جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

فرهنگ و آداب و رسوم مردم استانبول ترکیه

فرهنگ و آداب و رسوم مردم استانبول

آشنایی با فرهنگ قومیت های دیگر در ارتقاء روابط اجتماعی و حرفه ای افراد تاثیر شگفت انگیزی دارد. برای ارتقاء روابط خود با فرهنگ و آداب و رسوم مردم استانبول آشنا شوید.

شهر زیبای استانبول به علت قرار گرفتن در ساحل دریای مرمره و تنگه بسفر در طول تاریخ موقعیت سیاسی اقتصادی ویژه ای داشته است. تنگه بسفر حد فاصل بین دو قاره مهم و بزرگ جهان ( آسیا و اروپا) است. به همین دلیل این شهر در طول زمان شاهد رویدادهای گوناگون خوشایند و ناخوشایند تاریخی بوده است.

 فرهنگ و رسوم این قوم از رویدادهای تاریخی و فرهنگ ملت هایی که در طول دوران بر این شهر حکومت کرده و یا رابطه داشته اند ، متاثر شده است. به گونه ای که امروزه فرهنگ و آداب و رسوم مردم استانبول تلفیقی از فرهنگ های آسیایی و اروپایی است.

در این مقاله از مشاورین املاک نود قصد داریم که شما را با فرهنگ و آداب و رسوم مردم استانبول آشنا کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

موقعیت جغرافیایی استانبول

شهر استانبول با ۱۵۳۹ کیلومتر مربع وسعت در ساحل دریای مرمره و تنگه بسفر قرار گرفته است. تنگه بسفر دو دریای سیاه و مرمره را از هم جدا می کند. این شهر بزرگترین شهر جهان است که در دو قاره واقع شده است. بخش غربی آن در قاره اروپا « شبه جزیره ترکیه» و بخش شرقی ان در آسیا «شبه جزیره آناتولی» واقع شده است.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم استانبول

نام های استانبول در طی دوران

موقعیت استراتژیک جغرافیایی این شهر موجب شده در طول دوران ملت های زیادی در آن حکومت کنند. هر ملتی نامی بر شهر نهاده است.

نام های استانبول از نظر تاریخی عبارت اند از : استیمبول، اسلامبول ، کنستانتینوپل ، رم جدید ، آگوستا آنتونینا ، بیزانتیوم و   لقب های استانبول در دوره عثمانی :  دارالسعادت ، دارالعالیه ، درب قرمز (آل قاپی) و پایتخت می باشد.

شرایط آب و هوایی استانبول

آب و هوای استانبول معتدل مدیترانه ای است. توده های هوایی دریای سیاه و دریای مرمره در شکل گیری توده های هوایی این شهر تاثیر بسزایی دارد. به علت بخارات آب دریا هوای شهر مرطوب و نمناک است.  تابستان شهر  گرم و مرطوب و زمستان های آن خنک با بارش فراوان است.

 میانگین بارندگی در سال به ۸۷۰ میلیمتر می رسد. در زمستان میانگین دما ۷ تا ۹ درجه سانتی گراد است. در ماه دسامبر و مارس اغلب بارش ها به صورت برف می باشد. در تابستان متوسط دما به ۲۸ درجه سانتی گراد می رسد. از نظر گردشگری همه فصول سال برای مسافرت به این شهر توریستی مناسب و هر فصل ویژگی های خاص خود را دارد.   

فرهنگ و آداب و رسوم مردم استانبول

تاریخچه استانبول قبل از میلاد

شهر استانبول از دوران مفرغ محل زیست آدمیان بوده است. در دوره بیزانس پادشاه یونان باستان  « هفت قرن قبل از میلاد »مستعمره نشین های مگارا این شهر را بنا نهاده و به افتخارپادشاه خود به آن بیزانتیوم گفتند.

در دوره پادشاهی کوروش کبیر شهر به تسلط ایرانیان درآمد و تا زمان پادشاهی اردشیر دراز دست این شهر جزو قلمرو ایران بود تا اینکه پس از چنگ های بسیار بین روم و ایران شهر به ویرانه تبدیل شد و رومیان بر آن تسلط یافتند. در سال ۱۹۶ میلادی رومیان شهر را بازسازی کردند و کم کم رونق فرهنگی و اقتصادی در این شهر دوباره جان گرفت.

تاریخچه استانبول از دوران بیزانس تا دوره عثمانی

در سال ۳۳۰ میلادی کنستانتین پادشاه روم پایتخت خود را به این شهر استراتژیک انتقال داد و نام شهر را « رم جدید» نهاد. پس از مرگ کنستانتین طرفدان وی اسم شهر را به «  قسطنطنیه یا کنستانتینوپولیس» تغییر دادند. چندین قرن متمادی شهر در سلطه رومی ها بود تا اینکه در سال ۱۴۵۳ میلادی سلطان احمد عثمانی شهر را فتح و به عنوان سومین پایتخت عثمانی معرفی کرد.

حدود ۵ قرن عثمانی ها بر این شهر حکومت کردند. امروزه اماکن تاریخی زیادی به جا مانده از معماری دوره عثمانی در شهر به جا مانده و مکانی برای بازدید گردشگران شده است.

جمهوری ترکیه در استانبول

در سال ۱۹۲۳ به رهبری آتاتورک جمهوری خواهان شهر را گرفتند و امروزه جمهوری ترکیه بر شوهر تسلط دارد. با فتح ترکیه توسط جمهوری خواهان ،  پایتخت ترکیه به آنکارا انتقال یافت. اما  این شهر بزرگ به علت موقعیت عالی جغرافیایی خود مرکزیت فرهنگی ، تجاری  ، اقتصادی و گردشگری خود را همچنان حفظ کرده است.

ویژگی های اجتماعی استانبول

این شهر ۱۴ میلیون نفر جمعیت دارد.  زبان رسمی در آن ترکی است و برخی هم ۲/۵ میلیون نفر با زبان کردی صحبت می کنند عده ای عرب زبان نیز در شهر  هستند.  اکثریت مردم شهر پیرو دین اسلام و سنی مذهب هستند. پیروان سایر مذاهب (یهودی و مسیحی) نیز به صورت اقلیت در این شهر زندگی می کنند.

 به علت روابط قوی با خارجی های مردم با زبان های انگلیسی و روسی نیز آشنا شده اند. در ماه رمضان بیشتر مردم روزه هستند. اما خوردن و آشامیدن برای مسافران ممنوعیت ندارد. رستوران ها در این شهر در ماه رمضان به خاطر مسافران باز است. در ادامه با فرهنگ و آداب و رسوم مردم استانبول بیشتر آشنا شوید.

فرهنگ مردم استانبول

مردم نوازی  خونگرمی و صمیمیت و داشتن روابط عالی اجتماعی از ویژگی های فرهنگی این مردمان است. مهمانی های مجلل و گردهمایی های فراوان در شهر به چشم می خورد. این مردم از هر فرصتی برای دور هم بودن استفاده می کنند. خوراکی آماده کرده و جشنی کوچک برپا می کنند. فرهنگ و آداب و رسوم مردم استانبول را با برخی از سنت های این مردمان دنبال کنید.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم استانبول

سنت های قومی در بین مردم

در این شهر سنت ها و رسم و رسوم قدیمی محلی هنوز به گرمی در بین مردم انجام می شود و همه افراد از مراسم های گروهی به گرمی استقبال می کنند. ناگفته نماند که جوانان بیشتر به سمت فرهنگ های امروزی و اروپایی بیشتر تمایل دارند.

  • این مردم ورود با کفش به داخل خانه را نمیپسندند و آن را نوعی بی احترامی تلقی می کنند.
  • بیشتر مهمانی ها به صرف چایی اصیل یا قهوه ترک ختم می شود.
  • احترام به بزرگتر های فامیل و رسم دست بوسی در بین مردم رواج دارد.
  • بزرگ و رئیس خانواده مرد است و با ازدواج زن فامیلی همسرش را دریافت می کند.
  • در موقع نیاز در مراسم شادی و سوگواری مردم دور هم هستند و به هم کمک می کنند.
  • در موقع سرو غذا بشقاب را برای مهمان پر می کنند و مهمان باید آن را تا لقمه اخر نوش جان کند. تمام نکردن آن نوعی بی حرمتی محسوب میشود.
  • مردان در زمان فراغت در قهوه خانه ها دور هم جمع میشوند. زنان نیز بزم های گروهی زنانه را در بیرون از خانه یا خانه یکی از آنها برپا می کنند.

جشن ها و آداب و رسوم مردم استانبول

  • جشن تاجگذاری اولین پادشاه عثمانی ، جشن جمهوریت ، جشن تولد آتاتورک و مراسم وفات آتاتورک در سال روز فوت ایشان مراسم های ملی مردم است.
  • به مناسبت تولد فرزند ، عقد و عروسی ، عزاداری مراسم های محلی در این شهر برپا می شود.
  • فستیوال ها و جشن هایی نیز در طول سال به مناسب برداشت محصولات کشاورزی یا خوراک سنتی و غیره برپا می شود.

انواع رقص مردم استانبول در مراسم شادی

رقص بار ( Bar ) ، رقص زیبا کت ( Zeybek ) ، رقص کارسیلا ماس ( Karsilamasi ) سه نوع رقص سنتی و محلی مردم استانبول است که به مناسب بزم شادی دی این شهر برگزار می شود. این رقص ها گروهی می باشد. رقص بار با ساز دُهُل و سورنا برپا می شود و رقص زنان و مردان با هم فرق دارد.

 در رقص زیبا کت لباسی رنگارنگ به اسم « نامک» توسط رقاصان پوشیده می شود. رقص کارسیلاماس نیز ویژه عروسی است و رد سایر مراسم ها برپا نمی شود.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم استانبول

فرهنگ سوگواری در استانبول

در مراسم سوگواری فامیل و همسایه ها در خانه شخص متوفی جمع می شوند. در این خانه تا سه روز بجز حلوا خوراکی تدارک نمی بینند. برای مهمان های دور و نزدیک همسایه ها و فک و فامیل در خانه خود غذاهایی تهیه می کنند و به خانه متوفی می فرستند.

در زمان تهیه حلوه همه دور دیگ حلوا جمع می شوند. یکی یکی پا می شوند و یک دور با ملاقه حلوا را هم میزنند. در هنگام هم زدن حلوا خاطرات نیکی که با شخص متوفی داشته اند را بازگو می کنند. به این شیوه از همه خوبی های متوفی پرده برمی دارند و به یادش سوگواری می کنند.

فرهنگ خوراک در استانبول

مردم این شهر اهل خورد و خوراک هستند و از هر دور همی برای درست کردن یک خوراک مخصوص استفاده می کنند. چگونگی کیفیت ، طعم ، رنگ ، بو و مزه غذا برایشان مهم است و غذاهای خوشمزه ای درست میکنند.

 فرهنگ خوراک عثمانی ها بر فرهنگ خوراک این شهر تاثیر چشمگیری داشته است. بیشتر خوراک های این شهر برگرفته از غذاهای خاورمیانه میباشد. مراسم مهمانی در آخر با یک قهوه ترک یا چای اصیل استانبول خاتمه می یابد.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم استانبول

با فرهنگ و آداب و رسوم مردم استانبول آشنا شوید. با دانش و آگاهی از تاریخ و فرهنگ این مردمان برنامه ریزی دقیقی برای مسافرت به این شهر داشته باشید و خاطرات خود را با ما در مشاورین املاک نود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE