جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

همه چیز درباره مالیات فروش و اجاره ملک در ترکیه- املاک نود

مالیات فروش و اجاره ملک در ترکیه

همه چیز درباره مالیات فروش و اجاره ملک در ترکیه را در این مقاله بخوانید و به بهترین شیوه نسبت به فروش یا اجاره ملک در ترکیه خود اقدام کنید.

هر شهروندی برای برخورداری از حق شهروندی باید در هزینه های آبادانی شهر و کشورش سهیم باشد. به همین منظور هر فرد بخشی از درآمد خود را به عنوان مالیات به دولت پرداخت می کند. برای برقراری نظم در پرداخت ها و رعایت حقوق افراد قوانین مالیاتی در هر کشور تعیین می کند که هر کس چه میزان مالیات بپردازد و دولت این مالیات را چگونه و کجا مصرف کند. کشور ترکیه دارای نظام مالیاتی دقیقی است که بر اساس آن توانسته است در چند دهه گذشته نظم و انضباط خاصی به اقتصاد و آبادانی کشور خود بدهد.

در این مقاله قصد داریم که اطلاعات کاملی را درباره مالیات فروش و اجاره ملک در ترکیه در اختیار شما قرار دهیم. پس در ادامه با ما همراه باشید. همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص خرید ملک در ترکیه با کارشناسان ما در املاک نود تماس حاصل کنید و سؤالات خود را مطرح کنید تا شما را به بهترین نحوه ممکن راهنمایی کنند.

همچنین بخوانید: آیا خارجی ها در ترکیه مالیات بر دارایی پرداخت می کنند؟

همه چیز درباره مالیات فروش و اجاره ملک در ترکیه

همه چیز درباره مالیات فروش و اجاره ملک در ترکیه شما را شگفت زده خواهد کرد. در ادامه با انواع روش های دریافت مالیات آشنا شوید.

انواع مالیات در ترکیه

  • مالیات بر درآمد (حقیقی و حقوقی) ،
  • مالیات بر هزینه ها (آب ، برق ، گاز و تلفن)
  • مالیات بر ارزش افزوده
  • مالیات بانکی و بیمه
  • مالیات بر دارائی و ثروت و اموال
  • مالیات بر حق تمبر
  • مالیات ارث و هدیه
  • مالیات بر معاملات ملکی یا خودرو

همانطور که مشاهده کردید ، مالیات را از منابع مختلف تامین می کنند. بخشی از درآمد ناشی از مالیات از طریق مالیاتی است که در معاملات ملکی دریافت می شود.  به این نوع  مالیات با عنوان مالیات بر اموال غیر منقول اطلاق می شود.

مالیات بر اموال غیر منقول

مالیات بر املاک هر ساله بر املاکی چون زمین و ساختمان قرار می گیرد. طبق قانون مالیات بر املاک ۳% تا ۶% ارزش ملک را شامل می شود. در صورت معامله ملک ۸/۴ درصد ارزش ملک را خریدار و فروشنده می پردازند. حال اگر یک ملک را یکی از نزدیکان صاحب ملک خریداری کند این مقدار به نصف می رسد و ۴/۲ درصد از ارزش ملک به عنوان مالیات پرداخت می شود.

پرداخت مالیات خانه مسکونی در ترکیه

می توانید در دو نوبت در سال و در دو قسط مالیات ملک خود را پرداخت کنید. شما می توانید قسط اول را در پایان ماه مه و قسط دوم را در پایان ماه نوامبر پرداخت کنید. بسته به نوع ملک و منطقه ای که در آن زندگی می کنید ، همراه با مالیات لازم است که ۵۰ تا ۶۰ لیر را بابت جمع آوری زباله به شهرداری شهر خود بپردازید.

مالیات فروش و اجاره ملک در ترکیه

همه چیز در رابطه با اجاره خانه در ترکیه

برای اجاره کردن و اجاره دادن ملک در ترکیه از مشاوران کاردان کمک بگیرید و تا جایی که برایتان ممکن است قانونی عمل کنید و از زیر بار قانون طفره نروید.

 ملکی که اجاره می دهید ، موقتی اجاره می دهید یا سالانه ؟

اگر ملک خود را موقتی به اجاره دهید ، سود خوبی گیرتان می آید. هر چند روز و یا چند نوبت در سال می توانید ملک خود را با قیمت نسبتاً مناسب اجاره دهید. اما هر روز باید پلیس ترکیه را از تعداد افرادی که در ملک شما زندگی می کنند ، مطلع کنید. این کار کمی وقت گیر است. سر و صدای افراد غریبه همسایه های را آزار می دهد و از این بابت مشکلاتی ایجاد می شود.

اگر سالانه خانه خود را اجاره دهید ، در دفتر یک بنگاه معملاتی و یا به صورت دستی بین صاحب خانه و مستاجر قرارداد اجاره تنظیم و امضا می شود. اگر طرفین روی یک برگ کاغذ به توافق برسند ، هزینه مالیاتی برای اجاره ملک تعیین نمی شود و می توان از زیر بار پرداخت مالیات طفره رفت. اما اهالی ترکیه ملک خود را به نا آشنایان به صورت توافق بین خودی اجاره نمی دهند و در بنگاه معاملاتی مسکن این کار انجام می شود. هزینه مالیات ملک اجاره ای را مالک پرداخت می کند.

مالیات فروش و اجاره ملک در ترکیه

خانه خود را به مجرد و زوج جوان اجاره می دهید؟ یا به خانواده ای با چند فرزند؟

مجردها و زوج های جوان کمترین آسیب را به ملک وارد می کنند و حاضر هستند پول بیشتر را برای ملک مجهزتر بپردازند. خانواده شلوغ از عهده پرداخت اجاره زیاد بر نمی آید و به اجاره خانه ای با امکانات کمتر تمایل دارد. خانواده پر جمعیت و بویژه فرزندان آسیب های ناگواری بر منزل اجاره ای وارد می کنند.  

ملکتان را به دوستان و آشنایان می دهید؟ یا نه می خواهید کسب درآمد کنید و به سود کلان دست پیدا کنید؟

۶۰ درصد از خارجیانی که ملکب را در ترکیه خریداری می کنند ، خودشان در آن زندگی نمی کنند. بلکه به دو شیوه آن را اجاره می دهند.

روش اول: خریداران دوست ندارند ملکشان خالی باشد و به بهای کم آن را در اختیار فامیل و دوستان مطمئن قرار می دهند. در این روش بیشتر هدف روی کمک به آشنایان و عدم خالی بودن خانه مد نظر است.

روش دوم: خریدارن دوست دارند از سرمایه گذاری که در خرید خانه داشته اند ، کسب درآمد کنند و به سود زیاد دست پیدا کنند. در این روش اجاره خانه ، صاحب ملک و مستاجر در یک دفتر معاملات ملکی قرارداد اجاره را تنظیم و امضاء می کنند.

اگر ملک خود را به صورت موقت اجاره می دهید ، لازم است به قانون ۶۷۸ سال ۲۰۱۶ دقت ویژه داشته باشید.

قانون ۶۷۸   در رابطه به اجاره کوتاه مدت

در سال ۲۰۱۶ در مجلس ترکیه قانون ۶۷۸ برای تامین امنیت کشور ترکیه تدوین و تصویب شد. بر اساس این قانون هتل ها، پانسیون ها ، اتاق های تکی ، خانه های اجاره ای یک روزه و بیشتر ، زمین های کمپینگ روستایی و غیره ، انواع مسکن های خصوصی و دولتی ، اپراتورهای تامین اجتماعی به منظور موسسات خیره و مذهبی ، مؤسسات بهداشت خصوصی و سرای سالمندان ، و به طور کلی همه کسانی که ملک خود را به مدت کوتاه اجاره می دهند ، همه مالکان موظف هستند که جزئیات هویت و سوابق ورود و خروج مستجرهای داخلی و خارجی را در طول شبانه روز در اختیار سازمان های اجرای قانون قرار دهند.

مالیات فروش و اجاره ملک در ترکیه

 البته لازم نیست که به صورت حضوری به مراکز پلیسی و امنیتی مراجعه کنند ، به صورت اینترنتی اطلاعات مورد نیاز را هر چه سریع تر در اختیار اُرگان های مربوطه قرار دهند. در صورت تاخیر و یا تخلف یا جریمه کلان روبرو می شوند. چنان چه جریمه ها را در موعد مقرر پرداخت نکنند ، مجوزهای کسب و کار آن ها لغو خواهد شد.

در این مقاله اطلاعات کلی را در خصوص مالیات فروش و اجاره ملک در ترکیه در اختیار شما قرار دادیم. امیدواریم که این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد و اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورده باشد. اگر تجربه خرید و فروش و یا اجاره ملک در ترکیه داشته اید ، تجربه خود را با ما در املاک نود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE