جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

مقایسه مصرف سوخت خودرو در دو کشور ایران و ترکیه

مقایسه مصرف سوخت خودرو در دو کشور ایران و ترکیه

آیا می دانید که ترکیه با اقتصاد دو برابر ایران یک دهم ایران سوخت خودرو مصرف می کند؟ آیا می دانید نتایج مقایسه مصرف سوخت خودرو در دو کشور ایران و ترکیه شگفت انگیز است؟

ایران و ترکیه از نظر جمعیت و تعداد خودرو تقریباً با هم برابر هستند.اما هزینه سوخت در دو کشور متفاوت است. سوخت خودرو در ایران ارزان و در دسترس است. اما در ترکیه هزینه سوخت گران است.  تفاوت در سیاست اجرایی مصرف سوخت و هزینه های سوختی ، پیامدهایی را برای دو کشور در بر داشته است.

در حالت ظاهری که به مقایسه می پردازیم ، اولین فکری که به ذهن ما خطور می کند ، این است که چه خوب است که در ایران هزینه سوخت کم است و سوخت خودرو به وفور در اختیار افراد قرار دارد. آیا سوخت ارزان و در دسترس فوایدش برای زندگی بیشتر است یا مضرات آن بیشتر است؟ برای یافتن پاسخ این پرسش این متن را تا آخر دنبال کنید.

همچنین بخوانید: مقایسه زندگی در ترکیه و ایران- شباهت ها و تفاوت ها

مقایسه مصرف سوخت خودرو در ایران و ترکیه

آمارها نشان می دهد که جمعیت  و تعداد خودرو در دو کشور ایران و ترکیه تقریباً برابر است. اما اقتصاد ترکیه دو برابر اقتصاد ایران است. با این وجود میزان مصرف سوخت ماشین در ترکیه یک دهم مصرف سوخت در ایران است.

 براستی تفاوت ها ناشی از چیست؟

اگر یک قیمت مرجع جهانی مثلاً قیمت فوب خلیج فارس را برای برآورد میزان مصرف سوخت در دو کشور ترکیه و ایران انتخاب کنیم و میزان مصرف سوخت دو کشور را بر اساس آن ارزیابی کنیم ، متوجه می شویم که در ۱۰ سال گذشته ترکیه ۱۵ میلیارد دلار برای مصرف سوخت خودرو مصرف کرده است. در حالی که کشور ایران در ۱۰ سال گذشته ۱۵۰ میلیارد دلار سوخت خودرو مصرف کرده است. چرا در ایران ۱۰ برابر ترکیه سوخت خودرو مصرف شده است؟

مقایسه مصرف سوخت خودرو در دو کشور ایران و ترکیه

دلایل کم بودن مصرف سوخت بنزین در ترکیه

 •         گران بودن قیمت بنزین در ترکیه
 •         توسعه حمل و نقل عمومی ، ریلی و هوایی و زمینی و استفاده از فن آوری نوین در زمینه حمل و نقل
 •         استفاده از ماشین های مدرن و پیشرفته با مصرف سوخت پایین
 •         وسعت کم سرزمین ترکیه نسبت به ایران

دلایل زیاد بودن مصرف بنزین در ایران

 •         ارزان و دردسترس بودن بنزین در ایران و
 •         رشد فردگرایی و گسترش فرهنگ استفاده از خودرو شخصی
 •         پایین بودن کیفیت های خودرو استفاده از خودروهای اسقاطی
 •         وسعت زیاد کشور ایران

با تحلیل وضعیت دو کشور در ۴ مورد بالا متوجه می شویم که در میزان وسعت دو کشور نمی توان تغییر ایجاد کرد و این عامل طبیعی است. اما سه عامل دیگر در نتیجه سیاست های کاربردی دو کشور ایجاد شده است. در ادامه به تحلیل سیاست های به کار گرفته در دو کشور می پردازیم.

به نظر می رسد که تغییر قیمت بنزین در دو کشور موجب شده است که در ترکیه اقتصاد رشد کند ، فرهنگ حمل و نقل عمومی گسترش یابد و کیفیت خودروها در این کشور بالا رود. اما در ایران هزینه سوخت پایین است. هزینه کم بنزین به استفاده از خودرو شخصی و مصرف درآمد خانوار و پایین بودن اقتصاد خانواده ها و خریدن خودروهای کم کیفیت و اسقاطی شده است.

مقایسه دو سیاست هزینه سوخت در ایران و ترکیه

اگر بیشتر موضوع را تحلیل کنیم. به این موارد برمی خوریم.

در کشور ترکیه ۱۵% از درآمد دولت از طریق مالیات سوخت تامین می شود. ترکیه سوخت خودرو را از سایر کشورها خریداری می کند. از ۱۰۰ لیر که از فروش سوخت به مردم ترکیه نصیب دولت می شود ۶۰ لیر آن مالیات است. در ترکیه قیمت بنزین دو برابر قیمت جهانی آن است. حال می خواهیم بدانیم که قیمت زیاد بنزین چه پیامدی برای ترکیه در بر داشته است.

اثرات و پیامدهای هزینه زیاد سوخت خودرو در ترکیه

 •         ۱۵% از درآمد این کشور از طریق فروش سوخت خودرو تامین می شود. درآمد بیشتر دولت از طریق مالیات مواد سوختی به ایجاد زیرساخت های حمل و نقل با کیفیت از طرف دولت می انجامد.
 •         زمانی که هزینه سوخت زیاد باشد ، مردم از حمل و نقل عمومی برای تردد های خود استفاده می کنند.
 •         حمل و نقل عمومی مصرف سوخت و هزینه زندگی را به شدت کاهش می دهد.
 •         مصرف سوخت کمتر ، آسیب رسانی و آلودگی های زیست محیطی و خطر گازهای گلخانه ای را به شدت کاهش می دهد.
 •         علاوه بر آلودگی کمتر هزینه های زندگی خانوار افزایش می یابد. با هزینه کمتر ، پس انداز خانواده و قدرت خرید آن ها بالا می رود.
 •         قدرت خرید بهتر به خرید ماشین های کم مصرف منجر می شود. خودرو کم مصرف رفاه بیشتر و مصرف سوخت کمتر را به ارمغان می آورد.  

در کشور ایران منابع طبیعی و سوخت خدادادی در دسترس است. هزینه سوخت خودرو نسبت به قیمت جهانی کمتر و سوخت خودرو به وفور در دسترس است. حال ببینیم این فراورده خدادادی و این نعمت ارزنده چه پیامدی برای ایران نیان داشته است.

مقایسه مصرف سوخت خودرو در دو کشور ایران و ترکیه

اثرات و پیامدهای مواد سوختی ارزان خودروها در ایران

 • درآمد مالیاتی دولت از فروش مواد سوختی کم است. درآمد کمتر به پایین بودن درآمد دولت و ایجاد زیر ساخت های نامناسب حمل و نقل منجر شده است.
 • اقتصاد کلی ایران نسبت به ترکیه کمتر است. اما سوخت ارزان و در دسترس موجب شده که تعداد خودروهای شخصی و کم کیفیت و قراضه با مصرف بالای مواد سوختی در جاده های ایران افزایش چشمگیر داشته باشد.
 • فرهنگ استفاده از حمل و نقل عمومی در ایران رشد نداشته و فردگرایی و فرهنگ حمل و نقل شخصی گسترش یافته است.
 • تعداد زیاد خودروهای کم کیفیت و کم بازده در جاده ها علاوه بر صرف هزینه های خانوار و کاهش پس انداز به آلودگی های زیست محیطی و گسترش گازهای گلخانه ای منجر شده است.

مقایسه مصرف سوخت خودرو در دو کشور ایران و ترکیه

آیا سیاست اجرایی کشور ترکیه در قیمت مواد سوختی خودروها بهتر بوده است؟ یا سیاست به کار گرفته شده توسط دولت ایران؟ براستی کدام سیاست برای زندگی مردم و رفاه افراد جامعه مناسب تر است؟ نظر خود را در رابطه با این موضوع در سایت املاک نود با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE