جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

مقایسه زندگی در ترکیه و ایران- شباهت ها و تفاوت ها

مقایسه زندگی در ترکیه و ایران - شباهت ها و تفاوت ها

آیا از تفاوت زندگی در ایران و ترکیه آگاهی دارید؟ آیا زندگی در ترکیه بهتر است یا در ایران؟ در ادامه به مقایسه زندگی در ترکیه و ایران خواهیم پرداخت. پس در ادامه با ما همراه باشید.

فرهنگ محلی مردم ترکیه

اوراسیایی بودن کشور ترکیه ، جنگ های زیاد و مهاجرت های فراوان در این کشور موجب شده است فرهنگی متنوع و غنی در ترکیه ایجاد شود. در حقیقت ترکیه در حال حاضر به یک کشور چند ملیتی تبدیل شده است. کشور ترکیه دارای مردمانی خون گرم، مهربان ، دوست داشتنی و مهمان نواز می باشد.

فرهنگ محلی مردم ایران

ایران یک کشور وسیع با تمدن آسیایی بسیار قدیمی است. از نظر فرهنگی ، فرهنگ های غنی و پر بار بسیار متنوع در ایران وجود دارد. مردم ایران باهوش ، با عطوفت ، دوست داشتنی و مردم نواز هستند.

ایران کشور چهار اقلیم است. در تمام فصول سال چهار فصل در مناطق مختلف در ایران وجود دارد. این شرایط اقلیمی فرصت های مناسبی برای کسب و کار و گردشگری فراهم کرده است. اما دولت ایران در جذب گردشگر و صنعت گردشگری موفقیت چندانی نداشته است.

همچنین بخوانید: اطلاعات جامع و کامل در مورد تاریخ و فرهنگ کشور ترکیه

مذهب و زبان مردم ترکیه

ترکیه مرکز ادیان است. اکثریت مردم ترکیه پیرو مذهب تسنن  و بیشتر حنفی مذهب هستند. پیروان مذهب علوی ، شیعه و سایر ادیان نیز در ترکیه زندگی می کنند. اکثر مردم ترکیه به زبان ترکی حرف می زنند و در برخی نواحی نیز به زبان کردی مسلط هستند. ترکیه از نظر پوشش کم حجاب ترند و مردم آزادند که مُحجّبه باشند یا کم حجاب.

مذهب و زبان مردم ایران

اکثریت مردم ایران شیعه دوازده امام می باشند. تسنن و سایر اقلیت های مذهبی در این کشور وجود دارد. زبان رسمی ایران فارسی است و ترک ها بیشترین تعداد شهروندان ایرانی را تشکیل داده اند. ایران یک کشور مذهبی است و پوشش اسلامی رایج است.

اقتصاد مردم ترکیه

درآمد بیشتر مردم ترکیه از طریق گردشگری تامین می شود. ۳۵% مردم کشاورزی دارند. صنعت پوشاک ترکیه پیشرفته و فعال است. صنعت راهداری و محصولات صادراتی سایر بخش های درآمدی این کشور است.

هزینه متوسط زندگی در ترکیه

هزینه متوسط زندگی در ترکیه ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ لیر معادل ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار است. برای اتباع ترکیه هزینه دانشگاه دولتی رایگان است. اما هزینه دانشگاه آزاد و غیر انتفاعی بالا است.

اقتصاد مردم ایران

بیشتر درآمد دولت از طریق فروش نفت و مواد سوختی تامین می شود. کشاورزی درآمد بیشتر مردم را تشکیل می دهد. صنعت گردشگری رونق چندانی ندارد اما زمینه برای گسترش فعالیت در زمینه گردشگری فراوان است. هزینه زندگی و درآمد در ایران نسبت به ترکیه کمتر است.

اگر بخواهیم وضعیت زندگی ترکیه را با ایران و کشورهای اروپایی مقایسه کنیم زندگی در ترکیه به ایران شباهت بیشتری دارد.

هزینه زندگی متوسط در کشور ایران

هزینه متوسط زندگی در کشور ایران ۲ تا ۵/۲ میلیون تومان ۲۰۰ تا ۲۵۰ دلار می باشد. هزینه تحصیل در دانشگاه سراسری (روزانه) برای افراد ایرانی رایگان است. نسبت به کشور ترکیه هزینه تحصیل در دانشگاه آزاد و غیر انتفاعی در ایران کمتر است.

مقایسه تفریح مردم ترکیه با ایران

صنعت سینما در ترکیه رواج بیشتری دارد. در ترکیه مردم مهمانی هایشان را در فضای باز و بیشتر در رستوران و تالارهای پذیرایی برگزار می کنند. اما در ایران گردش های خانوادگی در طبیعت و مهمانی های خانوادگی رایج است. دید و بازدیدهای خانوادگی بخش بزرگی از اوقات فراغت مردم را به خود اختصاص داده است.

فرصت های شغلی در ترکیه و ایران

فرصت های شغلی در ایران بیشتر است. اما در ترکیه مردم بیشتر از فرصت هایی که به دست می آورند استفاده می کنند. شرکت های خارجی و قدرتمند در ترکیه بیشتر حضور فعال دارند. رونق کسب و کار اینترنتی در ترکیه بیشتر از ایران است.

تفاوت های فرهنگ حمل و نقل ترکیه و مردم ایران

در ترکیه در پمپ بنزین ، راننده پیاده نمی شود و مسئول نازل سوختگیری ماشین ها را انجام می دهد. در ایران سوخت گیری را راننده انجام می دهد. در پمپ گاز در ترکیه راننده و مسافران پیاده نمی شوند اما در ایران عقیده بر این است که احتمال آتش سوزی در موقع سوخت گیری وجود دارد ، بنابراین همه سرنشینان ماشین ها را پیاده می کنند.

در ترکیه اگر موتور یا ماشین همراهت نباشد ، به هیچ وجه در پمپ بنزین ،  بنزین دریافت نمی کنید. اگر ماشینی در نیمه راه سوختش تمام شده باشد ، باید از اداره پلیس مجوز خرید بنزین دریافت کند. اما در ایران چنین محدودیت هایی وجود ندارد.

هزینه مواد سوختی خودروها در ترکیه چندین برابر ایران است. اما سیستم و زیر بنای حمل و نقل ترکیه پیشرفته تر و ماشین های موجود در آن مجهزتر است. در ترکیه بیشتر از حمل و نقل عمومی استفاده می شود. اما در ایران استفاده از ماشین شخصی رایج است.

تفاوت هزینه های درمانی ایران و ترکیه

هزینه بیمارستان دولتی و خصوصی در ایران ارزان تر از ترکیه است. از نظر پزشکی ایران تخصصی تر عمل می کند. در کشور ترکیه بیمه درمانی اعتبار بیشتری دارد.

تحصیل در ترکیه و ایران

در ترکیه به آموزش کمتر اهمیت داده می شود. ارزش و اهمیت تحصیل در ایران بیشتر است.  هزینه های تحصیلی در ترکیه به نسبت ایران بیشتر است.

سایر هزینه های زندگی در ترکیه و ایران

هزینه خرید پوشاک و کیفیت پوشاک در ترکیه بسیار کمتر از ایران است. اما هزینه حمل و نقل در ترکیه سرسام آور است. هزینه تلفن و اینترنت در ایران کمتر از ترکیه است.

صنعت ساختمان سازی در ترکیه و ایران

ساختمان های با تجهیزات بیشتر و برج های بالاتر در ترکیه بیشتر است. در ایران ساختمان های سنتی بیشتر وجود دارد. در ایران به ظاهر ساختمان و رنگ و لعاب و گچ بری های موجود در آن بیشتر توجه می شود. در ترکیه کاربرد مسکن بیشتر مد نظر است و فضای داخل منازل کمتر از خانه های ایرانی است.

شباهت های دو کشور ترکیه و ایران

از نظر فرهنگ محلی و ویژگی های اقلیمی به علت مجاورت دو کشور ، شباهت های فرهنگی موجود بین دو کشور ترکیه و ایران بسیار بیشتر از تفاوت های آن ها می باشد. فرهنگ محلی دو کشور تقریباً مثل هم است و تفاوت ایجاد شده در فرهنگ ها در طی یکی دو دهه اخیر اتفاق افتاده است.

نزدیک بودن کشور ترکیه به اروپا و پیوستن این کشور به  کشورهایی اروپایی موجب تداخل و اثر پذیری فرهنگ محلی ترکیه از فرهنگ غربی و اروپایی شده و تفاوت های ایجاد شده از همان عامل ناشی شده است.

در این مقاله به مقایسه زندگی در کشور ترکیه و ایران پرداختیم. شما می توانید نظرات خود را در مورد شباهت ها و تفاوت های این دو کشور با ما در املاک نود در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE