جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

شرایط کار در ترکیه برای ایرانیان در سال ۲۰۱۹

شرایط کار در ترکیه برای ایرانیان در سال 2019

شرایط لازم کار در ترکیه برای ایرانیان در سال ۲۰۱۹ را هم اکنون در این مقاله بخوانید تا بتوانید تا اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنید.

کار در ترکیه تابع قانون ومقررات خاص خودش می­ باشد اگر درحال حاضر در ایران زندگی می ­کنید و قصد دارید برای ادامه زندگی و کار به ترکیه مهاجرت کنید بهتر است این مطلب را بخوانید تا دچار سردرگمی و ضرر نشوید.

شرایط لازمی که باید برای کار در ترکیه بدانید:

 • باید بدانید کاردرترکیه به مجوز و پروانه کاراحتیاج دارد.
 • باید بدانید کجا دنبال کار باشید.
 • باید از قوانین استخدامی در ترکیه خبر داشته باشید.

وزارت کار و امور اجتماعی در ترکیه  به عنوان یک مقام با صلاحیت در پروسه مجوز کار خارجی ها عنوان می ­شود. با این حال  وزرات خانه­ ها، موسسات دولتی و سازمان­ های دولتی  نیز دارای مجوز کار می­باشند. تمامی  فعالیت ها­ی  صورت گرفته  توسط مقامات فعلی ناشی از قوانین  مربوطه  به  ترکیه خواهد بود. تمامی امور مورد نظر توسط نخست وزیر، وزرات دفاع، وزرات بهداشت، وزرات اقتصاد، اداره کل مناطق آزاد و شورای آموزش عالی صلاحیت نیز اجرا می ­گردد. توجه داشته باشید که اعطای مجوز کار توسط گروه ­های خاص و حرفه ­ای نیز صورت می ­گیرد. به طور انحصاری برای دوره های کاری بیش از یک ماه یا سرمایه گذاری در ترکیه، مزایای دولتی توسط مقامات مربوطه و با موافقت وزارتخانه نیز در اختیار اشخاص قرار خواهد گرفت. برای مطالعه شرایط کار ضمن تحصیل در ترکیه مطلب جامع دیگری برای شما آماده کرده ایم که می توانید با مراجعه به آن اطلاعات جامعی را دریافت نمایید.

قوانین کار درترکیه برای ایرانیان

در راستای تشویق به سرمایه گذاری مستقیم خارجی، یک قانون جدید برای سرمایه گذاری مستقیم خارجی نیز به  رأی گذاشته شد و در تاریخ ۵ ژوئن ۲۰۰۳ به تصویب رسید. طبق قانون جدید FDI، برای استخدام مهاجرین قوانین جداگانه ­ای را و تحت سرمایه گذاری مستقیم خارجی نیز در نظر گرفته شد. برای تشویق کارفرمایانی که به دنبال استخدام کارگران خارجی با مهارت بالا بودند و همچنین جلوگیری از اشتغال غیررسمی خارجی، اصلاحات سیستماتیک خاصی نیز صورت گرفت. ساده سازی این شرایط در برنامه های مجوز کار، سازگاری با یک سیستم خودکار جدید و دادن درخواست برای اخذ مجوز کار، کوتاه شدن دوره­ ی نهایی مجوز کار، کاهش هزینه های رویه ­ای و موضوع اصلی اصلاحات در سیستم مجوز کار ترکیه آورده شده است. شکی نیست که این اصلاحات بیشتر به سیستم مجوز کار ترکیه اختصاص داده شده است که قابل فهم تر و پویاترنیزخواهد بود.

قانون مجوزکار خارجیان با تعیین قوانین و اصولی که در رویه های مربوط به اجازه کار خارجی ها دارد نیز مورد استفاده قرار می­ گیرد به یاد داشته باشید که تمامی این موارد در چهارچوب قانون استخدام خارجی در کشور ترکیه نیز صورت می ­گیرد. این قانون نیز در بخش های مربوطه انواع مجوز کار را مشخص می ­کند. علاوه بر تمامی معافیت ها و محدودیت ها را مشخص و قوانین مربوط به اعطای گسترش رد و رفع مجوزهای کاری را تنظیم می­نماید.

وضعیت کاری ایرانیان در ترکیه

ایرانیان در ترکیه به چند دسته تقسیم می­شوند:

 • گروهی که از طریق شرکت های کاریابی درایران و یا به صورت مستقل به ترکیه می­آیند، عموماً جوانان ۲۰ تا ۳۰ سال هستند که در کارگاه ها، رستوران ها به عنوان کارگر ساده مشغول به کار می­شوند و اکثراً با زبان ترکی استانبولی آشنایی ندارند. به علت شرایط بد کاری، عدم آشنایی با زبان ترکی استانبولی و مشکل در برقراری ارتباطات پس از مدتی کار خود را رها کرده و به ایران باز می گردند.
 • گروهی از افراد که فارغ التحصیل دانشگاه در رشته ­های خوب و در مقاطع بالا مانند ارشد و دکترا هستند پس دریافت اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه یا از راه دیگری با ارسال رزومه به شرکت های مرتبط جذب شده و اقامت کاری ترکیه نیز دریافت کرده اند. این گروه، ایرانیان موفق هستند که در شهرهای استانبول و آنکارا زندگی می ­کنند البته شایان ذکراست این گروه در هنگام کاریابی از سطح زبان ترکی استانبولی خوبی برخوردار بوده اند. تعداد این ایرانیان کم نیست با توجه به قوانین سخت گیرانه دولت ترکیه برای استخدام خارجیان موفق شده اند در ترکیه مشغول به کار شوند. پزشکان، مهندسین کامپیوتر، معماری و عمران، مترجمین و معلمین زبان انگلیسی بیشتر از بقیه رشته ها دیگر در ترکیه مشغول به کار هستند.
 • گروهی دیگر از ایرانیان کسانی هستند که دوران بازنشستگی ­شان را در ترکیه سپری می­ کنند. این گروه معمولاً با سپرده بانکی از ایران روزگار خود را سر می ­کنند و به فکر کار و سرمایه گذاری در ترکیه نیستند.
 • دسته دیگر افرادی هستند که با ثبت شرکت و سرمایه گذاری در حوزه­ های مختلف اقدام به کارآفرینی و سرمایه گذاری در ترکیه بویژه استانبول کرده­اند. البته تعداد این افراد کمتر از گروه­ های دیگر است ولی شاید این ایرانیان را موفق ترین ایرانیان موفق ترکیه نامید. این افراد اکنون در حوزه­های مختلف از جمله فروش ملک، آژانس مسافرتی، رستوران، کارگاه های تولیدی پوشاک و … فعالیت دارند.
 • افرادی که دارای تخصص خاصی در رشته های فنی، خیاطی، مکانیکی، گرافیک و عکاسی و … را دارند. این گروه نیز با توجه به آشنایی و تسلط زبان ترکی استانبولی توانسته ­اند در استانبول مشغول به کار شوند و به نسبت حقوق خوبی را دریافت کنند. حقوق دریافتی این گروه از۱۵۰۰ تا ۵۰۰۰ متفاوت است.
 • کارگران ساده ای که در رستوران ها، کارواش ها و کارگاه های تولیدی در استانبول مشغول به کار هستند. این گروه از ایرانیان به نسبت سایر گروه ها کمتر هستند، شاید علت این باشد که ایرانیان خیلی اهل کارهای سنگین یکنواخت با زمان کاری زیاد نیستند.
 • گروه آخر افرادی هستند که در سطوح بالای آکادمیک یا فنی قرار دارند ولی به زبان ترکی استانبولی تسلط ندارند. این گروه معمولاً به سختی کار پیدا می ­کنند و در صورت پیدا کردن کار به نسبت دارای حقوق و مزایای کمتری نسبت به سایر گروه ها هستند.

راه های پیدا کردن کار در ترکیه

اشتغال قانونی: اگربه زبان ترکی استانبولی تسلط دارید کافی است که برای یک کارفرما رزومه خود را ارسال کنید. در صورتی که این رزومه نظر کارفرما را جلب کند از شما دعوت به مصاحبه می­ کند. در صورت قبولی در مصاحبه استخدام می­شوید و کارفرما بعد از بستن قرار داد باید به شما نامه­ ای دهد تا آن را به اداره مهاجرت ترکیه تحویل دهید و اقامت کاری خود را دریافت کنید. در واقع هر خارجی برای اشتغال به کار در ترکیه باید یک مجوز کار معتبر را داشته باشد، مجوزی که توسط اداره کار ترکیه و امور اجتماعی ترکیه (MLSS) صادر می­شود.  بیشتر مهاجرها باید مجوز کار خود را همزمان با ویزای کار خود را دریافت کنند. یعنی شما ویزای کار مورد درخواستی خود را به سفارت ترکیه یا کنسولگری آن تحویل می دهید و کارفرما شما هم مدارک لازم شما را به (MLSS ) ارائه می ­کنند و بعد مجوزکار از ترکیه صادر می­شود.

اشتغال غیر قانونی: در صورتی که کارفرما نامه ­ای را برای تحویل به اداره مهاجرت ترکیه ندهد، کار غیر قانونی به حساب می­ آید. دراین صورت به دلیل نبود قرارداد ممکن است بسیاری از حقوق پایمال شود.

مدارک لازم برای دریافت ویزای کار

 • دفترچه اقامت
 • ارائه برگه اقامت و پاسپورت
 • یک قطعه عکس
 • کد ملی جمهوری ترکیه که از سوی اداره امنیت ترکیه و مخصوص تبعه خارجی
 • برگه درخواست کار+ پیشنهاد کاری از کارفرما
 • مدارک تأیید صحت پیشنهاد کاری
 • برگه درخواستی الکترونیکی
 • ارائه مدارک صحت شرکتی که درخواست کار شما را تأیید کرده
 • ایمیل کارفرما
 • کد رمزی دولتی کارفرما

بررسی موارد پرونده شما حدود ۳ ماه طول می­کشد چون باید تمامی این مدارک به وزرات کار ترکیه و امور اجتماعی ترکیه تحویل داده شود. اجازه کار درترکیه فقط برای مدت یک سال اعتبار دارد و بعد از آن باید تمدید شود.

می ­توان نتیجه گرفت پیدا کردن کار درترکیه کار بسیار سخت و پیچیده­ نیست اما شرط اصلی آن تسلط بر زبان ترکی استانبولی و داشتن تبحر خاص در رشته آکادمیک یا فنی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE