جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

فرهنگ و آداب و رسوم مردم آلانیا ترکیه را بشناسید

فرهنگ و آداب و رسوم مردم آلانیا

آلانیا شهر زیبای کوچک ترکیه با پیشینه تاریخی متفاوت هنوز هم آداب و رسوم سنتی خود را حفظ کرده است.  با فرهنگ و آداب و رسوم مردم آلانیا بیشتر آشنا شوید.

شهر آلانیا تاریخ پر فراز و نشیبی را در طول دوران تجربه کرده است. همراه با تغییر در سایر نقاط جهان در این شهر زیبای توریستی نیز در اقتصاد ، سیاست ، معماری و سایر جنبه های زندگی دگرگونی های عظیم به چشم می خورد. در این بین فرهنگ و ویژگی های فرهنگی مردمان این شهر کمتر از سایر جنبه های زندگی  دستخوش دگرگونی گشته است. با سفر به این بخش از ترکیه نشانه های بسیاری از غنای فرهنگ سنتی را در آداب و رسوم این ملت مشاهده خواهید کرد. همراه با ریال تور با فرهنگ و آداب و رسوم مردم آلانیا بیشتر آشنا شوید.

همچنین بخوانید: با سرگرمی های هیجان انگیز آنتالیا ترکیه آشنا شوید

جغرافیای آلانیا ترکیه

آلانیا شهری بندری ، کوچک و زیبا در جنوب ترکیه و در استان آنتالیا است. این شهر دوست داشتنی ۱۳۵ کیلومتر با شهر آنتالیا فاصله دارد. سواحل شنی و طبیعت زیبا و بکر آن هر روزه گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند. این شهر بسیار جذاب از شمال به رشته کوهای توروس ، از طرف جنوب به دریای مدیترانه ، از  طرف غرب به ماناوگات و از طرف  شرق به قاضی پاشا محدود می شود. فرهنگ و آداب و رسوم مردم آلانیا را با تاریخ این شهر دنبال کنید.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم آلانیا

تاریخچه آلانیا

آلانیا زمانی بخشی از منطقه کیلیکیه ، سرزمین پامفیلیا و امپراطوری ایران بوده است. سپس به سلطه یونانیان و رومی ها در می آید. در زمان روم باستان به سبب جاذبه های فراوان طبیعی و سواحل جذاب به این شهر لقب زیبا داده بودند. در زمان علاءالدین کیقباد پادشاه سلجوقی این شهر جایگاه سیاسی به دست می آورد و کیقباد آن را به « علائیه» تغییر اسم  داد. کارخانه کشتی  ، سازی برج قرمز و قلعه آلانیا یادگارهای تاریخی  معماری از دوران کیقباد سلجوقی در این شهر هستند. این شهر در سال ۱۴۷۱ میلادی به سلطه امپراطوری عثمانی در آمد. پس از ۵ قرن جمهوری خواهان آن را از دولت عثمانی گرفتند.

نام های آلانیا در طول تاریخ

در طول تاریخ آلانیا نام های متنوع داشته است. در لاتین «  Coracesium»  و در یونانی « Koreksion » به این شهر اطلاق می شد ، تاجران ایتالیایی آن را « Candelore یا Cardelloro  » نامیدند و کیقباد پادشاه سلجوقی نام « علائیه» به آن داد. سپس در دوره آتاتورک رئیس جمهور ترکیه در سال ۱۹۲۵ آن را به آلانیا تغییر دادند.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم آلانیا

آب و هوای آلانیا

کوه های توروس رطوبت صبحگاهی را افزایش می دهد و آب و هوای شهر آلانیا اغلب در صبح مه گرفته و غبارآلود است. به طور کلی آب و هوای این شهر  کوچک و توریستی زیبا ، مدیترانه ای با تابستان گرم و زمستان معتدل و خنک است. به علت بخارهای گرم روی دریا برف را در این شهر مشاهده نخواهید کرد. اغلب روز ها بر شهر آفتاب می تابد به همین دلیل به آن لقب شهر خورشید « جایی که خورشید در آن لبخند می زند» داده اند.

فرهنگ مردم آلانیا

فرهنگ مجموعه ای از شیوه های خوراک ، پوشاک ، معماری ، کار و فراغت ، باورها ، اعتقادت ، رسم و رسوم ، مراسم ، جشن و اعیاد و غیره است. بر اثر تحولات جهانی فرهنگ آلانیا نیز از حالت سنتی خارج شده و رگه های از فرهنگ اروپایی و غربی در آن به چشم می خورد. در بین جنبه های فرهنگی معماری بیش از همه و فوراک کمتر از سایر جنبه ها دگرگون گشته است.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم آلانیا

فرهنگ معماری در آلانیا

در بین جنبه های فرهنگی ، فرهنگ معماری بیش از سایر جنبه های دستخوش تغییر گشته است. خانه ها و بناهای امروزی همه به سبک و مدل اروپایی است و از حالت سنتی خارج شده است. مراکز خرید ، هتل های لوکس ، رستوران ها ، برج ها و آپارتمان های بسیار باشکوه و مجلل به سبک امروزی و با مواد امروزی در این شهر ساخته شده است.

 در بخش های قدیمی شهر بافت تاریخی و کلاسیک آن به چشم میخورد. اماکن تاریخی با معماری سنتی  محلی برای دید و بازدید گردشگران است. در بخش های توریستی سعی شده که کمتر خانه ها امروزی شود. باز هم در این نواحی نیز خانه های تازه ساخت به سبک مدرن است. مساجد ، حمام های قدیمی ، بناهای تاریخی یادگارهای تاریخی از سرگذشت پر پیچ و خم دوران در این شهر وجود دارد و گردشگران را با تاریخ این ملت پیوند می دهد.

فرهنگ پوشاک در آلانیا

پوشاک مردمان این شهر تغییر کرده و از حالت سنتی خارج شده است. در مراسم های خاص پوشاک سنتی پوشیده می شود. در سایر موارد پوشاک این ملت به صورت مدرن درآمده مردان و زنان از لباس هایی به سبک اروپایی استفاده می کنند. مغازه ها و فروشگاه های این شهر از اجناس ترک و اجناس خارجی پر است. پوشاک ترک برای مراسم ها بیشتر کاربرد دارد و در سایر مواقع از پوشاک مدرن استفاده می شود. تغییر در پوشاک جوانان بیشتر به چشم می خورد.

فرهنگ خوراک در آلانیا

امروزه در رستوران های این شهر به علت ورود مسافر و گردشگر زیاد ، خوراک های بین المللی بویژه خوراک ایتالیای طبخ می شود. در فرهنگ خوراک نسبت به سایر جنبه های فرهنگ تغییرات کمتری صورت گرفته است. خوراک این مرز و بوم از خوراک دوره عثمانی تاثیر زیادی گرفته و بیشتر غذاهای این منطقه شبیه غذاهای خاورمیانه است. مردم آلانیا به خورد و خوراک اهمیت خاص می هند و هنر آشپزی رواج زیادی در بین مردم دارد.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم آلانیا

فرهنگ سوگواری در آلانیا

در مراسم سوگواری فک و فامیل و دوست و آشنا در خانه متوفی جمع می شوند تا مرهمی باشند بر زخم دل ساکنان آن خانه. رسم عزاداری هنوز هم به شیوه سنتی در این شهر در جریان است. تا سه روز در خانه متوفی خوراکی غیر از حلوا پخت نمی شود. همسایه ها و فامیل در خانه خود غذا می پزند و برای مهمانان می فرستند. در ادامه با فرهنگ و آداب و رسوم مردم آلانیا از برخی ویژگیهای رفتاری این مردم مطلع شوید.

برخی ویژگی آداب و رسوم مردم آلانیا

 • خوردن مشروبات الکلی  و سیگار کشیدن در ملا عام ممنوعیت عرفی دارد.
 • در منزل های که کامل فرش کاری شدن ورود با کفش ممنوع است.
 • زبان ترکی بین مردم محبوبیت زیاد دارد. اگر با آنها به زبان خودشان صحبت کنید ، جذبت میشوند و بسیار تحویلت میگیرند.
 • این مردم اهل تعارف بازی هستند. برای نمونه در مغازه به مشتری چای تعارف می کنند ، اگر چای آنها را ننوشید ، موجب رنجش شان می شوید.
 • این ملت اهل چانه زنی می باشند. اگر کمی قدرت بیانتان بالا باشد ، میتوانید تخفیف های ویژه در موقع خرید بگیرید.
 • پرتقال نماد این شهر است. در مسیر سفر به این شهر باغ های پرتقال زیادی را مشاهده خواهید کرد.

فرهنگ مذاکره  تجاری با ترک ها

 • این مردم به قول و قرار خود پایبندند و به تعهدات خود عمل می کنند.
 • برای مذاکره تجاری با آنها اگر بر زبان ترکی مسلط نیستید از یک مترجم ترک یا انگلیسی زبان کمک بگیرید.
 • برای آشنایی قبل از عقد قرارداد با شما یک جلسه مذاکره برپا می کنند.
 • در زمان معامله سعی کنید با صبر و متانت رفتار کنید و عجولانه قدم برندارید.
 • پس از عقد قرارداد همکاری دستشان را محکم بفشارید.
 • در زمان صحبت با یک فرد مستقیم به او بنگرید و هیچ گاه به او پشت نکنید.

با فرهنگ و آداب و رسوم مردم آلانیا آشنا شوید تا در سفر به این شهر جذاب با آگاهی از فرهنگ این ملت سفر مفید و لذت بخش تری را تجربه کنید. پس از سفر خود خاطرات خود از این شهر زیبا را با ما در مشاورین املاک نود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE