جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

همه چیز درباره ازدواج خارجیان با شهروندان ترکیه

ازدواج خارجیان در ترکیه

ازدواج خارجیان در ترکیه ، مهم ترین موضوع مورد بحث در این مطلب کوتاه است. شرایط و قوانین را تا جایی که فرصت باشد بیان می کنیم.

امکان دارد شرایط زندگی جوری پیش رود که در کشور خود نتوانیم همتا و شریک زندگی خود را انتخاب کنیم. پس از مهاجرت به ترکیه و مدتی زندگی کردن در آن جا با یک شهروند ترک آشنا می شویم و حس می کنیم که نقاط مشترک بسیاری باهم داریم و تصمیم می گیرید که جدی تر به قضیه نگاه کنید و شرایط ازدواج را مهیا کنید. اما چه شرایطی در ازدواج خارجیان در ترکیه وجود دارد؟ حال چه هر دونفر خارجی باشند که در ترکیه قصد ازدواج دارند یا اینکه یک فرد ترک با یک فرد خارجی بخواهد ازدواج کند.

مطلب روبرو پیشنهاد می شود:  شرایط اخذ اقامت در ترکیه از طریق حساب بانکی

اما اولین نکته و مورد مهم که باید در هر دسته از این ازدواج ها باید در نظر گرفت این است که ازدواج حتمأ باید در حضور مسول مجازازدواج ، عقد صورت گیرد.

ازدواج دوفرد خارجی در ترکیه

هیچ حکمی در رابطه با ازدواج همه در فرانسه یا ایتالیا وجود ندارد. ازدواج دو فرد با تابعیت یکسان و یا دو فرد با تابعیت متفاوت در ترکیه امکان پذیر می باشد. در هر دو شرایط نیز کافی است از نحوه روال کار اطلاع داشته باشید.

مدارک مورد نیاز برای ازدواج خارجیان

  1. چهار عدد بیانیه ازدواج امضا شده از طرف هر دو نفر یا به صورت جداگانه که حاکی از تقاضای ازدواج طرفین است.
  2. اصل کارت شناسایی و گذرنامه ی ترجمه شده.

که برای شهروند ترک اصل کارت شناسایی و برای همسر خارجی گذرنامه ی ترجمه شده ی رسمی و همچنین گواهی تولد اخذ شده از کشور مبدأ به صورت رسمی

  1. چهار قطعه عکس
  2. برگه مبنی بر مجردبودن شخص از کنسولگری کشورآن شخص ( زنانی که طلاق گرفته اند بایداز زمان طلاق ۳۰۰ روز گذشته باشد)

برگه مبنی بر مجردبودن شخص از کنسولگری کشورآن شخص که اصطلاحا گواهی تجرد گفته می شود و گواهی است مبنی بر اینکه صاحب شناسنامه سابقه ازدواج نداشته و یا ازدواج واقع شده منجر به جدایی بر اثر طلاق، فسخ نکاح، بذل یا انقضاء مدت در ازدواج منقطع و فوت همسر شده باشد.درخواست کننده گواهی تجرد صرفاً صاحب شناسنامه می باشد.

  1. گزارش بهداشتی تایید شده از سوی ریاست گروه بهداشت منطقه ای

سپس زوجین گواهی ازدواج و گواهی تولد اخذ شده را به تایید اداره امور حقوقی شهر استانبول خواهند رساند. اگر کنسولگری زوجین در آنکارا واقع شده باشد در آن صورت این برگه ها باید به تایید وزارت امور خارجه در آنکار برسند.

  1. جهت ازدواج بدون اجازه پدر و مادر حتمأ باید هجده سال تمام شده باشد. و درصورتی که با اجازه ی پدر و مادر ازدواج صورت گیرد سن هفده سال برای پسران و سن پانزده سال برای دختران کافی می باشد.

شرایط ازدواج اتباع خارجی در ترکیه

در صورتی که دو فرد خارجی بخواهند در ترکیه عقد خود را انجام دهند، شرایط اندکی متفاوت تراست. برای مثال اتباع ایرانی برای گرفتن برگ تجرد باید به کنسولگری ایران مراجعه کنند. حداکثر بازه ی زمانی مراحل ازدواج در ترکیه دو روز می باشد.

چنان چه نتوانید این مدارک را خودتان دریافت نمایید، مأمورین مسول در ازدواج می توانند از طریق مدیریت کل امور جمعیت و شهروندی آن را اخذ نمایند. جالب تر اینکه اگر تمایل داشتید می توانید بعد از دریافت سند ازدواج اتان، درخواست سند ازدواج چند زبانه را هم بدهید. بعد از پرشدن کارت مربوطه، محل تولد فرد خارجی به اداره امور جمعیت فرستاده می شود.

ازدواج خارجیان در ترکیه

ازدواج خارجیان در ترکیه

پس اگر یکی یا هردوی طرفین ازدواج ایرانی باشند، هردو شخص می بایستی به کنسولگری مراجعه کرده و پس از واریز نه یورور برای هر نفر در بانک ایش برگه تجرد دریافت کرده و جهت تائید به وزارت امور خارجه برده می شود. لازم به توضیح است که دختران ایرانی بر اساس قوانین ایران می بایستی اجازه پدر داشته باشند و یا گواهی فوت وی را به کنسولگری ارائه دهند. برای دریافت برگ تجرد اصل شناسنامه به اضافه پاسپورت و سه قطعه عکس خواسته می شود.

اما آپوستیل در روند ازدواج با فرد خارجی به چه معناست؟

معنی لغوی آپوستیل عبارت است وضعیتی که در آن سند تایید شده رسمی بین کشورهای طرفین توافق در کشور مقابل نیز معتبر می باشد. اگر کشور مبدا شخص خارجی که با آن ازدواج خواهد کرد، در بین کشورهایی که ترکیه با آن ها توافقنامه آپوستیل دارد باشد مدارکی که به صورت آپوستیل تایید شده باشند نیازی به تایید مجدد در ترکیه نخواهند داشت.

این را بخوانید: شرایط و مدارک لازم برای دریافت پاسپورت ترکیه

چنانچه گواهی ازدواج، گواهی وضعیت تاهل و گواهی تولد، تایید شده به صورت آپوستیل باشند، تنها با ترجمه رسمی در دفترخانه دارای اعتبار در ترکیه خواهند بود. بدین ترتیب عملیات به تایید رساندن مدارک که در روند ازدواج خارجیان اتلاف وقت مهمی به شمار می رود، توسط آپوستیل کوتاه تر می شود. مهم ترین نکته قابل توجه وجود نوشته

« Convention de La Haye du 5 Octobre 1961 » به زبان فرانسه در ابتدای تمام مدارک تایید شده به شکل آپوستیل می باشد.

ازدواج خارجیان در ترکیه با فرد پناهنده

در مبحث ازدواج خارجیان در ترکیه ، روال کار این مورد بسیار سخت تر  خواهد بود. اگر قصد ازدواج دارید و مشخص شود که مثلأ طرف مقابل که قصد ازدواج با آن را داریم، بدون کشور است یعنی پناهنده می باشد. حالا تکلیف چیست؟از جمله مدارک مهم برای قانونی کردن ازدواج  « سند وضعیت تاهل » است که آن را می توان از طریق ادارات جمعیتی اخذ کرد. چنانچه فرد خارجی هیچ گونه ثبت نامی نداشته باشد، در آن صورت نیز این مدرک از طریق بررسی پرونده تشکیل شده از سوی مقامات امنیتی ضمن ورود به کشور تامین می شود.

بعد از اینکه مشخص شد که فرد پناهنده مشکلی از لحاظ ازدواج نداردباید در اولین گام  این برگه را به تایید اداره امور حقوقی استان در فرمانداری رسانده و سه عدد کپی از آن تهیه کند. سپس با ترجمه گذرنامه توسط مترجم رسمی از طریق دفاتر رسمی آن را  تایید کرده و برای ازدواج درخواست دهد. نکته مهم این که ضمن مراجعه، باید اصل گذرنامه و دو عدد کپی آن را هم باید به همراه داشته باشد. امورات قابل انجام محدود به این موارد نیستند. زوجین باید معاینات پزشکی سلامت را نیز انجام دهند. بعد انجام کلیه امورات مربوطه آخرین کاری که باید انجام دهید این است که با همراه داشتن سند ازدواج کارت شناسایی خود را تجدید کنید.

امیدواریم کمک کوچکی در زمینه ی ازدواج خارجیان در ترکیه، به شما کرده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE