جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

عواقب زندگی غیر قانونی در ترکیه

زندگی غیر قانونی در ترکیه

آیا از عواقب زندگی غیر قانونی در ترکیه اطلاع دارید؟ آیا می دانید، که سالانه ۳۰۰ نفر در مسیر زمینی  ایران به ترکیه در کوه های آرارات جان خود را از دست می دهند؟

آیا از زندگی غیر قانونی در ترکیه و عواقب سوء آن آگاهی دارید؟ می دانید که مهاجران غیر قانونی که وارد ترکیه می شوند، چه وضعیتی دارند ؟ و زندگی را چگونه می گذرانند؟ آیا می دانید که مهاجران غیر قانونی چگونه از ترکیه به اروپا منتقل می شوند؟ آیا با موانع قانونی و مجازات های قانونی که کشور ترکیه برای مهاجران غیر قانونی در نظر گرفته است، آشنا هستید؟ آیا می دانید که مهاجران غیر قانونی چه پستی و بلندی هایی را در ترکیه و همچنین در مسیر انتقال به اروپا پشت سر می گذارند؟ برای آگاهی از این موارد با ما همراه باشید.

مهاجران غیر قانونی پس از رسیدن به ترکیه در کجا زندگی می کنند؟

پس از این که مهاجران قاچاقی به ترکیه رسیدند ، در انباره های زیر زمینی ، آپارتمان های قدیمی و مخروبه ها زندگی می کنند. نم و رطوبت فراوان و وجود آلودگی و شرایط نامناسب ، زندگی را برای مهاجران غیر قانونی اسفبار و وحشتناک کرده است. در اغلب اوقات ۳ سال طول می کشد تا مهاجران غیر قانونی بتوانند ترکیه را به مقصد یونان یا ایتالیا و یا سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا ترک کنند.

مهاجران غیر قانونی در مدت زمان اقامت در ترکیه چه کار می کنند ؟

از آن جا که مهاجران غیر قانونی به صورت قاچاق وارد ترکیه می شوند، حتی اگر مهارت و مدرک مناسب هم داشته باشند، نمی توانند در محل مناسب و در حرفه ای به درد بخور مشغول فعالیت شوند. بنابراین این افراد به عنوان کارگر در شرکت های صنعتی یا توریستی مشغول به فعالیت می شوند. وجود مهاجران غیر قانونی دستمزد کارگران را به شدت پایین آورده است.

اگر مهاجران غیر قانونی در دریا دست گیر شوند!!!

بیشتر مهاجران غیر قانونی از ترکیه به اروپا و بخصوص کشور یونان از طریق دریا مهاجرت می کنند. در صورتی که کشتی مهاجران غیر قانونی  به مشکل برخورد کند یا به هر دلیل دیگر پلیس گارد ساحلی قایق یا کشتی مهاجران غیر قانونی را بازداشت کند، مهاجران را زندانی و مجبور به بازگشت به کشور مبداء می کند. علاوه بر پیگرد و برخورد قانونی و بازگشت به کشوری که از آن مهاجرت کرده اند، جریمه نقدی نیز از مهاجران دریافت می شود. مهاجران باید مبلغی را به کشور ترکیه برای اقدام خلاف خود بپردازند.

 زندگی غیر قانونی در ترکیه

مهاجرت با ویزا به ترکیه و شرایط اقامت در آن جا

در صورتی که مهاجران برای رفتن به ترکیه ویزا داشته باشند، باید قبل از اتمام مدت ویزا نسبت به پناهندگی اقدام کنند. اگر مدت اقامت ویزا به سر آمد و هنوز اقدامی از طرف پناهندگان برای پناهندگی صورت نگرفته باشد ، اقامت آن ها غیر قانونی محسوب می شود و دولت ترکیه به صورت قانونی با آن ها برخورد کرده و بازداشت و زندان در انتظار مهاجران خواهد بود.

در صورتی که مهاجران قصد پناهندگی در ترکیه داشته باشند اما به صورت غیر مجاز و غیر قانونی وارد کشور ترکیه شده باشند، پناهندگان برای اقامت در ترکیه باید هفت خوان رستم را طی نمایند. زندان و جریمه نقدی بخشی از عواقب آن ها خواهد بود.

 بازداشت و باز پس فرستادن مهاجران در ترکیه

اگر مهاجران به صورت غیر قانونی وارد خاک ترکیه شده باشند و یا مدت زمان اقامت ویزای آن ها به سر آمده باشد و هنوز برای پناهندگی درخواست نداده باشند، در صورت دستگیر شدن متخلف محسوب شده و با آن ها برخورد قانونی صورت می گیرد. اگر مهاجران در انجام وظیفه خود کوتاهی کنند برای نمونه: از انجام وظایفی که موجب می شود امور بین المللی از آن ها حمایت کند کوتاهی کند و یا عامل تهدید برای کشور ترکیه محسوب شود، به بازداشتگاهی با عنوان ” بازداشتگاه عزل” فرستاده می شود.

حمایت های بین المللی در ترکیه

مهاجران بعد از ورود به ترکیه وظایفی دارند که باید انجام دهند. اگر آن ها در انجام وظیفه خود کوتاهی کنند، دولت ترکیه به صورت قانونی با آن ها برخورد خواهد کرد. از جمله این وظایف می توان به رفتن مهاجران به دفتر مهاجرت در ترکیه و اعلام حضور و تهعد به تبعیت و پیروی از قوانین کشور ترکیه اشاره کرد. در صورتی که سه بار متوالی مهاجران به دفتر مهاجرت مراجعه نکنند و اعلام حضور ننمایند، از حمایت و پشتیبانی سازمان امور بین الملل محروم خواهند شد.

وضعیت اسفبار پناه جویان در ترکیه

سالانه هزاران نفر از مرزهای زمینی ایران و کوه آرارات به ترکیه به صورت قاچاق وارد می شوند. سفر مهاجران در این مسیر سخت و طاقت فرسا است به گونه ای که سالانه ۳۰۰ نفر در آن مسیر صعب العبور جان خود را از دست می دهند. مهاجران غیر قانونی جان و مال خویش را در اختیار قاچاقچیان انسان نامطمئن و نامعتبر قرار می دهند.

 قاچاقچیان برای عبور هر نفر مبلغ زیادی دستمزد دریافت می کنند و هیچ تضمینی در رابطه با امنیت و سلامت جان و مال مهاجران قاچاق به آن ها نمی دهند.

 زندگی غیر قانونی در ترکیه

مشکلات و موانع مهاجرت غیر قانونی

قاچاق و کار غیر قانونی همیشه در هر کشور و هر زمانی سخت و جان کاه بوده است. بارها و بارها در اخبار و اطلاعیه ها و در سر تیتر روزنامه ها و مجله های خبری و اجتماعی شاهد وضعیت اسفبار مهاجران غیر قانونی بوده ایم. همه ما می دانیم که مهاجرت غیر قانونی با چه مشکلات و موانعی دست به گریبان است. اما چیزی که متوجه آن نیستیم، این است که متاسفانه تعداد کمی از مهاجران واقعاً مجبور به مهاجرت غیر مجاز می شوند و عده زیادی فقط و فقط به دلیل این که با هزینه کمتر و در مدت زمان سریع تر به کشورهای دیگر برسند از طریق قاچاق و به صورت غیر مجاز اقدام به مهاجرت غیر قانونی می کنند.

مهاجرت قانونی جایگزینی مناسب برای مهاجرت غیر قانونی

اگر ناامنی های مسیر و نامطمئن بودن و مامعتبر بودن شیوه های قاچاق انسان را کنار دستگیر شدن ها،  مجازات کشیدن ها و بازداشت و جریمه شدن های مهاجرت قاچافی قرار دهیم، متوجه  فواید و مزایای مهاجرت قانونی می شویم. با در نظر گرفتن ناامنی مسیر غیر قانونی خواهیم دانست که  مهاجرت قانونی علاوه بر تامین و تضمین امنیت و سلامت جان و مال مهاجران با هزینه کمتر و در مدت زمان سریع تر انجام می پذیرد.

در مهاجرت قانونی چنان چه مهاجران مهارت و مدرکی داشته باشند، می توانند در حرفه دلخواه و معتبر با درآمد مناسب و موقعیت اجتماعی عالی مشغول به فعالیت شوند.

نسنجیده تسلیم قاچاق چیان انسان نشویم

پس چه نیکو است که برای مهاجرت های خود، خودسرانه و بی تامل اقدام نکنیم و نسنجیده جان و مال خویش را در دست رس دزدان قاچاق چی و مشقت های سفر غیر قانونی قرار ندهیم. مشکلات مهاجرت فقط به علت غیر قانونی بودن مهاجرت نیست. بلکه مهاجرت های قانونی نیز سرشار از مشکلات و سختی است.  در موارد بسیاری مهاجران جوان که از وضعیت زندگی در مملکت خویش ناراضی هستند، تسلیم تصویری ذهنی و ساختگی از زندگی در خارج و مخصوصاً کشورهای اروپایی می شوند. اینان پس از مهاجرت که دیگر نه راه پس دارند و نه راه پیش متوجه زندگی اسفبار مهاجرت و درد سرهای بعدی آن می شوند.

در این مقاله اطلاعاتی را در خصوص زندگی غیر قانونی در ترکیه در اختیار شما قرار دادیم. امیدواریم که این اطلاعات مورد توجه شما واقع شده باشد. در صورتی که قصد مهاجرت به کشور ترکیه را دارید می توانید با مشاورین مجرب ما در املاک نود تماس حاصل فرمایید تا اطلاعات کامل را در اختیار شما قرار دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE