جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

با جاذبه های گردشگری آنکارا آشنا شوید

جاذبه های گردشگری آنکارا

اگر به فرهنگ و تاریخ علاقه مندید و دوست دار طبیعت و گردش در آن هستید ، با جاذبه های گردشگری آنکارا آشنا شوید و برای سفر خود برنامه ریزی عالی داشته باشید.

کشور ترکیه به علت موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن در مسیر پیوند دو قاره بزرگ جهان ،همواره با اهمیت بوده و نقش استراتژیک در تجارت ، اقتصاد و مبادله های فرهنگی بین دو قاره آسیا و اروپا بازی کرده است. شهر آنکارا به عنوان مرکز و پایتخت ترکیه طی قرون مختلف شاهد حوادث و رویدادهای تاریخی زیادی بوده است.

 در دوران هیئتی ها این شهر مرکز قلمرو هیتی بوده و آثار و بقایای تاریخی و معماری فراوانی از آن زمان به جا مانده است. در زمان باستان تبادلات فراوانی بین ایران و  یونان در این شهر صورت گرفته و این شهر به مرکز تجاری بزرگی بدل شده بود. امپراتوری بیزانس ۵ قرن پس از میلاد بر این شهر حکومت کرده و یادگارهای زیادی از آن دوران در این شهر وجود دارد.

همچنین از دوران حکومت عثمانی بناها و ساختمان های تاریخی در این شهر به یادگار مانده است. امکان و بناهای تاریخی به جا ماده در طول تاریخ ، جاذبه های گردشگری طبیعی ، ساختمان های لوکس با معماری اروپایی و هتل ها و مراکز خرید عمده جاذبه های گردشگری آنکارا می باشند.

جاذبه های گردشگری طبیعی آنکارا

دریاچه موگان

دریاچه موگان ، دریاچه ای بسیار کوچک در حاشیه شهر گل باشی در ۲۰ کیلومتری آنکارا قرار دارد. دریاچه ۶۱ کیلومتر مربع فضا را اشغال کرده است. در ساحل دریاچه مکان های کمپینگ و ماهیگیری و رستوران ایجاد شده و گردشگران زیادی تفریح خود را در آن سپری می کنند. پارک مورگان در حوالی دریاچه قرار گرفته و چندین کیلومتر از خاک اطراف به پارک حفاظت شده پرندگان اختصاص دارد.

 جاذبه های گردشگری آنکارا

 

آکواریوم آکوا وگا آنکارا ( Aqua Vega Aquarium)  

ماهی ، کوسه ، خارتنان دریایی ، لاک پشت ، اسب دریایی و جانوران و گیاهان زیادی در این پارک دریایی موجود است و افراد زیادی برای دیدن از آن به این منطقه می رود. برای ورودی پارک ۱۵ لیر باید بپردازید.

جاذبه های تاریخی آنکارا

قلعه آنکارا (Ankara Castle)

قلعه آنکارا بر روی تپه ای در محله اولوس قرار گرفته و ورودی اصلی آن در نزدیکی برج ساعت می باشد. قدمت قلعه به هزار سال می رسد. نمای زیبای شهر از بالای قلعه چشم گردشگران را نوازش می کند. در حوالی قلعه مکان های رفاهی و مراکز خرید و رستوران موجود است.

 جاذبه های گردشگری آنکارا

 

عبادتگاه آگوستوس (Temple of augustus)

عبادتگاه اگوستوس در حوالی مسجد حاجی بایرام واقع شده است. قدمت آن به قرن اول میلادی بر می گردد. روی سنگ نوشته های موجود در آن شرح حال زندگی و جنگ های آگوستوس اولین امپراتور روم بر روی دیوارهای معبد حک شده است.

محله تاریخی هامو مونا

خانه های این محله از چوب ساخته شده و معماری آن از سبک معماری عثمانی تاثیر گرفته است. چهار مسجد در این محله وجود دارد و حال و هوای ماه رمضان در این محله بی نظیر و منحصر به فرد است. متاسفانه بسیاری از خانه های قدیمی در حال تغییر و تبدیل شدن به رستوران ، مراکز خرید و بناهای امروزی است.

موزه جنگ استقلال ترکیه (War of Independence Museum)

آثار و بقایای به جا مانده از چنگ استقلال ترکیه ، مجسمه آتاتورک و یادگارهای چنگ در این موزه نگهداری می شود. بازدیدکنندگان از آن دیدن می کنند.

 جاذبه های گردشگری آنکارا

موزه تمدن آناتولی

آثار به جامانده از تمدن آناتولی و حکومت عثمانی در این موزه بسیار بزرگ نگهداری می شود. ساختمان موزه بزرگ و دارای دو ساختمان بزرگ تقسیم شده است. ورودی موزه ۱۲ لیر می باشد.

موزه صنعتی (Cengelhan Rahmi Koc)

در این موزه عتیقه های مختلف و کلکسیونی از  قطار ، ماشین لباسشویی ، دوربی ، تلفن ف تجهیزات غواصی و پیشرفتهای تکنولوژیکی از سال ۱۸۵۰ در این موزه نگهداری می شود. موزه در نزدیکی قلعه آنکارا واقع شده است.

موزه هنر و مجسمه سازی

در این موزه مجسمه های تاریخی ، هنرهای دستی و مجسمه ای و اشیاء یا هنرهای دستی که در نمایشگاه ها به نمایش گذاشته شده است ، نگهداری می شود. موزه مردم شناسی نیز در مجاور این موزه قرار دارد و بخشی از فرهنگ مردم در آن جمع آوری شده و به معرض نمایش درآمده است.

موزه هوانوردی

در موزه هوانوردی اشیاء مربوط به صنعت هواپیمایی مثل موشک و هواپیماهای GIM به جا مانده از جنگ دوم جهانی نگهداری شده است. موزه های آنکارا بخش بزرگی از جاذبه های گردشگری آن را به خود اختصاص داده است. با بازدید از موزه ها با فرهنگ ، تاریخ و پیشینه آنکارا آشنا می شوید.

مسجد حاجی بایرام

مسجد حاجی بایرام  در مجاور عبادتگاه آگوستوس واقع شده است. در سال ۱۴۲۷ میلادی توسط معمار سینان احداث شده است. این مسجد متعلق به حاجی بایرام بنیانگذار فرقه بایرامی در ترکیه است. این مسجد تک مناره است و در معماری بسیار باشکوه آن کاشی و آجرهای تزئینی زیبا با رنگ های ماندگار استفاده شده است. این مسجد از جاذبه های گردشگری آنکارا می باشد.

 جاذبه های گردشگری آنکارا

مسجد کجاتپه

این مسجد بزرگترین مسجد آنکارا است. در سال ۱۹۶۷ تا سال ۱۹۸۷ معماری آن به طول انجامید. مسجد دارای چهار مناره است و معماری مدرن و کلاسیک آن گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.

برج آتاکوله

این آسمان خراش بلندترین بنای آنکارا است و در منطقه کانکایا واقع شده است. مراکز خرید عمده و تجهِزات مدرن در آن به چشم میخورد.

آنیت کبیر

مقبره آتاتورک یا آنیت کبیر در سال ۱۹۳۵ در محله انیت ساخته شده است. این مقبره هر روزه پذیرای افراد زیادی است.

 تاریخچه آنکارا

حدود ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح ، هیتی ها بر این منطقه حکومت می کردند و این شهر مرکز حکومت آنها بود. اماکن تاریخی از آن زمان بر جا مانده است. . این منطقه بارها توسط Phrygian ، یونانیان و ایرانیان اشغال می شد. در سال ۳۳۳ قبل از میلاد ، با فرمانروایی اسکندر کبیر مقدونی ها این منطقه را فتح کردند. در آن دوران این شهر Ancyra نام داشت. موقعیت جغرافیایی عالی آن موجب شد که شهر به یک مرکز تجاری بزرگ تبدیل شود. در قرن دوم قبل از میلاد این منطقه رومی ها فتح شد و در سال ۲۵ قبل از   شهر پایتخت امپراطوری روم شد.

در قرن پنجم بعد از میلاد کنترل شهر به دست امپراطوری بیزانس افتاد. سپس بارها مورد هجوم اعراب واقع شد و درسال ۱۰۷۳ ترکان سلجوقی بر آن احاطه یافتند. ترکان عثمانی به مدت ۵ قرن بر آن حکومت کردند. و در نهایت شهر تحت سلطه جمهوری خواهان به رهبری آتاتورک درآمد. در آن زمان شهر آنگورا نام داشت که در سال ۱۹۳۱ به آنکارا تغییر نام داد و مرکز و پایتخت جمهوری خواهان تبدیل شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE