواد مخدر به هیچ وجه مجاز نیست. با کسی که خرید و فروش و مصرف مواد مخدر داشته باشد ، به شدت برخورد می شود.

آداب احوال پرسی

 • مردم در زمان ملاقات از تماس چشمی استفاده می کنند و در این کار از اغراق و خودنمایی پرهیز می کنند.
 • مهمان نوازی و نوع دوستی از خصوصیات بارز مردم است.
 • در هنگام ملاقات از دست دادن برای نشان دادن صمیمیت استفاده می کنند.
 • زنان مسلمان با مردان غریبه به هیچ وجه دست نمی دهند.
 • افراد همدیگر را به اسم کوچک صدا می زنند. .
 • خانم ها هر دو طرف صورت هم را می بوسند و با زنانی که نسبت دورتر دارند به دست دادن اکتفا می کنند.
 • مردم عادت دارند در هنگام خداحافظی از تک تک افراد خداحافظی کنند.

فرهنگ امروزی مردم نیکوزیا

فرهنگ و رسوم مردم نیکوزیا  مجموعه ای بسیار گسترده و پیچیده از عوامل مادی و معنوی است که در طول تاریخ در میان مردم شکل گرفته است. قوم ها و دولت های گوناگون در تاریخ به این شهر وارد شده و هر کدام به شیوه ای بر فرهنگ و رسوم مردم تاثیر گذاشته اند. در این متن سعی شد ، بخشی از فرهنگ و رسوم مردم نیکوزیا   به صورت خلاصه بازگو شود.

 سخن گفتن از کل فرهنگ زمان زیادی می طلبد که در یک متن کوچک اینترنتی مجال کافی برای پرداختن به همه جنبه های فرهنگی و تاثیر عوامل گوناگون بر فرهنگ موجود نیست. پس به همین چند سطر بسنده می شود.

اگر در شهر نیکوزیا و جزیره قبرس بوده اید و یا هرگونه آشنایی با فرهنگ و رسوم مردم نیکوزیا دارید ف دانش و تجربه خود را با مشاورین املاک نود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE