جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

همه چیز در رابطه با آب و هوای آنکارا | اقلیم آنکارا

آیا قصد مسافرت و تفریح به آنکارا را دارید؟ آیا می خواهید به این شهر توریستی و تجاری سفر کنید؟ همه چیز درباره آب و هوای آنکارا را اینجا بیابید.

کشور ترکیه به خاطر موقعیت استراتژیک جغرافیایی و قرار گرفتن در نقطه اتصال دو قاره بزرگ و مهم جهان ( آسیا و اروپا) هر ساله مهاجران و مسافران زیادی را به سمت خود جذب می کند. آنکارا به عنوان پایتخت و مرکز تجاری – اقتصادی ترکیه هر روزه تعداد زیادی مسافر تاجر و جهانگرد را به سمت خود جذب می کند. فرصت های تجاری و کاری فراوانی برای سرمایه گذاری و راه اندازی کسب و کار تازه در این شهر مهم اقتصادی وجود دارد.

از کشورهای دور و نزدیک هر روزه بر تعداد مسافران و مهاجران کاری در این شهر افزوده می شود. آگاهی از شرایط آب و هوایی موضوعی است که ذهن مسافران تجاری و گردشگران توریستی این شهر را به خود مشغول کرده است. اگر شما هم قصد مسافرت کاری یا گردشگری به آنکارا را دارید ، این مطلب را تا آخر دنبال کنید و از همه چیز درباره آب و هوای آنکارا اطلاع پیدا کنید.

همچنین بخوانید: ۱۰ هتل لوکس و پنج ستاره آنکارا که باید بشناسید

موقعیت جغرافیایی آنکارا

آنکارا در طول جغرافیایی ۳۲°۵۳’E ، عرض جغرافیایی ۳۹°۵۷’N و در ارتفاع ۹۸۱ متری (۲۹۲۳ فوت( از سطح دریا قرار گرفته است. این شهر در میان چهار کوه ؛ گرای گودی در جنوب شهر ، ادریس در شرق ، چال در جنوب شرقی و ایلما داغ در شمال قرار گرفته است. در بخش جنوب شرقی شهر سه رودخانه جریان دارد و شهر در مرکز منطقه فلات ترکیه واقع شده است. دمای هوا در آن در زمستان به زیر صفر درجه و در تابستان به بالای ۲۵ درجه سانتی گراد می رسد. حدوداً ۴ تا ۵ ماه از سال در این شهر دمای هوا بالای ۱۰ درجه سانتی گراد می باشد.

آب و هوای آنکارا

شهر آنکارا دارای آب و هوای معتدل و قاره ای با تابستان های خشک و نیمه گرمسیری و زمستان های سرد و نسبتاً برفی می باشد.  وجود توده جنب قاره ای در تابستان آب و هوای این شهر را گرم و خشک  کرده است. ورود توده قطبی در فصل سرد سال ، زمستان آن را نسبتاً معتدل و بارانی همراه با برف در روزهای سرد سال کرده است.

نکاتی در رابطه با آب و هوای آنکارا

 • از نظر تیپ آب و هوایی زیست اقلیمی این شهر در مجاورت منطقه ای با آب و هوای استپ قرار گرفته است.
 • متوسط میزان بارندگی سالانه ۴۱۴٫۶ میلیمتر (۱۶٫۳ اینچ) برابر با ۴۱۴٫۶ لیتر بر متر مربع و ۱۰۱۷ گالن بر فوت مربع می باشد.
 • تقریباً ۲۷۴۷ ساعت آفتاب بر شهر می تابد.
 • میانگین دمایی سالانه ۱۱٫۷ درجه سلسیوس (۵۳٫۱ درجه فارنهایت) می باشد.
 • در فصل بهار دمای هوا تا ۱۶٫۷ درجه سلسیوس (۶۲٫۱ درجه فارنهایت) افزایش می یابد و در طول شب تا ۵ درجه سلسیوس (۴۱٫۱ درجه فارنهایت) نزول می کند.
 • میانگین دمای ماهانه تابستان  ۲۲٫۷ درجه سلسیوس (۴۱ درجه فارنهایت) یعنی آب و هوای قاره ای دارد.
 • در پاییز دمای هوا تنزل می کند و در طول روز میانگین دمای هوا ۱۹٫۴ درجه سلسیوس (۶۷ درجه فارنهایت) و در طول شب با تنزل میانگین دما ۶٫۷ درجه سلسیوس (۴۴٫۱ درجه فارنهایت) می باشد.
 • در فصل زمستان ماکزیمم دمای هوا ۵٫۶ (۴۲٫۱ درجه فارنهایت) درجه سلسیوس و مینیموم آن -۲ درجه سلسیوس (۲۸٫۲ درجه فارنهایت) می باشد.

اقلیم آنکارا در فصل بهار

در فصل بهار طبیعت سرسبز و زیبای بهاری چشم اندازی دلنواز و جذاب به شهر می دهد. آب و هوای معتدل بهاری ،.بارش های پراکنده و ملایم ، هوای پاک و آسمان نیلگون شهر و جامه سبز طبیعت با صدای جریان آب و آواز پرندگان نغمه خوان در این شهر چشم هر گردشگری را در فصل بهار به خود محصور می کند. اگر قصد مسافرت تفریحی به ترکیه دارید ، منظره زیبا و دل انگیز شهر آنکارا پذیرای شما عزیزان از اوایل اردیبهشت تا اواخر خرداد می باشد.

همه چیز در رابطه با آب و هوای آنکارا

اقلیم آنکارا در فصل تابستان

گرمای تابستان در شهر طاقت فرسا و مشکل آفرین نیست و می توانید تابستان را در کنار ساحل و مناطق گردشگری طبیعی سپری نمایید واز سرگرمی ها و ورزش های تابستانی در سواحل لذت ببرید. بیشترین تعداد مسافر و گردشگر در فصل تابستان به ترکیه می روند. گردشگران در کنار دید و بازدید از اماکن تاریخی و گردشگری در سواحل زیبا به تفریح های جذاب و به یادماندنی می پردازند.

همه چیز در رابطه با آب و هوای آنکارا

اقلیم آنکارا در فصل پاییز

در فصل پاییز دمای هوا رو به سردی می گراید. تعداد گردشگران تابستانی کاهش یافته و از شلوغی جمعیت کم می شود. مراکز خرید در فصل پاییز تخفیف های ویژه ای روی اجناس خود می گذارند و حراج های پاییزه شروع می شود. هزینه تور گردشگری ، هتل های لوکس و قیمت اجناس در پاییز کاهش می یابد. اگر می خواهید مسافرت ارزانی داشته باشید ، در این فصل به ترکیه سفر کنید.

همه چیز در رابطه با آب و هوای آنکارا

اقلیم آنکارا در فصل زمستان

جریان های معتدل و توده هوای قطبی بر آب و هوای آنکارا در زمستان تاثیر می گذارد و هوایی نسبتاً سرد و بارانی و در برخی مواقع برفی بر شهر حاکم می شود. لذت تفریح در زمستان در این شهر خلوت بودن شهر و ارزان بوده هزینه سفر و اقامت در شهر می باشد. حراج های زمستانه و تخفیف های ویژه در آن انگیزه سفر در زمستان را برای گردشگران ترکیه ای فراهم می آورد.

همه چیز در رابطه با آب و هوای آنکارا

معرفی جاذبه های گردشگری و اماکن تاریخی آنکارا

 • مواد چرمی ، سیمان ، ابزارآلات کشاورزی و مواد غذایی از تولیدات این شهر است.
 • فرودگاه اسنبوگا Esenboga  مسافران ملی و بین المللی را جا به جا می کند.
 • دانشگاه  Hacettepe ، دانشگاه فنی خاورمیانه و دانشگاه آنکارا از مهمترین دانشگاه های شهر است.
 • موزه تمدن آناتولی و آثار به جا مانده از دوران هیتی ، موزه قوم نگار با آثار هنری و اسلامی و موزه تاریخ طبیعی در این شهر وجود دارد.
 • آرامگاه و سنگ قبر آتاتورک بنیانگذار جمهوری ترکیه به صورت موزه در آمده و پذیرای گردشگران است.
 • آثار به جا مانده از شهرهای باستانی از جمله حمام های رومی ، معبد آگوستوس و روم ، آثاری از دوران بیزانس مانند ستون ژولین در این شهر قرار دارد.

زمان مناسب سفر به آنکارا

آب و هوای مطبوع و دلپذیر آنکارا در تمام طول سال شرایط را برای سفری مفید ، پر کار و لذت بخش فراهم می آورد. در چهار فصل سال می توانید به این شهر تجاری و توریستی سفر کنید و از سفر خود بیشترین استفاده را ببرید. هر فصل برای عده ای مناسب است. بهار برای دوستداران طبیعت و هوای پاک ، تابستان برای کسانی که از تفریح در ساحل و طبیعت لذت می برند و پاییز و زمستان برای کسانی که به سفر ارزان و دور از شلوغی می اندیشند ، مناسب است. در هنگام سفر به ترکیه یا هر شهر دیگر جانب احتیاط را رعایت کنید و نگهدار امنیت و سلامت خود باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE