جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

با تاریخ سیاسی قبرس آشنا شوید

تاریخ سیاسی قبرس

اگر به تاریخ و سرگذشت آدمی علاقه مندید ، همراه با  مشاورین املاک ۹۰ با تاریخ سیاسی قبرس آشنا شوید و از فراز و فرودهای تاریخی مردمان این دیار مطلع شوید.  

کشور کوچک زیبا و جزیره ای قبرس با دو جمهوری قبرس شمال و جمهوری قبرس جنوبی در همه اعصار تاریخ فراز و فرودهای بی پایان را پشت سر نهاده و و دوره های گوناگون رشد و توسعه و نابودی و ناامنی را تجربه کرده است. وجود منابع طبیعی و موقعیت عالی جغرافیایی دربین دو قاره آسیا و اروپا موجب شده از امپراتوری های بزرگ جهان گرفته تا قومیت های کوچک موجود در منطقه به منابع آن تعدی کنند و حمله های سخت و آتشین به این منطقه داشته باشند. با مشاورین املاک نود همراه باید و با تاریخ سیاسی قبرس آشنا شوید.

همچنین بخوانید: همه چیز درباره قبرس

جغرافیای قبرس

کشور جزیره ای قبرس در همسایگی سوریه ، ترکیه ، لبنان و فلسطین قرار گرفته  است.پایتخت آن نیکوزیا است و دو رشته کوه بزرگ «ترودوس و کارینا» و دشت پهناور« ماسائو ریا» در خاک آن قرار دارد. منابع طبیعی و معادن فلزی این کشور بخشی در قاره اروپا و بخشی در خاورمیانه و قسمتی نیز در آسیای مرکزی واقع شده است. قرار گرفتن این جزیره در حاشیه دریای مدیترانه و قرارگیری آن در داخل دو قاره مهم جهان بر موقعیت استراتژیک آن افزوده است.

تاریخ سیاسی قبرس

جزیره قبرس پس از جزیره «ساردیس و سارا دینا» سومین جزیره بزرگ دریای مدیترانه است. موقعیت راهبردی این مکان موجب شده در قرون مختلف تاریخ ؛ هیتی ها ، ایرانیان ، آشوریها ، مصری ها ، یونانیان ، رومیان ، بیزانس ها ،ترکان سلجوقی ، ترکان عثمانی ، انگلیسی ها و در نهایت جمهوی خواهان آن را بارها و بارها فتح کنند. هر قومی که به این مملکت وارد می شد ، رد ابتدا ویرانی هایی به بار می آورد ، خرابی ها و هرج و مرج برپا می کند. منابع مالی و معنوی را تاراج می کرد و پس از تسلط کامل بر آن در جهت رشد و رونق آن تلاش می کرد.

تاریخ سیاسی قبرس

چرخه های فراز و فرود تاریخی سیاسی قبرس

با رسیدن به اوج فرهنگی و اقتصادی و دستیابی مردم به آرامش مالی و روحی و روانی ، دوباره  قومی و قبیله ای دیگر یا دولتی مقتدرتر بر منابع آن چشم می دوخت و به آن حمله می کرد. پس از تاراج و ویرانی پس از چند سال دوباره  دوره فرود و فراز به همین شیوه ادامه پیدا می کرد. آخرین دولتی که سرمایه های این مملکت را به تاراج برد انگلیسی ها بودند. با وقوع جنگ دوم جهانی و کاهش اقتدار این دولت ، دست انگلیسی ها از  منابع طبیعی و مالی این کشور دست کشیدند و آب و خاک قبرس را برای همیشه ترک گفتند.

تاریخ سیاسی قبرس در قبل  و دوره باستان

به روایتی تاریخ زندگی در جزیره قبرس به ۱۲ هزار سال پیش برمی گردد. در عصر حجر جدید ، برای اولین بار فردی به این جزیه مهاجرت کرد و پایه های زندگی را در آن بنا نهاد. در دوران اوج و شکوفایی تمدن یونان مسینی و یونانی ها به این مکان مهاجرت کردند و تمدن یونان مسینی را در آن رواج دادند.

با روی کار آمدن آشوریان ، این قوم بر یونانی ها تاختند و جزیره را صاحب شدند. پس از آشوریان ، مصری ها و رد سال ۳۳۳ قبل از میلاد ایرانیان بر این منطقه تاخته و آن را تصاحب کردند. در دوره باستان جزیره در تملک رومیان بود.

تاریخچه قبرس پس از میلاد مسیح

پس از رومیان ، یونانیان و پس از آنها ترکان سلجوقی و خلیفه ی مسلمان این منطقه را فتح کردند. در دوران بیزانس ، بیزانسی ها و پس از آنها ونیزی ها بر این منطقه تاختند و برای مدتی بر آن حکومت کردند. در قرن ۱۴ میلادی عثمانی ها به آن هجوم بردند و سه قرن تمام بر این منطقه حکومت کردند. در سال ۱۸۷۸ انگلیسی ها  پس از جنگ اول جهانی آن را صاحب شدند و به مدت یک قرن از منابع مالی و مادی آن سود جستند. پس از پایان جنگ دوم جهانی در سال ۱۸۶۰ ترکان  و یونانی ها به این منطقه تاختند و آن را از سلطه انگلیسی ها خارج کردند. 

تاریخ سیاسی قبرس

تاریخچه قبرس پس از استقلال

در سال ۱۹۶۰ ترکان و یونانی های قبرس با هم متحد شدند و انگلیسی ها که پس از جنگ دوم جهانی اقتدارش را از دست داده بود را از جزیره بیرون رانددند. به سرکردگی اسقف اعظم ماکاریوس سوم استقلال قبرس اعلام شد و ماکاریوس اولین رئیس جمهور آن شد.

در سال ۱۹۷۴ تنش های قومی در این منطقه بالا گرفت و یونانی ها اسقف ماکاریوس را عزل کردند. عزل رئیس جمهور به نابودی استقلال قبرس منجر شد. پس از آن ترکان ترکیه به بخش شمالی حمله کرده و آن را اشغال کردند. سپس سازمان ملل متحد پا در میانی کرد و صلح بین یونانیان و ترکان را برقرار کرد.

تقسیم شدن قبرس به دو بخش قبرس شمالی و جنوبی

پس از این که بین سه دولت ترکیه ، یونان و انگلیس در سازمان ملل صلح برگزار شد ، بخش شمالی قبرس که ترک های مسلمان در آن زندگی می کردند به جمهوری شمالی قبرس تبدیل شد. این بخش را فقط کشور ترکیه به عنوان یک جمهوری مستقل به رسمیت می شناسد و هیچ دولت دیگری رسمیت آن را تایید نکرده است.

بخش جنوبی قبرس که ۸۰% از خاک این کشور را تشکیل می دهد پس از صلح به جمهوری قبرس جنونی که یونانی های ارتدوکس در آن به سر می بردند رسمیت یافت. همه پیمان نامه های رسمی این کشور در بخش جنوبی به انجام می رسد. بخش شمالی نیز در کنفرانس های سران کشورهای مسلمان شرکت می کنند.

پرچم و نشان کشور قبرس

پس از برقراری صلح ، روی پرچم این کشور نقشه جزیره حکاکی شده و زمینه آن زرد رنگ است. رنگ زرد نمادی از وجود کان های مس فراوان موجود در جزیره است. دو شاخه درخت زیتون نیز در بخش پایین پرچم به چشم می خورد.

نشان این کشور تازه استقلال یافته نیز فاخته ای است که شاخه ای زیتون را با منقار خود حمل می کند. زیتون نشانه صلح بین ترکان و یونانی نشینان قبرس است. بدنه فاخته نیز زرد رنگ است.

تاریخ سیاسی قبرس

هر گونه نظر و عقیده ای در رابطه با تاریخ سیاسی قبرس دارید را با مشاورین املاک نود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE