جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

قوانین و تبصره های خرید ملک در ترکیه برای اتباع خارجی

قوانین و تبصره های خرید ملک در ترکیه برای اتباع خارجی

قوانین و تبصره های خرید ملک در ترکیه برای اتباع خارجی به چه صورت است؟ در هنگام خرید ملک در ترکیه توسط اتباع خارجی باید به چه نکاتی توجه داشت؟

با به تصویب رسیدن قوانین جدید در کشور ترکیه، خرید یا اجاره ملک در ترکیه برای مهاجران و اتباع خارجی امکان پذیر شده است. همچنین با خرید ملک در ترکیه، مهاجران می توانند اقامت دائم و حق شهروندی را نیز در این کشور به دست آورند. هر ساله هزاران نفر برای خرید ملک در کشور ترکیه اقدام می کنند تا از این امکان جدید برای آغازی نو استفاده کنند.

مهاجران و تازه واردان به کشور ترکیه به دلیل نا آشنایی به زبان ترکی و قوانین موجود ممکن است علاوه بر از دست دادن وقت، ضرر مالی جبران ناپذیری را نیز متحمل شوند. به همین دلیل بهتر است قبل از هر اقدامی اطلاعات لازم را در خصوص خرید ملک، قوانین و شرایط موجود به دست آورند و یا با یک فرد با تجربه و متخصص اقدام به خرید ملک کنند.

نکات اساسی در مورد خرید ملک در ترکیه

راهنمای خرید ملک در ترکیه توسط وزارت کشور و امور خارجه ترکیه تنظیم و در قالب راهنمایی قانونی می باشد و به منزل سند رسمی نمی باشد. در صورت تسلط داشتن به زبان انگلیسی- ترکی می توانید قوانین را در سایت وزارت خارجه ترکیه مطالعه کنید.

در این مقاله ما قصد داریم قوانین و تبصره های خرید ملک در ترکیه برای اتباع خارجی را در اختیار شما قرار دهیم تا اطلاعات مورد نیاز را کسب و بعد برای خرید یا اجاره ملک در ترکیه اقدام کنید. پس در ادامه با ما همراه باشید تا با این قوانین آشنا شوید.

خرید ملک در ترکیه

قانون پایه

بر طبق تبصره ۳۵ قانون املاک و اراضی به شماره تصویب ۲۶۴۴ در ۱۸ ماه مه ۲۰۱۲، تملک و خرید ملک در ترکیه برای اتباع خارجی بلامانع اعلام شد.

البته با توجه به تحولات سیاسی منطقه و بعضی از کشورهای آفریقایی، محدودیت هایی برای بعضی از شهروندان کشورهای ذکر شده وجود دارد. برای آگاهی از لیست شهروندان کشورهای مجاز به خرید ملک در ترکیه می توانید از سفارت ترکیه و کنسولگری در کشور مبدأ سؤال کنید و یا مستقیماً با سازمان ثبت و نقشه برداری اراضی ترکیه تماس حاصل کنید. (شهروندان ایرانی مجاز به خرید ملک در ترکیه هستند.)

اتباع خارجی می توانند هر نوع ملکی (تجاری، خانه، زمین) را با کسب استعلام از مراجع مربوطه خریداری کنند. شهروندان خارجی که قصد خرید زمین برای ساخت ملک را دارند باید ۲ سال اقدام به شروع ساخت پروژه معرفی شده به وزاتخانه کنند.

نوع قرارداد

بر طبق قوانین کشور ترکیه، انتقال سند مالکیت، تنها از طریق اوراق رسمی و ثبتی که توسط طرفین و یا وکلای رسمی آن ها در دفاتر رسمی ثبت اسناد ملکی به امضا رسیده باشد، امکان پذیر است.

نقد قولنامه مابین طرفین در بنگاه و دفاتر رسمی مقدور می باشد اما باید خریدار توجه داشته باشد که جاری شدن عقد قولنامه در دفاتر رسمی، الزامی برای دفترخانه، سازمان ثبت اسناد و املاک جهت انتقال مالکیت را به وجود نمی آورد و فاقد وجهات قانونی جهت انتقال سند مالکیت می باشد.

شرایط، محدودیت ها و عقود لازم برای خریدار خارجی

۱-‌ هر شهروند خارجی می تواند حدود ۳۰ هکتار از اراضی جمهوری ترکیه را خریداری کند.

۲-‌ شهروند خارجی حق خریداری یا اجاره ملک در مناطق نظامی و امنیتی کشور ترکیه را ندارد.

۳-‌ شهروند خارجی تنها می تواند ۱۰ درصد از اراضی و املاک یک شهر یا ناحیه در ترکیه را خریداری کند.

۴-‌ شهروندان خارجی با شخصیت حقوقی ثبت شده در خارج ترکیه می توانند از مالکین و مؤسسات مالی معتبر درخواست خرید اعتباری داشته باشند و قانون هیچگونه محدودیتی در این مورد ندارد.

۵-‌ شرایطی که باعث می شود ملک و عقود مربوطه کا لم یکن تلقی شوند، عبارت است از:

 • اگر عقود و ملک مورد معامله باعث نقض قانونی شود.
 • عدم تأیید ملک یا معامله از سوی وزارتخانه و ارگان های امنیتی
 • پایان یافتن مهلت قانونی برای شروع پروژه معرفی شده به وزارتخانه مربوطه
 • عدم پایان کار طبق برنامه ارائه شده به وزارتخانه مربوطه

چگونگی فرآیند خرید

خریدار باید دارای تابعیت یکی از کشورهای مجاز به خرید ملک در ترکیه باشد. مهاجران ایرانی جز شهروندان مجاز به خرید ملک در ترکیه هستند.

درخواست

مالک یا وکیل قانونی او باید، درخواست خود را مبنی بر انتقال سند را پیش از انجام هر گونه عقدی به سازمان ثبت اسناد و املاک ارائه دهد. در صورت عدم ارائه درخواست در زمان مقرر، انتقال سند با تأخیر مواجه خواهد شد.

مدارک مورد نیاز جهت انتقال سند

 • سند ملک مورد نظر و یا نامه تأیید سازمان ثبت اسناد در مورد احراض مالکیت، مالک با جزئیات کامل آدرس، مساحت و محل واقع شدن ملک با مختصات
 • شناسنامه، کارت ملی و پاسپورت با ارائه ترجمه رسمی به زبان ترکی
 • برگه پایان کار و تسویه حساب مالیات و عوارض از شهرداری مربوطه
 • ارائه بیمه نامه اجباری زلزله آپارتمان، خانه، ویلا و …
 • یک قطعه عکس فروشنده (۴*۶)
 • دو قطعه عکس خریدار (۴*۶) حداکثر مربوط به دوماه قبل باشد.
 • حضور مترجم همزمان و دو شاهد در صورت عدم صحبت طرفین به زبات ترکی استانبولی
 • در صورت حضور وکیل طرفین، اصل و کپی وکالت نامه همراه با ترجمه رسمی با تأیید وزارت خارجه و دادگستری کشور صادر کننده.

موارد الزامی در مورد وکالت نامه

 • اگر خریدار یا فروشنده شهروند ترکیه و ساکن خارج از ترکیه باشند، وکالت نامه باید توسط سفارت ترکیه در کشور مبدأ صادر و ثبت شده باشد.
 • اگر کشور صادر کننده وکالت نامه عضور معاهده لاهه در تاریخ ۵ اکتبر ۱۹۶۱باشد، احتیاجی به ارائه نامه رسمی از سوی کشور نمی باشد. (توجه داشته باشید که کشور جمهوری اسلامی ایران عضو این معاهده نمی باشد.)
 • اگر کشور صادر کننده عضو معاهده لاهه نباشد، وکالت نامه و سایر مدارک باید همراه با ترجمه رسمی، به تأیید وزارت امور خارجه، دادگستری کنسولگری و یا سفارت جمهوری کشور ترکیه در آن کشور رسیده باشد.

هزینه ها

 • خریدار و فروشنده می بایست بر طبق قانون ۴۹۲ نقل و انتقال مالکیت سازمان ثبت اسناد و املاک مصوب سال ۲۰۱۳، ۲ درصد ارزش واقعی ملک را پرداخت کنند. این مبلغ نمی تواند کمتر از مبلغ پرداختی در برگه تسویه حساب عوارض که توسط شهرداری صادر می شود، باشد.
 • مالیات سرمایه در گردش باید در محل پرداخت شود (حداکثر ۵/۲*۷۰ لیر ترکیه برای سال ۲۰۱۳)
 • هزینه استعلام عدم واقع شدن ملک در اراضی ارتش ترکیه، که توسط سازمان نقشه برداری و ثبت اراضی ترکیه انجام می پذیرد و معادل ۳۲۵ لیر ترکیه برای سال ۲۰۱۳

در این مقاله اطلاعاتی در مورد قوانین و تبصره های خرید ملک در ترکیه برای اتباع خارجی را در اختیار شما قرار دادیم. امیدوار هستیم که توانسته باشیم اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کرده و در هنگام خرید ملک در ترکیه به این قوانین توجه داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE