جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

همه چیز درباره مالیات در ترکیه برای خارجی ها در سال ۲۰۱۹

شرایط پرداخت مالیات بر دارایی ها برای اتباع خارجی در کشور ترکیه به چه صورتی است و چه مبلغی را باید پرداخت کنند؟ با ما همراه باشید تا با این شرایط آشنا شوید.

سوالی که مطرح است اینکه، آیا خارجی ها در ترکیه مالیات بر دارایی پرداخت می کنند؟ پاسخ مثبت است و اتباع خارجی هیچ فرقی با دیگر افراد آن کشور ندارند. در واقع مالیات، بخش عظیمی از درآمد کشورها را در کل جهان تشکیل می دهند. افراد هر کشور ملزم به پرداخت مالیات هستند و در قبال آن مدیران و سران دولت نیز باید رفاه، آسایش و امکانات گسترده برای شهروندان فراهم کنند. همچنین در مواردی دولت تشویق های مالیاتی براساس نوع خدمت و سرمایه گذاری شرکت ها در ترکیه ، قرار می دهد.

کشور ترکیه نیز از این امر مستثنی نیست و قوانین دقیق مالیاتی آن باعث شده که این کشور در چندسال اخیر رشد اقتصادی صعودی و خوبی را طی کند. بخش گسترده ی درآمد دولت ترکیه از طریق اخذ مالیات از مصرف سوخت و استفاده از خودرو است.

به صورت کلی دسته بندی مالیاتی در ترکیه به شرح زیر است:

۱- مالیات بر هزینه ها(مصرف)

۲- مالیات بر درآمد

۳- مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی

۴- مالیات بر ارزش افزوده

۵- مالیات بر درآمد شرکت ها(اشخاص حقوقی)

۶- بانکداری و بیمه

۷- مالیات بر دارایی (ثروت)

۸- مالیات بر اموال

۹- حق تمبر

۱۰- مالیات بر ارث و هدیه

۱۱- مالیات بر معاملات

مالیات بر دارایی

طبق موارد بالا یکی از مالیات مورد بحث در این مقاله، مالیات بر دارایی است که تمام شهروندانی که در ترکیه دارای املاک و مستغلات می باشند در زمان های مشخص شده از سوی اداره ی مالیات مستلزم پرداخت مالیات بر دارایی هستند اعم از اینکه خارجی یا غیر خارجی باشند. در واقع جز وظایف اصلی هر شهروند پرداخت مالیات است که دولت نیز در قبال آن نیز خدمات عمومی ارایه می دهد. اموال و دارایی که براساس هدیه یا ارث به دست آمده اند نیز مشمول مالیات به میزان چهار درصد تا سی درصد  ارزش آن می باشند. مالیات پرداخت شده در یک کشور خارجی بر اموال به ارث برده شده از میزان کل مالیات مشمول کسر می گردد . مدت زمان پرداخت مالیات بر ارث به مدت پنج سال و درطی دو قسط در هر سال ،قابل واریز است.

اما هر ساله در یک زمان مشخص مالیات بر دارایی پرداخت می شود و برنامه ی پرداخت مالیاتی به همگان اعلام می شود. اما این نوع مالیات، یعنی مالیات بر دارایی، باید به چه کسی پرداخت شود؟ براساس اینکه ملک در کدام محل و منطقه وجود دارد بایستی مالیات آن نیز به شهرداری آن منطقه پرداخت شود. اما امکان دارد که ملک در محدوده ی شهری قرار نداشته باشد و در خارج شهر و جایی باشد که سیستم شهرداری الکترونیکی نیست. حال تکلیف چیست؟ در این مورد خاص پرداخت مالیاتی از طریق حواله پستی و یا به حساب شهرداری ها با ذکر شماره مالیاتی املاک به راحتی قابل پرداخت است.

آیا مالیات بر دارایی به خارجیان نیز تعلق می گیرد؟

اما موضوع مهم و اصلی که در این مطلب باید به آن اشاره کنیم این است که آیا خارجی ها در ترکیه مالیات بر دارایی پرداخت می کنند؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که هرفرد خارجی و غیر ترکیه ای که در این کشور زندگی می کند به طبع بعد از چندسال و رسیدن به شرایط ایده آل خود و برای راحتی و آرامش و آسایش خود اقدام به خرید ملک می کند. پس در قبال دولت وظیفه و مسولیت پرداخت مالیات را دارد که باید آن را به درستی ایفا کند.

پس، برای افراد خارجی هیچگونه فرار و یا معافیت از پرداخت مالیات وجود ندارد و این افراد مانند سایرین در این کشور زندگی می کنند و باید در موعد مشخص مالیات خود را پرداخت کنند و وظیفه ی خود را انجام دهند.

معاف از مالیات

در این بین تخفیفات مالیاتی نیز وجود دارد. طبق قوانین وضع شده ی مالیاتی، در قسمت مالیات بر دارایی و املاک، ساختمانهایی که متعلق به کشورهای خارجی است، مانند کنسولگری ها، سفارت خانه ها، و همچنین تمامی ساختمانهایی که وزیران و سفیران کشورهای خارجی در ترکیه زندگی می کنند، و ساختمان هایی که به سازمان های بین المللی ترکیه متعلق می باشند، از پرداخت مالیات املاک معاف هستند.

دولت ترکیه برای پیشرفت اقتصاد کشورش و همچنین رونق بخشیدن به آن در بخش های تولیدی و صنعتی، واحدهای اشتغال زایی و در قسمت خرید و فروش ملک، مالیات را کاهش داده است.

در دسته بندی کلی برای مالیات به دو دسته می رسیم:

پرداخت مالیات به صورت مستقیم و غیر مستقیم که بخش اعظم درآمد دولت ترکیه است که اقتصاد حدود نهصد میلیارد دلاری ترکیه به مالیات وابسته است.

در مالیات مستقیم همه ی شهروندان با خرید کالا و خدمات از دولت، موظف به پرداخت این نوع از مالیات هستند. برای بهتر فهمیدن این دسته به عنوان مثال همان خریدهایی که از سوپرمارکت ها انجام می دهیم مانند خرید میوه، کیک، شکلات و… است که اگر به روی محصول دقت کنیم کنار قیمت نوشته با احتساب مالیات بر ارزش افزوده، که این همان مالیاتی است که مستقیم به دولت پرداخت می کنیم.

مالیات بر ارزش افزوده

این میزان با توجه به نوع کالا و خدمات متفاوت است و بصورت یک درصد، هشت درصد، و هجده درصد می باشد.

مالیات غیرمستقیم، همان مالیاتی است که دولت از حقوق تمامی شهروندانی که کار می کنند و درامدی کسب می کنند، کسر می کند.اما در اینجا تخفیفاتی نیز دولت برای شهروندان و نیز اتباع خارجی در نظر گرفته است.

همه ی ما بر این امر واقف هستیم که خرید املاک و مستغلات در ترکیه به یک شانس و سرمایه گذاری بزرگ تبدیل شده است. مزایای خوبی از جمله تخفیف مالیات بر ارزش افزوده، اعطای تابعیت برای افرادی که ارزش ملک آن ها حداقل یک میلیون دلار است، این کشور را به گزینه ای ناب و عالی برای سرمایه گذاری تبدیل کرده است. سیاست خیلی خوبی که دولت ترکیه در نظر گرفته، معاف از مالیات بر ارزش افزوده در هنگام خرید و فروش ملک به اتباع خارجی است که با این کار سرمایه گذاران در همه جای دنیا را جذب این کشور کرده است. این قانون ارزشمند که به نفع اتباع خارجی است در پارلمان ترکیه در اول آوریل سال ۲۰۱۷ به تصویب رسید.

 آیا شما به عنوان یک فرد خارجی و باتوجه به قوانین مالیاتی ترکیه، تمایل دارید در آنجا اقدام به خرید ملک کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE