جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

فرهنگ و رسوم مردم فاماگوستا را بشناسید

فرهنگ و رسوم مردم فاماگوستا

فرهنگ همه آن چیزهایی است که زندگی انسان را احاطه کرده است. با فرهنگ و رسوم مردم فاماگوستا آشنا شوید و سفری زیبا و موفقیت آمیز به این شهر جذاب داشته باشید.

انسان برخلاف سایر موجودات زمین علاوه بر زیستگاه طبیعی ، زیستگاه فرهنگی نیز دارد. در زیستگاه فرهنگی انسان از قدرت تفکر و اندیشه خود کمک گرفته است و نیازهای ذاتیی و طبیعیش را پاسخ گفته است. بر اثر پاسخ های متفکرانه در طول تاریخ در هر منطقه ای بر اساس زیستگاه فرهنگی آن منطقه فرهنگ و رسومی خاص در آن شکل گرفته و در طی زمان پرورش و گسترش یافته است. فرهنگ و رسوم مردم فاماگوستا مجموعه ای از پاسخ های رفتاری است که مردم آن منطقه برای مقابله با عوامل جوی و سیاسی به کار برده اند. مشاورین املاک ۹۰ شما را با فرهنگ و رسوم مردم فاماگوستا آشنا می کنند.

همچنین بخوانید: با آب و هوای فاماگوستا آشنا شوید

فاماگوستا شهری تاریخی در قبرس شمالی

شهر ساحلی فاماگوستا در بخش شمالی قبرس در حاشیه دریای مدیترانه واقع شده است. قدمت زندگی و سکونت در این منطقه به هزاران سال قبل از میلاد برمی گردد. وجود شرایط مناسب برای کشاورزی و آب فراوان و خاک حاصلخیز در این منطقه موجب شده که جزیره بخشی از اولین سکونتگاه های انسان باشد.

زوال و نابودی فرهنگی در فاماگوستا

در طول تاریخ حکومت و امپراتوری های قدرتمند و قوم و قبیله های فراوانی به این منطقه تعدی کرده و منابع آن را تصاحب کرده اند. هر بار که شهر را رونق و فراوانی در بر میگرفت ، حکومتی مقتدر و یا قبیله ای قدرتمند به منابع آن چشم میدوخت و پس از تاراج و چپاول منابع موجود ، سرمایه های مالی و مادی و فرهنگی آن را به نابودی می کشاند و هرج و مرج و ناامنی را در منطقه رواج می داد.

اوج ، شکوفایی و احیای فرهنگی

با تصاحب منابع منطقه حکومت غاصب سعی در عمران و آبادانی منطقه تحت سلطه خود می کرد و آن را تا حدودی اصلاح و بازسازی می نمود. از آن جا که منطقه مدیترانه از نظر جغرافیایی و شرایط محیطی و امکانات و منابع دارای پتانسیل های فراوان است با چند سال اصلاح و بازسازی رونق و شکوفایی شهر و ساکنان آن را در بر میگرفت و فرهنگ و تمدن آن دوبار احیا و باز احیا می شد. تا این که قومی دیگر و حکومتی دیگر حمله و تاراج را از سر میگرفت و شهر را به ویرانی می کشاند.

چرخه های فراز و فرود تاریخی و فرهنگی مردم منطقه مدیترانه

 این چرخه بارها و بارها در طول تاریخ تکرار شده و مردم منطقه از فراز و فرودهای تاریخی ، سیاسی ، آسیب و بلایای طبیعی چون سیل ، طوفان ، زلزله و خشکسالی و … تاثیر گرفته  فرهنگ مردم هر بار با خطری تازه و با رونق و شکوفایی دوباره باز هم شکوفا تر و شکوفا تر می شد. فرهنگ و رسوم مردم فاماگوستا امروز تلفیقی از همه ماجراهای تاریخی ، سیاسی و طبیعی است که مردمان منطقه در طول تاریخ با آن دست و پنجه نرم کرده اند.

فرهنگ و رسوم مردم فاماگوستا

فرهنگ و رسوم مردم فاماگوستا در گذشته

از آنجا که منطقه مدیترانه از نظر منابع مالی و امکانات معدنی و صنعتی دارای زمینه مساعد و پتانسیل بالا است ، فرهنگ و رسوم مردم فاماگوستا در گذشته فرهنگی غنی ، متنوع و خودکفا بود. مردم نیازها و احتیاج های زوانه خود را تامین می کردند و نیازی به خارج از منطقه و جزیره نداشتند.

از طریق سید موجودات و محصولات دریایی ، کشاورزی و صنایع دستی و صنایع محلی صنعتی کوچک امورات زندگی مرد و احتیاج های انها رفع می شود و مردم با استفاده از دانش و تخصص بومی خود تولیدات و محصولات صنعتی و خوراکی مورد نیاز خود را تامین می کردند.

فرهنگ و رسوم مردم فاماگوستا در دوره پس از استقلال قبرس

امروزه در اثر گسترش روابط بین المللی و ارتباطات  بیرونی و همچنین در نتیجه رشد صنعت و فناوری در جهان فرهنگ فاماگوستا نیز دیگر خودکفا نیست و به وارد کردن محصولات صنعتی و تجاری از سایر کشورهای جهان نیازمند است.

فرهنگ و رسوم مردم فاماگوستا در عصر مدرنیته

از نظر فرهنگی فرهنگ مردم تلفیقی از فرهنگ بومی و سنتی ترکی و فرهنگ مدرن اروپای غربی است. خانه های مدرن به سبک و معماری اروپایی در این شهر احداث شده و ظاهر و نمای شهر را به شدت وسعت داده است. مراکز خرید شهر از مواد و تولیدات صنعتی خارجی سرشار است. همه گونه اجناس با مارک معتبر و بدلیجات فراوان در بازارهای شهر به چشم میخورد. زرق و برق محصولات صنعتی چشم انداز شهر و ظاهر آن را تغییر داده است.

۱۲% خاک قبرس مناسب کشاورزی است و محصولات گیاهی ، میوه و سبزی  فراورده غذایی و محصولات دریایی در منطقه تولید می شود. از نظر پوشاک مردم سالمند و میانسال پوشاک ترکی می پوشند و جوانترها همچون همه مردم جهان پوشاک مدرن اروپای بر تن دارند.

فرهنگ و رسوم مردم فاماگوستا

ویژگی های فرهنگی مردم فاماگوستا

 • هنوز همچون گذشته بزرگتر حرمت دارد و در صدر مجلس نشانده می شود.
 • مردم در احوال پرسی ها عادت دارند با هم دست بدهند.
 • زنان مسلمان با مرد غریبه دست نمی دهد و فقط احوال پرسی صورت می گیرد.
 • نزدیکترها هر دو طرف صورت هم را می بوسند.
 • خوراک های محلی ترکی و فست فود بخشی از جیره غذایی افراد را تشکیل می دهد.
 • مهمانی دادن و مهمان نوازی از رسوم رایج مردم است.
 • مردم به خورد و خوراک اهمیت می دهند و چگونگی پخت غذا برایشان مهم است. فرهنگ غذایی این منطقه بسیار غنی ، خوشمزه و متنوع است.
 • محصولات دریای بخشی از خوراک مردم را تشکیل می دهد.
 • کشاورزی ، صنعت گردشگری و ارائه خدمات در زیرساخت های گردشگری ، استخراج معادن مس بخش بزرگی از درآمد مردم شهر را تامین می کند.  
 • اگرچه مردم شهر مسلمان و سنی مذهب هستند ، پیرو هر دین و مذهبی در این شهر آزاد است و می تواند از مذهبی خاص پیروی کند یا نکند.
 • زبان رایج این شهر ترکی است. پول رایج در بخش ساختمان سازی پوند انگلیس ، در دانشگاه ها دلار آمریکا و در خریدهای روزانه لیر ترکیه است.

آیا از قبرس و شهر زیبا و ساحلی فاماگوستا دیدن کرده اید؟ آیا با فرهنگ و رسوم مردم فاماگوستا آشنا هستید؟ نظر و تجربه خود را با مشاورین املاک نود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE