جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

ترکیه یا گرجستان؟ بهتر است کدام یک را برای مسافرت انتخاب کنیم؟

ترکیه یا گرجستان؟ بهتر است کدام یک را برای مسافرت انتخاب کنیم؟

ترکیه یا گرجستان؟ بهتر است کدام یک را برای مسافرت انتخاب کنیم؟ در ادامه با ما همراه باشید تا با هر کدام از این کشورها بیشتر آشنا شوید و بعد تصمیم خود را بگیرید.

امروزه ماشینی شدن فعالیت ها اوقات فراغت را در زندگی بیشتر کرده است. بنابراین مسافرت و مهاجرت به سایر کشورهای از جمله مواردی است که مردم دوست دارند که وقت آزاد خود را به آن اختصاص دهند. عده زیادی از هم میهنان ما می خواهند مسافرت خارج از کشور را به کشورهای همجوار داشته باشند.

 اما سوال اساسی این است که برای  مسافرت کدام یک مناسب تر است؟ ترکیه یا گرجستان؟ در این مقاله به مقایسه وضعیت اقلیمی دو کشور ، سپس به معرفی بزرگترین و پر جاذبه ترین شهرها در آن ها خواهیم پرداخت. در نهایت شما بهترین انتخاب را برای مسافرت به هر کدام از کشورهای ترکیه یا گرجستان خواهید داشت.

همچنین بخوانید: چهل تفاوت زندگی در ترکیه با ایران، مزایا و معایب زندگی در هر دو کشور

ویژگی های جغرافیایی کشور ترکیه

کشور ترکیه از سه طرف به دریا ختم می شود. صنعت کشتیرانی در این کشور گسترده است و مسافرت های دریایی رو به رشد و توسعه است. دریای سیاه و مرمره ، اژه و مدیترانه از طریق دو شاهراه دریایی (تنگه) داردانل و وبسفر کشورهای مسلمان نشین آسیایی را به کشورهای اروپایی متصل می کند.

ترکیه نیز همانند ایران عزیزمان ، کشوری با اقلیم چهار فصل می باشد. آب و هوای مطبوع و مناسب مناطق مختلف در موقعیت های متفاوت در طول سال و جاذبه های گردشگری فراوان شرایط را برای جذب گردشگر داخلی و خارجی در این کشور فراهم آورده است.

ترکیه یا گرجستان؟ بهتر است کدام یک را برای مسافرت انتخاب کنیم؟

ویژگی های جغرافیایی کشور گرجستان

کشور گرجستان نیز دارای وضعیت جغرافیایی ویژه و منحصر به فرد است. این کشور نیز دارای اقلیم چهار فصل و جاذبه های گردشگری است. در زمانی که در حاشیه های دریای سیاه هوا تابستانی است در تپه ماهورهای پایکوهی علف های تازه سر از خاک بیرون آمده را رشد می کنند. در آن زمان در کوهستان ها مه غلیظ همراه با بارش برف و باران را مشاهده می کنید.

استانبول و تفلیس بزرگترین شهرهای ترکیه و گرجستان هستند. در ادامه به مقایسه وضعیت اقلیمی و آب و هوایی این دو شهر بزرگ می پردازیم.

ترکیه یا گرجستان؟ بهتر است کدام یک را برای مسافرت انتخاب کنیم؟

وضعیت اقلیمی استانبول و تفلیس

  • میانگین بیشترین دما در استانبول ۱۹/۷ و در تفلیس ۱۹ درجه سلسیوس می باشد.
  • میانگین کمترین دما در استانبول ۱۲/۶ و در تفلیس ۹/۷ درجه در مقیاس سلسیوس می باشد.
  • ترکیه از سه طرف به دریا ختم می شود و استانبول دارای ساحل دریا است.
  • رطوبت و بارندگی در استانبول بیشتر و میزان رطوبت هوا ۷۹% می باشد اما در تفلیس رطوبت هوایی ۶۷% است.
  • در تفلیس دو رودخانه بزرگ با جاذبه های گردشگری فراوان و جذاب وجود دارد.  

مقایسه برخی امکانات دیگر استانبول و تفلیس

  • تعداد سینما و تئاتر در استانبول بیش از تفلیس است.
  • در استانبول دو فرودگاه بین المللی وجود دارد. در صورتی که در تفایس یک فرودگاه بین المللی موجود است.
  • هزینه حمل و نقل عمومی در استانبول حدود ۵۰$ است در حالی که هزینه حمل و نقل عمومی در تفلیس ۱۲/۵$ است. تفاوت چشمگیری در هزینه حمل و نقل عمومی دو شهر وجود دارد.
  • اگر قصد خرید پوشاک را داشته باشید ، استانبول و در کل ترکیه مناسب تر است. در صورتی که قصد تفریح و گردشگری داشتید ، گرجستان پیشنهاد بهتری می باشد. ساحل دریا و مناطق گردشگری در ترکیه نیز فراوان است.
  • به هر دو کشور بدون دریافت ویزا می توانید ، سفر کنید.  

جاذبه های گردشگری ترکیه

مسافران آلمانی ، ایتالیایی و ایرانی از طرفداران پرو پا قرص مسافرت و گردشگری در ترکیه هستند. از جمله تفریح های سالم ترکیه می توان به کلاب های شبانه ، بناهای تاریخی ، کلاب های داخل کشتی ، مساجد دوره عثمانی ، بنای تاریخی و حمام های ترکیه اشاره کرد. همچنین مراکز خرید لوکس و سنتی در ترکیه سالانه گردشگرهای زیادی را به خود جذب می کند.

ترکیه یا گرجستان؟ بهتر است کدام یک را برای مسافرت انتخاب کنیم؟

جاذبه های گردشگری گرجستان

کلیساهای زیاد ، اماکن تاریخی ، خیابان ها و میادین جالب و جذاب این کشور ، فستیوال ها و جشن هایی که در گرجستان  برگزار می شود ، برای توریست های گرجستان جذاب و تماشایی است. از بازارهای لوکس و هتل های عالی در گرجستان خبری نیست. به همین دلیل هزینه سفر به گرجستان بسیار پایین است. جاذبه های گردشگری و هزینه کم بر جذابیت سفر شما می افزاید. در بازارهای سنتی گرجستان با صنایع دستی و تولیدات محلی روبرو خواهید شد.

ترکیه یا گرجستان؟ بهتر است کدام یک را برای مسافرت انتخاب کنیم؟

ترکیه یا گرجستان؟ کدام یک را بهتر است برای مسافرت انتخاب کنیم؟

غنای فرهنگی و جاذبه های گردشگری گرجستان هر ساله افراد زیادی را از سراسر جهان روانه این کشور می کند. ترکیه نیز دارای شهرهای متعدد و مناسب برای گردشگری است. در ادامه برای این که بدانیم که برای مسافرت ترکیه یا گرجستان کدام مناسب تر است ، به معرفی چند شهر اصلی و عمده ترکیه و گرجستان می پردازم.

معرفی شهرهای معروف و پر جاذبه ترکیه

آنتالیا مرکز گردشگری ترکیه

آنتالیا از زیباترین شهرهای ترکیه است که به علت وجود نخل های زیبا و بلوارهای باشکوه ، سواحل زیبا و لنگرگاه های متعدد هر ساله توریست های زیادی را به خود جذب می کند.

بدروم  شهر بندری ترکیه

منطقه دریای اژه در ترکیه حاصلخیز ترین منطقه ترکیه است. پنبه ، غلات ، حبوبات ، دخانیات ، پرتقال ، زیتون ، انگور ، انجیر ، نارنگی و لیمو در این منطقه و شهر بدروم هر ساله گردشگران زیادی را مجذوب خود می کند.

کوش آداسی

در جنوب سواحل دریای اژه کوش آداسی از مناطق گردشگری ترکیه در تابستان گردشگران زیادی را به سمت خود میکشاند. این شهر بزرگ و زیبا زمانی دهکده ای بیش نبود.

مارماریس

مارماریس نیز شهری ساحلی با جاذبه های طبیعی فراوان است که سالانه و بویژه در تابستان افراد زیادی را به سمت خود میکشاند.

آلاچاتی ، سامسون و  وان  بویژه دریاچه وان هر ساله افراد زیادی را جذب می کند.

معرفی شهرهای معروف و پر جاذبه گرجستان

مستیا

بعد از تفلیس مستیا دومین شهر گردشگری گرجستان است که جاذبه های طبیعی بی نظیر آن چشم هر بیننده ای را محصور می کند.

تلاوی

تاریخی ترین منطقه گرجستان این شهر است. هر ساله طرفدان آثار تاریخی به کرات از این شهر و جاذبه های تاریخی آن دیدن می کنند. کوه های قفقاز و نوشیدنی های فوق العاده این منطقه در جذب بیشتر گردشگران بسیار موثر بوده است.

باتومی

بهترین تفریحگاه طبیعی گرجستان در باتومی قرار دارد. مجسمه های رنگی ، بناهای تاریخی ، ساختمان های رنگی و نخل های زیبا بر جذابیت سفر می افزاید. تجربه های متفاوت از گردشگری در کنار دریا به صورت لوکس را تجربه خواهید کرد.

بورجومی ، متسختا ، اوشگولی ، زوگدیدی ، سیغناغی و استپانسمیندا از جمله شهرهای دیگر پر جاذبه گرجستان می باشند. طبیعت بکر و زیبای این مناطق هر بیننده ای را سرمست و سرخوش می کند.

ترکیه یا گرجستان؟ کدام یک را باید برای مسافرت کنیم؟ در این مقاله به بررسی این سؤال پرداختیم و اطلاعات کاملی را در خصوص هر دو کشور در اختیار شما قرار دادیم. شما نیز می توانید تجربیات خود را در سفر به ترکیه یا گرجستان با ما در املاک نود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE