جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

مهمترین فستیوال های استانبول

مهمترین فستیوال های استانبول

اگر دوست دارید در جشنواره های ترکیه شرکت کنید ، مهمترین فستیوال های استانبول را بشناسید و در زمان مناسب به این خطه خوش آب و هوا و چهار فصل قدم بگذارید.

کشور تاریخی و توریستی ترکیه در طول سال شاهد برگزاری مراسم ها و جشنواره های گوناگون ملی ، مذهبی ، تولیدی ، فصلی با انجام مراسم های ویژه است. استانبول به عنوان بزرگترین شهر توریستی و گردشگری ترکیه ، سالانه شاهد ورود هزاران گردشگر و مسافر داخلی و خارجی است. مردم از کشورهای اطراف برای مسافرت تفریحی و تجاری به آب و خاک این کشور قدم می گذارند و از نزدیک با فرهنگ ، رسوم و باورهای مردم این دیار آشنا می شوند.

فستیوال ها مکان مناسبی برای همه کسانی است که می خواهند با پیشینه تاریخی و فرهنگی و آیین و آداب و رسوم و تولیدات محلی و صنعتی این دیار بیشتر آشنا شوند. در استانبول سالانه جشنواره های متنوع به مناسبت های متفاوت برگزار می شود. در این متن قصد داریم ، مهمترین فستیوال های استانبول را معرفی کنیم.

همچنین بخوانید: فرهنگ آداب و رسوم مردم استانبول ترکیه

جغرافیای ترکیه

ترکیه با جمعیتی بالغ بر ۷۶ میلیون نفر و مساحتی برابر با ۷۸۳۵۶۲ کیلومتر مربع در جنوب غربی آسیا و جنوب شرقی اروپا واقع شده است. بخش آسیایی این کشور را “آسیای صغیر” یا ” آناتولی” و بخش اروپایی آن را ترکیه می نامند. دو تنگه داردانل و بسفروس ، سه دریای اژه ، سیاه و مرمره را در خاک ترکیه به هم پیوند داده اند.

تاریخچه سیاسی ترکیه

از زمان باستان (چند هزار سال قبل از میلاد) زندگی شهرنشینی در خاک ترکیه جریان داشته و حکومت هایی چون ؛ ایونا و لودیه بر خاک آن حکمرانی کرده اند. ۵۰۰ سال قبل از میلاد هخامنشیان به پادشاهی کورش کبیر به این منطقه حمله کردند و به مدت ۲۰۰ سال بر آن حکومت کردند. در سال ۳۳۳ قبل از میلاد اسکندر مقدونی به این منطقه حمله ور شد و سلوکیان حاکم این منطقه شدند.

مدتی پس از سلطه سلوکیان در دوره “کنستانتین” زمانی که روم به دو بخش شرقی و غربی تبدیل شد ، ترکیه جزو خاک روم شرقی بود. با حمله سلجوقیان در قرن ۴ میلادی ، سلجوقیان بر رومین غلبه کردند و بخش شرقی ترکیه را از آنها گرفتند. بخش غربی همچنان در تسلط رومیان باقی ماند. سلجوقیان زبان ترکی و دین اسلام را به ترکیه وارد کردند.

پس از سلجوقیان ، ترکان عثمانی و در قرن ۱۴ میلادی بر ترکیه حکومت کردند. سلطان محمد در سال ۱۴۵۳ حکومت هزار ساله روم شرقی را در خاک ترکیه نابود کرد و بخش غربی آناتولی را به زیر سلطه امپراتوری عظیم عثمانی درآورد. با استقلال ترکیه در سال ۱۹۲۳ حکومت این سرزمین به جمهوری ترکیه تبدیل شد.

مهمترین فستیوال های استانبول

سالانه در بزرگترین شهر ترکیه جشنواره های قومی ، ملی و مذهبی برگزار می شود. در مهمترین فستیوال های استانبول تولیدات محلی و صنعتی  به معرض نمایش گذاشته می شود. مردم از شهرهای داخلی ترکیه و از خارج از کشور برای شرکت در جشنواره های مختلف به این شهر سفر می کنند و ضمن شرکت در فستیوال ها چند روز را در شهر می مانند و از جاذبه های گردشگری ، آثار باستانی و مراکز خرید شهر دیدن می کنند و از نزدیک با فرهنگ ، آیین های مردمی و رسوم مردم ترک آشنا می شوند.

جشنواره های ترکیه

مراسم و جشنواره های ترکیه در زمان های مختلف برگزار می شود. برخی از جشنواره ها را با تقویم محلی ( جشنواره تولیدات محلی ، کشت و کال و غیره) ، برخی نیز با تقویم میلادی و برخی با تقویم اسلامی برگزار می شود. 

مهمترین فستیوال های استانبول

جشنواره های فصلی استانبول

  • جشن نوروز و برگزاری مراسم چهارشنبه سوری و آتش بازی نوروز
  • هر ساله با آغاز فصل بهار و رستاخیز دوباره طبیعت ، فستیوال بهاره برگزار می شود. در این مراسم آیین باستانی نوروز به نمایش در می آید.
  • جشنواره انقلاب تابستانی
  • جشنوار نیمه زمستان و سال نو میلادی
  • جشنواره چوپانان ؛ ضرب و شتم قوچ یا گوسفند
  • جشنوار پرورش گیاهان بهاری و گلها و میوه ها؛ جشنواره انگور
  • جشنواره مهاجرت

جشنواره خرید استانبول « Istanbul Shopping Fest»

بزرگترین جشنواره خرید اروپا هر ساله در استانبول در تاریخ ۷ تا ۲۲ ماه ژوئن (۱۷ خرداد تا ۸ تیر) در استانبول برگزار می شود. اگر قصد سفر به ترکیه را دارید ، بهتر است برنامه سفر خود را طوری برنامه ریزی کنید ، در زمان برگزاری این فستیوال در ترکیه باشید. خرید در این جشنواره و بازدید از غرفه های موجود ، لذت و هیجان مسافرت را دو صد چندان می کند. چرا که با قیمت های بسیار استثنایی و کم می توانید خرید عالی داشته باشید.

جشنواره بین المللی موسیقی « Istanbul International Music Festival»

هر ساله در فاصله ماه های ژوئن و جولای (خرداد تا مرداد) در این شهر بزرگترین فستیوال موسیقی برگزار می شود. در این جشنواره موسیقی دادنان و خواننده کان سایر نقاط جهان شرکت می کنند و با همدیگر به رقابت می پردازند.

مهمترین فستیوال های استانبول

جشنواره هیدرولیز ترکیه « Hidirellez»

جشنواره هیدرلز که شباهت زیادی به مراسم چهارشنبه سوری ایرانیان دارد ، در ۱۷ و ۱۸ اردیبهشت ماه هر سال در استانبول برگزار می شود. مراسم رقص و پایکوبی و آواز خوانی در این دوروز برپاست و همه می توانند در این جشنواره محلی شرکت کنند.

جشنواره بزرگداشت مولانا « Mevlana Memorial Celebrations »

هر ساله در شهر قونیه در ۱۷ ماه دسامبر (۲۰ تا ۲۷ تیر) سالروز مولانا جلال الدین مراسم رقص سماع برگزار می شود. رقص سماع در لیست میراث فرهنگی ناملموس یونسکو برای کشور ترکیه ثبت شده است.

جشنواره کُشتی شترها « Camel Wrestling »

در شهرهای غربی ترکیه در فصل زمستان فستیوال کُشتی شترها برگزار می شود. رقص و آواز ترکیه ای ، موسیقی محلی و غذاهای بومی و سنتی ترکیه ای در کنار مسابقه کشتی ها در فضایی با آرایش سنتی و قدیمی ، خاطره انگیزترین لحظات را برای شرکت کننده در جشنواره فراهم می کند.

آیا در مهمترین فستیوال های استانبول و جشنواره های ترکیه شرکت کرده اید؟ هر گونه تجربه و نظر در رابطه با این موضوع و مراسم های مختلف قومی و مذهبی ترکیه دارید را با مشاورین املاک نود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE