جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

جاذبه های دیدنی و گردشگری استانبول ترکیه

با جاذبه های دیدنی و گردشگری استانبول ترکیه با خواندن این مقاله آشنا شوید و خود را برای سفری به یاد ماندنی و خاطره انگیز مهیا کنید تا از گردش در این شهر تاریخی لذت ببرید.

استانبول ، شهر تاریخی و بزرگ ترین شهر جهان می باشد که در بین دو قاره آسیا و اروپا قرار گرفته است. این شهر پر جاذبه در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار گرفته و همین امر جاذبه های گردشگری آن را صد چندان کرده است. شهر استانبول از نظر جهان گردان سراسر جهان سومین شهر زیبای دنیا شناخته شده می باشد. بندر طلایی (خلیج) بر جاذبه های این شهر افزوده است. در ادامه با جاذبه های دیدنی و گردشگری شهر استانبول بیشتر آشنا شوید.

همچنین بخوانید: ترکیه یا گرجستان؟ بهتر است کدام یک را برای مسافرت انتخاب کنیم؟

سایر نام های استانبول

این شهر در طول تاریخ با نام های: بیزانتیوم ، رم جدید ، استیمبول ، کنستانتینوپل ، آگوستا آنتونینا ، استامبول ، دارالسعادت ، پایتخت و باب عالی (عالی قاپو) شناخته شده است.

جاذبه های گردشگری استانبول

مساجد و اماکن تاریخی ، موزه ها و بازارهی قدیمی و مدرن ، در منطقه سلطان احمد و تاکسیم و بی اُغلو از جاذبه های گردشگری این شهر تاریخی است که هر گردشگری پس از دیدن از آن ها در یکی از هتل های مجلل و باشکوه این شهر به استراحت می پردازد.

در یک رستوران سنتی یا مدرن خود را تغذیه می کند و در مراکز خرید این شهر هدیه و سوغات سفر خود را تدارک می بیند. حمام ترکی صفا و جاذبه خود را دارد و گردشگران محال است بدون آب تنی در حمام سنتی ترکی از ترکیه خارج شوند. جاذبه های دیدنی و گردشگری استانبول را با مراکز توریستی آن بشناسید.

مراکز توریستی شهر استانبول

مسجد ایاصوفیه

یکی از جاذبه های دیدنی و گردشگری استانبول مسجد ایاصوفیه می باشد. این مسجد تاریخی و باشکوه ، به خاطر قدمت تاریخی ، سبک معماری داخلی هر گردشگری را به سمت خود جذب می کند. ایاصوفیه پر ابهت از سال ۵۳۷  میلادی به مدت هزار کلیسا بوده است. از سال ۱۴۵۳ تا سال ۱۹۳۴ مسجد بوده است. از سال ۱۹۳۴ میلادی به بعد به صورت موزه درآمده است.

مسجد ایاصوفیه در منطقه سلطان احمد استانبول قرار گرفته است. روزهای یکشنبه و سه شنبه از ساعت ۹:۳۰ صبح تا ۴:۳۰ بعد از ظهر پذیرای علاقمندان است. برای ورود ۱۳ دلار آمریکا را باید پرداخت کرد.

جاذبه های دیدنی و گردشگری استانبول ترکیه

مسجد سلطان احمد (مسجد آبی)

مسجد سلطان احمد با مسجد ایاصوفیه از نظر جلال و شکوه برابری می کند. این مسجد یک مکان مذهبی و توریستی در این شهر است. خانم ها برای حضور در این مسجد  لازم است حجاب اسلامی را رعایت کنند. در صورت فراموش کردن روسری می توانید از مسجد قرض بگیرید.

همچنین  برای ادای نماز یا بازدید از مسجد آبی در منطقه سلطان احمد از ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر می توانید اقدام کنید و هزینه ای نپردازید. جمعه ها نماز جماعت در این مسجد اقامه می شود. بازدید جمعه ها از این مسجد ممنوع است.

جاذبه های دیدنی و گردشگری استانبول ترکیه

کاخ دلمه باغچه

کاخ دلمه باغچه در نزدیکی تنگه بسفر در دوری حکومت عثمانی ساخته شده است. ترکیبی از معماری عربی و اروپایی از شاهکارهای موجود در این کاخ می باشد که آن را به یکی از جاذبه های دیدنی و گردشگری استانبول تبدیل کرده است. قدمت تاریخی و زیبایی معماری این کاخ هر روزه  غیر از دوشنبه و پنجشنبه ها از ساعت ۹ صبح تا ۴ بعد از ظهر گردشگران فراوانی را به سمت خود جذب می کند.

جاذبه های دیدنی و گردشگری استانبول ترکیه

موزه باستانی استانبول

این موزه از سال ۱۸۹۱ افتتاح شده و اشیاء عتیقه و جواهرات زیبایی در آن نگهداری می شود. هر روزه غیر از دوشنبه ها علاقمندان می توانند از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر از این موزه باستانی و جاذبه گردشگری دیدن کنند. این موزه در نزدیکی کاخ توپکاپی واقع شده است و مسافران می توانند به سهولت از هر دو مکان دیدن کنند. ورودی این موزه ۸ دلار می باشد.

جاذبه های دیدنی و گردشگری استانبول ترکیه

کاخ توپکاپی (توپکاپی سارایی)

از دیگر جاذبه های دیدنی و گردشگری استانبول می توان به کاخ توپکایی اشاره کرد. این کاخ با عظمت از سال ۱۴۶۵ تا سال ۱۸۵۶ سرای سلاطین عثمانی بوده است. پس از حکومت عثمانی کاخ توپکایی به موزه تبدیل شده است. در این کاخ بخشی که مربوط به حرم سلطنتی بوده است ، بلیط جداگانه برای بازدید می طلبد. برای بازدید از کاخ ۱۳ دلار و برای بازدید از حرم سلطنتی ۱۰ دلار دیگر باید بپردازید. غیر از سه شنبه ها ، همه روزه از ۹ صبح تا ۷ بعد از ظهر می توانید از این کاخ دیدن کنید.

جاذبه های دیدنی و گردشگری استانبول ترکیه

قلعه روملی حصار

این قلعه در تنگه بسفر در ساحل روملی در بندر شاخ طلایی (خلیج)  توسط سلطان محمد فاتح احداث شده و از بهترین قلعه های ترکیه به شمار می آید. بنای قلعه به شکل مستطیل و بسیار زیبایی ساخته شده است.  

جاذبه های دیدنی و گردشگری استانبول ترکیه

بازار بزرگ استانبول ( کاپالی چارشی)

بازار بزرگ و سرپوشیده در حوالی منطقه سلطان احمد قرار گرفته است. این بازار یکی از بزرگترین بازارهای جهان است. قالی ، فرش ، پارچه ، پوشاک ، صنایع دستی ، منسوجات صنعتی ، کافه ، رستوران و مسجد از امکانات و ملزومات این بازار جهانی است.

جاذبه های دیدنی و گردشگری استانبول ترکیه

برج گالاتا

برج گالاتا در منطقه بی اغلو قرار دارد. همه ساختمان ها و فضای شهر  را می توان از داخل برج قابل رویت است. این برج زیبا و باشکوه بر روی تپه ای مقابل شاخ طلایی ساخته شده است و یکی از جاذبه های دیدنی و گردشگری استانبول به شمار می آید. ورودی این برج ۹ دلار است و هر روزه از ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر می توانید از آن دیدن کنید.

جاذبه های دیدنی و گردشگری استانبول ترکیه

میدان تکسیم

تکسیم از محله های اروپایی این شهر می باشد که هتل های پنج ستاره  گراند هایت و جیلان اینترکانتیننتال در این محله واقع شده است. ساختمان جمهوریت از بناهای تاریخی و باشکوه این منطقه است.

جاذبه های دیدنی و گردشگری استانبول ترکیه

کلیسای چورا

این کلیسا در ابتدا یک کلیسای بیزانسی بوده است. سپس به مسجد تبدیل شد. اکنون به عنوان موزه باستانی و تاریخی پذیرای علاقه مندان است. این بنای تاریخی ۱۵۰۰ سال قدمت دارد و در سه مایلی شمال غربی منطقه سلطان احمد واقع شده است. غیر از چهارشنبه ها همه روزه از ۹ و نیم صبح تا ۶ونیم عصر می توانید از این موزه دیدن کنید.

جاذبه های دیدنی و گردشگری استانبول ترکیه

جاذبه های دیدنی و گردشگری استانبول فراوان است. در ادامه با سایر جاذبه های آن آشنا شوید.

سایر جاذبه های دیدنی در استانبول

 از دیگر جاذبه های گردشگری و توریستی این شهر می توان به : مسجد سلیمانیه ، برج دختر ، موزه هنرهای اسلامی ، کلیسای سیسترن ، بازار ادویه (میسیر چارشیسی) ، مسجد رستم پاشا ، جزیره بیوک آدا (پرنسس) ، کاخ بیلر بی ، تنگه بسفر ، تپه های چاملیجا (بام استانبول) ، کاخ چراغان ف موزه فرش ترکیه ، مسجد اورتاکوی و موارد بسیار دیگر اشاره کرد.

اگر قصد مسافرت دارید و می خواهید از یک کشور توریستی و پرجاذبه دیدن کنید ، ترکیه را فراموش نکنید. به علت همسایگی این کشور با ایران تشابه های زیادی در فرهنگ دو کشور دیده می شود. با گردش در این کشور از جاذبه های دیدنی و گردشگری استانبول و ترکیه لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE