جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

با فرهنگ و رسوم مردم قبرس آشنا شوید

آشنایی با فرهنگ سایر ملل به ما کمک می کند در روابطمان با آنها موفق آمیز تر عمل نماییم. با فرهنگ و رسوم مردم قبرس آشنا شوید و روابط خویش را استحکام ببخشید.

کشور جزیره ای قبرس دارای منابع طبیعی و موقعیتی استراتژیک از نظر گردشگری و گسترش صنایع است. منابع طبیعی غنی و وجود کان های مس موجود در کوه های قبرس عده زیادی را بر  آن داشته که در همه اعصار و دوران های زندگی به عزم مهاجرت و مسافرت و یا تصاحب منابع و ثروت های خدادادی این مکان به این جزیره سفر کنند و روابط تجاری و سیاسی خود را با مردمان این دیار استحکام ببخشند. از هزاران سال پیش زندگی در این جزیره جریان داشته و دولت های مقتدر جهانی هر کدام در دوره ای خاص از تاریخ بر آن حکومت کرده و از منابع مادی و معنوی جزیره سود جسته اند. با مشاورین املاک نود همراه باشید و با فرهنگ و رسوم مردم قبرس آشنا شوید.

همچنین بخوانید: با شرایط زندگی در قبرس آشنا شوید

جمهوری های مستقل قبرس

کشور کوچک و جزیره ای قبرس دارای دو بخش ترک نشین و یونانی نشین است که هر قومیت جمهوری مستقل خود را دارد. در عین حال هر دو جمهوری با هم متحداند و کشور قبرس را به وجود آورده اند. جمهوری قبرس یک میلیون و یکصد و هشتاد هزار نفر جمعیت دارد که ۸۴۰ هزار نفر آن را یونانی های ارتدوکس تشکیل می دهد و بقیه ترکان مسلمان قبرسی هستند.

فرهنگ و رسوم مردم قبرس

هر بخش این کشور فرهنگ و رسوم مستقل خود را دارند که برگرفته از باورها ، اعتقادات ، شرایط تاریخی و سیاسی و طبیعی حاکم بر منطقه ای بوده است که افراد در آن زندگی کرده و روزگار خود را سپری کرده اند. در طول تاریخی قومیت و دولت های فراوانی در قبرس حکومت کرده و مراوده های سیاسی و تجاری فراوانی با آنان داشته اند. هر قومی که به این مرز و بوم پا گذاشته است به شیوه ای بر فرهنگ و رسوم مردم قبرس تاثیر گذاشته و از آن تاثیر پذیرفته است. برای همین فرهنگ هر دو بخش قبرس ترک نشین (شمالی) و قبرس یونانی نشین (جنوبی) بسیار غنی ، متنوع و گوناگون است.

فرهنگ و رسوم مردم قبرس

دین و مذهب مردم قبرس

حدود ۸۰% مردم این دیار مسیحی و پیروان مذهب ارتدوکس هستند. ۱۸% مسلمان و سنی مذهبند و ۲% بقیه پیرو هیچ و دین و مذهبی نیستند و یا در اقلیت قرار دارند.  در هر دو بخش این کشور مراسم اسلامی و مسیحی در مسجد و کلیسا برگزار می شود. در گذشته مراسم مذهبی را بیشتر دسته جمعی و در مسجد و کلیسا انجام می دادند اما امروزه فردگرایی بیشتر شده و بیشتر مردم مراسم مذهبی و آیین های مذهبی را در منزل عملی می کنند.

ماه رمضان در قبرس شمالی

در بخش شمالی این کشور مسلمانان ماه رمضان را روزه می گیرند. در داخل شهر خوردن و آشامیدن در ملاء عام ممنوعیت دارد. افراد مسافر و مهاجر نیز مجاز به خوردن و آشامیدن در ملاء عام نیستند و باید در برابر دیدگان مردم اقدام به خوردن و آشامیدن ننمایند. این قانون برای بخش جنوبی نیست. در بخش جنوبی نیز پیروان مسیحی آیین های مذهبی و مراسم دینی خود را عملی می کنند. با این وجود داشتن دین و مذهب در این کشور آزاد است و هرکس بر اساس اختیار خود از فرامین دینی پیروی می کند و یا نمی کند.

فرهنگ خانواده در بین اهالی قبرس

در این کشور خانواده مرکز ساختار اجتماعی را تشکیل می دهد.

احترام بزرگتر کوچکتر از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

والدین و بزرگان فرزندان و نوه ها را دوست دارند و موجبات آسایش و رفاه آنها را فراهم می آورند.

 کوچکترها از سالمندان و سالخوردگان مراقبت و نگهداری شایسته می کنند.

سن و سال و مقام و منصب حرمت دارد و در تعارف ها مسن تر ها و صاحب منصب ها در اولویت قرار می گیرند.

مردم نسبت به زمان حساس نیستند و معمولاً مراسم ها در زمان دیرتر آغاز و پایان می یابد.

مصرف سیگار و نوشابه های الکلی برای افراد بالای ۱۸ سال مجاز است اما به هیچ وجه مواد مخدر عمومیت ندارد و برای کسانی که با خود مواد مخدر حمل می کنند و یا مصرف می کنند مجازات سخت و صفت قضایی در نظر گرفته می شود.

آداب و رسوم احوال پرسی در قبرس

  • در هنگام ملاقات تماس مستقیم چشمی و عدم اغراق و زیاده روی از رسوم این مردم است.
  • مردم با هم مهربان هستند و محبتشان را در احوالپرسی ها ابراز می کنند.
  • دست دادن امری عادی و ضروری در بین فامیل و دوستان نزدیک است.
  • زنان مسلمان با مردان غریبه دست نمی دهند. روبوسی بین نزدیک ترها انجام می شود و سایرین فقط به دست دادن و آرام بر سر شانه زدن اکتفا می کنند.
  • نزدیک ترها را به اسم کوچک صدا می زنند و بین آنها روابطی گرم و صمیمی برقرار است.
  • خانم ها هر دو طرف صورت هم را می بوسند و با زنانی که کمی دورتر هستند فقط به دست دادن اکتفا می کنند.
  • در هنگام خداحافظی از تک تک افراد خداحافظی می شود.

آداب و رسوم خوردن خوراک در قبرس

آداب غذا خوردن اهالی این کشور به آداب غذایی اروپایی شبیه است. افراد بر سر میز می نشینند و از کارد و چنگال برای خوردن غذا استفاده می کنند. ادب حکم می کند ، میزبان مهمان را به سر سفره و نشستن دعوت کند. بزرگ ترها خوردن را شروع می کنند و بقیه از آنها تبعیت می کنند. اگر مهمان غذایشان را نتوانست تمام کند معمولا کارد و چنگال را به صورت بعلاوه روی هم قرار می دهند طوری که کارد در بالا باشد. اگر غذا را تا آخر تمام کردند که بیشتر این حالت رایج است کارد و چنگال در کنار هم به صورت موازی در بشقاب گذاشته می شود.

فرهنگ و رسوم مردم قبرس

آداب و رسوم کسب و کار و روابط تجاری مردم قبرس

در کسب و کار و روابط تجاری مردم قبرس آشنایی با فردی که نماینده یک شرکت تجاری است از اهمیت ویژه ای برخوردار است. مردم ترجیح می دهند در ملاقات حضوری طرف مقابل را بشناسند. برای همین او را به یک رستوران یا کافی شاپ دعوت می کنند و ضمن پذیرایی سوال های خود را یکی یکی می پرسند. اگر شرکتی نماینده اش را تغییر دهند مراسم آشنایی برای عضو تازه کار نیز دوباره و چند باره تکرار می شود. مردم بازار فردی که با او معامله را انجام می دهند را می شناسند نه شخصیتی حقوقی و اداری را.

بهتر است در صورت داشتن روابط تجاری با قبرسی ها صبر پیشه کنید و در قرار ملاقات ها سر وقت حاضر شوید. واقعیت ها را به زبانی ساده بیان کنید و از اغراق بپرهیزید.

 اگر در قبرس زندگی کرده اید ، خاطرات و تجربه های خود را از روابط تجاری و فرهنگ و رسوم مردم قبرس و آداب و آیین های مردم این دیار با مشاورین املاک نود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE