جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

جاذبه های تاریخی و گردشگری ترکیه در یونسکو

جاذبه های تاریخی و گردشگری ترکیه در یونسکو

با جاذبه های تاریخی و گردشگری ترکیه در یونسکو هم اکنون آشنا شوید تا سفر رویایی خود را به این مراکز گردشگری آغاز کنید و رویاهای خود را عینیت ببخشید.

کشور ترکیه یک کشور تاریخی و با پیشینه چند هزار ساله از اماکن و ساختمان های تاریخی باشکوه وآثار باستانی زیبا و با ارزشی برخوردار است. سواحل زیبا و پر جَذَبه ، گردشگاه های طبیعی ، مراکز خرید ، هتل ها و رستوران های مجلل و باشکوه از جمله جاذبه های گردشگری این کشور هستند و هر روزه مسافرانی از سراسر جهان را به سمت خود جذب می کند.

در این مقاله قصد داریم که جاذبه های تاریخی و گردشگری ترکیه در یونسکو را به شما معرفی کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید: جاذبه های دیدنی و گردشگری استانبول ترکیه

شهر سفران بولو (Safranbolu)

از مشهورترین جاذبه های تاریخی و گردشگری ترکیه ، شهر سفران بولو می باشد. این شهر در قرن سیزدهم میلادی در دوره عثمانی منطقه شرق و غرب را به هم متصل می کرد. چندین مسجد ، حمام ، کاروانسرا و مراکز آموزش دینی در این شهر باستانی به چشم می خورد.

جاذبه های تاریخی و گردشگری ترکیه در یونسکو

شهر اِفِسون

از دیگر جاذبه های تاریخی و گردشگری ترکیه شهر افسون می باشد. این شهر قدیمی ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح  پایتخت پادشاهی آرزاوا (Arzawa) بوده است. سپس تحت تسلط یونانیان در آمده است. معبد آرتیمیس از عجایب هفتگانه جهان در این شهر قرار دارد.

شهر افسون در دوران باستان مرکز و پایتخت روم بوده و پونس و یوحنای قدیس نیز در این شهر به دنیا آمده اند. از آثار تاریخی این شهر باستانی می توان کتابخانه سلسوس (Celsus)، مراکز تئاتر بزرگ،  موزه باستان شناسی افسوس و قصر سلطنتی St.John را نام برد.

جاذبه های تاریخی و گردشگری ترکیه در یونسکو

قلعه پنبه ای  ، شهر هیراپولیس

قلعه پنبه ای (Pamukkale)  در جنوب ترکیه و در استان دنیزلی واقع شده است و یکی از معروف ترین چاذبه های تاریخی و گردشگری ترکیه به شمار می آید. چشمه های آب گرم طی هزاران سال نمایی پله ای و حوض مانند سفید رنگ به این منطقه داده است. گفتنی است که در گذشته های بسیار دور (۲۲۰۰ سال پیش ) از حوضچه های این منطقه به عنوان اسپا استفاده می شده است. شهر یونانی هیراپولیس در بخش شمالی این حوضچه ها قرار گرفته که امروزه جز خرابه ها چیزی از آن باقی نمانده است.

جاذبه های تاریخی و گردشگری ترکیه در یونسکو

خاتوشا مرکز امپراتوری هیتی

پیشینه شهر خاتوشا به ۱۲۰۰ تا ۱۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمیگردد. این شهر پایتخت امپراتوری هیتی بوده است. شهر خاتوشا در کنار دریای سیاه و در منطقه بوگازکالا (Bogazkale) واقع شده است. ستون های سنگی محکم و سر به فلک کشیده که از دیوارهای بناها را محافظت می کنند از آثار دیدنی و جالب این شهر است. با قدم زدن در این شهر قدرت از دست رفته هیتی ها نمایان است.

در صورتی که گذرتان به این محل افتاد ، در حوضچه هایی که دو قرن پیش از میلاد حضرت مسیح پادشاهان این منطقه در آن شنا کرده اند ، شنا کنید و زندگی پادشاهی را تجربه کنید.

جاذبه های تاریخی و گردشگری ترکیه در یونسکو

مسجد تاریخی سلیمیه

از دیگر جاذبه های تاریخی و گردشگری ترکیه می توان به مسجد تاریخی سلیمیه اشاره کرد که در مرکز شهر ادنیر واقع شده است. ادنیر در غرب ترکیه و هم مرز با یونان و بلغارستان است. یک معمار عثمانی به اسم میمار سینان معمار این مسجد بوده که در سال ۱۵۷۰ میلادی این مسجد را طی چند سال بنا کرده است. طراحی داخلی مسجد براستی باشکوه است.

بلندترین مناره این مسجد به ۸۲ متر می رسد. در سراسر ادنیر مناره های این مسجد نمایان است. چندین مدرسه ، کتابخانه و باراز سرپوشیده در اطراف مسجد وجود دارد.

جاذبه های تاریخی و گردشگری ترکیه در یونسکو

مناطق تاریخی استانبول

شهر تاریخی و پر جاذبه استانبول نقطه اتصال دو قاره از طریق تنگه بسفر است. این شهر جاذبه های تاریخی زیادی دارد که با نگاه کردن به آنها می توانید ، اوج قدرت و سقوط امپراتوری های قدرتمند را مشاهده کنید. در ادامه به معرفی مناطق تاریخی استانبول خواهیم پرداخت.

مسجد آبی ، مسجد ایاصوفیه ، کاخ دلمه باغچه ، کاخ توپکاپی، موزه باستانی استانبول ، بازار بزرگ استانبول ، قلعه روملی حصار، صومعه Pantocrator،  Grand Sehzade و مسجد سلیمانیه، قنات ولنز (Valens)  همچنین در منطقه رامپارتس آثار باقی‌مانده از بنا‌های امپراتوری تئودوسیوس دوم  ازجمله آثار تاریخی این شهر به شمار می آیند.

مرکز حکومت عثمانی  بورسا و Cumalikizik

بورسا یک کلان شهر مدرن در نزدیکی آنکارا و دریای مرمره است. این شهر مرکز حکومت عثمانی بوده است. با قدم زدن در کوچه های سنگفرشی این شهر حس و حال دوره عثمانی به گردشگر دست می دهد. پیست اسکی در کوه اولوداغ در اطراف این شهر قرار گرفته است.

جاذبه های تاریخی و گردشگری ترکیه در یونسکو

مسجد و بیمارستان دیورغی

شهر دیورغی  (Divrigi) در مرکز کمی مایل به طرف شرق ترکیه واقع شده است. مسجد بزرگ و تاریخی این شهر در سال ۱۲۲۸ میلادی احداث شده است. ستون سنگی وطاق های بزرگ با تراشه های سنگی روی مسجد چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند. در کنار این مسجد بیمارستان بزرگ در همان زمان احداث شده است.

جاذبه های تاریخی و گردشگری ترکیه در یونسکو

 

شهر تاریخی پرگامون

شهر تاریخی پرگامون دارای چشم اندازی فرهنگی چند لایه است. نشانه های از روابط با یونان در در شهر پرگامون به چشم می خورد. این شهر نقطه اتصال روم و ایران در زمان باستان بوده است. کتابخانه ها ، معابد و مراکز تئاتر این شهر نشان از قدمت تاریخی آن دارد.

جاذبه های تاریخی و گردشگری ترکیه در یونسکو

شهر باستانی زانث

ویرانه های شهر باستانی زانث در حوالی (Xanthos)  کاش کنونی واقع شده است. این شهر مرکز لیکه و ۴۵۰ سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده است. برای گردشگران تاریخی این مکان براستی با صفا و دیدنی است.

جاذبه های تاریخی و گردشگری ترکیه در یونسکو

قلعه نظامی دیار بکر و باغ هِوسل

در شهر دیاربکر سنت و مدرنیته به هم آمیخته است. باغ هوسل رودخانه دجله را به شهر دیاربکر پیوند داده است. تاریخ دانان این شهر را مهد تمدن می نامند.

مرکز نوسنگی چاتال هیوک

چاتال هویوک قدیمی ترین مکان زندگی است که تا کنون کشف شده است و یکی از معروف ترین و مشهورترین جاذبه های تاریخی و گردشگری ترکیه به شمار می آید. در شهر چاتال هیوک زندگی نوسنگی جریان داشته است. سپس به یک روستا و امروزه به یک شهر باستانی و تاریخی تبدیل گشته است. ساختارهی خوابگاهی به شکل لانه زنبور در این شهر کشف شده است و گفته می شوند نزدیک به ده هزار نفر در آن زندگی کرده اند. شهر چاتال هیوک در نزدیکی قونیه در جنوب این کشور واقع شده است.

جاذبه های تاریخی و گردشگری ترکیه در یونسکو

پارک ملی گورمه و مرکز صخره های کاپادوکیه

از دیگر جاذبه های تاریخی و گردشگری ترکیه پارک ملی گورمه و صخره های کاپادوکیه است که در مرکز این کشور بخشی به اسم گورمه به معنای دیدن وجود دارد. در حوالی این منطقه پارک گورمه قرار گرفته است.

 در این پارک  صخره های استوانه ای سنگی به صورت مجسمه های طبیعی زیبا که توسط فرسایش در طی چندین هزار سال تشکیل شده اند موجود است. این استوانه های سنگی طبیعی به دودکش های جن کاپادوکیه مشهور هستند که در داخل آنها زندگی جریان دارد و عده ای در آن زندگی می کنند. گردشگران توسط بالن به این منطقه می روند و از این آثار طبیعی و تاریخی دیدن می کنند.

جاذبه های تاریخی و گردشگری ترکیه در یونسکو

در این مقاله شما را با جاذبه های تاریخی و گردشگری ترکیه در یونسکو که همگی در یونسکو ثبت شده اند ،آشنا کردیم. اگر به این کشور تاریخی مسافرت کردید ، دیدن از این بناها و مکان های تاریخی را از دست ندهید و با تاریخ و پیشینه این کشور توریستی را از نزدیک به نظاره بنشینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE