جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

با تاریخ و فرهنگ ترکیه بیشتر آشنا شوید

تاریخ و فرهنگ ترکیه

با تاریخ و فرهنگ ترکیه آشنا شوید و پس از آگاهی از فراز و نشیب های تاریخی این منطقه اوراسیایی ، به راز و رمز رونق تجاری و اقتصادی آن پی ببرید.

موقعیت جغرافیایی ترکیه و قرار گرفتن آن در بین دو قاره بزرگ و مهم جهان همواره تاریخ و فرهنگ مردمان این مرز و بوم را با فراز و نشیب های فراوان روبرو کرده است. موقعیت سوق الجیشی این کشور موجب ، دست درازی دولت و قومیت های بسیاری در طول تاریخ به آن شده است. اوراسیایی بودن این کشور نه تنها بر تاریخ آن که بر تاریخ کل جهان تاثیر شگرف داشته است.

تصمیم هایی که سردمداران ترکیه ای در برابر رویدادهای جهانی می گرفتند موجب دگرگونی در تاریخ کل جهان می شد. ترکیه در مسیر زمینی و دریایی اروپا و آسیا قرار دارد. عدم همکاری این کشور با مهاجم و استعمارگران اروپایی موجب می شد که کشورهای اروپایی نتوانند از طریق این کشور ، کشورگشایی های خود را توسعه دهند. همچنین داشتن روابط تجاری ترکیه با دول اروپایی و آسیایی موجب رونق اقتصاد و تجارت کل جهان شده است.املاک ۹۰ تاریخ و فرهنگ ترکیه را بیشتر معرفی می کند.  

همچنین بخوانید: فرهنگ و رسوم مردم بدروم ترکیه را بشناسید

کشور ترکیه

جمهوری ترکیه کشوری اوراسیایی است. بخش بزرگ آن به عنوان آناتولی یا آسیای صغیر در جنوب باختر آسیا و بخشی نیز به عنوان ترکیه در جنوب باختر اروپا در منطقه بالکان واقع شده است. تاریخ و فرهنگ ترکیه را با جغرافیای آن دنبال نمایید.

تاریخ و فرهنگ ترکیه

جغرافیای ترکیه

ترکیه از مشرق با ایران و آذربایجان ، ارمنستان و گرجستان ، در جنوب شرقی با عراق و سوریه ، در سمت شمال که در بخش اروپایی واقع شده با یونان و بلغارستان  همسایه است. این کشور به شکل مستطیل است و دارای ۷۸۳۵۶۲ کیلومتر مربع وسعت است. موقعیت استراتژیک جغرافیایی ، ترکیه را به محل اتصال دو قاره اروپا و آسیا تبدیل کرده است. مراوده و داد و ستد های بین المللی فراوانی از طریق دریای مدیترانه ، دریای مَرمَره و دریای اژه انجام می شود. همین عامل به رونق و پیشرفت کشور ترکیه در چند دهه اخیر انجامیده است.

وسعت ترکیه

این کشور پهناور دارای ۷ ناحیه جغرافیایی بزرگ و ۸۱ استان است که هر استان نیز چندین شهرستان و شهر و بخش را پوشش داده است. جمعیت آن حدود   ۸۲ میلیون نفر می باشد. ۷۵ تا ۸۵ درصد از مردم آن سنی مذهب و ۱۵ تا ۲۵ درصد نیز علوی هستند.  اقلیت های مذهبی  (مسیحی و یهودی) نیز در آن زندگی می کنند.

زبان مردم ترکیه

۷۰% تا ۷۵% مردم ترک ؛ ۱۸% کُرد زبان و ۱۰% تا ۱۲% سایر باشندگان این کشور پهناور را تشکیل می دهد. زبان رسمی آن ترکی استانبولی که در گذشته با خط الفبای عربی (در دوره عثمانی ) و پس از استقلال آن به خط لاتین نوشته می شود. بخش بزرگی از خاورمیانه و جنوب اروپا در دوره عثمانی ترکیه را تشکیل می داد.

تاریخ و فرهنگ ترکیه

تاریخ سکونت در این کشور وسیع و پهناور به دوره نو سنگی بر می گردد. حکومت های لودیه و ایونا در دوران باستان بر حکومت می کردند.  در سال ۵۰۰پیش از میلاد کوروش هخامنشی این دولت را سرنگون و بر آن تسلط یافت. در سال ۳۳۳ پیش از میلاد آسیای صغیر به دست سلوکیان افتاد و پی از آنها رومیان بر آن حکومت کردند. در سال ۳۹۵ بعد از میلاد  روم به دو بخش روم شرقی و روم غربی تبدیل شد و روم شرقی با حکمروایی بیزانس حکومت ترکیه را در دست گرفت.

 در سال ۴۶۳ میلادی آلب ارسلان سلجوقی نیمه شرقی  را از دست رومیان گرفت ولی نیمه غربی همچنان در دست رومیان بود. سلجوقیان زبان ترکی را به این کشور آوردند و زمینه را برای پذیرش اسلام فراهم کردند. در قرن ۱۳ و ۱۴ میلادی ترکان عثمانی به این کشور حمله کرده و آن را به تصرف خود درآوردند. سلطان سلیم خان یکم حکومت عثمانی را گسترش و به امپراتوری تبدیل کرد.

تاریخ و فرهنگ ترکیه

جمهوری ترکیه

امپراتوری عثمانی در جنگ جهانی اول از هم پاشید. مصطفی کمال پاشا در سال ۱۹۲۳ (۱۳۰۲ ه.ق) به دلیل سازماندهی مقاومت ملی دول خارجی را از ترکیه بیرون راند و جمهوری ترکیه را بر پایه دین از سیاست جداست ،  پایه ریزی کرد. کمال پاشا که به آتاتورک معروف است خط ترکی را به الفبای لاتین تغییر داد. زمینه توسعه صنعت و فرهنگ اروپایی را در ترکیه فراهم آورد.

این کشور در سال ۱۳۲۵ ه. ق به سازمان ملل و در سال ۱۳۳۱ به عضو ناتو پیوست. اکنون نیز عضو جانبی اتحادیه اروپا است و تلاش می کند با انجام فعالیت های مردم سالارانه و تقویت اقتصاد خود بتواند مذاکرات ورود به اتحادیه اروپا را آغاز نماید.

فرهنگ ترکیه

فرهنگ این کشور تلفیقی از فرهنگ بومی منطقه و فرهنگ مدرن اروپایی و غربی است. فرهنگ سنتی این دیار از جنگ و خونریزی ها ، موفقیت و رونق ها و ویرانی و آبادانی های پی در پی آن تاثیر گرفته و موجب شده بود فرهنگی پایدار در بین مردم شکل بگیرد. بر اساس فرهنگ سنتی مردم راه های تولید بومی را بدون نیاز به بیگانه آموخته بودند و از نظر تولید و محصول خودکفا بودند. پیوند برابری و برادری بین مردم وجود داشت و همه فعالیت های تولیدی و فراغتی و همه مراسم ها به صورت گروهی انجام می شد.

بر اثر تحولات جهانی امروزه فرهنگ این مرز و بوم نیز دستخوش تغییر شده و از نظر فرهنگی شاهد دگرگونی در شیوه های خوراک و پوشاک و معماری و روابط افراد هستیم. فرهنگ امروز ترکیه بیشتر به فرهنگ اروپایی شباهت دارد. اما از جهات زیادی در روابط و رسم و رسومات سنتی هم در بین مردم رواج دارد.

تاریخ و فرهنگ ترکیه

با تاریخ و فرهنگ ترکیه آشنا شوید و سفر جذابی به این کشور اوراسیایی داشته باشید. خاطرات و نظرات خود را با مشاوران املاک نود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE