جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

چهل تفاوت زندگی در ترکیه با ایران ٬ مزایا و معایب زندگی در هر دو کشور

Differences in life in Turkey

 زندگی در ترکیه با ایران را مقایسه کرده و چهل تفاوت آن را بیان می کنیم. با مثال هایی قابل فهم  می بینیم که زندگی کردن در هر دو کشور چه مزیت ها و معایبی دارند. مهم ترین منبع اقتصادی ترکیه٬ گردشگری می باشد و همین قسمت سالانه گردش مالی خوبی برای ترکیه به ارمغان می آورد. به طور کلی که در نظر بگیریم اقتصاد اصلی ترکیه بر پایه ی کشاورزی است و در بخش پوشاک نیز صادرات گسترده ای دارند.

پیشنهاد می شود که بخوانید: شرایط اخذ اقامت در ترکیه از طریق حساب بانکی

کشور ترکیه در همسسایگی کشورمان ایران است که به دلیل نزدیک بودن‌٬ عده ی زیادی از هموطنان عزیزمان زندگی در ترکیه را انتخاب می کنند. اگر تفاوت های کلی در نظر بگیریم به این صورت است که زندگی در ترکیه از لحاظ اجاره کردن مسکن٬ کم بودن شاخص آلودگی هوا٬ وسعت فضای سبز و متنوع بودن مکان های تفریحی٬ نسبت به تهران بهتر می باشد. در مقابل هزینه ی حمل و نقل چه به صورت خصوصی و چه به صورت عمومی مانند اتوبوس٬ تاکسی و … ارزان تر از ترکیه می باشد.

Differences in life in Turkey

Differences in life in Turkey

چهل تفاوت زندگی در ترکیه نسبت به ایران:

 1. هنگامی وارد جایگاه های بنزین در ترکیه می شوید مسؤل جایگاه حتمأ برای شما این کار را انجام می دهد و شما حق پیاده شدن از ماشین را ندارید.
 2. تفاوت فاحشی بین قیمت ویزیت بیمارستان های دولتی و خصوصی این کشور است. به طور مثال ویزیت در بیمارستان دولتی بین سی تا نود لیر است و در خصوصی ها چیزی بین دویست تا هزار لیر می باشد.
 3. اگر شواهد ثابت کند که شما در حین رانندگی مست بوده اید٬ در کشور ترکیه والبته دیگر کشورها٬ علاوه بر اینکه هزار و پانصد لیر جریمه می شوید به کشور خودتان نیز دیپورت خواهید شد.
 4. در کشور ترکیه در هیچ املاکی پای قرارداد مهر زده نمی شود٬ و این کار در اداره ی ثبت انجام می شود.
 5. در شرایطی گیر کرده اید که ماشین بنزین تمام کرده است٬ یا با یدک کش به پمپ بنزین می روید و باک را پر می کنید و یا این که نامه از اداره ی پلیس بگیرید و با پلیس به جایگاه بروید و بنزین بگیرید. در ترکیه اگر ماشین یا موتور و … همراهتان نباشد هیچ کس نمی تواند به شما بنزین دهد.
 6. ترک ها مردمانی بسیار خون گرم و مهمان نواز هستند.
 7. اگر ماشین را جایی پارک کردید که پارک ممنوع است٬ در کم تر از یک دقیقه ماشین را به پارکینگ می برند که برای تحویل دوباره ی آن باید صد و دو لیر پرداخت کرد.
 8. با زندگی در ترکیه می توان تفریحات رایگان مانند دیدن فیلم در سینما را نیز تجربه کرد. هراز گاهی در مراکز خرید و فستیوال پارک ها کنسرت خواننده های معروف ترک توسط شهرداری منطقه برگزار می شود که با دنبال کردن پیج یا تبلیغات آن ها می توان از تاریخ و مکان کنسرت اطلاع پیدا کرد.
 9. برخلاف ایران پول پیش منزل یا همان رهن خانه به اندازه ی تنها دو برابر اجاره خانه است و خیلی زیاد نیست. و خانه ها با تمام وسایل و مبله اجاره داده می شوند. در صورتی که در ایران رهن خانه تا صد برابر اجاره می باشد و خانه ی مبل بسیار کم است.
 10. ساخت و ساز منازل و معماری ایران زبان زد همگان است و در ترکیه به ندرت از این سبک دیده می شود.
 11. خانه های ترکیه جوری هستند که حتمأ یک اتاق را برای کودک در نظر گرفته اند یعنی اگر دو خواب داشته باشد حتمأ یکی از آن ها مثلأ شش متری و مختص بچه است. اگر دو اتاق بخواهید حتمأ باید منزل سه خوابه اجاره کنید.
 12. با زندگی در ترکیه باید عادت به گذراندن در خانه های کوچک کنیم برخلاف ایران که اکثر منازل بزرگ و دارای مساحت زیادی هستند٬‌در ترکیه اگر همچین موردی باشد قیمتش بالا است.
 13. نمای خانه ها در ترکیه زرق و برق چندانی برخلاف ایران ندارد و آن قدر که به امکانات رفاهی داخل ساختمان اهمیت می دهند به بیرون آن توجه نمی کنند. اکثر خانه ها در ترکیه دارای استخر٬‌سونا٬ جکوزی ٬ سالن فیتنس و … هستند.
 14. اکثر برج های استانبول بالای بیش از چهل طبقه هستند که این مورد در ایران کم تر دیده می شود. به همین دلیل اجاره ی آن ها پایین است و تفاوت چندانی با آپارتمان های معمولی ندارند.
 15. تنها در مناطقی که هنوز به صورت سنتی اند٬ خانه های جدا دیده می شود.
 16. جالب تر این جاست که برای کم مصرف کردن آب و هدر ندادن آن٬ در حمام و دستشویی و آشپزخانه های ترکیه راه آب وجود ندارد و توالت ها به صورت فرنگی اند و دردسر شستشوی این مکان ها با آب نیست و با مواد شوینده ی قوی و یک تی ساده تمیز می شوند.
 17. اکثر مجتمع های ترکیه دارای استخر روباز و امکانات بالایی هستند.
 18. از شهرهای زیبای ترکیه استانبول است که طبیعت و زیبایی ها و امکانات شهری آن زبان زد است.
 19. در استانبول در تمامی مناطق هایپر مارکت و فروشگاه هایی وجود دارد که همه ی اقلام مورد نیاز را دارند و با قیمت مصوب شده و درج شده ی روی آن ها به فروش می رسند و همه جا همین قیمت را دارند. نه گران تر و نه ارزان تر فروخته می شوند.
 20. در این کشور هرکس با هردینی وجود دارد. با زندگی در ترکیه آزادی را تجربه خواهید کرد.
 21. امنیت زیادی برای خانم ها در این کشور وجود دارد.
 22. در ترکیه کلاب های شبانه از ساعت یازده تا پنج صبح باز هستند. ورودی برای خانم ها رایگان است و برای آقایون بین سی تا پنجاه لیر است. ترجیحأ کلاب های ایرانی را برای حفظ امنیت و هزینه ی کم تر انتخاب کنید.
 23. مهمان خیلی کم به خانه دعوت می کنند و اکثر اوقات به خاطر فضای کم خانه به رستوران ها می روند و برای خواب نیز به هتل می روند مگر خانواده درجه یک مانند پدر یا مادر باشند.
 24. پرداخت شارژ ساختمان جز ضروریات است.
 25. با ورود به هر خانه ای باید آب و برق و گاز را به نام خودمان بزنیم. بعضی از ساختمان ها سیستم مرکزی دارند و این کار فقط برای برق انجام می شود.
 26. بعد از بستن قرارداد هرمشکلی که ساختمان داشته باشد را به صاحب خانه نباید گفت و باید به مدیر ساختمان اطلاع داد.
 27. زیر یک سال خانه را تخلیه کردن غیرقانونی است و شکایت دارد و پول پیش پس داده نمی شود.
 28. برخلاف ایران٬‌قیمت اجاره دادن بسیار پایین است.
 29. کافه و رستوران ها همیشه شلوغ اند و مردم بیش تر ساعات خود را آن جا می گذرانند.
 30. خانم های ترک و بیش تر کشور ها اهل آرایش نیستند و به لباس بیش تر اهمیت می دهند.
 31. ترک ها بلافاصله بعد از غذا چای و شیرینی می خورند.
 32. علاقه ی خاصی به خوردن قهوه دارند.
 33. نان کم می خورند.
 34. برخلاف ایرانیان اهل تعارف نیستند.
 35. هنگام ورود و خروج از آسانسور به هم روز به خیر و شب بخیر می گویند چه طرف را بشناسند و یا نشناسند.
 36. ترک ها کمی بد قول هستند.
 37. اکثرأ اهل نماز جمعه اند.
 38. مزاحم نوامیس مردم نمی شوند.
 39. دختر و پسر ترک چشم پاک هستند.
 40. تعصب و غیرت خاصی به میهن و کشورشان دارند.
 41. برای زندگی در ترکیه ابتدا باید به فکر گرفتن اقامت ترکیه باشید. برای اقامت ترکیه روش های زیادی وجود دارد که مهمترین آنها خرید ملک در ترکیه است. برای خرید ملک و سپری کردن پروسه اخذ اقامت در این کشور می توانید با مشاورین املاک نود در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE