جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

عجایبات شگفت انگیز شهرهای تاریخی ترکیه

شهرهای تاریخی ترکیه

عجایبات شگفت انگیز شهرهای تاریخی ترکیه از جاذبه های تاریخی به جا مانده از اعصار مختلف تاریخ که چشم و هوش هر بیننده ای را به حیرت و تماشا وا می دارد.

ترکیه از جمله سکونت گاه هایی است که از دوران نوسنگی زندگی یکجانشینی و شهرنشینی در آن جریان داشته است. جغرافیای این کشو با برخورداری از موقعیتی استرتژیک ، مستعد زندگی و سکونت بوده و فرصت های فراوانی در آن برای رشد و پیشرفت وجود داشته است. از گذشته های بسیار دور مردم در آن زندگی کرده و فراز و فرودهایی را پشت سر نهاده اند.

امروزه امنیت در این ترکیه برقرار است و مردمان زیادی این کشور را برای زندگی ، تحصیل ، کار  و مسافرت انتخاب می کنند. این کشور با داشتن تاریخ ، فرهنگ و تمدن چند هزار ساله ، آثار تاریخی و معماری فراوانی دارد که دیدن از  آنها جذابیت های خاص خود را دارد و هر روزه هزاران نفر از سراسر جهان به عزم بازدید از عجایبات شگفت انگیز شهرهای تاریخی ترکیه به این کشور مسافرت می کنند و تعطیلات و تفریح خود را در آن به سر می برند.

همچنین بخوانید: دریاها و بنادر محبوب ترکیه را بهتر بشناسید

عجایبات شگفت انگیز شهرهای تاریخی ترکیه

از دوران نوسنگی زندگی در این کشور جریان داشته و حکومت و قوم های گوناگون در دوران های مختلف بر آن حکمرانی کرده اند. هر قوم و قبله و یا دولتی پس از ویرانی های فراوان چپاول و غارت های گوناگون  مردمان این دیار را با فرهنگ و تمدن و دستاوردهای علمی خود آشنا کرده و به گونه ای بر فرهنگ و تمدن آن تاثیر گذاشته و موجب رشد و توسعه آن شده است. امروزه در این کشور شهرهای تاریخی و جاذبه های گردشگری فراوانی وجود دارد که روایتگر تاریخ پر فراز و نشیب این مردمان است. با مشاوران املاک ۹۰ عجایبات شگفت انگیز شهرهای تاریخی ترکیه را بشناسید.

آسپندوس

آسپندوس از جاذبه های بی نظیر تاریخی در فاصله ۴۷ کیلومتری آنتالیا است. این سالن بزرگ تئاتر در قرن دوم و سوم میلادی با ظرفیت ۱۵۰۰۰ تماشاچی ساخته شده است.

دروازه هادریان : این دروازه باشکوه که از سه قوس مرمرین در محله قدیمی شهر آنتالیا در خیابان آتاتورک واقع شده است. هادریانوس امپراتور روم در سال ۱۳۰ میلادی از این شهر دیدن می کند و به افتخار او این دروازه ساخته شد.

قلعه رومیان: این قلعه قدیمی در پارکی رو به سمت بندر آلانیا با دیوارهای بلند حدود ۱۴ متر برای  دیده بانی از بندر و شهر آلانیا احداث شده است.

شهرهای تاریخی ترکیه

شهر پراگ

شهر قدیمی پراگ در ۱۷ کیلومتری شهر آنتالیا قرار دارد که زمانی بخشی از شهر بزرگ فیلادلفیا پایتخت یونان و سپس پایتخت روم بوده است. نشانه هایی از حمام رومی ، حمام یونانی ، استادیوم های بزرگ ورزشی و معابد بزرگ در میان خرابه های پراگ بر جا مانده و تاریخ  و تمدن این منطقه را روایت می کند.

شهر قدیمی ترمسوس

شهر ترمسوس در ۳۷ کیلومتری آنتالیا واقع شده است. این شهر که در دامنه کوه واقع شده و بارها شهر را از گزند حمله یونان و روم نجات داده است ، امروزه محلی توریستی است.

 شهر تروا

در خرابه های بجا مانده از این شهر در تپه حصار لیق آناتولی در شمال شرقی ترکیه  و در نزدیکی شهر چاناق قلعه شهری افسانه ای که ریشه در واقعیت دارد وجود دارد که بازمانده های تاریخی بر جا مانده از آن بازدید کنندگان را به حیرت وا می دارد. افسانه تروا از دسیسه و توطئه یونانی ها برای باز پس گرفتن هلن حکایت دارد.

شهرهای تاریخی ترکیه

تمدن خاتوشا

خاتوشا منطقه ای در نزدیکی دریای سیاه و در منطقه بوگازکالا است. در سالهای ۱۱۸۰ تا ۱۶۰۰ قبل از میلاد خاتوشا مرکز و پایتخت هیتی ها بوده است. ستون های سنگی بیرون آمده از خاک و دیوارهای کنار آن از معماری کهن این منطقه حکایت دارد

. دروازه های سنگی تدبیر و اندیشه و مهارت معماران آن را بازگو می کند. آثار تاریخی کشف شده در این شهر در موزه پرگامون آلمان نگهداری می شود که پس از مذاکراتی به موزه بغازکوی در بیرون از خرابه های خاتوشا انتقال یافت.

شهر اِفِسوس

در حوالی کوش آداسی آثار تاریخی شهر باستانی اِفِسوس با معماری کهن بر جا مانده از دوران باستان و امپراتوری روم شرقی کشف شده است. ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد این شهر پایتخت حکومت آرزاوا بوده است. « پولس» و « یوحنای قدیس» در این شهر زیسته و معبد آرتمیس از عجایبات هفتگانه جهان در شهر اِفِسوس قرار دارد. موزه باستان شناسی ، کتابخانه سلسوس ، قصر سلطنتی و سالن تئاتر بزرگ در این شهر مرکزی برای بازدید گردشگران جهانی است.

خانه مریم مقدس ، روستای شیرینچه ، شهر قدیمی سلجوک و جزیره کبوتر از سایر مکان های تاریخی کوش آداسی است.

کوه نمرود

در ۴۰ کیلومتری شمال هاکتا کوهی از تمدن امپراتوری کومانژ بر جا مانده است. در این کوه که در استان ازمیر واقع شده در ارتفاع ۵۰ متری مجسمه های انسانی و برخی به شکل حیوان وجود دارد. این مجسمه ها از اساطیر ایران ، یونان و ارمنی می باشند. به روایتی آنتیوخوس برای محافظت از مقبره اش دستور ساخت این مجسمه ها را داده است.  اکنون برخی از این مجسمه ها در طول تاریخ تخریب شده و فقط سرهایشان باقی مانده است. در بین مجسمه های موجود ، تصویر شاه انتیخماتوس نسبت به سایر مجسمه ها جوانتر و اقتدار پادشاه را نشان می دهد.

شهرهای تاریخی ترکیه

شهر باستانی پرگامون

شهر باستانی و قدیمی پرگامون در استان ازمیر دارای معماری کهن و باستانی است. محراب پرگامون از جمله آثار معماری باستانی است.  شهر پرگامون پایتخت سلسله آتالید در قرن سوم میلادی بود. سِن تئاتر ، ایوان سرپوشیده ، ورزشگاه ، مقبره ها ، دیوارهای شهر و محراب کیبلی ( یکی از شخصیت های برجسته یونان باستان) از آثار معماری به جا مانده در آن است. پرگامون از جاذبه های تاریخی ازمیر است که در یونسکو به ثبت جهانی رسیده است.

کتاب خانه ، حمام رومی و آب گرم مقدس و مراکز درمانی موجود در این شهر هنوز هم قابل رویت است. تمدن چند هزار ساله پرگامون را می توان درون این آثار مشاهده کرد.

قلعه کادیفه کاله

از جاذبه های تاریخی ازمیر قلعه کادیفه کاله است که از بالای آن می توانید تمام شهر را نظاره کرد. معماری قلعه به ۴ قرن پیش از میلاد بر می گردد. مجسمه های قدیمی بر روی دیوارهای قدیمی شهر معماری کهن آن را روایت می کند.

کاخ ( Birgi Cakiraga)

این کاخ آثار تاریخی به جا مانده از قرن ۳ قبل از میلاد در ازمیر است. راهروهای چوبی و مدخل های متنوع آن و بنای رنگی و چشم انداز زیبا محوطه و نمای سنگی بسیار زیبای آن چشم هر گردشگری را به حیرت و شگفتی وا می دارد.

شهرهای تاریخی ترکیه

تپه گوبکلی

تپه گوُبکلی در ۱۰ کیلومتری شانلی اورفه در جنوب کشور واقع شده است. بر اساس بررسی ها و تحقیقات صورت گرفته در چند دهه اخیر تاریخ ساخت پیکرهای تراشیده شده موجود در این تپه به ۱۱ هزار سال پیش برمی گردد. تحقیقات نشان داده است که با ابزار بسیار پیشرفته این پیکرتراشی ها انجام شده و این خبر از تمدن چندین هزار ساله این مرزو بوم دارد.  

قلعه روملی حصار

این قلعه در تنگه بسفر در ساحل روملی در بندر شاخ طلایی (خلیج)  توسط سلطان محمد فاتح به شکل مستطیل ساخته شده است.

قلعه روملی حصار ، کاخ توپکاپی سرای سلاطین عثمانی ، کاخ دلمه باغچه با ترکیبی از معماری عربی و اروپایی در نزدیکی تنگه بسفر ، مسجد سلطان احمد و مسجد ایاصوفیه از مراکز تاریخی استانبول است.

عجایبات شگفت انگیز شهرهای تاریخی ترکیه را بشناسید و با علم و آگاهی کافی به این کشور رویایی سفر کنید و تجربیات خود را با مشاوان املاک نود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE