جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

همه چیز درباره ی زندگی در کشور ترکیه

همه چیز درباره ی زندگی در کشور ترکیه

کشور ترکیه چگونه کشوری است و شرایط زندگی در این کشور به چه صورتی می باشد؟ با ما همراه باشید تا اطلاعات مورد نیاز را در مورد کشور ترکیه به دست آورید.

کشورترکیه یکی از ۸ کشور مشهور توریستی در جهان است که جز توسعه یافته ترین کشورهای مدیترانه ­ای در جهان محسوب می شود. کشو ترکیه دارای آب وهوای مدیترانه ­ای می ­باشد. یکی از مهم ترین منابع درآمد کشور ترکیه، صنعت گردشگردی آن است. موقعیت جغرافیایی ترکیه به گونه ای است که از شمال به دریا سیاه، از جنوب به دریا مدیترانه، و از غرب به دریا اژه راه دارد. کشورهای مجاور ترکیه از شرق ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و ازسمت شمال غربی­، یونان، بلغارستان و از سمت جنوب شرقی، کشورهای سوریه و عراق تشکیل می دهند. پایتخت کشور ترکیه آنکارا است که مرکز تجاری و اداری کشور می باشد و بزرگترین شهر ترکیه استانبول که یکی از شهرهای محبوب گردشگری است.

با ترکیه بیشتر آشنا شویم

کشورترکیه، کشور اوراسیایی است که بخشی از آن در آسیا و بخش دیگر آن در اروپا قرار دارد. نظام ترکیه بر اساس نظام جمهوری ایجاد شده است. حکومت ترکیه در سال ۱۹۲۳ توسط آتاتورک بنا شد. کشور ترکیه دارای چند شرایط آب وهوای متفاوت می باشد، نواحی ساحلی آن که به دریای اژه و مدیترانه نزدیک است، دارای آب وهوای معتدل مدیترانه ­ای و نواحی هم مرز با دریای اژه دارای آب وهوای اقیانوسی یعنی زمستانی خنک ومرطوب و تابستان های نسبتاً گرم است.

زندگی در ترکیه

بیشترین بارش در نواحی دریای سیاه صورت می گیرد. خشک ترین مناطق در ترکیه قونیه و مالاتیه هستند. ترکیه یکی از پرجمعیت ترین کشورهای خاورمیانه با جمعیتی برابر ۷۷ میلیون نفر می باشد و زبان مردم ترکیه ترکی (استانبولی) است.

کشور ترکیه یکی از اقتصادی ترین کشورهای جهان به شمار می آید و اقتصاد آن بر پایه صنعت تولید، کشاورزی و گردشگری است. از آن جا که این کشور یک کشور تاریخی محسوب می شود سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.

جمعیت ترکیه چقدر است؟

ترکیه یکی از پرجمعیت ترین کشورهای خاورمیانه با جمعیتی بالغ بر ۷۷ میلیون نفراست که بر اساس آماری کشور ترکیه پیش بینی کرده، در سال ۲۰۴۰ به جمعیتی بیش ۱۰۰ میلیون نفر خواهد رسید. از جمله شهرهای پرجمعیت ترکیه استانبول، ازمیر، آنتالیا، آنکارا، بورسا، هستند که شهرهای توریستی آن نیز محسوب می شوند. کم جمعیت ترین شهر ترکیه تونجالی است در نزدیکی مرز ایران قرار دارد.

فرهنگ مردم ترکیه چگونه است؟

کشور ترکیه دارای مردمان خون گرم و مهمان نواز می باشد که دارای فرهنگی دموکراتیک هستند. ترکیه به علت مهاجران زیاد دارای تنوع فرهنگی زیاد است.

دین و مذهب مردم ترکیه

جمعیتی در حدود ۴۷ میلیون نفر کشور ترکیه سنی مذهب، ۱۸ میلیون علوی، ۱ میلیون شیعه و ۷۵۰ هزار نفر را اقلیت های دیگر تشکیل می دهند. اکثر دین مردم ترکیه سنی حنفی هستند که در مرکز وغرب ترکیه زندگی میکنند.

زبان مردم ترکیه

کشور ترکیه بی شک همانند کشورهای دیگر دارای زبان رسمی مختص به خود می باشد، بیشتر مردم ترکیه به ترکی استانبولی حرف میزنند، اما تعدادی کمی از مردم ترکیه کرد زبان هستند که در شرق وجنوب شرق زندگی میکنند. هم چنین با رونق گرفتن صنعت گردشگردی زبان انگلیسی نیز در این کشور رواج پیدا کرده است.

ترکیه چگونه اقتصادی دارد؟

کشور ترکیه با توجه به شرایط جغرافیایی و آب وهوای، از نظر اقتصادی وابسته به صنعت گردشگردی و توریستی می باشد. این کشور در طول سال چیزی حدود ۴۰میلیون نفر گردشگر و توریست را به خود جذب می کند. اما به طور کلی اقتصاد این کشور بر پایه کشاورزی بنا شده است. به طوری که ۳۵ درصد نیروی کار در این عرصه مشغول به کار هستند. ازجمله محصولات صادراتی کشور ترکیه زیتون، کتان، تنباکو، پوشاک ومواد اولیه تجهیزات حمل ونقل… است.

هزینه زندگی در ترکیه

هزینه زندگی در هر کشور­ی از دنیا بستگی به شخص،  محل و منطقه زندگی ، نوع خوراک و پوشاک… دارد. میانگین هزینه ماهانه زندگی در ترکیه ۲۵۰۰ تا۳۰۰۰ لیراست. معادل ۵۰۰ تا۶۰۰ دلار. هزینه تحصیل دردانشگاه دولتی رایگان می باشد. هزینه های تحصیل دردانشگاه­ های خصوصی سالانه ۱۰۰۰۰ تا۳۰۰۰۰ لیر، هزینه تحصیل در دانشگاه های نیمه خصوصی ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ لیرمی باشد. اما این هزینه ها بستگی به رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی ونوع دانشگاه  می تواند داشته باشد.

هزینه زندگی در ترکیه

بهترین مکان برای زندگی در ترکیه

اگر شما نیز قصد مهاجرت به ترکیه را دارید شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شده باشد که کدام شهر از این کشور زیبا را برای زندگی باید انتخاب کنید، که هم ازلحاظ معیشتی و آب و هوای برای شما مناسب باشد. شهر استانبول قلب اقتصادی کشور ترکیه نام دارد. دلیل این نام گذاری بخاطر موقعیت جغرافیایی این شهر است که از نظر مسیر تجاری هم به خشکی و هم به مسیر های آبی راه  دارد. آنتالیا و ازمیر نیز جزء مهمترین شهرهای تفریحی  و اولین مقاصد گردشگران  کشور ترکیه محسوب می شوند. چرا که این شهرها دارای مردمانی با فرهنگ و خون گرم، دوست داشتنی، آب وهوای معتدل با سواحل و تفریحگاه­ های زیبا و بافت تاریخی شهری جذاب هستند.

شرایط اخذ ویزا یا اخذ اقامت در ترکیه به چه صورت است؟

مهاجرت به ترکیه و دریافت اقامت دراین کشور به دو روش کوتاه­ مدت و بلند مدت امکان پذیر است که این روش ها از نظر هزینه، مدت زمان و سرعت اخذ اقامت با همدیگر متفاوت هستند.

اقامت کوتاه مدت

اقامت کوتاه مدت ترکیه معمولا یک ساله است که به منظور فعالیت های مختلفی چون کاری، تحصیلی، توریستی صادرمی ­شود. از جمله مواردی که می توانید از طریق آن اقامت کوتاه مدت را دریافت کنید به صورت زیر است:

 • اقامت به من منظور تحقیقات علمی
 • راه ­اندازی کسب و کارو برقراری ارتباطات تجاری (اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری)
 • اقامت توریستی یا اقامت ترکیه با اجار­ه نامه (به منظور مقاصد گردشگری)
 • حضوردربرنامه­ها و کارگاه­ های آموزشی شرکت های محلی ترکیه
 • اخذ اقامت تحصیلی یا شرکت دربرنامه­ های بین الملی که مراکز آموزشی ترکیه برگزارمی کنند
 • اقامت از طریق یادگیری زبان ترکی
 • اقامت ترکیه با خرید خانه (مالکیت اموال غیر منقول)
 • اقامت ترکیه با ازدواج

اقامت بلند مدت

برای دریافت اقامت بلند مدت و شهروندی ترکیه، باید بتوانید شرایطی که با آن اقامت موقت ترکیه را دریافت کرده­اید، حفظ کنید و بعد ازهرسال جهت تمدید مجوزاقامت تان اقدام کنید. شما تنها می ­توانید از طریق اخذ اقامت باخرید ملک یا ازدواج که دراقامت کوتاه مدت ذکر شد، اقامت بلند مدت ترکیه را دریافت کنید. اقامت دائم معمولا بعد ازآنکه تمدیدهای سالانه اقامت کوتاه مدت انجام شد، قابل دریافت خواهند بود. درمجموع اتباع خارجی برای دریافت اقامت بلند مدت ترکیه باید حداقل به مدت ۵ الی ۸ سال متوالی در کشور ترکیه زندگی کنند.

شرایط لازم برای دریافت اقامت بلند مدت در کشور ترکیه:

 • اقامت در ترکیه حداقل به مدت ۸ سال
 • عدم داشتن سوپیشینه درسه سال گذشته
 • عدم دریافت کمک اجتماعی درسه سال گذشته
 • داشتن درآمد کافی و پایداروتوانایی اداره خود وخانواده
 • فرد تحت پوشش یک بیمه معتبر پزشکی
 • عدم تهدید امنیت عمومی و پایبند به قوانین و نظم عمومی

در این مقاله تا حدودی سعی کردیم اطلاعاتی را در خصوص کشور ترکیه در اختیار شما قرار دهیم. امیدواریم این اطلاعات برای شما مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE