جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

فرهنگ آپارتمان نشینی در ترکیه ، زندگی با آرامش بیش تر

فرهنگ آپارتمان نشینی در ترکیه

 آپارتمان نشینی در ترکیه در سال های اخیر خود را بیش تر نشان داده است و سبک معماری شهری ترکیه نیز به سمت آپارتمان سازی پیش رفته است و امروزه می بینیم که آپارتمان ها از جمله سازه های معماری مهم به شمار می آیند. در سال هزار و هشتصد این شیوه ی ساختمان سازی در  کشور ترکیه شکل گرفت و در سال  هزار و نه صد و پنجاه شیوه ی آپارتمان نشینی در ترکیه جا افتاد و این معماری به راحتی در تمام شهرها قابل اجرا کردن شد.

در مطالب قبلی در مورد شرایط زندگی در ترکیه نکات بسیار جامعی را در اختیار شما عزیزان قرار دادیم. زندگی در این کشور خصوصا با گسترش فرهنگ آپارتمان نشینی مزایا و معایبی دارد که در ادامه این مطلب به آن خواهیم پرداخت.

اما جامعه ی آماری آپارتمان نشینان در هر شهر و منطقه ی ترکیه متفاوت است. مثلأ در استانبول که بزرگ ترین شهر ترکیه است در منطقه ی کادیکوی جمعیت آپارتمان نشینی نسبت به منطقه ی تقسیم متفاوت است. در سال های اخیر گرایش مردم نیز به سمت زندگی در آپارتمان ها بوده است و مردم  آپارتمان نشینی در ترکیه را به زندگی در خانه های ویلایی ترجیح داده اند.

این مطلب را بخوانید: کارت فیروزه ای ترکیه چیست و چه کاربردی دارد؟

بعد از انتخاب یک آپارتمان مناسب و با تمامی امکانات مد نظر ما، هنگام ورود به ساختمان اولین چیزی که به چشم می آید نظم و ترتیب،  آرامش و مهم تر از آن نظافت آپارتمان است. شخصی که به صورت کلی وظیفه ی سازماندهی موارد گفته شده ی بالا را به عهده دارد کسی نیست جز مدیر ساختمان.

مدیر ساختمان

مهم ترین وظیفه ی یک مدیر ساختمان جمع آوری ماهانه ی شارژ هر واحد می باشد که این پول صرف تعمیر و نگه داری آسانسور، شوفاژ، کاشت گل و گیاه در محوطه آپارتمان، نظافت و ….. می باشد. مدیران معمولأ باید جز افرادی باشند که بدون هیچ رودرواسی با افراد آپارتمان حرف و تذکر خود را بدهد و به صورت دقیق پول شارژ را جمع آوری نماید. در مواردی که عده ای از ساکنین شارژ ماهانه ی خود را پرداخت نمی کنند، مدیر می تواند اسامی این افراد را در بولتن موجود در ورودی ساختمان بنویسد تا تذکر جدی نیز برای همگان شود.

از جمله ی مشکلاتی که مدیر آپارتمان با آن مواجه می شود تعمیر آسانسور و شوفاژ است. علی الخصوص آسانسور که به صورت مدام ساکنین از آن استفاده می کنند و احتمال خراب شدن آن بالا است و هرچند یک بار نیاز به تعمیر دارد.

مورد دیگر که مدیر ساختمان باید مراقب آن باشد دانشجوهایی هستند که در واحدها سکونت دارند. این افراد دردسرهایی از قبیل رفت و آمد زیاد، سرو صدا، دیرآمدن به خانه درشب، دعوت زیاد از دوستان و دیگر مشکلات. در این شرایط یک مدیر مقتدر و توانا با تذکر های به جا و مناسب سعی در حل آن ها می باشد و آرامش را برای دیگر ساکنین آپارتمان به ارمغان می آورد.

تعدادی از وظایف قانونی مدیر ساختمان

  1. به موجب ماده ۱۴ آئین نامه اجرایی آپارتمان ها ، مدیر یا مدیران مسئول حفظ و اداره ساختمان و اجرای تصمیمات مجمع عمومی هستند و تعداد آن‌ها باید فرد باشد تا ، تصمیمات هیئت‌ مدیره و تشخیص رای اکثریت دچار بلاتکلیفی نشود.
  2. براساس ماده هفده آیین نامه، تصمیمات مدیران با اکثریت آراء معتبر است.
  3. طبق ماده نوزده آیین نامه، مدیر یا مدیران امین شرکا محسوب شده و نمی‌توانند فرد دیگری را به جای خود جهت اداره امور ساختمان انتخاب و یا اختیارات خود را به اشخاص غیر، تفویض نمایند .

در ترکیه روابط همسایگی از روابط فامیلی قوی تر است

در ترکیه روابط همسایگی بسیار قوی می باشد و به دلیل گسترده بودن این مسأله، همسایگان در هر موقعیت سعی در حل مشکل همسایه ی خود دارند.

فرهنگ آپارتمان نشینی در ترکیه

فرهنگ آپارتمان نشینی در ترکیه

طبق سخنان بالا و اینکه تا چه میزان این روابط همسایگی در ترکیه قوی می باشد، ضرب المثل های بسیاری در این زمینه وجود دارد که تعدادی از آن ها را بازگو می کنیم:

  • خانه نخر، بلکه همسایه بخر
  • همسایه به خاکستر همسایه اش نیاز دارد
  • همسایه بد انسان را صاحب خانه می کند

با وجود اینکه در سال های اخیر و با تعدد آپارتمان سازی وبا وجود ساختمان هایی با واحدهای بسیار، هم چنان این ضرب المثل ها در ترکیه رواج دارد و افراد این کشوربرای همسایگان خود احترام زیادی قایل هستند و ارتباط صمیمی و تنگا تنگی بین همسایگان وجود دارد.

این را بخوانید: همه چیز درباره ی زندگی در کشور ترکیه

نمونه ی بارز و عینی این رفتار در سریال ترکی بیزیم کیلرBizimkiler کاملأ مشهود است و دقیقأ محتوایی با این مضمون را دارد. در این سریال  که یکی از طولانی ترین سریال های ترک به شمار می رود، آقای صبری، مدیر ساختمان، سرایدار جعفر، جمیل مست، جناب شاعر، خانم آیلا و بسیاری دیگر از شخصیت های مختلف، بهترین نمونه از نمایش همین فرهنگ آپارتمان نشینی در ترکیه هستند.

ازجمله تأثیرات فرهنگ آپارتمان نشینی در ترکیه

این فرهنگ زمانی خود را نشان داد که خانه های ویلایی در اثر ساخت و سازهای پی در پی به آپارتمان های غول پیکر تبدیل شدند. حیاط های بزرگ جای خود را به حیاط های کوچکی دادند بنابراین بچه ها برای این که برای دیگر همسایه ها ایجاد مزاحمت نکنند مجبور شدند سکوت را در داخل خانه رعایت کنند و آنها از بازی های پرسروصدا و پر جنب و جوش دست کشیدند و به تلویزیون و بعد از آن به بازی هایی مانند پلی استیشن و بازی های رایانه ای که پر از خشونت و قتل است روی آوردند.

همین کودکان با دیدن این فیلم ها شخصیت های کارتونی مانند مرد عنکبوتی را شبیه سازی می کنند و در رویای خود با آن زندگی می کنند و همین باعث منزوی شدن هرچه بیش تر آن ها می شود. هرچند که این کارتون ها و وسایل بازی اثرات مثبتی هم دارند و نباید نادیده گرفت.

بنابراین بهتر است والدین روی برنامه هایی که کودکان می بینند و بازی های رایانه ای نظارت داشته باشند و استفاده از این وسایل را برای کودکان خود محدود کنند و اوقات فراغت کودکان خود را با بردن آنها به پارک برای بازی و آشنایی بادیگر همسالان و همچنین گذاشتن آنها در کلاس های ورزشی و آموزشی پرکنند.

پس آپارتمان نشینی علی رغم مزایای خوب و قابل تأملی دارد، معایبی نیز دارد و تمام این مزایا و معایب بستگی به نوع برخورد ما با آن ها دارد که به بهترین نحو بتوانیم آن ها را حل کنیم و با بالابردن فرهنگ آپارتمان نشینی  آرامش را به خودمان و همسایگانمان هدیه دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE