جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

کارت فیروزه ای ترکیه چیست و چه کاربردی دارد؟

کارت فیروزه ای ترکیه

کارت فیروزه ای ترکیه یک فرصت ناب و هیجان انگیز برای مهاجران است. افراد مهاجر، کسانی هستند که برای رویاهای کاری، زندگی و در کل ساختن شرایط عالی کشور خود را ترک می کنند و از عزیزان و بستگان کیلومترها فاصله می گیرند به امید آنکه آینده ی روشن و امیدوارکننده ای برای خود و خانواده بسازند و زندگی ایده آل و سرشار از رفاه و آرامش تشکیل دهند.

در طول سال بسیاری از گردشگران برای بازدید از زیبایی ها و جاذبه های گردشگری به این کشور سفر می کنند. اما برخی دیگر از افراد با پرس و جو و تحقیقات بسیار، ترکیه را برای زندگی همیشگی انتخاب می کنند.

کشور ترکیه از دیرباز جز بهترین گزینه های مهاجرت ایرانیان بوده است. از مهم ترین دلایل آن نیز نزدیکی به ایران از نظر مسافت، فرهنگ، آب و هوا و … بوده و در چند سال اخیر رشد قابل توجه و چشمگیر اقتصادی این کشور باعث جذب میلیون ها نفر در سراسر دنیا از جمله ایران به این کشور شده است.

کارت فیروزه ای ترکیه چیست؟

کارت فیروزه ای ترکیه یک فرصت بی نظیر جهت صدور مجوز کار برای هنرمندان،ورزشکاران، فرهیختگان، کسانی که در ترکیه ملک خریداری کرده اند و یا گروهی از افراد که در این کشور سرمایه گذاری انجام داده اند می باشد و علاوه براین به این افراد اقامت نامحدود داده می شود.

برای تفهیم موضوع، کارت فیروزه ای ترکیه را می توان مشابه گرین کارت آمریکا و یا کارت آبی اتحادیه اروپا دانست ولی دارای تفاوت هایی می باشند. از جمله اینکه در گرین کارت بدون در نظرگرفتن ماهیت، فقط و فقط سعی در جذب نیروی کار خارجی ارزان و غیرماهر دارند در صورتی که کشور ترکیه با سیاست بیش تری پیش رفته و این کارت فیروزه ای ترکیه را به سرمایه گذاران و نیروهای کار متخصص و واجد شرایط اعطا می کند.

برای گرفتن کارت باید مدت زمان سه ساله ای را در این کشور طی کرد و در طول این سه سال باید روند کاری و گزارش های مالی و کاری خود را مستمر عرضه کرد و در صورت فعال بودن و پذیرفتن بعد از سه سال می توان به طور نامحدود صاحب کارت فیروزه ای ترکیه شد و بعد از دوسال می توان برای دریافت تابعیت اقدام کرد و بعد از پذیرش از سوی هییت وزیران به این امر مهم دست پیدا کرد.

کارت فیروزه ای برای خارجیان

کارت فیروزه ای ترکیه حتی برای کسانی که به طور رسمی در ترکیه شاغل هستند نیز بستر مناسبی ایجاد کرده است. خارجیانی که به مدت دوسال (حداقل) در ترکیه شاغل هستند نیز می توانند برای دریافت این کارت و اقامت و تابعیت نامحدود اقدام کنند.

زمانی که کارت فیروزه ای ترکیه را در دست داشته باشیم می توانیم مانند شهروندان ترک به راحتی و در هرکاری که دوست داریم مشغول به کار شویم و بدون درک سختی ها و شرایط سخت کاری که قبلأ داشتیم، الان از کارمان لذت ببریم. تنها حقی که از آن محرومیم حق رأی دادن و موارد مربوط به سربازی است که در بقیه ی امور با داشتن این کارت هیچ تفاوتی دیگر با شهروندان ترکیه نداریم.

اما کشور ترکیه برای هر گروه از افراد شرایط ویژه ای در نظر گرفته است. با توجه به اهمیت فراوان به دانشمندان، کارت فیروزه ای این گروه از متخصصان را در مدت کوتاه تری نسبت به بقیه بررسی و تصویب می کند. ورزشکاران نیز از این امر مستثنی نیستند و می توانند به سرعت کارت فیروزه ای ترکیه را دریافت کنند.

سیاست دیگری که دولت ترکیه دارد حمایت از گروهی از افراد است که فرهنگ، آداب و رسوم، جاذبه های تفریحی و گردشگری، وغذاهای این کشور را به همگان معرفی می کنند. این حمایت می تواند در تسهیل در گرفتن کارت فیروزه ای ترکیه باشد.

اقامت و یا تابعیت دایم در کشور ترکیه

دریافت اقامت و یا تابعیت هرکشوری مستلزم گذراندن یک سری مراحل قانونی و شاید در برخی جاها سخت و زمان بر است. این دو تفاوت های اساسی زیادی باهم دارند. زمانی که اقامت دایِم داریم به راحتی و بدون محدودیت می توانیم در این کشور زندگی کنیم و در عین حال هویت ایرانی بودنمان را نیز حفظ می کنیم و از برخی مزایا برخورداریم. اما زمانی که تابعیت این کشور را گرفتیم دیگر هیچ تفاوتی بین ما و شهروندان ترکیه وجود ندارد و مانند آنها نیز ما دارای شماره ملی و پاسپورت ترکی خواهیم بود.

معایب و مزایای داشتن تابعیت کشور ترکیه

مزایا  اقامت در ترکیه

 1. داشتن حق رأی و کار
 2. دسترسی داشتن آسان و راحت به تمام تسهیلات بانکی
 3. برخورداری از تمامی مزایای بازنشستگی
 4. برخورداری از شناسنامه و پاسپورت ترکی
 5. برخورداری از حق مالکیت در زمینه سیمکارت خطوط دایمی
 6. ورود رایگان یا با تخفیف به دیدنی های کشور ترکیه

معایب اقامت در ترکیه

 1. اجباری بودن صحبت کردن به زبان ترکی
 2. از بین رفتن هرگونه حمایت سفارت پیشین وطن
 3. خدمت سربازی برای مردان بین ۲۱ تا ۳۸ سال، یعنی اگر در کشور خودتان در این بازه ی سنی سربازی را نگذرانده اید، در این کشور بعد از تابعیت حتمأ باید انجامش دهید.

معایب و مزایای داشتن اقامت دایم ترکیه

مزایا اقامت دائم

 1. عدم اجبار به ترکی سخن گفتن
 2. معاف از خدمت سربازی
 3. نیاز به تمدید مجوز اقامت نیست.
 4. روال سختی برای دریافت جواز اقامت وجود ندارد.
 5. برای دریافت جواز اقامت نیازی به پرداخت مالیات نیست.

معایب اقامت دائم

 1. عدم تعلق حقوق کار به ما
 2. عدم حق رأی
 3. محروم ماندن از مزایا و حقوق بازنشستگی
 4. حق اقامت یکساله خارج از ترکیه را ندارید مگر در موارد خاص مانند تحت درمان پزشکی بودن یا مشغول به تحصیل بودن و …
 5. برای خرید ماشین خارجی معافیت گمرکی ندارید.

سیستم فیروزه ای در سال ۲۰۱۷ به همگان معرفی شد و بستری مناسب برای ورزشکاران، دانشمندان، تاجران و … در تمام زمینه ها از جمله هنر و فرهنگ، ورزش، تجارت قرار می دهد. همچنین با داشتن کارت فیروزه ای ترکیه می توان در اولویت اعطای تابعیت ترک قرار گرفت و فرزندان و اعضای خانواده را نیز به مدت نامحدود به این امر مهم رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE