جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

اطلاعات جامع و کامل در مورد تاریخ و فرهنگ کشور ترکیه

تاریخ و فرهنگ کشور ترکیه

چقدر با تاریخ و فرهنگ کشور ترکیه آشنایی دارید؟ آیا دوست دارید به کشور ترکیه سفر و یا مهاجرت کنید؟ با ما همراه باشید تا با این اطلاعات آشنا شوید.

در این مقاله قصد داریم اطلاعات جامع در مورد تاریخ و فرهنگ کشور ترکیه را در اختیار شما قرار دهیم. پس از مطالعه این متن خواهید توانست با موقعیت جغرافیایی ، مناطق طبیعی ترکیه ، زبان ، نژاد ، جمعیت  و مذهب مردم ترکیه ، تاریخچه ای مفید و مختصر از سیاست ترکیه و مهاجرت در ترکیه آشنا شوید. پس در ادامه با ما همراه باشید.

ترکیه کشوری اوراسیایی با مساحت ۷۸۳۵۶۲ کیلومتر مربع و ۷۶ میلیون نفر جمعیت می باشد. مذهب مردم ترکیه اسلام است. واحد پول ترکیه « لیر» ،  پیش شماره تلفن آن « ۰۰۹۰» و جهت رانندگی در آن از سمت راست می باشد.

همچنین بخوانید: همه چیز درباره زندگی در کشور ترکیه

موقعیت جغرافیایی کشور ترکیه

ترکیه کشوری آسیایی –  اروپایی است که در جنوب غربی آسیا و جنوب شرقی اروپا واقع شده است. بخش آسایی آن آناتولی یا آسیای صغیر و بخش اروپایی آن را ترکیه می نامند. سه دریای سیاه ، اژه و مرمر ترکیه را در بر گرفته است. دو تنگه داردانل و بسفروس سه دریای ترکیه را به هم متصل کرده اند.

جمعیت و دین مردم کشور ترکیه

کشور ترکیه توسط دولت لایک اداره می شود. این کشور ۷۶ میلیون نفر جمعیت دارد که ۹۸/۸ % نود و هشت و هشت دهم مردم آن مسلمان هستند. از این تعداد ۸۰ درصد آن سنی مذهب و ۱۹/۸ % آن شیعه و ۰/۲ آن یهودی و مسیحی هستند. جمعیت شیعه مذهب ترکیه در حاشیه ایران قرار گرفته و زبان آن ها شبیه ترکی آذری است.

تاریخ و فرهنگ کشور ترکیه

زبان مردم کشور ترکیه

بیشتر مردم ترکیه با زبان ترکی استانبولی صحبت می کنند. ترکی استانبولی از گذشته دور با حروف الفبای عربی نوشته می شد. از زمان جمهوری ترکیه آتاتورک زبان نوشتاری این کشور را به الفبای انگلیسی تغییر داده است. عربی ، کردی و انگلیسی اقلیت های زبانی ترکیه را تشکیل می دهد.

نژاد مردم ترکیه

بیش از ۷۰% مردم ترکیه نژاد ترک هستند. ۱۸% کُرد ، ۵% تا ۱۲% یونانی ، ارمنی ، عرب و یهودی و … هستند. کردهای بیشترین تعداد اقلیت را شامل می شوند و بیشتر در بخش های شرق و جنوب شرقی ترکیه ساکن می باشند. گرجی ها در سواحل دریای سیاه و شمال غربی و یونانی ها در استانبول و عرب ها در جنوب شرقی در مرز کردستان و سوریه قرار گرفته اند.

تاریخچه سیاسی کشور ترکیه

از زمان باستان ترکیه وجود داشته و دولت شهرهایی چون لودیه و ایونا بر ترکیه حکومت کرده اند. ۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح کورش کبیر آن دولت های محلی را نابود و هخامنشیان بر ترکیه حکمرانی کردند. در سال ۳۳۳ پیش از میلاد  اسکندر مقدونی ترکیه را فتح و به مدت کوتاهی ترکیه تحت سلطه سلوکیان بود. تا این که رومی ها جای ان ها را گرفتند.

در سال ۳۹۵ پس از میلاد زمانی که کنستانتین کبیر «قسطنطنیه» استانبول امروزی را مرکز حکومت خود قرار داد ، روم به دو بخش روم شرقی و روم غربی تقسیم شد. تا قرن دهم میلادی ترکیه تحت سلطه روم شرقی بود تا اینکه مسلمانان سلجوقی نیمه شرقی ترکیه را تصاحب کردند. و نیمه غربی ترکیه همچنان در سلطه روم شرقی باقی ماند. با ورود مسلمانان به ترکیه دین اسلام و زبان ترکی به ترکیه راه پیدا کرد.

حکومت اسلامی در ترکیه توسط سلجوقیان

در سال ۱۱۹۴ میلادی سلجوقیان کنار رفته و قبایل ترکمن حکومت خود را بنا نهادند. در سال ۱۳۰۰ عثمان خان رهبر قبیله قایی حکومت عثمانی را بنا نهاد. عثمانی ها ۱۵۰ سال بر آناتولی حکومت کردند.

در سال ۱۴۵۳ سلطان محمد دوم امپراتوری هزار ساله روم شرقی را نابود و بر تمام خاک ترکیه چیره شد. از آن زمان قسطنطنیه به اسلامبول یا همان استانبول به معنی شهر اسلام  نام گرفت. در جنگ جهانی اول  دولت ۷۰۰ ساله عثمانی از هم پاشید.

تاریخ و فرهنگ کشور ترکیه

حکومت جمهوری ترکیه توسط آتاتورک

در سال ۱۹۲۳ مصطفی کمال پاشا «آتاتورک» توانست جمهوری ترکیه را پایه ریزی کند و به مدت ۱۵ سال رئیس جمهور ترکیه شد. در این زمان وی اصلاحات اصولی و کارآمد در زمینه سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی – اجتماعی ارائه داد.

ترکیه در جنگ جهانی دوم ابتدا بی طرف بود اما در سال ۱۹۵۴ رسماً با ژاپن و آلمان وارد جنگ شد. نزاع بر سر دو تنگه بسفر و  داردانل میان ترکیه و شوروی پس از جنگ دوم جهانی روابط این دو کشور را تیره و تار کرد.

در سال ۱۹۴۶ ترکیه به عضویت سازمان ملل متحد و در سال ۱۹۵۲ به عضویت ناتو پیوست. در حال حاضر ترکیه عضو جانبی اروپا می باشد و در انتظار است که به این اتحادیه بپیوندد.

مناطق طبیعی کشور ترکیه

  •         آناتولی شرقی
  •         منطقه فلات آناتولی مرکزی
  •         منطقه تراس و مرزهای دریای مرمره
  •         منطقه جنوب شرقی آناتولی
  •         منطقه مدیترانه
  •         منطقه اژه
  •         منطقه دریای سیاه

مهاجرت در ترکیه

قرارداد و تفاهم نامه اعزام نیروی کار از ترکیه به آلمان در سال ۱۹۶۱ ، با هلند ، بلژیک و اتریش در سال ۱۹۴۶ ، با فرانسه در سال ۱۹۶۵ و با سوئد در سال ۱۹۶۷ امضاء شد. شروع مهاجرت در سال ۱۹۶۰ و نقطه اوج آن در سال ۱۹۷۳ بود. ۷۸۰۰۰۰ نفر در آن سال ها به اروپا اعزام شدند که ۸۰% آنها به آلمان مهاجرت کردند.

در حال حاضر تعداد زیادی از کارگران ترکیه به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس برای کارگری مهاجرت کرده اند که پس از اتمام قرارداد به ترکیه باز می گردند.

در زمان حکومت عثمانی مسلمانان زیادی به ترکیه سفر می کردند. امروزه نیز چنین است. از کشورهای اسلامی سالانه تعداد زیادی به ترکیه سفر می کنند. ۹۰% مهاجران کشورهای بالکان به ترکیه مهاجرت کرده اند.

کشور ترکیه پلی بین آسیا و اروپا

امروزه ترکیه چون پلی کشورهای آسیایی مانند : ایران ، عراق ، پاکستان و افغانستان  را به اروپا پیوند می دهد. افغانی ها و عراقی های زیادی پس از جنگ در کشورهایشان به ترکیه عزیمت کرده اند.

 

به موجب قراردادی که بین رضاخان و آتاتورک بسته شده ، افراد دو کشور می توانند بدون ویزا به مدت ۱۰ سال به کشور هم سفر کنند. همین امر موجب شده که سالانه عده زیادی از ایرانیان به ترکیه مسافرت کنند.

تاریخ و فرهنگ کشور ترکیه

در این مقاله اطلاعات جامعی را در مورد تاریخ و فرهنگ ترکیه  در اختیار شما قرار دادیم. امیدواریم که این اطلاعات مورد توجه شما قرار گرفته باشد. شما می توانید اطلاعات و تجربیات خود را در مورد کشور ترکیه و زندگی در کشور ترکیه با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE