جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

با شهر زیبای ازمیر ترکیه بیشتر آشنا شوید

شهر زیبای ازمیر ترکیه

آیا قصد دارید به ترکیه مسافرت کنید؟ آیا می خواهید از شهرهای توریستی ترکیه دیدن کنید؟ با شهر ازمیر ترکیه بیشتر آشنا شوید و سفر رویایی خود را در این شهر بگذرانید.

اگر قصد گردش و تفریح در شهر زیبای ازمیر را دارید ، با موقعیت جغرافیایی ، تاریخ ازمیر ، آب و هوای ، جاذبه های گردشگری ، فرهنگ  محلی ، اقامتگاهها و هتل های لوکس ، رستوران ها و مراکز خرید ازمیر آشنا شوید و به این شهر توریستی تاریخی سفر کنید. با دیدن از جاذبه های شهر و خوردن غذاهای خوشمزه آن سفر رویایی را در این شهر تجربه کنید.

همچنین بخوانید: راهنمای خرید در ازمیر ترکیه

موقعیت جغرافیایی ازمیر

شهر ازمیر مرکز استان ازمیر در غرب آناتولی قرار گرفته است. خلیج ازمیر ، رودخانه های فوجا چای ، بکیر چای و کوچوک مندرس در این استان واقع شده اند. دانشگاه اژه و دانشگاه دوکوز ایلول در شهر ازمیر قرار دارد. جنوب ازمیر دارای ساحل های متعدد ماسه ای و آثار تاریخی می باشد.

 شهر تاریخی اِفِس و شهر باستانی ترووا و دهها جاذبه تاریخی گردشگری دیگر در این شهر وجود دارد. در زبان قدیمی به شهر ازمیر لین  Smurne می گفتند و گویش آتنی قدیم به آن Smyrna  اطلاق می شد. یونانیان امروزه به شهر ازمیر  Simirni می گویند.

تاریخچه ازمیر تا دوره بیزانس

شهر قدیمی ازمیر در منطقه فعلی بورنووا قرار داشت. بر اساس حفاری هایی که طی چند دهه گذشته در این شهر انجام شده است ، قدمت آن به ۶۵۰۰ قبل از میلاد (دوران قبل از تمدن ترووا)  برمی گردد. در دوره هیتی ها و اوج تمدن ترووا یعنی ۱۲۰۰ سال قبل از میلاد ، خط و کتابت در این منطقه رواج داشته است. با ورود اقوام بالکانی به این مملکت تمدن سراسر منطقه آناتولی مرکزی و غربی به ورطه نابودی کشیده شد. با روی کار آمدن شاهان محلی Frigya در ۷۵۰ سال قبل از میلاد شهر تا پایان عصر آهن (۶۵۰ سال قبل از میلاد) دوباره رونق گرفت.

 از آن زمان به بعد به مدت ۱۰۰ سال ازمیر دوباره پیشرفت کرد و به رهبری میلوتوس مناطق مصر ، سوریه و لبنان به ازمیر پیوست. در زمان ۵۰۰ تا ۳۰۰ قبل از میلاد با فتح آن توسط امپراطوری پارس ازمیر دوباره رکود را تجربه می کند. پس از آن شهر به دست رومیان افتاد.

شهر زیبای ازمیر ترکیه

تاریخ ازمیر از دوره بیزانس به بعد

در دوران بیزانس ازمیر توسط سلجوقیان ، اعراب و سایر کشورها بارها اشغال شد. در سال ۶۷۲ میلادی اعراب آن را فتح گرفتند. در سال های ۱۰۷۶ تا ۱۳۹۸ میلادی جنگ های زیادی بین سلجوقیان، شوالیه‌های رودوس و مغولها در این شهر درگرفت.

بارها ازمیر به زیر سلطه یونانیان و بلغارهای ارتدوکس ها در می آید. سپس به دست عثمانی ها افتاد. تا اینکه در سال ۱۹۳۱ ازمیر به سلطه جمهوری خواهان درآمد. تا قبل از جمهوری ترکیه باشندگان این شهر اغلب افراد یونانی بودند که با اخراج اجباری آنها اکنون ترکها بیشترین نژاد باشندگان این شهر را تشکیل می دهد.

آب و هوای ازمیر

آب و هوای شهر ازمیر معتدل مدیترانه ای می باشد. در تابستان آب و هوای شهر گرم و خشک می باشد و در زمستان نسبتا معتدل و مرطوب است. میزان بارندگی سالانه آن ۶۷۸ میلیمتر است. آبان تا اواخر اردیبهشت بیشترین میزان بارندگی را این شهر تجربه خواهد کرد. نسیم معتدل و دل انگیز دریا ، گرمای تابستان را خنک و ملایم می کند. میانگین دمایی آن ۱۳ درجه سانتی گراد است. در زمستان بارش ها به صورت برف و باران است. میانگین دما در زمستان ۷/۱۶ و در تابستان ۳/۲۶ درجه سانتی گراد می رسد.

شهر زیبای ازمیر ترکیه

فرهنگ و رسوم مردم ازمیر

فرهنگ محلی مردم ترکیه به فرهنگ سنتی ایران شباهت دارد. طی چند دهه گذشته بر اثر تغییر و تحولات جهانی در فرهنگ محلی این کشور دگرگونی هایی صورت گرفته است. طوری که معماری خانه ها ، مراکز خرید و هتل های باشکوه همه نشان از فرهنگ اروپایی دارد.

برخی از خورده رسوم مردم ازمیر

  • مردم ازمیر به روابط اجتماعی اهمیت زیادی می دهند.
  • آراستگی ظاهر و مرتب و منظم بودن برایشان ارزشمند است.
  • همزمان با افزایش زمان دوستی بر تعهدات خود بیشتر پایبند می مانند.
  • پذیرایی مفصل و مهمان نوازی و دید و بازدید گرم در این شهر رواج دارد.
  • در معامله های خود اهل چانه زنی هستند و  قدرت چانه زنی در بین مردم بالا است.
  • در این شهر مردان رئیس و بزرگ خانواده هستند. زنان پس از ازدواج فامیلی شوهرش را دریافت می کنند.
  • خانم ها به قهوه خانه و چایخانه ها پا نمی گذارند.
  • هدیه دادن و هدیه گرفتن ار رسوم آنها است.

جاذبه های گردشگری ازمیر

در شهر زیبا و باستانی ازمیر اماکن تاریخی ، طبیعی و مدرن وجود دارد و گردشگران با بازدید از جاذبه های ازمیر با تاریخ و فرهنگ این دیار آشنا می شوند. چند نمونه از جاذبه های گردشگری این شهر می توان به :

میدان ساعت ازمیر ، آرامگاه پارسی ، میدان کناک ازمیر ، آسانسور ازمیر ، خیابان آلسانژاک ، بازار کمرالتی ، حصار ، کاپادوکیه ، سواحل زیبای دریای اژه با تفریحات متنوع و گوناگون اشاره کرد. برای نمونه قلعه کادیفه کاله با ۱۸۶ متر ارتفاع سالها است که نگهبانی شهر ازمیر و دریای اژه را می دهد. این قلعه یادگار به جا مانده از دوره آمازون هاست. در دوران رم ، یونان ، بیزانس و عثمانی تغییراتی در این قلعه ایجاد شده است.

شهر زیبای ازمیر ترکیه

هتل ها و اقامتگاه های ازمیر

در شهر ازمیر برای گردشگران و مسافران استراحتگاه های گوناگون از هتل های لوکس و مجلل ۵ ستاره گرفته تا هتل های با امکانات کمتر و با ستاره کمتر موجود است. مسافر خانه ها ، ویلا و خانه های اجاره ای در اندازه های متفاوت و با امکانات گوناگون آماده پذیرای مهمانان و مسافران شهر می باشند.

هتل هیلتون ، هتل گرند ، هتل کی ،  هتل ویندهام گرند ،هتل موون پیک و هتل بوتیک مت ازمیر و بسیاری هتل های لوکس و مجلل ۵ و ۴ ستاره و هتل های کمتر مجهز و با امکانات کمتر در این شهر برای اقامت مسافران فراهم آمده است.

چند نمونه از رستوران های مجلل ازمیر

در شهر زیبای ازمیر برای پذیرایی از مهمانان چندین رستوران و غذاخوری متنوع با امکانات مرفه موجود است. غذاهای خوشمزه و لذیذ این رستوران ها هر مسافری را نیرو و قوت می دهد.

رستوران دنیر ، رستوران کمرسیکس ، رستوران گوزامین ، آلنکا ، رستوران آواچی و تاپکو و چندین رستوران دیگر در شهر ازمیر خدمات خورد و خوراک را ارائه میدهند. غذاهای ترکی و بین المللی بسیار خوشمزه در این رستوران ها ارائه می شود.

شهر زیبای ازمیر ترکیه

مراکز خرید ازمیر

در ازمیر مراکز خرید گوناگون با اجناس مارک معتبر وجود دارد و گردشگران با دیدن از مراکز بر لذت سفر خود می افزایند. چند نمونه از مراکز خرید این شهر : مرکز خرید اپتیموم ، مرکز خرید کارفور ، مرکز خرید نوادا ، مرکز خرید فروم برنوا ، مرکز خرید اوت لت نوادا ، اوت آیت استورها ، مرکز خرید آگورا و مراکز دیگر می باشد.

در این مقاله شهر زیبای ازمیر را به شما معرفی کردیم. امیدواریم که این مقاله مورد توجه شمت واقع شده باشد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سفر به ترکیه با کارشناسان با تجربه ما در مشاورین املاک نود تماس حاصل فرمایید تا راهنمایی های لازم را در اختیار شما قرار دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE