جدیدترین اخبار ترکیه

جدیدترین اخبار در مورد اقامت و هزینه های ترکیه

اطلاعات جامع در مورد جریمه های اقامت بیش از سه ماه در ترکیه

اطلاعات جامع در مورد جریمه های اقامت بیش از سه ماه در ترکیه

آیا از مدت زمان اقامت و ماندن در کشور ترکیه مطلع هستید؟ آیا از جریمه های اقامت بیش از سه ماه در ترکیه آگاهی دارید؟ خواندن این مقاله برای شما مفید خواهد بود.

آیا با قانون رفت و آمد بین دو کشور ایران و ترکیه آشنایی دارید؟ آیا می دانید اتباع این دو کشور می توانند ، بدون داشتن ویزا به کشور هم سفر کنند؟ آیا از قوانین منع ورود و خروج افراد این دو کشور به کشورهای همدیگر آگاهی دارید؟ آیا می دانید که اقامت بیش از موعد مقرر به پرداخت وجه نقدی و در نهایت به دیپورت شدن ختم می شود؟ آیا از کد قانونی  وی۸۴ خبر دارید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید: شرایط چگونگی اخذ اقامت دائم در ترکیه در سال ۲۰۱۹

هر ایرانی چقدر می تواند در ترکیه اقامت داشته باشد؟

طبق قراردادی که بین رضا شاه و آتاتورک بسته شد ، هر فرد ترکیه ای و یا هر ایرانی می تواند به مدت سه ماه در کشور همسایه بدون داشتن ویزا اقامت داشته باشد. بر اساس این معاهده در هر ۱۸۰ روز ، ۹۰ روز آن را یک فرد ایرانی می تواند در ترکیه بماند و ۹۰ روز دیگر لازم است که ترکیه را ترک کرده باشد.

حال به هر دلیلی اگر کسی بیش از ۹۰ روز در ترکیه بماند ، تخلف کرده است و طبق قانون باید مبلغی را به دولت ترکیه بپردازد. در صورت تخلف از پرداخت ، آن شخص به مدت ۱ تا ۵ سال از ترکیه دیپورت می شود و حق رفتن به این کشور را نخواهد داشت. این قانون برای اتباع ترکیه ای که به ایران می آیند نیز صادق است.

جریمه های اقامت بیش از سه ماه در ترکیه

جریمه تاخیر خروج از ترکیه

اگر به ترکیه سفر کردید و سه ماه اقامت قانونی خود را در آن کشور سپری کردید. باید ترکیه را ترک کنید. در صورتی که مهلت اقامت قانونی شما ( ۹۰ روز) به اتمام رسید و نیاز داشتید که چند روز دیگر در ترکیه بمانید ، لازم است که به مبادی خروجی عزیمت کنید و نسبت به اجازه اقامت بیشتر درخواست رسمی تحویل دهید. ضمناً فقط یک بار می توانید درخواست اقامت بیشتر بدهید. بعد از اتمام مهلت تعین شده ، برای بار دوم اجازه اقامت بیشتر به شما داده نمی شود.

امکان کد قانونی وی ۸۴  و جریمه اضامه ماندن در ترکیه

پس از این که به مبادی خروجی عزیمت کردید ، می توانید در آن جا نسبت به اجازه ماندن تا ده روز دیگر در ترکیه درخواست بدهید. در صورت موافقت با درخواست تان ، شما مجاز هستید تا ده روز دیگر در ترکیه بمانید به شرطی که مبلغ مورد نظر را پرداخته و به صورت قانونی درخواست داده باشید و با درخواست شما موافق شده باشد. به این نوع درخواست برای اقامت مدت زمان بیشتر در ترکیه ، قانون وی ۸۴ گفته می شود. جریمه اقامت بیش از سه ماه در ترکیه به روش زیر محاسبه می شود.

محاسبه جریمه های اقامت غیر مجاز در ترکیه

 • مقدار جریمه نقدی برای افراد بالغ بالای ۱۸ سال ماه اول ۵۰ دلار به اضافه ۷۲ لیر می باشد. و پس از ان هر ماه ۱۰ دلار اضافه خواهد شد.
 • مقدار جریمه نقدی برای کودکان زیر ۱۸ سال ماه اول ۲۵ دلار به اضافه ۷۲ لیر است و هر ماه دیگر پس از آن ۱۰ دلار اضافه باید پرداخت.
 • به اجازه اقامت بیشتر در ترکیه و حضور برای اقامت بیشتر در اداره مهاجرت راندوو گفته می شود.

شرایط ماندن افراد پس از دریافت راندوو در ترکیه چگونه است؟

کسانی که راندوو را دریافت می کنند ، اگر هنوز مدت ۹۰ روز اقامت آنها در ترکیه به سر نیامده باشد ، با وجود در دست داشتن راندوو می توانند ، کشور ترکیه را ترک کنند و تا سر رسید زمان ۹۰ روز خارج از ترکیه باشند. اما در زمان راندوو ضروری است که به اداره مهاجرت ترکیه به صورت حضوری بروند و در آنجا اعلام حضور نمایند. تا جریمه اقامت بیش از سه ماه در ترکیه به شما تعلق نگیرد.

کسانی که راندوو را دریافت کرده اند و ۹۰ روز اقامت آن ها به سر آمده است ، نمی توانند ترکیه را ترک کنند. اگر در زمان راندوو ترکیه را ترک کنند ، هم جریمه می شوند و هم راندووی آنها باطل می شود.

افرادی که راندوو را دریافت کرده اند ، هیچ گونه نگرانی در رابطه با اقامت بیشتر تا پایان مهلت راندوو ندارند. این افراد زمان راندووی خود را با اطمینان خاطر سپری می کنند و از مسافرت خود لذت می برند.

جریمه های اقامت بیش از سه ماه در ترکیه

الزامی بودن حضور فیزیکی در اداره مهاجرت ترکیه در زمان راندوو

دقت کنید در زمان راندوو حضور فیزیکی شما در ترکیه الزامی می باشد. در آن زمان به هیچ وجه نمی توانید ترکیه را به هیچ مقصد دیگری ترک کنید. در صورت حتی یک روز خروج از ترکیه در زمان راندوو هم جریمه می شوید و هم برای مدت زمان بعدی راندووی شما باطل خواهد شد.

هر ایرانی ۶ ماه پس از آخرین اقامت خود در ترکیه می تواند برای بار دوم و یا چندم به این کشور مهاجرت کند. در مسافرت به ترکیه تنها محدودیتی که وجود دارد در این است که ۹۰ روز را در ترکیه بمانید و ۹۰ روز بعدی را خارج از این کشور سپری نمایید. هر چند بار در طول عمر اراده کنید ، مجاز هستید به ترکیه عزیمت کنید.

با قوانین ترکیه برای عدم جریمه شدن آشنا شوید

بهتر است قبل از مسافرت به هر کشوری از قانون و قوانین حاکم بر آن کشور آگاهی یابید و از فرهنگ محلی و قومی آن ها مطلع شوید. تا در مسافرت خود با مشکل ندانم کاری و بی توجهی برخورد نکنید. اگر بتوانید زبان مردم سایر کشورها را در حد مکالمه روزمره یاد بگیرید ، فرصت های خوبی را از مصاحبه با افراد آن کشورها کسب خواهید کرد. برای رفتن به ترکیه سعی کنید در حد ابتدایی با زبان ترکی آشنا شوید.

در این مقاله به بررسی جریمه های اقامت بیش از سه ماه در ترکیه پرداختیم و اطلاعات کلی را در مورد آن در اختیار شما قرار دادیم. شما نیز می توانید نظرات و تجربیات خود را در مورد جریمه های اقامت بیش از سه ماه در ترکیه با ما در مشاورین املاک نود به اشتراک بگذارید.

۸ نظرات

 1. حسین نجف پور

  در   مي گويد: 

  سلام وقت عالی بخیر
  خواهش میکنم ازتون، شمارو به هرچی که اعتقاد داری و برات عزیزه، جواب این مشکلی که برای من پیش اومده رو بهم بدید من براتون دعا میکنم.
  تورو به خدا من رو بی جواب صحیح نذارید.

  موضوع اینه که من ۲۵ تیرماه ۹۶ با پاسپورت از مرز زمینی بازرگان بصورت قانونی وارد ترکیه شدم
  متاسفانه بنا به دلالیل شغلی و تا حدودی به علت کمبود اطلاعات در زمینه ویزا و قوانین دیپورت شدن، به هرحال نتونستم تا قبل از سه ماه برای گرفتن اقامت یکساله اقدام کنم
  و چون کیملیک نداشتم و حدود ۹ ماه اضافه بر سازمان( یعنی ۹ماه بیشتر از ویزای توریستی سه ماهه ورود با پاسپورت ) ترکیه موندم و هیچ اقدامی هم برای کیملیک و اقامت گرفتن نکرده بودم
  خلاصه یه روز پلیس توی ایست بازرسی از من مدارک اقامت خواست و به اداره پلیس برد و متوجه شد که من ۹ماه بیش از حد ویزا ترکیه زندکی کردم
  بازداشتم کرد، بعد از یک هفته به یابانجی شعبه پندیک انتقالم داد، و اونجا هم بعد ۲هفته بازداشت، من و حدود ۴۰تا ایرانی رو با اتوبوس به مرز ایران آوردن و تحویل ایران دادن.

  سوال اینجاست:
  خوشبختانه روی پاسپورت من مهر دیپورت قرمز رنگ نزدن،و فقط یک مهر خروج قاونی از مرز گوربلاک زدن. که هر کسی دیگه هم که خودش وارد ایران میشد همین مهر رو میزدن براش.
  الان من پاسپورتمو تعویض کردم درواقع تمدید کردم
  و با این پاسپورت جدید بدون مهر(( تصمیم دارم باز به ترکیه برگردم برای کار))
  سوال اول :آیا من دیپورت شدم و نمیتونم برکردم؟
  سوال دوم: آگه دیپورت شدم چرا مهر برام نزدن؟
  سوال سوم: آیا با پرداخت کردن جریمه بخاطر اون میزان اضافه بر ویزایی که موندم، میتونم اللن وارد ترکیه شم

  یا اصلا دیپورت نشدم و جای نگرانی نیس و با این پاسپورت جدید که گرفتم الان بعد از گذشت یکسال از اون ماجرا، میتونم باز قانونی مثل دفعه گذشته وارد بشم؟

  دست بوس شما با تشکر

  پاسخ
  • محمد

   در   مي گويد: 

   شما درسیستم اداره مهاجرت ترکیه درلیست قرمز دیپورتیها هستید.باید جریمه را با مراجعه به گمرگ سرو یا رازی واریز وبا مراجعه به کنسولگری ترکیه یا سفارت تشکیل پرونده بدید(بامراجعه با سایت…در کافی نت ها انجام میدهند…اخذ بیمه..پرینت عابربانک باموجودی بالای دومیلیون ت سندملکی بنام)همچنین تقاضای ویزای کار یاتحصیل بدهید…همچنین اگر جواب بعد یکماه از تحویل مدارک به کنسولگری یا سفارت رد بیاد…بابایددوباره همین مراحل طی شود…احتمال قبولی باردوم زیاد است..برای باردوم یاسوم شخصی مقیم واهل ترکیه باید دعوتنامه بنام شمابفرستد بامدارک قبای تحویل دهید…جریمه در خود شعب پاسپورت با مراجعه به وتلی لیک و اداره مالیه توسط شخصی غیراز خودتان هم قابل پرداخت هست..فقط یک جریمه دولتی فقط در مرز میگیرن..حدود۸۰لیر۱۲۹لیر هم در هرشهری دوستانت باشند میتوانندپرداخت کنند…این جریمه تا یکماه هست…بعداز یک ماه تا شش ماه و یکسال کمی بیشتره

   پاسخ
 2. سالار

  در   مي گويد: 

  سلام بنده و همسرم سال قبل عوارض خروج را پرداخت نکردیم و الان برای ثبت شرکت میخواهیم به ترکیه برگردیم لطفا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
 3. رضا الله مرادی

  در   مي گويد: 

  با سلام ..بنده الان ۱۸ روز از زمان قانونی ۹۰ روزم گذشته است ایا میتوانم از راه زمینی به ایران برگردم ..خواهش میکنم پاسخ گو باشید ..ممنون از لطفتون

  پاسخ
  • محمد

   در   مي گويد: 

   بله میتوانید…باید حتما زمان خروج لیر همراه داشنه باشید۲۰۵لیر نقدی پرداخت کنید…ولی برای برگشت دوباره باید دعوتنامه داشته باشید..از شخصی مقیم ترکیه…یا درخواست ویزای تحصیلی یا کاری بدهید…

   پاسخ
 4. حجت

  در   مي گويد: 

  با سلام.میخواستم بدونم برای تمدید اقامت دو ساله حتما باید از کشور ترکیه خروج کنم تا اقامتم تمدید بشه

  پاسخ
 5. farhan

  در   مي گويد: 

  سلام خسته نباشید…من نزدیک ۸۰روز در ترکیه بودم بعدش اومدم ایران الان یک ماهه که ایران هستم و دوباره میخام برم ترکیه..اجازه ورود به خاک ترکیه رو دارم یا باید ۸۰روز تو ایران بمونم؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE