جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

چه نوع زندگی و امکاناتی در انتظار دانشجویان خارجی در ترکیه است

زندگی دانشجویان خارجی در ترکیه

در چند سال اخیر، کشور ترکیه به یکی از مهم ترین گزینه های انتخابی برای دانشجویان خارجی تبدیل شده است. پذیرش دانشجویان خارجی در ترکیه درحال افزایش است.جوری که طی ده سال قبل، مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل بسیار افزایش پیدا کرده و جمعیت دانشجویان خارجی در  ترکیه تقریبا دو برابر شده است. دانشجویان خارجی با تحصیل در ترکیه می‌توانند از امکانات رفاهی و آموزشی مطلوبی برخوردار باشند. به دلیل این که کشور ترکیه شرق را به غرب متصل می کند، همین امر باعث شده است که در سبک زندگی، آشپزی و… این امر میسر شود و به دلیل رشد چشم گیر اقتصادی و جاذبه های گردشگری فراوان و همچنین امکانات رفاهی و تحصیلی خوب، باعث جذب دانشجویان خارجی در ترکیه شده اند.

اما یک دانشجوی خارجی قبل از اینکه وارد این کشور شود باید اطلاعات جامعی چه از خود کشور ترکیه و چه از امکانات و دانشگاههای آن را به دست آورد و اگر مطابق با خواسته ها و شرایط خود بود با خیالی آسوده ترکیه را برای تحصیل انتخاب می کند.

دوره ی کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه های ترکیه

در ابتدای کار لازم است بدانیم که سیستم دانشگاهی ترکیه مانند آمریکا است و دروس در سه  ترم بهار، پاییز و تابستان، و به صورت ترمی واحدی به دانشجویان ارائه می گردند. مانند خیلی از کشورها و همچنین کشور خودمان ایران، مقطع کارشناسی در ترکیه نیز چهار سال به طول می انجامد، ولی در مورد رشته هایی مانند پزشکی، طول دوران تحصیل شش سال می باشد. برای شروع تحصیل در کشور ترکیه و با مدرک دیپلم، و با قبول شدن در آزمون ورودی دانشگاه مورد نظر به تحصیل می پردازیم. لازم به ذکر است این آزمون ورودی برای دانشجویان خارجی به زبان انگلیسی برگزار می شود وهیچ گونه محدودیت سنی برای متقاضیان به همراه ندارد. البته لازم به ذکر است که زبان تدریس در اکثر دانشگاه های ترکیه، ترکی می باشد، و دانشجویان پس از کسب نمره ی قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها، ملزم به گذراندن دوره های آموزشی زبان ترکی نیز می باشند، تا توانایی شرکت در کلاس های دانشگاه مورد نظر را، کسب نمایند. هم چنین دروس به دو زبان ترکی و انگلیسی به دانشجویان ارایه می شوند.

خواندن این مطلب بسیار مفید است: فرهنگ آپارتمان نشینی در ترکیه ، زندگی با آرامش بیش تر

برای مقطع ارشد نیز با قبولی در آزمون ورودی آن به نام LES، می توان شروع به تحصیل کرد. با نگاهی گذرا به سابقه ی قبول شدگان در دانشگاه های ترکیه به راحتی به این نتیجه می رسیم که قبولی در دانشگاه های ترکیه راحت تر از دانشگاه های ایران است. طول دوره ی ارشد و دکترا در ترکیه نیز دو و چهار سال می باشد که واحدهایی پاس شده نیز بین بیست تا سی واحد می باشد.

معتبرترین دانشگاه های ترکیه

زندگی دانشجویان خارجی در ترکیه

زندگی دانشجویان خارجی در ترکیه

به صورت کلی تعدادی از دانشگاه های بین المللی ترکیه که ظرفیت جذب دانشجویان خارجی را دارند، نام می بریم و چندتا از آن ها را مختصر توضیحی می دهیم:

  1. مرمره
  2. بوغاز ایچی
  3. اژه
  4. استانبول
  5. خاورمیانه
  6. فنی کارادنیز
  7. آناتولی
  8. آنکارا
  9. آتاتورک
  10. فنی استانبول

دانشگاه فنی خاورمیانه

این دانشگاه در آنکارا و در سال هزار و نه صد و شصت و سه واقع شده است. اولین دانشگاه ترکی است که دارای کامپوس است و فضایی رویایی و پر از درختان گوناگون است. در محوطه ی دانشگاه هجده ساختمان خوابگاه بنا شده است و ظرفیت حدود هفت هزار دانشجو را دارد. جالب ترین قسمت دانشگاه مهیا بودن مراکز خرید، داروخانه، بوتیک، خیاطی و…. است که نیازهای دانشجویان را برآورده می کند.

این مطلب پیشنهاد می شود: با پاسپورت کشور ترکیه به کدام کشورها می توان سفر کرد؟

 دانشجویان خارجی در ترکیه که آشنایی زیادی با شهرها و مناطق ترکیه ندارند بسیار گزینه ی خوبی است زیرا که تمام نیازهای آن ها را برطرف می کند. در این محوطه حدود بیست پزشک به صورت تمام وقت آماده ی خدمت رسانی هستند. در محوطه ی آن همچنین بیست زمین تنیس، هشت زمین والیبال، یازده زمین بسکتبال و بیس بال وجود دارد. استخرهای شنا، وجود کافه ها و رستوران های مختلف، موزه ی باستان شناسی، موزه ی علم و تکنولوژی، و موزه ی ماشین های کلاسیک از دیگر جاذبه های ارزشمند و تفریحی این دانشگاه است.

دانشگاه آناتولی

جالب این است که این دانشگاه دارای دو کامپوس مختلف برای رفع نیاز های دانشجویان است.کامپوس یونوس امره و کامپوس دو ایلول

داخل محوطه زمین مربوط به تمام رشته های ورزشی و استخر و استادیوم وجود دارد. همچنین وجود رستوران ها و کافه ها برای سرگرمی امتیاز مثبتی برای آن محسوب می شود. خاص ترین مکان قرار داده شده در این دانشگاه باغ ژاپنی است که از معدود باغ ها با گونه های خاص در جهان است.

دانشگاه فنی کارادنیز

این دانشگاه دارای مساحتی به وسعت یک میلیون و پنجاه و سه هزار و هشت صد و سی و نه مترمربع می باشد که به دریای سیاه نیز مشرف است. در سال هزار و نه صد و شصت و شش مشغول به پذیرش دانشجو است. دارای استادیومی به ظرفیت سه هزار نفر، استخرشنا، زمین فوتبال و …. می باشد. سلف غذاخوری آن دارای ظرفیت هشت صد نفر است و همچنین داشتن سالن های رقص و تیاتر باعث منحصر به فرد بودن آن شده است. همچنین در قسمت زندگی سونا، و حمام سنتی وجود دارد.

دانشگاه بوغاز ایچی

قابل توجه دانشجویان خارجی در ترکیه ،  این دانشگاه جزو قدیمی ترین دانشگاه های ترکیه و در استانبول قرار دارد.  دارای دو محوطه  که یکی در روملی حصاری و دیگری در اوچاک ساوار می باشد. مانند دیگر دانشگاه ها دارای زمین فوتبال، تنیس، بسکتبال و دیگر رشته های ورزشی است. رستوران، کافه ها و سالن های کنسرت درمحوطه ی آن مهیا است. در کل هفت ساختمان برای خوابگاه دانشجویان ترک و همچنین دانشجویان خارجی به ظرفیت دویست و پنجاه نفر وجود دارد.

با به دست آوردن این اطلاعات و دانستن محیط های جذاب و پر از سرگرمی در دانشگاه های ترکیه، آیا به عنوان یک دانشجوی خارجی  در ترکیه از وضع موجود راضی هستید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE