جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

تاریخ و جاذبه های فرهنگی استانبول ترکیه

اگر اهل سیر و سفر و گردش و تفریح هستید با تاریخ و جاذبه های فرهنگی استانبول آشنا شوید و سفر به یادماندنی و بسیار هیجان انگیز به مرکز گردشگری ترکیه داشته باشید.

شهر زیبا و دل انگیز استانبول بزرگترین شهر جهان است که بین دو قاره مهم و فرهنگی جهان قرار گرفته است. استانبول به عنوان خط رابط دو قاره در طی قرون متمادی نقش ارزنده ای در روابط دو قاره بازی کرده است.

این شهر دارای تاریخ و فرهنگ پر فراز و نشیبی است که بر اثر آن بارها فرهنگ و اقتصاد در آن رواج یافته و سپس به نابودی کشیده شده است. چرخه های زوال و رونق در این شهر موجب غنی شدن جاذبه های فرهنگی و گردشگری این شهر و استقامت و پایداری مردمان آن در برابر حوادث ناگوار زمانه شده است. در ادامه با تاریخ و جاذبه های فرهنگی استانبول آشنا شوید.

همچنین بخوانید: همه چیز درباره آب و هوای استانبول

نام های استانبول در طی دوران

موقعیت استراتژیک جغرافیایی این شهر موجب شده در طول دوران ملت های زیادی بر این شهر حکومت کنند. هر ملتی و قمی نامی بر شهر نهاده است.

نام های استانبول از نظر تاریخی عبارت اند از : استیمبول ، اسلامبول ، کنستانتینوپل ، رم جدید ، آگوستا آنتونینا ، بیزانتیوم

لقب های استانبول در دوره عثمانی :  دارالسعادت ، دارالعالیه ، درب قرمز (آل قاپی) و پایتخت.

تاریخ و جاذبه های فرهنگی استانبول

تاریخچه سیاسی شهر استانبول

اولین نشانه های سکونت در این شهر مربوط به دوران مفرغ است که در فکرتپه این شهر پیدا شده است. نشانه های از زندگی فنیقی ها نیز در کادیکوی یافت شده است. در سال ۶۶۷ قبل از میلاد مستعمره نشین های یونانی مگارا پایه های این شهر را بنا نهادند و به افتخار پادشاه خود «بیزانس » اسم این شهرا را بیزانتیوم گذاشتند.

 در دوره امپراتوری هخامنشی ایران به پادشاهی کورش کبیر این شهر به تسلط ایران در آمد. تا پایان سلطنت اردشیر دراز دست این شهر در سلطه ایران بود. در این زمان بر اثر جنگ بین ایران و روم شهر به ورطه نابودی افتاد.

امپراتوری روم شرقی در استانبول

در سال ۱۹۶ میلادی رومیان  بر روی ویرانه های شهر تسلط یافتند و پایتخت خود را به نیکومدیا «کوجاالی کنونی» انتقال دادند. در آن سالها عده زیادی از رومیان به بیزانتیوم «استانبول کنونی» مهاجرت کردند. موقعیت استراتژیک این شهر موجب شده که شهر طی چند سال رونق بگیرد.

در سال ۳۳۰ امپراتور رم شرقی  « کنستانتین » به این شهر نام «رم جدید» داد و پایتخت خود را به این مکان منتقل کرد. با مرک کنستانتین نام شهر به «  قسطنطنیه یا کنستانتینوپولیس» به احترام پادشاه آن تغییر یافت.

تاریخ استانبول در دوره عثمانی

سلطان محمد دوم در ۲۹ ماه مه سال ۱۴۵۳ استانبول را فتح کرد. سبب موفقیت او ضربه توپی بود که به دیوار بزرگ شهر وارد کرد. حفره بزرگی بر اثر ضربه توپ به دیوار ایجاد شد و نیروهای سلطان محمد از طریق آن حفره شهر را اشغال کردند. مکان ضربه توپ امروزه به دروازه توپکاپی « محلی که بر اثر ضربه توپ باز شده است» معروف است. پس از فتح شهر سلطان محمد عثمانی این شهر را به عنوان سومین پایتخت عثمانی معرفی کرد.

کاخ توپکاپی ، بازار بزرگ استانبول  و چندین حمام و مسجد و مکان تاریخی دیگر آثار تاریخی به جا مانده از دوران عثمانی در این شهر هستند و گردشگران زیادی از آن ها هر روزه به عنوان جاذبه های تاریخی توریستی ترکیه دیدن می کنند.

تاریخ و جاذبه های فرهنگی استانبول

جمهوری  ترکیه توسط آتاتورک

شهر استانبول تا قبل از استقلال و جمهوری این کشور در سال ۱۹۲۳ توسط جمهوری خواهان پایتخت و مرکز کشور ترکیه بود. با انقلاب جمهوری خواهان مرکزیت ترکیه به آنکارا انتقال یافت.  امروزه استانبول به عنوان بزرگترین شهر ترکیه همچنان موقعیت فرهنگی ، اقتصادی ، تجاری و صنعتی خود را حفظ کرده است.

فرهنگ مردم استانبول

فرهنگ مردم استانبول از رویدادهای و اتفاق های تاریخی ، اقتصادی ، سیاسی و محیطی تاثیر گرفته است. در طول زمان قومیت های متفاوتی بر این شهر حکومت کرده و یا با آن رابطه داشته اند. هر کدام به نوعی در فرهنگ این شهر تاثیر گذاشته و آداب و رسوم مردم را تشکیل داده است. باورها و اعتقادات مردم ، رسم و رسوم و مراسم های گوناگون ، معماری ، شیوه پوشش و خورد و خوراک مردم ، چگونگی گذراندن اوقات فراغت و چگونگی انجام کار در شهر استانبول امروزه دگرگون گشته و تلفیقی از فرهنگ سنتی و مدرن در آن به چشم می خورد.

با بازدید از مکان های تاریخی و نشانه هایی از معماری کلاسیک در این شهر به چشم می خورد. مراکز خرید ، صنعت هتل داری ، برج ها و آپارتمان های بلند چند طبقه نشان از معماری امروزی و مدرن در استانبول دارد. مهمان نوازی ، رفت و آمد و خرده فرهنگ های قومی و قبله ای در این شهر در مراسم های گوناگون عروسی و عزا ، تولد فرزند و جشن های مذهبی و قومی به صورت سنتی برگزار می شود. فستیوال ها و جشنواره ها به سبک مدرن در این شهر برگزار می شود.

تاریخ و جاذبه های فرهنگی استانبول

آب و هوای استانبول

قرار گرفتن این شهر در حاشیه دو دریا و وجود توده های هوایی برخاسته از دریاها بر آب و هوای این شهر تاثیر گذاشته است. تابستان های گرم و مرطوب و زمستان های خنک و با بارندگی زیاد از ویژگی های آب و هوایی این شهر است. میزان بارندگی در آن سالانه به ۸۷۰ میلیمتر می رسد.

میانگین دما در زمستان ۷ تا ۹ درجه سانتی گراد است. در ماه دسامبر و مارس اغلب بارش ها به صورت برف است. متوسط دما در تابستان ۲۸ درجه سانتی گراد می باشد.  تاریخ و جاذبه های فرهنگی  استانبول را با آشنایی با جاذبه های گردشگری این شهر همراهی کنید.

جاذبه های گردشگری استانبول

موقعیت عالی جغرافیایی این شهر زیبا و بسیار بزرگ موجب شده که شهر از نظر گردشگری و جاذبه های فرهنگی تاریخی غنی باشد. اماکن تاریخی ، سواحل دریاها و تفرجگاه های طبیعی در کنار مراکز خرید با اجناس متنوع سنتی و خارجی با مارک معتبر ، هتل ها و رستوران های مرفه ، شیک و باکلاس ، پارک های آبی ، پارک های طبیعی ، مراکز تفریحی با سرگرمی و تفریح های بسیار هیجان انگیز ، شهربازی های مجلل و کلاب های شبانه همه و همه از جاذبه های گردشگری استانبول  هستند.

تاریخ و جاذبه های فرهنگی استانبول

 اگر اسم همه اماکن تاریخی و تفریحی این شهر را بیان کنیم ، آنقدر زیادند که در چندین صفحه جا نمی شود. برای همین به همین چند سطر اکتفا می کنیم.

در این مقاله از مشاورین املاک نود تاریخ و جاذبه های فرهنگی  استانبول  را به شمت معرفی کردیم. شما می توانید تجربیات و خاطرات خود را درباره سفر به استانبول با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE