جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

قوانین، شرایط و محدودیت‌های خرید ملک در ترکیه

نکاتی که در مورد خرید ملک در ترکیه باید به آن توجه کرد

در هنگام خرید ملک در ترکیه به چه نکاتی باید توجه کرد؟ در این مقاله قصد داریم نکات اصلی و اساسی خرید ملک در ترکیه را در اختیار شما قرار دهیم.

از اقداماتی که باید برای اخذ اقامت در ترکیه انجام داد، خرید یا اجاره یک ملک است. با خرید یک ملک در ترکیه می توان اقامت کوتاه مدت را در این کشور دریافت کرد. در هنگام خرید ملک باید به موارد مهمی توجه کرد چرا که عدم آگاهی از قوانین و اعتماد به افراد ناشایست از نظر مادی و معنوی صدمات جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

در ادامه این مقاله به بررسی نکات و قوانینی خواهیم پرداخت که باید در هنگام خرید ملک در ترکیه به آن ها توجه کرد. پس در ادامه با ما همراه باشید.

خرید ملک در ترکیه

قوانین خرید ملک در ترکیه و اخذ اقامت در ترکیه

در صورت تسلط داشتن به زبان انگلیسی یا ترکی می توانید قوانین خرید ملک در ترکیه را در سایت وزارت خارجه ترکیه مطالعه کنید و اطلاعات مورد نیاز را کسب کنید. این قوانین توسط وزارت کشور و امور خارجه کشور ترکیه تنظیم شده است.

قانون پایه

بر طبق تبصره ۳۵ قانون املاک و اراضی خرید ملک برای تمامی اتباع خارجه در ترکیه بلامانع اعلام شد. برای کسب اطلاعات مورد نیاز در خصوص کشورهای مجاز به خرید ملک در کشور ترکیه می توانید از کنسولگری و سفارت ترکیه در کشور مبدأ سؤال کنید و یا مستقیماً با سازمان ثبت و نقشه برداری ترکیه تماس حاصل فرمایید. شهروندان خارجی می توانند هر نوع ملکی مانند خانه، ملک تجاری و … را خریداری کنند.

آن دسته از شهروندان خارجی که در ترکیه قصد خرید ملک برای ساخت و ساز را دارند، می بایست طی ۲ سال اقدام به شروع ساخت پروژه معرفی شده به وزارت امور خارجه نمایند.

نوع قرارداد

بر طبق قوانین کشور ترکیه، انتقال مالکیت تنها از طریق اوراق رسمی و ثبتی که توسط طرفین و یا وکلای رسمی، در دفاتر رسمی ثبت اسناد ملکی صورت می گیرد. البته قولنامه مابین طرفین در بنگاه یا دفاتر رسمی می تواند انجام شود اما خریدار باید توجه داشته باشد که عقد قولنامه در دفتر خانه ها و یا دفاتر رسمی ثبت اسناد و املاک  قبل از ثبت در دفاتر رسمی، انتقال مالکیت را به وجود نمی آورد و فاقد وجهات قانونی در جهت انتقال مالکیت می باشد.

شرایط و محدودیت لازم برای خریداران خارجی

۱-‌ هر شهروند خارجی می تواند تا مرز ۳۰ هکتار از اراضی جمهوری ترکیه را خریداری کند.

۲-‌ شهروند خارجی حق تملک و یا اجاره اراضی جمهوری ترکیه را که در مناطق نظامی و امنیتی قرار گرفته اند را ندارد.

۳-‌ شهروند خارجی می تواند تنها ۱۰ درصد از اراضی و املاک هر شهر یا ناحیه را خریداری کند.

۴-‌ شهروندان خارجی یا شخصیت های حقوقی ثبت شده در خارج از ترکیه می توانند از مؤسسات مالی و بانک ها معتبر درخواست خرید اعتباری را داشته باشند و قانون هیچ گونه محدودیتی را در این زمینه ندارد.

شرایط انقضا خرید ملک

شرایطی را که باعث می شود خرید ملک منتفی و یا بعد از خریداری  تحویل داده نشود:

 • اگر ملک مورد معامله باعث نقص قانونی شده باشد.
 • عدم تأیید ملک از سوی وزارتخانه یا ارگان های دولتی دیگر
 • پایان یافتن مهلت قانونی برای شروع پروژه معرفی شده به وزارتخانه مربوطه
 • عدم پایان کار طبق برنامه ارائه شده به وزارتخانه مربوطه

قوانین خرید ملک در ترکیه

بر طبق تصمیمات دولت و وزارت کشور ترکیه، خرید ملک در ترکیه به هیچ عنوان موجب اخذ اقامت دائم در ترکیه یا تابعبت در ترکیه را فراهم نمی آورد. اقامت ابتدایی خریدار به همراه خانواده و فرزندان به صورت موقت و یک ساله قابل تمدید بدون نیاز به خروج از ترکیه می باشد. مرحله دوم اقامت در ترکیه به صورت سه ساله و در نهایت پس از اخذ مدارک و استعلامات لازم خریدار می تواند درخواست اقامت دائم خود را بعد از چهار سال به وزات کشور تحویل دهد.

این مطلب هم برای شما مفید خواهد بود: قوانین و تبصره های خرید ملک در ترکیه برای اتباع خارجی

بر طبق قانون جدید قبل از انتقال سند، دیگر نیازی به دریافت استعلام از ارتش ترکیه در مورد قرار گرفتن یا نگرفتن ملک مورد نظر شما در اراضی تحت مالکیت ارتش نمی باشد. انتقال و تحویل سند طی ۷ روز انجام داده خواهد شد.

قوانین انتقال سند ملک در ترکیه

برای انتقال سند و نوشتن قولنامه، هر دو طرف قرارداد موظف هستند که در دفتر املاک حضور داشته باشند.

در صورت عدم حضور خریدار، مشاور املاک می تواند با دریافت وکالت رسمی در یکی از دفترخانه های کشور ترکیه، اقدام به خرید از جانب خریدار نماید.

برگه انتقال مالکیت (Tapu) مهمترین مدرک مورد نیاز خریدار است که باید در هنگام دریافت آن به تمامی جزئیات ذکر شده در آن دقت کند.

در برگه انتقال مالکیت تمامی موارد از جمله وضعیت مالکیت، تاریخ انتقال و نام مالک ذکر شده است.

مدارک مورد نیاز جهت انتقال سند:

 • سند ملک مورد نظر بعد از خرید ملک در ترکیه و یا نامه تأیید شده از سوی سازمان ثبت اسناد در مورد احراض مالکیت، جزئیات کامل آدرس ملک، مساحت و محل دقیق ملک با مختصات آن
 • شناسنامه، کارت ملی و پاسپورت با ارائه ترجمه رسمی به زبان ترکی استانبولی
 • برگه پایان کار و تسویه حساب مالیات و عوارض شهرداری مربوطه
 • ارائه بیمه نامه اجباری
 • یک قطعه عکس از فروشنده (۴*۶)
 • دو قطعه عکس از خریدار که باید حداکثر مربوط به دو ماه قبل باشد (۴*۶)
 • حضور مترجم همزمان و دو شاهد در صورت عدم صحبت طرفین به زبان ترکی استانبولی
 • در صورت حضور وکیل طرفین، اصل و کپی وکالت نامه به همراه ترجمه رسمی با تأیید وزارت خارجه و دادگستری کشور صادر کننده.

کلام آخر درباره انتقال سند

توجه داشته باشید اگر خریدار یا فروشنده شهروند ترکیه و ساکن خارج از ترکیه باشند، وکالت نامه باید توسط سفارت جمهوری ترکیه در کشور مبدأ صادر و ثبت شده باشد.

اگر کشور صادر کننده وکالت نامه عضو معاهده لایحه مورخ ۵ اکتبر ۱۹۶۱ باشد احتیاجی به ارائه نامه رسمی از سوی آن کشور نمی باشد.

اما اگر کشور صادر کننده عضو این معاهده نباشد همانند کشور جمهوری اسلامی ایران، وکالت نامه و سایر مدارک باید به همراه ترجمه

رسمی آن ها، توسط وزارت امور خارجه و دادگستری کشور ترکیه و همچنین کنسولگری و یا سفارت ترکیه در کشور مبدأ تأیید شده باشد.

تماس با مشاورین املاک نود

در این مقاله نکاتی را در مورد خرید ملک در ترکیه که باید به آن توجه داشته باشید را در اختیار شما قرار دادیم. امیدواریم که در هنگام خرید ملک در ترکیه این نکات را رعایت و به آن ها توجه داشته باشید. در صورت نیاز به مشاوره در زمینه اقامت در ترکیه، زندگی در ترکیه، تحصیل در ترکیه، و هر آنچه به ترکیه مربوط می شود، نیاز داشتید، می‌توانید هم اکنون با مشاورین املاک نود ترکیه تماس حاصل نمایید.

يك ديدگاه

 1. شاهین

  در   مي گويد: 

  سلام ببخشید یه سوال داشتم میشه هزینه ی ملک هایی که توی ترکیه میشه خرید بزارید و برار چقدر پول ایرانه؟؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE