جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

جاذبه های گردشگری نیکوزیا

جاذبه های گردشگری نیکوزیا

اگر دیدن اماکن تاریخی برایتان جذاب و لذت بخش است ، جاذبه های گردشگری نیکوزیا روایتگر تاریخ و فرهنگ مردمی است که استقامت و مقاومت ویژگی بارز آنهاست.

نیکوزیا به عنوان پایتخت و مرکز قبرس در تاریخ پر فراز و نشیب خود ، شاهد رویدادهای مهم تاریخی در جهان بوده است. چه بسیار سلاطین و پادشاهان مقتدر که در این آب و خاک حکمروایی کرده اند و هر کدام به گونه ای در تاریخ و فرهنگ مردمان آن تاثیر گذاشته اند. منطقه مدیترانه در دوران های گوناگون تاریخی به علت موقعیت جغرافیایی مناسب و وجود معادن و منابع طبیعی مکانی بوده که همواره زمینه رشد و ترقی اقتصادی و فرهنگی را موجب شده است.

بهره برداری از منابع خدادادی پادشاهان و روسای دولت ها و قبایل مختلف را بر آن داشته که به این منطقه هجوم آورده و در تصاحب این منابع کوشا باشند. تاریخ قبرس شاهد رویدادهای مهم و بزرگ تاریخی و طبیعی است که هر کدام به نحوی بر تمدن و فرهنگ مردمان این دیار تاثیر گذاشته و فراز و فرودهایی را ایجاد کرده اند. مشاورین املاک نود را با جاذبه های گردشگری نیکوزیا همراهی نمایید.

همچنین بخوانید: تفریح و سرگرمی های مهیج نیکوزیا

جغرافیای نیکوزیا

این شهر زیبا در جزیره قبرس در منطقه مدیترانه واقع شده است. اگر چه همه شهرهای جزیره در ساحل دریا قرار گرفته اند ، نیکوزیا در مرکز و قلب جزیره توسط شهرهای ساحلی احاطه شده و به صورت مستقیم با دریا ارتباط ندارد. موقعیت جغرافیایی این شهر موجب شده که به عنوان پایتخت کشور قبرس انتخاب شود و فعالیت های اداری و کنسولگری ها و سفارت خانه های سایر ملل در این شهر مستقر شود. در این شهر جذاب تاریخی اماکن تاریخی و بناهای عظیم سلطنتی و مساجد و کلیساهای فراوان وجود دارد که هر کدام تاریخی که پشت سر نهاده اند و رویدادهای تاریخی و طبیعی آن منطقه را روایت می کنند. همراه با مشاوران املاک ۹۰ سفری مجازی به جاذبه های گردشگری نیکوزیا داشته باشید.

جاذبه های گردشگری نیکوزیا

جاذبه های گردشگری به چند بخش تاریخی و طبیعی تقسیم می شود. در بخش جاذبه های تاریخی امکان قدیمی را خواهید شناخت و با سبک معماری و تاریخ سیاسی و فرهنگی آن دوران آشنا خواهید شد. برخی از جاذبه های گردشگری نیکوزیا طبیعی است و با رفتن به ان اماکن لذت و تفریح یک سفر رویایی را تجربه خواهید کرد.

جاذبه های گردشگری نیکوزیا

استحکامات ونیزی

دیوارهای بسیار مقاوم و قطور در شهر نیکوزیا وجود دارد ، این دیوارها از بناهای بسیار مقاوم در این شهر هستند که گردشگران زیادی را به حیرت انداخته است. با وجود از بین رفتن بخشی از این دیوارهای قطور و محکم هنوز هم بخش های زیادی از آن پابرجاست. از این محل به شهر قدیمی گذرگاه هایی وجود دارد. دروازه فاماگوستا بخشی جالب و جذاب در این استحکامات است.

دروازه فاماگوستا

دروازه فاماگوستا بزرگترین دروازه شهر است و از یک تونل طولانی که توسط ونیزی ها احداث شده ف تشکیل شده است. راه ورود به داخل شهر از بندر فاماگوستا از طریق این دروازه بود. امروزه این دروازه به مرکز فرهنگی شهرداری نیکوزیا تبدیل شده است.

دشت مسااورین « Mesaorian»

دشت مسااورین در انتهای شهر واقع شده است. بر اساس کاوش های زمین شناسی این دشت در شکل گیری قبرس نقش فعالی داشته است. بازدید این دشت در هر فصلی جذابیت خاص خود را دارد. در فصل بهار دشت مملو از گلهای وحشی و گیاهان بهاری است. در تابستان همه گیاهان خشک شده و عبور شترها در آن قابل رویت است.

کاروانسرای بیوک هان

کاروانسرای بزرگ بویک هان در سال ۱۵۷۲ میلادی احداث شده است. از این کاروانسرا به عنوان محلی برای اقامت مسافران و کاروان های تجاری و نظامی استفاده شده است. در این کاروانسرا برای نگهداری چهارپایان محلی ویژه در نظر گرفته شده و هنوز هم می توان بخش های مختلف کاروانسرا را به دقت گشت. با یک دور گشتن در درون کاروانسرا تصویری از کاروان های تجاری در ذهن شکل می گیرد.

کاروانسرای بیوک هان امروزه توسط نیروهای حکومتی بازسازی و مرمت شده و از اتاق های آن به عنوان بوفه ، گالری و فروشگاه استفاده می شود. کاروانسرا در واقع علاوه بر کاربرد توریستی محلی برای عرضه صنایع دستی است.

شهر قدیمی نیکوزیا

نیکوزیا از دو بخش قدیمی و جدید تشکیل شده است. در بخش قدیمی ساختمان و بناهای قدیمی به چشم می خورد. این بخش کوچک است و با پیاده روی و گشت زنی می توان همه بخش های آن را کشت. کلیسا و مساجد قدیمی و خانه های مسکونی به سبک معماری سنتی جذابیت خاص به چشم انداز شهر داده است.

نیکوزیای جدید تازه ساخت ، گسترده و بسیار وسیع است. تمام امکانات دولتی ، اداره و سازمان های دولتی و خصوصی و سفارت خانه سایر دول و اماکن تجاری و اقتصادی در بخش جدی شهر قرار دارد. تردد در شهر با تاکسی و اتوبوس ممکن است.

جاذبه های گردشگری نیکوزیا

موزه باستانی قبرس

در موزه قبرس که آثار تاریخی از چند هزار سال پیش از میلاد در آن نگهداری می شود در پایتخت قرار دارد. سکه های تاریخی ، ظروف سفالی ، مجسمه ها و جواهرات قدیمی همه بر حسب تاریخ ساخت طبقه بندی و نمایش داده شده است. در این موزه شرایط زندگی در هر دوره تاریخی بازسازی شده و گردشگران با واقعه تاریخی و فرهنگ غالب آن دوران آشنا می شنود.

موزه آیکون

در موزه آیکون بزرگترین و با ارزش ترین مجموعه آیکون در قبرس است. در ۱۵۰ نمایشگاه آثار هنری ۱۲ قرن این منطقه در این موزه به معرض نمایش گذاشته شده است. انواع مختلف نماد های مذهبی در این موزه وجود دارد که علاوه بر ارزش مذهبی از ارزش فرهنگی و تاریخی برخوردارند.

کلیسای جامع سنت جان

در دیوارهای کلیسای کوچک سنت جان نقاشی هایی از صحنه های کتاب مقدس طراحی شده است. هنرمندی با نام فیلانتوس در قرن ۱۸ میلادی نقاشی های موجود در کلیسا را طراحی کرده است. مجسمه اسقف بزرگ کوپرینوس موسس اولین دبیرستان قبرس نیز به پاس فداکاری های بی پایانش در این کلیسا ساخته شده است.

جاذبه های گردشگری نیکوزیا

مسجد حضرت عمر (رض)

مسجد حضرت عمر (رض) بزرگترین مسجد قبرس در این شهر است. این مسجد در ابتدا کلیسای سنت ماری بوده و در قرن ۱۶ میلادی با ورود دولت عثمانی و مصطفی پاشا آن را به مسجد تغییر کاربری داده و هنوز هم مراسم های بزرگ مسلمانان در این مسجد برپا می شود. بقایای معماری گوتیک در این مسجد هنوز هم نمایان است و مناره زیبا و بلند آن یکی از نماهای اصلی شهر است.

منطقه لیکی گیتونیا « Laiki Geitonia»

منطقه لیکی گیتونیا در شهر قدیمی قرار گرفته و همه دستاوردهای فرهنگی و صنایع دستی قبرس رد آن محل به فروش می رسد. گالری ها و رستوران های سنتی و اماکن با معماری سنتی در این منطقه چشم انداز آن را برای گردشگران جذاب کرده است.

خط سبز نیکوزیا

برای چندین سال گذر از خط سبز که مرز بین نیکوزیای شمالی و جنوبی را از هم تفکیک می کرد برای عموم قدغن بود. اما امروزه هر کس می تواند از این خط گذر کند. گذر از خط سبز به مکانی گردشگری تبدیل شده است. در این مرز هنوز پلیس حضور دارد و بازرسی به دقت انجام می شود اما عموم می توانند از آن گذر کنند.

مسجد سلیمیه « Selimiye Mosque»

مسجد سلیمیه در نیکوزیای شمالی قرار گرفته است. این مسجد در ابتدا کلیسای هاگیا صوفیا بوده و با ورود عثمانی ها و فتح شهر توسط سلطان سلیم کلیسا به مسجد سلیمه تغییر نام داد. امروزه مراسم های مذهبی مسلمانان در این مسجد برپا می شود. این مسجد تا خیابان لدرا ۵ دقیقه فاصله دارد.

موزه لونتیس « Leventis Museum »

در موزه لونتیس که در بخش شمالی شهر واقع شده است مجموعه ای از آثار تاریخی و فرهنگی گرداوری شده است. با بودن در این موزه تاثیر انگلیسیها در قبرس و تقسیم شدن آن به دو بخش شمالی و جنوبی را خواهید فهمید.

جاذبه های گردشگری نیکوزیا

منطقه ماسوریا « Mesaoria Region»

منطقه ما سوریا در غرب شهر واقع شده است. در این منطقه روستاهای کوچک و صومعه های قدیمی و باستانی وجود دارد. در فاصله ۳۰ کیلومتری غرب شهر به روستای پریسترونا بروید و از جاذبه های تاریخی و طبیعی ان دیدن نمایید.

صومعه مهراس در جنوب ، صومعه آگیوس ایلار کدیوس ، مکان تاریخی تاماسون باستان و شهر مس کاران در حوالی روستای پرا از دیگر جاذبه های گردشگری نیکوزیا می باشد. اگر از این جاذبه ها دیدن کرده اید ف تجربه و آموخته های خود را با مشاورین املاک نود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE