جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

خرید ملک در ترکیه | یک تیر و دو نشان برای ایرانیان

آیا می دانید با خرید ملک در ترکیه می توانید با یک تیر دو نشان را هدف بگیرید؟ خرید ملک در ترکیه برای ایرانیان چه مزایایی دارد و ازچه طریقی می توان بهترین ملک را خرید؟

خرید ملک در ترکیه روز به روز محبوب تر می شود و همین مساله باعث شده است که املاک این کشور مانند گنج های گرانبهایی باشد که سالانه هزاران ایرانی و غیر ایرانی در پی آن هستند. دلیل اصلی این امر امتیازهای این کشور و موقعیت توریستی بسیار عالی آن است. قرار گرفتن کشور ترکیه در لیست ۶ مقصد بزرگ گردشگری جهان باعث شده است که اقامت ترکیه، خرید ملک در ترکیه و حتی سفر به ترکیه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار باشد. در این مطلب به بررسی شرایط و ضوابط خرید ملک در ترکیه می پردازیم چرا که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. پیش از هر چیزی باید بدانید که خرید ملک در این کشور چرا مزایای برای افراد خواهد داشت و چرا اصلا عده زیادی برای خرید خانه در ترکیه اقدام می نمایند.

همچنین بخوانید: ساده ترین راه اخذ اقامت ترکیه در سال ۲۰۱۸

مزایا خرید ملک در ترکیه

حتی اگر خرید ملک در ترکیه یک سرمایه گذاری بسیار عالی برای افراد باشد، نمی توان آن را تنها دلیل برای محبوب بودن این نوع سرمایه گذاری دانست. همانطور که گفتیم، خرید ملک در ترکیه برای ایرانیان مزایا بسیار زیادی دارد که اطلاع از آن می تواند هر فردی را به این نوع سرمایه گذاری مشتاق تر نماید. از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خرید ملک در ترکیه سرمایه گذاری است بسیار پر سود که فرد می تواند از آن به عنوان یک سرمایه گذاری بلند مدت توجه داشته باشد.
 • اگر فردی بتواند یک ملک را در ترکیه خرید یا اجاره نماید، می تواند مجوز اقامت یک ساله در ترکیه را دریافت نماید.
 • تنها با استفاده از خرید یک ملک در ترکیه افراد می توانند در دراز مدت اقامت دائم ترکیه را دریافت نمایند.
 • اگر ملکی در ترکیه داشته باشید می توانید اقامتی راحت و بسیار ارزان تر داشته باشید و درگیر مراحل اجاره ملک و هتل نباشید. به این ترتیب می توانید از دیدن جاذبه های بسیار زیبا این شهر بیشتر لذت ببرید.

حال با توجه به این مزایا بسیار زیاد خرید ملک در ترکیه، باید بررسی کنید که چطور می توان در ترکیه ملک دلخواه خود را خرید و چه قوانین و ضوابطی برای آن در نظر گرفته شده است؟ آیا هر فردی می تواند در این کشور ملک خریداری نماید؟

قوانین و شرایط خرید ملک در ترکیه

کشور ترکیه برای اجاره یا خرید املاک و اراضی خود توسط افراد و اتباع خارجی شرایط و قوانینی را در نظر گرفته است که بدون اطلاع از آن نمی توان کاری از پیش برد. طبق تبصره ۳۵ تصویب شده توسط کشور ترکیه در تاریخ ۱۸ می سال ۲۰۱۲، تمام اتباع و افراد خارجی از سایر کشورها، با داشتن شرایط مورد تایید می توانند از اراضی و املاک کشور ترکیه را خریداری نمایند. ایرانیان برای خرید ملک در این کشور مجاز هستند و چنانچه قصد داشتید اطلاعات جامعی در مورد لیست کشورهای مجاز به خرید ملک در ترکیه کسب نمایید می توانید با سفارت ترکیه تماس حاصل کنید.

خرید ملک در ترکیه

طبق این مصوبه شهروندان خارجی می توانند هر نوع ملکی اعم از املاک تجاری، املاک مسکونی و زمین و اراضی کشور ترکیه را خریداری نمایند. در صورتیکه در این کشور زمین قابل ساختی خریداری شود باید حداکثر تا ۲ سال پروژه ساخت به اتمام برسد.

شرایط و محدودیت های خرید ملک در ترکیه برای خریداران خارجی

طبق شرایط تعیین شده توسط کشور ترکیه خریداران خارجی باید شرایط زیر را در نظر بگیرند تا بتوانند طبق قوانین این کشور و تحت این شرایط ملک خود را خریداری نموده و قرارداد آن را به ثبت برسانند. این شرایط در وهله اول یک محدودیت به نظر می آید اما چهارچوبی است که کشور ترکیه آن را یک الزام می داند:

 • هر فرد خارجی می تواند فقط کمتر از ۳۰ هکتار از اراضی کشور ترکیه را خریداری نماید.
 • تمام اراضی مناطق نظامی و امنیتی ترکیه متعلق به این کشور است و خریداران خارجی نمی توانند به هیچ وجه این اراضی را خریداری نمایند.
 • هر خریدار می تواند در هر منطقه فقط ۱۰ درصد از املاک و اراضی آن منطقه را خریداری نماید. برای مثال در منطقه کوچوک چکمجه استانبول فرد فقط می تواند ده درصد از اراضی و املاک را خرید نماید.
 • شهروندان خارجی و شخصیت های حقوقی می توانند در خارج از کشور ترکیه از موسسات مالی معتبر درخواست خرید اعتباری داشته باشند.

مدارک ضروری جهت انتقال اسناد املاک در ترکیه

برای انتقال اسناد ملک خریده شده در ترکیه لازم است مدارکی را آماده نمایید. این مدارک شامل موارد زیر است:

 • سند مالکیت زمین یا ملک مورد نظر یا نامه تایید شده سازمان ثبت اسناد که در آن جزییات ملک، آدرس ملک، مساحت و محل آن بطور کامل شرح داده شده است.
 • یک قطعه عکس فروشنده اصلی ملک
 • دو قطعه عکس فرد خریدار که تازه گرفته شده باشد و ابعاد آن ۴*۶ می باشد.
 • مدارک اصلی خریدار شامل شناسنامه، کارت ملی، پاسپورت با اراده ترجمه رسمی به زبان ترکی
 • برگه پایان کار و تسویه حساب کامل مالیات و عوارض شهردار مربوط به شهر مورد نظر
 • لازم است در حین عقد قرار داد فرد مترجم و دو شاهد مسلط به زبان ترکی حضور داشته باشند.
 • در صورتیکه که وکیل طرفین حضور داشتند، لازم است اصل و کپی وکالت نامه به همراه ترجمه رسمی و دارای تایید وزارت خانه و دادگستری کشور صادرکننده وجود داشته باشد. دقت داشته باشید که در مورد وکالت نامه مواردی الزامی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

         الف- فرقی ندارد که خریدار اهل ترکیه باشد یا یک خارجی، در هر صورت وکالت نامه باید توسط سفارت جمهوری ترکیه در کشور مبدا صادر و ثبت شده باشد.

         ب-  اگر کشور صادرکننده وکالت نامه عضو معاهده لایحه مورخ ۵ اکتبر باشد نیازی به ارائه نامه رسمی آن کشور نیست فقط وکالت نامه و سایر مدارک مورد نیاز باید با ترجمه رسمی ترکی توسط وزارت امور خارجه دادگستری و سفارت جمهوری ترکیه در آن کشور تایید شده باشد.

 • ارائه بیمه نامه اجباری زلزله ویلا، خانه و آپارتمان و هر نوع ملک خریداری شده اجباری است.

طبق قوانین کشور ترکیه این شرایط و قوانین برای خرید ملک در این کشور در نظر گرفته شده است. چنانچه اطلاعات بیشتری در مورد خرید ملک در ترکیه لازم داشتید می توانید با مشاورین شایان گروپ تماس حاصل نمایید تا شما را بطور کامل راهنمایی نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE