جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

شرایط و هزینه تحصیل در ترکیه در سال ۲۰۱۹

تحصیل در ترکیه

شرایط و هزینه های تجصیل در ترکیه در سال ۲۰۱۹ به چه صورت است و چگونه می توان بورسیه تحصیلی را از کشور ترکیه دریافت کرد و به صورت رایگان ادامه تحصیل داد؟

ترکیه منطقه ای است که شرق اروپا وآسیای غربی را بهم متصل می کند. این کشور دارای بسیاری از دانشگاه ها با شهریه کم است، که هزینه های تحصیلی دانشجویان بین المللی درآنها از ۶۰۰ تا ۱۵۰۰دلار در سال می باشد. هزینه زندگی نیز در ترکیه پایین است که معمولا در حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلاردر ماه تخمین زده می شود.

هزینه تحصیل در ترکیه

سیستم آموزش و تحصیل در ترکیه در چند دهه گذشته از نظر کیفیت و استاندار توسعه یافته است. این در فهرست رتبه بندی دانشگاه های بین المللی منعکس شده است، به این ترتیب ۷ دانشگاه ترکیه در جز ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. دانشگاه های ترکیه هم چنین برنامه های تحصیلی بسیاری به زبان انگلیسی در زمینه پزشکی، مهندسی، علوم انسانی، کسب وکار وامورمالی ارائه می دهند.

شرایط تحصیل در ترکیه و پذیرش از دانشگاه ترکیه

دانشگاه های ترکیه ازاعتبار بین المللی برخور دارند و مدارک آن ها در دنیا معتبر می باشد. زبان تدریس در دانشگاه های ترکیه انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، ترکی است که البته با توجه به رشته تحصیلی متغیر است. دروس در دانشگاه های ترکیه به صورت ترمی – واحدی ارائه می شود. کلاس ها در ۳ ترم پاییز، بهار، تابستان برگزار می شود

یکی از شروط اخذ پذیرش در دانشگاه های ترکیه جهت تحصیل داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و کسب نمره ی قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها است. آزمون ورودی برای هر دانشگاه به صورت مجزا می باشد و شرایط سنی ندارد.

هزینه تحصیل دانشجویان خارجی در ترکیه

هزینه های دانشگاه های دولتی ارزان تر از دانشگاه های خصوصی است. هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در ابتدای هر سال تحصیلی توسط دولت تعیین می شود. هزینه تحصیل دانشجویان خارجی بستگی به ماهیت برنامه دارد. هزینه های تحصیلی سالانه تقریبی به شرح زیر است:

دانشگاه های که زبان آموزش ترکی است:

اتباع ترک: ۸۰ تا ۲۵۰ دلار

اتباع خارجی: ۲۴۰ تا ۷۵۰ دلار

دانشگاه های که زبان آموزش انگلیسی است:

اتباع ترک:  ۱۵۰ تا ۵۰۰ دلار

اتباع خارجی: ۴۵۰ تا ۱۵۰۰ دلار

تحصیل در مدارس و دبیرستان های ترکیه

تحصیل در مقطع دبیرستان های ترکیه به مدت ۴ سال است. اما در برخی از دبیرستان های ترکیه ۵ سال به طول می انجامد که ۱ سال آن برای آموزش های زبان خارجی است. دبیرستان های ترکیه به دوسته آناتولی و دولتی تقسیم می شوند. در دبیرستان های دولتی آموزش به صورت استاندار می باشد اما در دبیرستان های آناتولی بیشتر زبان های خارجی تدریس می شود. در پایان سال چهارم دبیرستان امتحانات جامع برگزار می شود و دانش آموزان در صورت قبولی در آزمون وارد دانشگاه می شوند.

نمرات دانش آموزان در امتحانات جامع در رشته تحصیلی آن ها در دانشگاه تاثیر گذار می باشد. به این صورت که دانش آموزانی در دروس ترکی استانبولی و ریاضی  نمره بیشتری کسب کنند می توانند در رشته های آموزش و مدیریت بازرگانی، اقتصاد، روانشناسی، روابط بین المل و حقوق در دانشگاه ها ادامه تحصیل بدهند.

آن دسته از دانش آموزانی که در دروس علوم نمره ی بیشتری کسب کنند می توانند در رشته های پزشکی، کامپیوتر، مهندسی و… در دانشگاه های ترکیه ادامه تحصیل بدهند. دانش آموزانی که در رشته علوم انسانی نمره ی بیشتری بگیرند می توانند در رشته های تاریخ، جغرافی، آموزش دردانشگاه مشغول به تحصیل شوند. دانش آموزانی که در درس زبان نمره ی بالاتری اخذ کنند در رشته های زبان شناسی و زبان در دانشگاه ادامه تحصیل بدهند.

تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در ترکیه

تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی معمولا ۴ سال به طول می انجامد اما در بعضی از رشته ها مانند پزشکی ۶ سال زمان می برد. دانشگاه های ترکیه پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا از طریق آزمون سراسری نمی باشد بلکه هردانشگاه به صورت جداگانه اقدام به برگزاری آزمون ورودی می کند. دانشگاه ها در سال ۲ بار رشته هایی را که در آن پذیرش دانشجو دارند به همراه ظرفیت پذیرش اعلائم می کنند. دانشجویان می بایست در رشته مورد نظرخود ثبت نام کنند و در امتحانات مربوطه شرکت کنند.

 تحصیل در ترکیه در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه ترکیه حدود ۲ سال و در مقطع دکترا ۴ سال ادامه دارد. دانشجویان در هر دو مقطع کارشناسی ارشد و دکترا باید در نیمی از دوره تحصیلی ۲۰ تا ۳۰ واحد درسی را پاس کنند و نیم دیگر را صرف تحقیق روی پایان نامه و تحویل پایان نامه خود کنند.

شرایط بورسیه تحصیلی در ترکیه

یکی از راه های تحصیل در ترکیه دریافت بورسیه تحصیلی از این کشور است. وقتی صبحت از بورسیه در ترکیه می شود، باید بدانیم که طبق شرایط پذیرفته شده و همین طور دانشگاه و مقطع تحصیلی امکان دارد به ما خوابگاه و بیمه و در بعضی مواقع حقوق ماهیانه یا سالیانه داده شود. به طور کلی بورسیه تحصیلی یعنی فرد بتواند در دانشگاهی به طور رایگان یا نیمه رایگان درس بخواند. بورسیه تحصیلی در ترکیه از این قاعده جدا نبوده و دارای بودجه مشخصی در بخش های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا است. البته در بررسی های اخیر مشخص شده است که در مقطع دیپلم افراد می توانند بورسیه شوند. بودجه ای که برای شما در نظر گرفته می شود طبق دانشگاهی که قبول می شوید . همچنین نوع رتبه شما در آزمون ورودی دانشگاه خواهد بود.

به طور کلی ترکیه تاکید بسیار زیاد بر روی یادگیر زبان ترکی استانبولی دارد، این موضوع سبب شده است که تحصیل شما در ترکیه به وقفه بیفتد به این معنی که اگر شما بورسیه تحصیلی را اخذ کردید باید به طور یکسال به یادگیری زبان استانبولی بپردازید. سپس از شما امتحانی گرفته می شود اگر شما دراین امتحان نمره قبولی را کسب کنید می توانید تحصیل در ترکیه را آغاز کنید. یکی از مسایل بورسیه در ترکیه شرایط سنی می باشد باید شما حداقل های سنی را رعایت کرده باشید برای تحصیل در مقطع دیپلم باید کمتر از ۲۵ سال سن و برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد حداکثر ۳۴ سال داشته باشید.

شرط معدل برای دریافت بورسیه تحصیلی در ترکیه

 برای تحصیل در ترکیه با بورسیه تحصیلی در مقطع فوق دیپلم باید معدل ۱۲، کارشناسی ۱۴، کارشناسی ارشد و دکترا ۱۵ داشته باشید. دقت کنید معدل های گفته شده برای رشته های غیر پزشکی است. برای افرادی که قصد بورسیه در مقطع دکترا باید معدل بالای ۱۸ داشته باشند.

مدارک لازم جهت اخذ بورسیه تحصیلی در ترکیه

شما برای اینکه بورسیه تحصیلی را در ترکیه دریافت کنید، ابتدا باید مدارک فارغ التحصیلی وبرگه قبولی زبان خود را دریافت کنید. مدرک زبان یکی از مسایل مهم و تاثیرگذاردر بورسیه تحصیلی می باشد، البته بعضی از دانشگاه ها تاکید بر روی ترجمه مدارک تحصیلی دارند و یک سری از دانشگاه های این را در اختیار خود فرد قرارمی دهند. مدارک شما باید طرح توجیه قابل قبولی برای بورسیه ترکیه داشته باشد، بنابراین بهتر است که معدل خود را بالا نگه دارید تا بتوانید بورسیه تحصیلی ترکیه رابرای خود آسان تر و دسترس پذیرتر کنید. زمان بررسی مدارک شما نامشخص و گاهی طولانی می شود.

مصاحبه بورسیه تحصیلی در ترکیه

درنظر داشته باشید مصاحبه خود در سه سبک برگزار می شود و بستگی به دانشگاه پذیرفته شده دارد:

روش اول: به این شکل است که دانشگاه تاکید به حضورفرد دارد و مضاحبه باید به صورت حضوری انجام شود.

روش دوم: اینترنتی وغیرحضوری است. تاریخ و زمانی به شما اعلائم می شود که باید به اپراتور وصل شوید یک سری سوالات چهار گزینه ای برای شما اختصاص داده می شود که باید به درصد مشخصی پاسخ دهید تا به  نتیجه مطلوبی برسید.

روش سوم: شما باید در سفارت ترکیه کشورخودتان حضور پیدا کنید و در آنجا مصاحبه را انجام دهید. مانند سایر مصاحبه هایی که برای ویزا در نظر گرفته می شود یک سری سولات پرسیده خواهد شد.

در این مقاله تا حدودی شما را با شرایط و هزینه تحصیل در ترکیه آشنا کردیم امیدواریم که این اطلاعات برای شما مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE