جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

فرهنگ و رسوم مردم آنتالیا ترکیه را بشناسید

فرهنگ و رسوم مردم آنتالیا

اگر به تاریخ و فرهنگ ملیت های مختلف جهان علاقه دارید و دوست دارید با رسوم و باورهای سایر ملل آشنا شوید ، فرهنگ و رسوم مردم آنتالیا ترکیه را دنبال نمایید.

شهر باستانی آنتالیا ۱۳۳ سال قبل از میلاد پایگاه نظامی ناوگان نیروی دریایی جمهوری روم بود و در یک صد سال قبل از میلاد رونق فرهنگی اقتصادی شگفتی داشت. این شهر  به علت موقعیت استراتژیک جغرافیایی همیشه منشاء رونق و توسعه بوده است.

در زمان باستان این شهر یک مرکز فرهنگی اقتصادی مهم رومیان بود. از آن زمان به بعد این شهر توسط یونانیان ، رومیان ، سلجوقیان ، دولت عثمانی و قوم و قبیله های دیگر مورد هجوم قرار گرفته است. چندین مرحله شهر آنتالیا از نظر فرهنگی و اقتصادی رونق گرفته و با هجوم یک قوم و قبیله تازه انحطاط پیدا کرده است.

فرهنگ و رسوم این ملت از زوال و رونق های پیاپی تاثیر گرفته و ترکیبی از فرهنگ قومیت های مختلف است. امروزه فرهنگ مردم آنتالیا ترکیبی از فرهنگ آسیایی و اروپایی است. در ادامه قصد داریم در مشاورین املاک نود شما را با فرهنگ و رسوم مردم آنتالیا ترکیه آشنا کنیم ، پس در ادامه با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید: با جاذبه های گردشگری آنتالیا بیشتر آشنا شوید

وضعیت جغرافیایی آنتالیا

شهر آنتالیا در غرب ترکیه در منطقه مدیترانه قرار دارد. این شهر از سمت  جنوب غربی به کِمر ، از سمت شمال به شهر بوردور ، از سمت جنوب به دریای مدیترانه ، از سمت غرب به شهر کور کوتلی  و از شرق به شهر سریک خاتمه می یابد. رودخانه آکسو تنها رودخانه این حوالی است.

فرهنگ و رسوم مردم آنتالیا

مذهب مردم آنتالیا

شهر آنتالیا  مجموعه ای از مردمان با مذاهب اسلام ، مسیحیت و یهود را در خود جای داده است. اغلب افراد آنتالیا مسلمان هستند و بخش بیشتر فرهنگ آنها برگرفته از اعتقادات و باورهای اسلامی است. زبان اصلی شهر ترکی است. عده ای به زبان کردی و عربی صحبت می کنند. ورود  گردشگران خارجی موجب شده که امروزه مردم با زبان روسی و انگلیسی نیز آشنا باشند.

ماه رمضان در آنتالیا

مردم آنتالیا در ماه رمضان روزه هستند. در این ماه خوردن و نوشیدن برای مسافران و گردشگران آزاد است. پسندیده تر آن است که مسافران در ملاء عام در ماه رمضان در این شهر چیز نخورند و نیاشامند. در شهرهای کوچک ترکیه رستوران ها در ماه رمضان بسته است اما در شهری بزرگ چون آنتالیا رستوران ها به خاطر مسافر زیاد باز است و با خیالی راحت می توانید خوراک سالم و مقوی تهیه کنید.

فرهنگ محلی مردم آنتالیا

  • مردم این شهر بسیار مهربان و مهمان نواز هستند.
  • این مردم به نظافت و پاکی اهمیت ویژه ای می دهند و در برخورد با گردشگران خوش اخلاق و محترم هستند.
  • احترام به بزرگترهای فامیل و دیگران از رسوم رایج این مردم است. افراد این شهر در ملاقات با بزرگترها دست آنها را می بوسند و به نشانه احترام بر روی پیشانی می گذارند.
  • این مردم در قید و بند القاب و عناوین چون دکتر و مهندس نیستند. فقط به خانم و یا آقا و گاهی اسم کوچک اکتفا میکنند.
  • فرهنگ چانه زنی بین این مردم رواج دارد و بر اثر چانه زنی همیشه در خریدها تخفیف میگیرند.
  • هدیه دادن و هدیه گرفتن بین آنها رواج دارد. پوشاک ، وسایل تزئینی ، صنایع دستی ، لباس سنتی و اجناس لوکس از جمله هدایای آنها است.
  • این مردم عاشق دور هم بودن و طبخ و آشپزی هستند و از هر فرصتی برای دور هم بودن استفاده میکنند.
  • فرهنگ خوراک این مردم ریشه در خوراک دوره عثمانی دارد. غذاهای آنها بیشتر نشات گرفته از غذاهای خاورمیانه است.
  • چای و قهوه تر نوشیدنی مورد علاقه و رایج این مردمان است.

رقص و آوازهای موجود در آنتالیا

این شهر از نظر فرهنگ رقص و آواز  و مراسم های شادی بسیار غنی است. به مناسبت های گوناگون مراسم های متنوع با رقص و آوازهای ویژه در روستاهای این شهر برگزار می شود. به مناسبت تولد فرزند ، عقد و عروسی ، فصل کاشت و برداشت محصول زراعی ، اعیاد مذهبی و قومی در این شهر و روستاهای آن جشن های محلی برگزار می شود. نوع مراسم و آوازهای موجود در آن و حتی لباس هایی که برای هر مراسم پوشیده می شود با سایر مراسم ها تفاوت دارد.

فرهنگ و رسوم مردم آنتالیا

مراسم ازدواج در ترکیه و آنتالیا

در این شهر دختر و پسر با هم آشنا شده و خانواده ها را در جریان قرار می دهند. مرد رئیس خانواده است و زن پس از ازدواج فامیلی شوهرش را دریافت می کند. داشتن چند همسری ممنوع است و ازدواج صیغه ای ممنوعیت شرعی دارد.

یکی از رسوم این مردم این است که در روز عروسی همه دختران مجرد مجلس اسم خود را درون کفش عروس می نویسند ، در پایان مراسم یکی یکی اسم ها بررسی می شود. اسم هر دختری که در جریان مراسم پاک شده باشد ، به این معنی است که این دختر خانم نیز به زودی ازدواج خواهد کرد.

فرهنگ و رسوم مردم آنتالیا

فرهنگ موسیقی آنتالیا

فرهنگ موسیقی این شهر ترکیبی از موسیقی محلی آسیای مرکزی، کلاسیک ایرانی، غربی، پاپ و اروپای مدرن می باشد. در گذشته طرفداران موسیقی سنتی و کلاسیک بیشتر بود. اما امروزه موسیقی اروپایی مدرن رواج دارد. در گذشته بیشتر سازهای بادی برنجی و کوبه ای میراث دوره عثمانی استفاده می شد. امروزه از این سازها اثری نیست و سازهای مدرن جای آنها را اشغال کرده اند.

فرهنگ عزا در آنتالیا

در این شهر مردم در مراسم ختم شرکت می کنند. خانه عزادار برای مهمانان غذا درست نمی کند. در این خانه فقط حلوا طبخ می شود و همسایه ها خوراک هایی را تهیه می کنند و برای مهمانان می فرستند.

در مراسم پخت حلوا فامیل ها همه دور دیگ حلوا جمع می شوند و به نوبت یک دور حلوا را هم میزنند. همزمان با هم زدن حلوا خاطره ای از نیکی ها و خوبی هایی که با شخص متوفی داشته تعریف می کند و سایرین گوش می دهند. در آخر با بازگو کردن خوبی های شخص متوفی برای آرامش روح متوفی حلالیت می طلبند.

جاذبه های تاریخی و گردشگری آنتالیا

آنتالیا ( الماس گردشگری) ترکیه دارای مراکز گردشگری تاریخی و طبیعی جذاب متنوع است. هر ساله هزاران مسافر و توریست از این شهر دیدن می کنند. از مراکز گردشگری آنتالیا می توان به موارد زیر اشاره کرد.

شهر قدیمی کالچی ، اسکله قدیمی ، مناره یولی ، شهر پراگ ، دروازه هادریان  ، آکواریوم آنتالیا ، آبشار کورشونلو ، آبشار دودن  ، آسپندوس ، شهر قدیمی ترمسوس ، آبشار ماناوگات، قلعه رومیان ،  غار کارائین ، تونک تپه ، پاموک قلعه و موزه باستان شناسی آنتالیا پارک کارلی اُغلو ، تله کابین آنتالیا ، پارک فرهنگی آتاتورک ، ساحل لارا ، ساحل کنیالتی ، پل آراپس و ، بادام آغاجی و اولد تاون و جاذبه های تاریخی و طبیعی بسیار دیگر در این شهر وجود دارد.

در این مقاله شما را با فرهنگ و رسوم مردم آنتالیا آشنا کرده ایم. امیدواریم که این مقاله نیز مورد توجه شما قرار گرفته باشد. شما می توانید خاطرات جذاب خود در سفر به آنتالیا و رسم و رسوم مردمان آن با ما در مشاورین املاک نود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE